Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Mi-e frica sa-mi curat aparatul

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
poietu

poietu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 18.01.2007
Sal ! Am de juma de an un Nikon D40 si am observat ca-mi apare o chestie pe poze, ca aici -> Attached File  Pescarus.jpg   72.06K   538 downloads

Nu e asa de urata chestia, am scos-o eu in evidenta... oricum, e enervanta... Cred ca e o scama ceva, dar nu e pe obiectiv... si inauntru n-am tupeu sa ma bag... imi trebuie ceva scule si experienta ? Spray ? Unde sa ma duc sa mi-l curete ?

#2
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,839
  • Înscris: 12.06.2004
Pare-a fi pe senzor.
Iti trebuie o pompa (gen Giottos de la f64); nu incerca lucruri care-ti pot baga mizerii pe senzor (spray, in nici un caz). Pui aparatul pe modul de curatare, cu gura-n jos si sufli (cu pompa, ofc) fara sa atingi nimic.

#3
poietu

poietu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 18.01.2007
Multam, am mai vazut niste trailere despre cum sa-ti cureti camera si am prins tupeu... imi iau un kit si ma bag...

#4
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,839
  • Înscris: 12.06.2004
Dupa cum spuneam, ai nevoie doar de pompita, una curata (probabil o sa indeparteze un simplu firisor de praf - daca nu cumperi una d-aia minuscula cum am vazut in diverse kituri de curatare). Nu folosi servetele/spatule/orice alta chestie care necesita sa atingi senzorul! (exista si asemenea metode, si oameni care le-au incercat spun ca functioneaza; insa treaba devine mult mai delicata).
Inca ceva: sa nu atingi oglinda si nici geamul mat. Astea-s mai fragile decat senzorul...

#5
Ribozom

Ribozom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,512
  • Înscris: 03.07.2006
Cred ca Kunzite se refera la :
http://www.f64studio...id=344&pid=6031
sau
http://www.f64studio...id=344&pid=1835

Si eu am tot un D40, si eu am o scama, aproximativ in acelasi loc ca si tine, momentan se cloneaza in PS, plus ca depinde si de distanta focala, daca iese sau nu, dar e deranjanta, intr-adevar...Bafta!

#6
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007

View PostRibozom, on Nov 18 2007, 17:39, said:

Si eu am tot un D40, si eu am o scama, aproximativ in acelasi loc ca si tine, momentan se cloneaza in PS, plus ca depinde si de distanta focala, daca iese sau nu, dar e deranjanta, intr-adevar...Bafta!

D40 are "reference dust image"? daca are ai scapat de pensulica manuala

#7
Ribozom

Ribozom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,512
  • Înscris: 03.07.2006

View Postsorin79, on Nov 18 2007, 17:43, said:

D40 are "reference dust image"? daca are ai scapat de pensulica manuala


Da, are setarea asta, dar eu stiu (e posibil sa nu stiu bine totusi) ca la RAW-uri nu apare, nu? Si totusi eu trag numai RAW, si mai apare din cand in cand...Repet, e posibil sa vbesc prostii!
Bafta!

#8
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,839
  • Înscris: 12.06.2004
Nu vad de ce n-ai incerca varianta cu pompita/suflat. Cu putina atentie, totul va fi OK.

#9
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
pai clar se repara definitiv doar cu pompa insa ziceam asa ca idee sau daca nu are momentan cu ce sa sufle

dust-off apare la raw, de fapt numai la raw

Edited by sorin79, 18 November 2007 - 18:34.


#10
Ribozom

Ribozom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,512
  • Înscris: 03.07.2006

View Postsorin79, on Nov 18 2007, 18:30, said:

pai clar se repara definitiv doar cu pompa insa ziceam asa ca idee sau daca nu are momentan cu ce sa sufle

apare la raw, din cite stiu doar la raw


Da, pai am sa incerc cu pompita...Eu stiam ca la jpeg apare si nu se poate face mare lucru cu optiunea aia, la D200 cica se poate pe jpeg-rui, dar la RAW se poate remedia cu dust reference photo...
Anyway, am sa incerc cu un blower...
Bafta!

Edited by Ribozom, 18 November 2007 - 18:37.


#11
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
daca deja ai facut poze si te-ai trezit acasa ca au praf e f utila. nu e un clone automat si idiotic
se ia in calcul si ce distanta focala ai acolo si noise-ul etc si se interpoleaza pixelii. de aia nu merge decit raw si ai o mica procedura de urmat, scrie in help

Edited by sorin79, 18 November 2007 - 18:44.


#12
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005
ca sa nu mai deschid alt topic pentru o singura intrebare scurta , fac aici un offtopic mic .

am ceva pete de praf in viewfinder . stiu sigur ca-s in viewfinder fiindca nu`mi afecteaza poza cu nimic . doar ma scot pe mine din sarite cand ma benoclez

de alea cum fac sa scap?

Edited by dreadboy, 18 November 2007 - 20:12.


#13
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
e pe focusing screen probabil, direct pe "chestia" care se vede cind scoti obiectivul. tot cu pompita tinind aparatul cu botul in jos sa aiba sanse sa iasa in exterior

poti sa-l lasi acolo, nu afecteaza nimic daca nu se dezlipeste si se muta pe senzor cumva
si eu am un firicel acolo insa ne intelegem bine de vreo 2 luni asa

Edited by sorin79, 18 November 2007 - 20:45.


#14
Ribozom

Ribozom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,512
  • Înscris: 03.07.2006
La inceput, la prima scama, imi statea pe creier, dar acum, la 3-4 scame, deja am intersectiile din "rule of thirds" desenate din scame... :P

#15
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005
nop. le vreau out :lol:

ma zgarie pe ochi

multumesc de sfaturi

#16
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 08.03.2007
Eu folosesc asa ceva http://www.vitacom.r...E-CI-400ml.html pentru un D40X si obiectivele aferente. Recipientul vine cu o macaroana lunga care se ataseaza la varf, si prin care iese aerul. Acea macaroana am taiat-o si folosesc doar un ciot de 2-3 cm prin care iese aerul. Curata destul de eficient, insa trebuie avut grija cu el deoarece jetul de aer este extrem de puternic, nu trebuie spray-at decat la viteze relativ mici, nu apasat la maxim. Primul jet care il da mai poate contine si picaturi de lichid, de aceea e recomandat sa nu se dea primul jet dupa ce tubul a fost scuturat/intors/etc. direct in aparat. Se poate curata atat senzorul (trebuie ridicata oglinda din meniu) cat si view-finder-ul, cu oglinda lasata jos. Eu fac operatiunea asta cam odata la 10 schimburi de obiective, chiar daca nu observ ciudatenii pe fotografii. Daca sunt fortat sa schimb obiectivele in medii cu praf mult, operatiunea o fac chiar si la fiecare schimbare.

/pisoiu

Edited by pisoiu2, 19 November 2007 - 02:28.


#17
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
nu e f sanatos cu ala
aerul nu e uscat, presiunea e f mare si daca apesi din greseala mai tare risti sa strici senzorul si daca nu-l tii vertical scuipa picaturi
apoi acolo nu e aer aer, e amestecat si cu alte gaze care nu e recomandat sa ajunga pe senzor. umezeala poate sa corodeze lipiturile din zona sau sa ajunga sub filtrul de peste senzor. am citit de mai multe cazuri cind a zburat tubuletul ala ejectat de presiunea mare si a dat o lovitura de moarte saracului senzor

pompa de la mag foto e mult mai sigura

Edited by sorin79, 19 November 2007 - 11:43.


#18
catutza46

catutza46

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 01.02.2006
si eu aceeeasi problema cu cateva firicele  de praf in viewfinder. le-am suflat prin toate partile si nimic, acum m-am obisnuit cu ele, dar as face orice sa dispara de acolo.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate