Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 

Cum sa despart 2 camere?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Bibi123

Bibi123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 20.09.2007
Salutare!

Am nevoie sa impart un living in 2 camere dar sa las lumina sa patrunda si in camera din interior (fereastra ramane doar pe un perete dintr-o sing camera). Camerele trebuie sa comunice, dar nu permanent. Din livingul mare va rezulta un living mic (camera interioara fiind fara lumina naturala) si o camera de copii. Cat suntem acasa, in familie, camerele pot comunica lasand usa despartitoare deschisa. Cand insa avem musafiri sau doarme copilul, atunci camerele nu trebuie sa mai comunice si desigur nici sunetele sa nu treaca dintr-o parte in alta. As fi vrut sa am lumina naturala si in living si de aceea m-am gandit la pereti cu usi glisante. De asemeni livingul are parchet pe jos si nu vreau sa-l stric cu despartitura.
As dori sa ma lamureasca si pe mine cineva daca intr-adevar peretele de usi glisante e cea mai buna optiune pt mine tinand cont de faptul ca vreau in living sa am partial lumina naturala, perete netransparent si izolat fonic. Saca da, va rog explicati-mi din  ce materiale trebuie facut. In cele din urma ma va interesa un furnizor bun.
Multumesc anticipat.

#2
ginger_my

ginger_my

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 27.01.2006

 Bibi123, on Nov 16 2007, 20:20, said:

Salutare!

Am nevoie sa impart un living in 2 camere dar sa las lumina sa patrunda si in camera din interior (fereastra ramane doar pe un perete dintr-o sing camera). Camerele trebuie sa comunice, dar nu permanent. Din livingul mare va rezulta un living mic (camera interioara fiind fara lumina naturala) si o camera de copii. Cat suntem acasa, in familie, camerele pot comunica lasand usa despartitoare deschisa. Cand insa avem musafiri sau doarme copilul, atunci camerele nu trebuie sa mai comunice si desigur nici sunetele sa nu treaca dintr-o parte in alta. As fi vrut sa am lumina naturala si in living si de aceea m-am gandit la pereti cu usi glisante. De asemeni livingul are parchet pe jos si nu vreau sa-l stric cu despartitura.
As dori sa ma lamureasca si pe mine cineva daca intr-adevar peretele de usi glisante e cea mai buna optiune pt mine tinand cont de faptul ca vreau in living sa am partial lumina naturala, perete netransparent si izolat fonic. Saca da, va rog explicati-mi din  ce materiale trebuie facut. In cele din urma ma va interesa un furnizor bun.
Multumesc anticipat.

Am cautat prin revistele pe care le am dar nu am gasit ceea ce doresti tu. Insa, in caz ca te interseaza si alte idei... este una in revista Casa Lux...aparuta luna aceasta dar nu cu usi glisante O sa incerc sa fac o poza cu tel si sa o atasez. Cei de acolo propun urmatoarele...se pun  niste dulapuri pana in tavan cu rafturi, paralele cu fereastra a.i. sa ai lumina in cursul zilei iar pt intimitate s-au atasat storuri care pot fi trase cand doresti. O alta idee tot cu dulapuri dar cu rafturi mai mari ...o sa incerc sa explic mai bine poza......mijlocul raftului de la dulap se desparte cu geam cerat cred ca asa se numeste...model din acela prin care te uiti si parca ai vedea ceata :D.. Vei avea lumina naturala in livingul mare. Astfel ramai cu spatiu de depozitat si in sufragerie si in camera nou creata...dar de obicei camera creata este pt parinti, ca un fel de dormitor.

#3
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
eu zic ca merge schema cu perete din usi glisante...cauta un model pe plac ;)

#4
Bibi123

Bibi123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 20.09.2007

 ginger_my, on Nov 17 2007, 00:39, said:

Am cautat prin revistele pe care le am dar nu am gasit ceea ce doresti tu. Insa, in caz ca te interseaza si alte idei... este una in revista Casa Lux...aparuta luna aceasta dar nu cu usi glisante O sa incerc sa fac o poza cu tel si sa o atasez. Cei de acolo propun urmatoarele...se pun  niste dulapuri pana in tavan cu rafturi, paralele cu fereastra a.i. sa ai lumina in cursul zilei iar pt intimitate s-au atasat storuri care pot fi trase cand doresti. O alta idee tot cu dulapuri dar cu rafturi mai mari ...o sa incerc sa explic mai bine poza......mijlocul raftului de la dulap se desparte cu geam cerat cred ca asa se numeste...model din acela prin care te uiti si parca ai vedea ceata :D.. Vei avea lumina naturala in livingul mare. Astfel ramai cu spatiu de depozitat si in sufragerie si in camera nou creata...dar de obicei camera creata este pt parinti, ca un fel de dormitor.

Giner, multumesc pt raspuns nu pot folosi aceasta solutie. Noi deja avem mobila si deci nu ar avea sens sa comandam alta numai pt acest motiv. As vrea totusi sa vad poza, daca ai amabilitatea s-o incarci.
Astept si ceva sfaturi despre materialele ideale pe care sa le folosesc la usile glisante.

#5
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
double post
:o

Edited by euribiontuL, 19 November 2007 - 14:02.


#6
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
1așaaaa 2deci, 3Bibi! :rolleyes:  
modalități de împărțire ar fii câteva. excluzând armonicele care au multe repere și evident mai scumepe, rămâne varianta ușilor glisante.
în acest caz parchetul rămâne oarecum întreg. pereții laterali, tavanul vor tb să suporte câteva perforații, acestea pt fixarea șinei glisantelor.
deși nu spațiul este pb mea, am avut nevoie să dau spre utilizare o încăpere restrânsă. prin utilizarea unui perete cu panouri glisante i-am conferit camerei 2 destinații.
[ http://quick.holdthatpic.com/images/156196.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://quick.holdthatpic.com/images/156197.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://quick.holdthatpic.com/images/156198.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://quick.holdthatpic.com/images/156199.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

panelul alb din exemplu (de 20mm) poate fi înlocuit cu unul de nuanță apropiată cu mobila sau parchetul. sau cu sticlă mată.
ușile sunt pe role. se pot folosi opțional blocatori pt oprirea cursei unora din panouri. la fel se pot asigura prin încuietori. panourle pot fi scoase în întregime de pe poziție. rămân însă șinele. dacă și acestea se dorește să fie scoase, rămân perforațiile care le-au fixat.
materialele folosite sunt de găsit aici.
;)

#7
Bibi123

Bibi123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 20.09.2007
euribiontuL, multumesc pt explicatii si poze. SPune-mi te rog cat te-au costat pe tine usile astea si ce dimens au. Mercic.

#8
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
...cu plăcere și-altă dată...când s-o cere :lol:
pt aprox. 2200X2400, au rezultat 3 panuori de cam 730mm.
le-am făcut în regim propriu, doar sunt de meserie.  :naughty:

pt tine, poti face măsurătoari aproximative, apoi le postezi  pe prețuri, cotații, configurații. să-ți afli prețul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate