Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Trebuie neaparat cauciucuri de iarna in UE?

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
trosnic

trosnic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 28.09.2007
Salut . am venit recent din Austria ,am circulat fara sa am cauciucuri de iarna, fara sa am lanturi la mine ,  nu am avut nici o problema ,nu am intilnit masina de politie care sa faca controale.  In conditiile in care afara ningea  usor , pe stada  nu era pic de zapada sau gheata , pe o  strda normala , pe autostrada  nimic  curat,  periodic treceau masini care imprastiau ceva  , nu stiu  ce ( nu era  nisip  si nici sare , era ceva albicios ). In  statiunea unde am fost (Kaprun) erau  multe masini de Romania , si nu toate aveau cauciucuri de iarna. Concluzia este  ca : daca iti  vezi de drumul tau si respecti regulile si participanti la trafic este totul OK... o sa pun si poze in galeriile foto

#20
rocaddy

rocaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 11.03.2007

 trosnic, on Jan 5 2008, 22:01, said:

Salut . am venit recent din Austria ,am circulat fara sa am cauciucuri de iarna, fara sa am lanturi la mine ,  nu am avut nici o problema ,nu am intilnit masina de politie care sa faca controale.  In conditiile in care afara ningea  usor , pe stada  nu era pic de zapada sau gheata , pe o  strda normala , pe autostrada  nimic  curat,  periodic treceau masini care imprastiau ceva  , nu stiu  ce ( nu era  nisip  si nici sare , era ceva albicios ). In  statiunea unde am fost (Kaprun) erau  multe masini de Romania , si nu toate aveau cauciucuri de iarna. Concluzia este  ca : daca iti  vezi de drumul tau si respecti regulile si participanti la trafic este totul OK... o sa pun si poze in galeriile foto
In octombrie am fost in Austria, multi austrieci aveau deja cauciucuri de iarna . Niste prosti , nu ? Cauciucurile astea sint niste mofturi pentru super soferi ca noi ...

#21
dsdev

dsdev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 28.10.2005

 trosnic, on Jan 5 2008, 21:01, said:

Salut . am venit recent din Austria ,am circulat fara sa am cauciucuri de iarna, fara sa am lanturi la mine ,  nu am avut nici o problema ,nu am intilnit masina de politie care sa faca controale.
Pe ideea asta puteai sa sari si peste vigneta de autostrazi, la ce sa o mai cumperi daca oricum nu avea cine sa te controleze? Niste tampiti si astia cu regulile lor, lasa ca le aratam noi ca se poate si altfel.

In primul rand ar fi trebuit sa pui anvelope de iarna ptr siguranta ta si a pasagerilor, chit ca nu ar fi vreo obligatie. Si oricum nu ar fi fost nici o cheltuiala in plus, ca doar nu mergi cu 2 seturi de anvelope simultan...

#22
trosnic

trosnic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 28.09.2007
Nu am zis ca nu sunt bune , sau ca nu imi cumpar... doar ca se poate si fara, pt ca in conditii de iarna , au strazile super curate,( eu abia mi am luat masina si lunile astea nu imi mai permit si alt set de cauciucuri asa ca .   riscul meu )

#23
rocaddy

rocaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 11.03.2007

 trosnic, on Jan 5 2008, 22:38, said:

Nu am zis ca nu sunt bune , sau ca nu imi cumpar... doar ca se poate si fara, pt ca in conditii de iarna , au strazile super curate,( eu abia mi am luat masina si lunile astea nu imi mai permit si alt set de cauciucuri asa ca .   riscul meu )
Cauciucurile de iarna se comporta cu totul altfel fata de cele de vara si in cazul asfaltului perfect uscat , au cu totul alta compozitie ... Iti permiti masina noua si nu cauciucuri adecvate  <_<  <_<  <_< Doamne fereste sa simti diferenta...

#24
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Unii se incapataneaza in ideile lor... si nu inteleg de ce... as zice mai mult, dar mi-e ca o sa fie luat drept altceva.
Sa nu va luati cauciucuri de iarna, n-are rost pe bune acum... de ce sa aruncati cu banii pe fereastra ?! :lol:
Si tataie a condus 50 de ani fara anvelope de iarna... si n-a avut probleme.
Ma gandeam ca n-am nevoie de masina cu 5 stele la NCAP... la urmatoarea renunt la airbag-uri la ABS la ESP si ma gandesc sa renunt la servofrana... la ce e buna ???

On topic, anvelopele de iarna sunt obligatorii in UE. Puteti avea surpriza chiar sa nu va primeasca in HU daca n -aveti lanturi in portbagaj... so take your chances.

Am condus si eu doua Dacii fara anvelope de iarna. Cand am trecut pe masini straine... dupa 2 ani mi-am incaltat-o si eu pe a mea cu Pirelli Winter si am zis ca l-am prins pe Dzeu de un picior... Pentru voi astia care sunteti Gica contra si va inchipuiti ca anvelopele de iarna sunt doar pentru zapada, macar incercati la altul sa vedeti diferenta... si dupa reveniti pe form cu idei mai destepte. Probabil ca in Dubai n-aveti nevoie de anvelope de iarna... da' pe aici prin Europa...

Pana atunci, take care...

P.S. Pentru trosnic... maestre, acum 2 ani in Austria... drum uscat pe autostrada... pot sa-ti spun ca am intrat fix intr-un nor de zapada dintr-o data fara nici un preaviz.... si dupa ce am trecut de zapada, fix intr-o curba larga dar lunga... direct in polei... Surprize poti avea anywhere...

P.S.2.... of topic... Nu gasesc urmatoarea dimensiune de iarna... 205/45/R16....pentru sotie... A mers cu lanturi doua zile... dar acu' nu mai merge... :(

#25
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,002
  • Înscris: 20.06.2005
@trosnic
Si probabil stii ca anvelopele de iarna au performante bune si pe carosabil uscat, curat, neatins de apa sau ninsoare. Asta sub temperatura 7 grade.
Daca toti gandesc asa si zic lasa domnule ca nu a nins afara (chiar daca e frig) si merg si astea de vara se vede ca nu prea stiu care e diferenta intre un cauciuc si altul. Ca sa incalti un cauciuc de iarna nu e neaparat sa fie nevoie de zapada afara, e de ajuns sa fie frig si cauciucul de vara isi pierde din proprietati.

#26
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
cauciucurile de vara se deterioreaza mai rapid iarna si invers. Nu mai sunt elastice, devin mai casante si pot aparea fisuri mici pe anvelopa.

#27
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Apropo de zapada prin austria... depinde si pe unde mergi prin austria ca nu toate locurile sunt legate prin autostrazi si mai pozi avea si surprize.
Intradevar autostrazile erau curate dar mai erau si unele portiuni (curbe) pe unde romanasii cu anvelope de vara mergeau cu 90-100 desi limita era 130 in timp ce noi (eu si un amic + multi austrieci) mergeam cu 150-160. Eu mi-am testat din plin anvelopele de iarna pe zapada inghetata si batatorita prin austria.
Attached File  P1000428.jpg   537.95K   115 downloadsAttached File  P1000437.jpg   459.12K   58 downloads
Attached File  P1000458.jpg   699.79K   39 downloadsAttached File  P1000474.jpg   734.89K   47 downloads
Attached File  P1000479.jpg   843.54K   37 downloadsAttached File  P1000542.jpg   651.18K   44 downloads
Uite si o autostrada cu mici portiuni de gheata:
Attached File  P1000463.jpg   710.98K   66 downloads
Si una din Romania.
Attached File  P1000621.jpg   820.86K   76 downloads
In total ~3500 km parcursi din care vreo 1500 pe .ro in conditii de iarna/ceata/polei si vreo 700+ km din ei pe zapada si gheata. Am lanturile sigilate in portbagaj. :)

P.S. In cazul primei poze a urmat o plecare din rampa dupa ce am oprit sa fac poza. No problem!  :P  :lol:

Edited by Night Elf, 07 January 2008 - 12:13.


#28
trosnic

trosnic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 28.09.2007
Cand am trecut pe masini straine... dupa 2 ani.. ( roval1972).... Deci ai circulat 2 ani fara cauciucuri de iarna ???, si eu imi cumpar iarna viitoare ,ca asta este trecuta deja, nu ziceam ca nu  sunt bune

Edited by trosnic, 09 January 2008 - 16:17.


#29
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
tocmai am citit intr-un ziar.
In Austria intre noiembrie si aprilie, daca te prinde politia fara anvelope de iarna... amenda e la "alegerea" militianului intre 35 si 5000eur. Si la fel daca n-ai lanturi pe zapada.

Edited by RoVal1972, 10 January 2008 - 23:09.


#30
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
eu cu tractiune spate+jante tabla+anvelope de iarna,la 24 de ore dupa ninsoarea din Buc am iesit dintre blocuri neinpins,vecinul meu cu tractiune fata+garda la sol mai mare+jante tabla si anvelope vara a iesit impins de mine si alti 2 vecin....ma intreba daca am tractiune integrala  :D

in primul rand e vb de siguranta ta,apoi gandeste-te si la siguranta participantiilor din trafic si nu in ultim rand la buzunarul tau(amnezile) decat o amnda ustratoare mai bine 4anvelope iarna...cred ca iesi mai ieftin si ramai si cu anvelopele

#31
Radu18

Radu18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 17.06.2007
In Norvegia, Suedia, Finlanda e obligatoriu sa ai pe perioada iernii cauciuri din alea cu tinte de fier. Acolo 95% din masini au tractiune integrala.

Acolo e zapada nu jucarie... anu asta prima zapada a fost de 50 de cm...iarna tine cam din octombrie pana in aprilie.

#32
trosnic

trosnic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 28.09.2007
In Italia, iarna a  cazut anul asta pe data  de 3 01 2007 cind a nins  si a tinut zapada 1 zi , pe sosea doar citeva ore. :lol:  azi au fost 12 grade si  ploua

#33
anzo

anzo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 02.08.2006

 Radu18, on Jan 15 2008, 11:28, said:

In Norvegia, Suedia, Finlanda e obligatoriu sa ai pe perioada iernii cauciuri din alea cu tinte de fier.
Numai daca mergi in nord(spre cercul polar). In rest anvelope de iarna si lanturi trebuie sa ai. Pina in Stokholm sau Oslo nu sunt probleme deosebite, clima e exact ca la noi in zona de munte, autostrazile sunt curatate. Mai sus nu se mai curata drumurile, doar se pune eventual nisip(fara sare).

#34
Radu18

Radu18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 17.06.2007

 anzo, on Jan 15 2008, 23:28, said:

Numai daca mergi in nord(spre cercul polar). In rest anvelope de iarna si lanturi trebuie sa ai. Pina in Stokholm sau Oslo nu sunt probleme deosebite, clima e exact ca la noi in zona de munte, autostrazile sunt curatate. Mai sus nu se mai curata drumurile, doar se pune eventual nisip(fara sare).

Nu e chiar exact ca la noi...Brasovul e la 45 de grade lat. pe cand Oslo, Stockholm si Helsinki sunt aproximativ pe linia de 60.
Plus ca acolo precipitatiile sunt mai bogate ca influenta oceanica e mai puternica, iar latitudinea ridicata face ca media temperaturilor sa fie mai scazuta.

Nu stiu sigur daca si in capitale e valabil cu cauciucuri cu tinte, dar stiu sigur ca mai in nord e obligatoriu + lanturi, lopata and stuff.

Un mic orasel pierdut intre troiene in Norvegia...cam asa arata strazile...doar cu nisip - asta e doar la prima zapada :)

Attached Files



#35
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
E zapada in Helsinki, dar drumurile sunt curatate si de obicei se circula bine. Si nu au oamenii 4x4, dar folosesc anvelope de iarna din Noiembrie pana in Mai, daca nu mas insel. E obligatoriu sa faca.

#36
melcu79

melcu79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 22.03.2006

 Radu18, on Jan 16 2008, 14:12, said:

Nu e chiar exact ca la noi...Brasovul e la 45 de grade lat. pe cand Oslo, Stockholm si Helsinki sunt aproximativ pe linia de 60.
Plus ca acolo precipitatiile sunt mai bogate ca influenta oceanica e mai puternica, iar latitudinea ridicata face ca media temperaturilor sa fie mai scazuta.

Nu stiu sigur daca si in capitale e valabil cu cauciucuri cu tinte, dar stiu sigur ca mai in nord e obligatoriu + lanturi, lopata and stuff.

Un mic orasel pierdut intre troiene in Norvegia...cam asa arata strazile...doar cu nisip - asta e doar la prima zapada :)


Sunt cam ca la noi din cauza Gulf Streamului, diferenta sunt precipitatiile bogate datorate influentelor oceanice.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate