Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

ACADEMIA DE AVIATIE

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
stf_fane

stf_fane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 15.07.2007

 dana3262, on Feb 6 2008, 21:16, said:

a sunat sotul la Bucuresti, foarte "secretosi", a reusit sa afle ca anul asta sunt doua locuri , sau...cu plata 30.000 euro, mai multe detalii nu, au zis sa sunam mai la vara!

te rog da mai multe detalii. poate pt aviatia civila sa interesat ca pt cea militara toata lumea zice ca nu vor fi locuri anul acesta.


 LaMishto, on Feb 7 2008, 19:53, said:

Howdy partners! Vad ca va plangeti de conditiile din aeroclub! Pai dupa ce ca e MOCA mai facem si pretentii? Daca-ti place zborul, mergi si zbori cat se poate. Sincer, daca mi-as permite as zbura cu plata 3-4 ore pe zi vara, dar cum nu se poate, ma multumesc cu 10-30 de min (depinde de ce noroc am in ziua respectiva). Poate din cei care se plang de ce se intampla la AR or sa fie cativa mai viteji sa mearga sa zboare cu contract si or sa vada cu or sa aiba prioritate in fata sportivilor (chiar daca cei mai multi din cei pe care i-am vazut zburand cu contract nu au reusit nici macar sa iasa la simpla) si cu veniturile castigate de aici, o sa se mai dezvolte si aeroclubul, nu?

Pe de alta parte, omu' care vrea aviatie militara, merge acolo doar pt zborul unic pe care ti-l ofera o asemenea meserie si nu dpdv financiar. Ai salariu de ofiter si cateva sporuri in functie de orele zburate (care, din pacate, nu sunt f multe). Mi se pare blasfemie sa compari zborul de acolo cu cel de la civila. Mergi la civila, o sa fii un pilot f adevarat facand decolari si aterizari si in rest zburand pe autopilot.

Inainte sa pacaliti pustiu' ca o sa zboare migu', ar fi trebuit sa il anuntati si ca pilotii militari romani nu au mai facut trecere pe mig 21 din 2001 si tot de pe atunci e si 29-le grounded. Ah, si mai spunea cineva de L29 si L39, frumoase avioane intr-adevar, doar ca L29 nu mai zboara de cativa ani buni si din 39 mai sunt f putine care mai zboara si se zvonea ca dupa mitingul de la Ziua Fortelor Aeriene de la Bacau or sa fie retrase, desi a doua zi le-am vazut zburand. In fine, din punctul asta de vedere nu stiu ce sa zic.

Deci, in concluzie, daca vrei sa devii pilot doar pt miturile pe care le auzi pe la altii (femei frumoase, bani la greu, etc.) eu zic sa renunti la idee din respect pentru cei care care vor sa ajunga acolo din dragostea pt zbor si dorinta de a zbura si nu de a se da "ciumete mancatz-ash".

Hai te-am pupat!


Eu nu ma plang deloc de conditiile din aeroclub tocmai pt ca e moca. daca plateam atunci da, as fi avut "prioritate" fata de cei care nu platesc dar atata timp cat pot zbura gratuit nu ma deranjeaza sa stau o zi acolo si sa zbor 10 min (abia astept vara  :rolleyes: )

in concluzie nu am vrut sa dau la aviatia militara pt femei si bani multi pt ca sunt constient ca nu acolo le gasesc, vroiam pt ca nimic nu se compara cu zborul supersonic si cu statutul de pilot de vanatoare, cel putin nu si pt mine.

Numai bine!

#20
Lesyiya

Lesyiya

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.03.2008
La academie in vara sunt locuri suficiente si sunt fara plata.Cine spune ca academia militara se plateste se inseala.Daca vrei mai multe detalii intreaba-ma ca am terminat academia acum 2 ani si cam stiu tot ce se intampla pe acolo.Daca vrei sa fii pilot de vantoare se merita sa faci efort dar trebuie sa stii tot ce implica acesta meserie...Salut

#21
dorian1710

dorian1710

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.11.2006
Nu vorbiti daca nu stiti.Tata are 36 ani si este pilot  pe supersonic la Luna de la varsta de 20 ani.,,Cica 20 mil":))=))..imi vine sa rad cand aud:))=))...mai bine zis 120 mil + orele de zbor este salarul lui.Si eu vreau sa merg in aviatie :D deoarece ma atrage.Azi merg sa vorbesc sa vad cum sta treaba cu recrutarea si sa vad pana cand pot sa ma inscriu,si sa vad ce tre sa invat.o zi buna ;)

aaa si inca ceva.Orice functie ai avea in armata de ofiter sau subofiter sa stii ca nu o sa mori de foame si nu o sa-ti faci griji cu ce o sa-ti platesti factura de la telefon sau curentul. ;)

#22
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
dar poti sa intri cu avionul in tarlaua unui taran nevinovat si sa se aleaga praful de cele 120 de milioane + orele de zbor

#23
sweps

sweps

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 24.05.2006
ca sa devii pilot in aviatia civila ce facultate trebuie sa urmezi?

#24
LaMishto

LaMishto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 31.01.2006

 dorian1710, on Mar 12 2008, 08:05, said:

mai bine zis 120 mil + orele de zbor
Eu zic sa te pocnesti de vreo 2 ori, poate te trezesti. La cat de varza e armata in general la noi, e imposibil sa aiba salariul asta. Poate taica-tu a trecut la civila si a uitat sa te anunte.

 sweps, on Mar 17 2008, 17:23, said:

ca sa devii pilot in aviatia civila ce facultate trebuie sa urmezi?
SSAvC

#25
sweps

sweps

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 24.05.2006
In opinia vostra ( cei care lucreaza in domeniu , in ro) , se merita  aceasta meserie (pilot civil) din toate punctele de vedere ( salariu, beneficii, program etc) ?
Multumesc

Edited by sweps, 18 March 2008 - 19:17.


#26
LaMishto

LaMishto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 31.01.2006
Depinde. Programul difera in functie de compania la care o sa ai norocul sa lucrezi. De salariu nu se pune problema, evident e atractiv. Stramband putin din bot din cauza orarelor unor companii mai agitate de pe la noi, eu zic ca merita.

#27
sweps

sweps

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 24.05.2006
cam in jurul carei sume se invarte un salariu pt un pilot cu experienta ?

#28
LaMishto

LaMishto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 31.01.2006
Depinde de companie. Oricum, dupa ce iesi din scoala fii sigur ca n-o sa ai experienta. :D

#29
sweps

sweps

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 24.05.2006
Stiu asta ... eu am vrut niste cifre ca sa-mi fac o idee  ;)

#30
LaMishto

LaMishto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 31.01.2006
Important e ca merita, cifrele difera in functie de companie...

#31
Alex357

Alex357

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.11.2007
as vrea sa stiu si eu ce materii imi trebuiesc pentru academia de aviatie.  :D
sau un barem ceva, pe ce materii ar trebuii sa ma axez la liceu  :huh:
va roggg frumos

#32
popliviustefan

popliviustefan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 31.10.2004

 Alex357, on Nov 4 2008, 21:43, said:

as vrea sa stiu si eu ce materii imi trebuiesc pentru academia de aviatie.  :D
sau un barem ceva, pe ce materii ar trebuii sa ma axez la liceu  :huh:
va roggg frumos

La SSAvC admiterea se da la matematica si fizica, probe scrise, nivel de bacalaureat si limba engleza scris si oral; dificultatea e de nivelul upper-intermediate.

poti sa afli mai multe de pe site-ul scolii: www.aviationacademy.ro

#33
masteredy

masteredy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.01.2009

 Lesyiya, on Mar 7 2008, 20:47, said:

La academie in vara sunt locuri suficiente si sunt fara plata.Cine spune ca academia militara se plateste se inseala.Daca vrei mai multe detalii intreaba-ma ca am terminat academia acum 2 ani si cam stiu tot ce se intampla pe acolo.Daca vrei sa fii pilot de vantoare se merita sa faci efort dar trebuie sa stii tot ce implica acesta meserie...Salut


Daca sar putea sa-mi spui si mie tot ce tine de acesta academie.Se face practica pe avioane?ce avioane poti conduce?cam cat se castiga? dupa ce termini facultatea te repartizeaza undeva?               MULTUMESC ANTICIPAT!!!

#34
cosminu22

cosminu22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.05.2009

 masteredy, on Jan 24 2009, 00:44, said:

Daca sar putea sa-mi spui si mie tot ce tine de acesta academie.Se face practica pe avioane?ce avioane poti conduce?cam cat se castiga? dupa ce termini facultatea te repartizeaza undeva?               MULTUMESC ANTICIPAT!!!
Daca chiar te intereseaza poti sa faci un pic de research singurel ca nu-ti pica nimic ;)
www.aviationacademy.ro
1.Da se fac orele de practica si teorie care sunt trecute pe site la cursurile de atpl(A) pe cessna 172s si piper seneca
2.Avioane nu poti conduce, poti pilota... in functie de compania la care te angajezi dupa iti faci type rating-ul pe tipul de avion pe care vei zbura(tarmoul si blue stiu ca ti le platesc - sunt undeva pe la 30k)
3.Se castiga bine dar daca numai de bani esti atras du-te altundeva... sunt joburi unde se castiga si mai bine si cu mai putin stres..
4.Nu termini nici o facultate.. nu e facultate e Scoala Superioara de Aviatie Civila... termini, primesti brevetul de pilot si te agajezi unde gasesti locuri libere (in prezent tarom are 30% personal navigant oameni pensionari cu contract de colaborare... si asteapta oameni)
Hai noroc! ..si daca vrei sa intrii pune mana pe carte!!
Bafta!

#35
gogoasaa

gogoasaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 05.03.2007
Daca iti doresti atat de mult sa zbori fa o scoala de parapantisti iei o licenta de zbor individual si zbori cat poti si cat vrei [email protected] pentru mai multe detalii despre scoala nu merita sati ocupi timpu pentru armata scoala militara ma refer dar dupa parerea mea as recomanda sa te faci pilot civil dar daca nu poti continua viata pe care o ai faci o scoala din asta si zbori pana te saturi asa am facut si eu si e mult mai real zborul in avion te simti ca intr-un autobuz doar ca tu esti platit pentru placerea ta iar la parapanta nu te plateste nimeni sunt multe alternative gandestete bine

#36
costi7201

costi7201

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.10.2009
Stiu ca sint complet off-topic, insa incerc si eu...
So... are cineva Doc 9157 ICAO - Aerodrome Design Manual? Astept raspuns pe mess; id-ul meu costi7201...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate