Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Durere colon drept?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
manbay21

manbay21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 14.11.2006
Si eu cu o problema. Am de cateva luni, de prin iunie mai exact, o durere pe care eu as localiza-o la nivelul colonului drept, este undeva imediat sub coaste, uneori simt cum iradiaza in spate. As mentiona ca sufar de constipatie cronica, dar mi-am reglat oarecum tranzitul printr-o alimentatie corespunzatoare. Mentionez ca ecografie abdominala am facut, nu a iesit nimic anormal, in afara de colecist care este cudat, lucru care am inteles ca poate fi o cauza a incetinirii tranzitului. Am avut ceva timp si scaune cu mucus si foarte putin sange, v-am mai scris eu de asta, am fost la proctolog si am hemoroizi gradul 1 deci nu necesita interventie, insa aveam o mica zgarietura pe rect, poate de la scaunele tari, diagnostic final rectita. Mi-a fost recomandata si o colonoscopie dar sincer a fost mai mult la insistenta mea, pentru ca tot citesc diverse pe net si ma ingrozesc. Colonoscopia o sa o fac peste 2 saptamani, am amanat-o din motive de frica.

Intrebarile sunt urmatoarele:
1. Poate durerea din colonul drept sa fie cauzata de constipatie? Ce altceva poate fi? Mentionez ca apare deseori noaptea, se simte ca si cum as avea un muschi intins, uneori am senzatia de arsura intr-un anumit punct care parca iradiaza, senzatia mea este de intestin plin.
2. am inteles ca procedura colonoscopiei poate fi foarte dureroasa chiar si cu sedare daca ai colonul angulat. acuma eu stiu ca intestinul gros face in mod natural o multime de unghiuri, dar am auzit ca sunt si cazuri mai speciale cand colonul este foarte intortocheat. se poate vedea asta la ecografie?
3. Constipatia mea este accentuata la stres. sunt o persoana extrem de anxioasa. Poate durerea sa aiba o cauza psihologica si mai putin fizica?

Multumesc

#2
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Ma scuzi, dar colonul drept imediat sub coaste??? Ce e aia?

#3
XZY

XZY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,527
  • Înscris: 02.09.2007

 manbay21, on Nov 14 2007, 08:35, said:

Si eu cu o problema. Am de cateva luni, de prin iunie mai exact, o durere pe care eu as localiza-o la nivelul colonului drept, este undeva imediat sub coaste, uneori simt cum iradiaza in spate. As mentiona ca sufar de constipatie cronica, dar mi-am reglat oarecum tranzitul printr-o alimentatie corespunzatoare. Mentionez ca ecografie abdominala am facut, nu a iesit nimic anormal, in afara de colecist care este cudat, lucru care am inteles ca poate fi o cauza a incetinirii tranzitului. Am avut ceva timp si scaune cu mucus si foarte putin sange, v-am mai scris eu de asta, am fost la proctolog si am hemoroizi gradul 1 deci nu necesita interventie, insa aveam o mica zgarietura pe rect, poate de la scaunele tari, diagnostic final rectita. Mi-a fost recomandata si o colonoscopie dar sincer a fost mai mult la insistenta mea, pentru ca tot citesc diverse pe net si ma ingrozesc. Colonoscopia o sa o fac peste 2 saptamani, am amanat-o din motive de frica.

Intrebarile sunt urmatoarele:
1. Poate durerea din colonul drept sa fie cauzata de constipatie?Ce altceva poate fi? Mentionez ca apare deseori noaptea, se simte ca si cum as avea un muschi intins, uneori am senzatia de arsura intr-un anumit punct care parca iradiaza, senzatia mea este de intestin plin.
2. am inteles ca procedura colonoscopiei poate fi foarte dureroasa chiar si cu sedare daca ai colonul angulat. acuma eu stiu ca intestinul gros face in mod natural o multime de unghiuri, dar am auzit ca sunt si cazuri mai speciale cand colonul este foarte intortocheat. se poate vedea asta la ecografie?
3. Constipatia mea este accentuata la stres. sunt o persoana extrem de anxioasa. Poate durerea sa aiba o cauza psihologica si mai putin fizica?

Multumesc

Durere imediat sub coaste arata mai degraba o suferinta a colecistului. Daca acesta este cudat dupa cum zici, probabil ca are si sludge ( un fel de noroi, precursor al calculilor) si de aici pot apare dureri.
Hemoroizii de gradul I pot SA NU FIE singura explicatie ptr scaun cu mucus si sange, deci: FUGA la colonoscopie!
b]Poate durerea din colonul drept sa fie cauzata de constipatie?[/b]. Se linisteste durerea dupa defecatie?
La ecografie nu se vede fff bine colonul. In privinta durerii nu ai de ce sa-ti faci probleme daca iti fac inainte un sedativ. Bineinteles ca depinde si de medicul care iti face colonoscopia.
La cea de a treia intrebare poti sa iti raspunzi singur dupa ce faci si colonoscopia si elimini alte posibile cauze ale durerii tale. Ai dat putine amanunte: m-ar fi interesat varsta, sexul.

Edited by XZY, 14 November 2007 - 14:10.


#4
manbay21

manbay21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 14.11.2006

 XZY, on Nov 14 2007, 14:09, said:

Durere imediat sub coaste arata mai degraba o suferinta a colecistului. Daca acesta este cudat dupa cum zici, probabil ca are si sludge ( un fel de noroi, precursor al calculilor) si de aici pot apare dureri.
Hemoroizii de gradul I pot SA NU FIE singura explicatie ptr scaun cu mucus si sange, deci: FUGA la colonoscopie!
b]Poate durerea din colonul drept sa fie cauzata de constipatie?[/b]. Se linisteste durerea dupa defecatie?
La ecografie nu se vede fff bine colonul. In privinta durerii nu ai de ce sa-ti faci probleme daca iti fac inainte un sedativ. Bineinteles ca depinde si de medicul care iti face colonoscopia.
La cea de a treia intrebare poti sa iti raspunzi singur dupa ce faci si colonoscopia si elimini alte posibile cauze ale durerii tale. Ai dat putine amanunte: m-ar fi interesat varsta, sexul.

da, durerea e imediat sub coaste in partea dreapta, iradiaza clar spre spate ca si cum as avea vreun muschi intins. durerea nu cedeaza dupa defecatie. am 28 de ani, sex feminin. scaunul cu mucus si sange a fost in perioada in care constipatia era severa, cu scaune o data la cateva zile. acum nu mai am astfel de probleme ca am reusit sa reglez cat de cat tranzitul.

#5
XZY

XZY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,527
  • Înscris: 02.09.2007
Da . Am inteles! Dupa parerea mea daca nu cedeaza dupa scaun, nu are legatura cu constipatia. La 28 de ani cred mai degraba ca e vorba despre un intestin iritabil. O sa te lamuresti dupa colonoscopie.

#6
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013
Asa cum ati facut hemoroizi si zgarietura pe rect tot asa pot exista modificari in colonyl ascendent, curbura colonului trece pe sub ficat asa ca durerea sigur este de la colon si nu se la colecist care n-am inteles ca ar avea pietre. Colonoscopie sau RMN , CT cu substanta de contrast. Sunt curioasa ce s-a vazut la colonoscopie, la asa rani o sa ai sangerari.

#7
Gyselle

Gyselle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 19.03.2014
topicul este de acum ...aproape 9 ani. Ma gandesc ca i s-a pus un diagnostic pana acum si ca initiatorul este bine mersi

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate