Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Windows 10 - Cumulative Update er...

Nu imi detecteaza microfonul exte...

Comunicare de la poliția loc...

Receiver RX 2001 Professional Ele...
 Perle aniversare

Probleme afisare Facebook

Egalizator IPRS Baneasa E2101 sch...

ANRE - consumatorii si prosumator...
 La multi ani @rinaldoparaipan!

Sursa in comutatie reglabila 0-30v

Cric hidraulic crocodil nu mai ri...

Unde torn detergentul lichid?
 Unde gasesc acest tip de bec ?

problema dinamica.

Pentru cei ce stati la bloc, va s...

Necesar software pt. timeline

ACADEMIA DE AVIATIE

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

localintruder

localintruder

Member

• Grup: Members

View Postneagu_laurentiu, on 17th August 2011, 19:29, said:

Ce faci cu PPL ? E doar hobby. Daca nu ai CPL/IR nu te ia nimeni spre  ATPL.

PPL- poate fi primul pas, vezi cu ce se mananca zborul si daca e de tine o cariera, dupa, poti trece modular la urmatorul nivel CPL+IR. De acolo te duci evident spre ATPL.

neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

Guru Member

• Grup: Senior Members
Cred ca e cam scump PPL (~9000 Euro) doar  sa "vezi cu ce se mananca zborul". Pentru asta poti vedea la Aeroclub sau de ce nu si cu o licenta de ULM.

Edited by neagu_laurentiu, 25 August 2011 - 13:19.

localintruder

localintruder

Member

View Postneagu_laurentiu, on 25th August 2011, 14:19, said:

Cred ca e cam scump PPL (~9000 Euro) doar  sa "vezi cu ce se mananca zborul". Pentru asta poti vedea la Aeroclub sau de ce nu si cu o licenta de ULM.

Pai am plecat din start de la premisa ca iti si place ceea ce faci. E clar ca nu e doar pentru a vedea despre ce vorba alone.
Pe continetul american de exemplu te costa 2-300 de dolari sa inchiriezi o zi un avion, faci plimbari de agrement, vacanta, ai ce face cu PPL atat daca vrei sa devii pro cat si pentru placerea personala.

Concluzia e ca PPL merita pentru cei care sunt atrasi de zbor si pentru cei care nu urmeaza deja un curs integrat de tipul SSAVC.

Edited by localintruder, 25 August 2011 - 17:07.

Freddie

Freddie

Junior Member

View Postlocalintruder, on 25th August 2011, 17:02, said:

Pai am plecat din start de la premisa ca iti si place ceea ce faci. E clar ca nu e doar pentru a vedea despre ce vorba alone.
Pe continetul american de exemplu te costa 2-300 de dolari sa inchiriezi o zi un avion, faci plimbari de agrement, vacanta, ai ce face cu PPL atat daca vrei sa devii pro cat si pentru placerea personala.

Concluzia e ca PPL merita pentru cei care sunt atrasi de zbor si pentru cei care nu urmeaza deja un curs integrat de tipul SSAVC.

Unde in america te costa 2-300 O ZI un avion de inchiriat? Miine ma sui in avion (de data asta de linie) si plec unde-mi spui tu ca gasesti la asa pret. Pentru un SEP (single engine piston) de tipul Cessna 152, 172 sau Piper PA-28 preturile incep de la 100 USD PE ORA, iar ala e un pret bun. Un pret realist e undeva in jur de 130 USD/h si chiar mai mult functie de conditia avionului. In Romania de exemplu pretul pe ora e undeva intre 130-150 EUR.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate