Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Caut asociat

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
adi325

adi325

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 13.11.2007
Dispun de srl si de 10.000 de euro. Caut un partener pt a deschide o afacere sau a ma asocia cu el.

Idei, sugestii sunt binevenite.

#2
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006

View Postadi325, on Nov 13 2007, 23:10, said:

Dispun de srl si de 10.000 de euro. Caut un partener pt a deschide o afacere sau a ma asocia cu el.

Idei, sugestii sunt binevenite.

   Care-i orientarea de principiu  - productie , servicii , comert ?

#3
adi325

adi325

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 13.11.2007

View Postarcond, on Nov 13 2007, 23:20, said:

Care-i orientarea de principiu  - productie , servicii , comert ?

as prefera comert sau servicii

#4
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006

View Postadi325, on Nov 13 2007, 23:30, said:

as prefera comert sau servicii

    Din pacate cei care au deja firme sunt atat de prinsi cu activitatile curente incat cu greu pot fi gasiti pe forum si foarte rar sunt dispusi sa-si impartaseasca experienta .
   Trebuie gasit cineva care se ocupa efectiv de afaceri profitabile care pot fi dezvoltate si au o foarte buna perspectiva .
    Activitatea productiva este in sine tot o activitate comerciala , adica trebuie sa cumperi ceva ( materie prima , semifabricate , subansamble )  , sa transformi si in final sa vinzi .
    S-ar parea ca tocmai acest domeniu se preteaza mai bine unei investitii de viitor , intrucat mai toti comerciantii doresc marfa de la producatorii directi . Nu mai merge prea bine mica activitate artizanala , atat din cauza concurentei acerbe din piata , cat si din cauza noilor conditii cuprinse in normele europene , care trebuie respectate .
    De maxima importanta este echipa cu care vei lucra si satisfactia pe care o vei regasi in tot ceea ce faci .
    Trebuie studiata cu atentie oferta de fonduri structurale , intrucat de aici poate veni un ajutor substantial .
    Mult succes !

#5
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005
Mai bine ne spui ce experienta ai si ce ai facut pana acum. Ce valente ai, si ce domeniu crezi ca ti s-ar potrivi...
Zaece mii euro sunt bani putini, pe langa faptul ca ii investesti in ceva, trebuie sa si muncesti pentru ca acestia sa iti aduca profit. Daca intri intr-un domeniu pe care nu il cunosti sau nu esti pasionat de el, ai toate sansele sa dai gres, indiferent cat suport iti ofera partenerul tau.

#6
adi325

adi325

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 13.11.2007

View Postfloraur, on Nov 14 2007, 11:46, said:

Mai bine ne spui ce experienta ai si ce ai facut pana acum. Ce valente ai, si ce domeniu crezi ca ti s-ar potrivi...
Zaece mii euro sunt bani putini, pe langa faptul ca ii investesti in ceva, trebuie sa si muncesti pentru ca acestia sa iti aduca profit. Daca intri intr-un domeniu pe care nu il cunosti sau nu esti pasionat de el, ai toate sansele sa dai gres, indiferent cat suport iti ofera partenerul tau.

Eu m-am gandit la o agentie de turism de exemplu dar pt. asta imi va trebui un partener cu brevet de turism si cineva care a lucrat intr-o agentie de turism sau un minimarket, un magazin de haine...
Nu prea am experienta in afaceri ce-i drept, am lucrat mai mult pe-afara

#7
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005

View Postadi325, on Nov 14 2007, 13:26, said:

Eu m-am gandit la o agentie de turism de exemplu dar pt. asta imi va trebui un partener cu brevet de turism si cineva care a lucrat intr-o agentie de turism sau un minimarket, un magazin de haine...
Nu prea am experienta in afaceri ce-i drept, am lucrat mai mult pe-afara

Se face rost de brevet... chiar tu il poti obtine, iar daca este vorba de parteneri va trebui sa cuantifici valoarea unui profesionist in bani. Esti pregatit sa dai jumatate din firma ta, in care ai investit de 10.000e? este posibil sa se ia in calcul o astfel de evaluare...
Problema nu este ca nu se gasesc oameni care sa investeasca, ci e mai greu sa dam peste oameni care inteleg ca anumite lucruri se platesc.
Cu trei ani in urma, am avut un plan de afaceri, pe care nu il puteam finanta de unul singur. Asa ca am apelat la niste prieteni care aveau banii necesari. Am discutat, in mare lucrurile erau clare, dar in momentul in care se discuta de suma cu care participa fiecare, am avut o mare surpriza. Oamenii se asteptau la la o impartire a investitiei 50-50.
Deci, eu vin cu ideea cunostintele necesare in a o pune in practica (know-how-ul) absolut toata reteta ei ar fi venit cu 50 de procente din capitalul necesar investitiei si la sfarsit sa aiba 50% din actiunile societatii infiintate, adica participare la profit...
Cand am inceput sa le explic ca aceste lucruri costa bani, am avut impresia ca ei cred despre mine, ca as dori sa ii insel si sa ma scot pe spatele lor... cam asta se intampla cu partenerii de afaceri.

Edited by floraur, 14 November 2007 - 16:17.


#8
BogdanE

BogdanE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 26.10.2006

View Postadi325, on Nov 13 2007, 23:10, said:

Dispun de srl si de 10.000 de euro. Caut un partener pt a deschide o afacere sau a ma asocia cu el.

Idei, sugestii sunt binevenite.

De unde esti? Iti dau eu o idee buna, si daca esti muncitor, sigur iti scoti investitia in maxim 2 ani.
Da-mi un pm, daca esti interesat.

Edited by BogdanE, 14 November 2007 - 17:46.


#9
Jean Gary Diablo

Jean Gary Diablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 27.11.2005

View Postadi325, on Nov 13 2007, 23:10, said:

Dispun de srl si de 10.000 de euro. Caut un partener pt a deschide o afacere sau a ma asocia cu el.

Idei, sugestii sunt binevenite.


Cumperi o Dacia Logan... :lol:  :lol:  :lol:
Conform reclamei,faci o investitie buna!

#10
adi325

adi325

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 13.11.2007

View PostJean Gary Diablo, on Nov 15 2007, 14:37, said:

Cumperi o Dacia Logan... :lol:  :lol:  :lol:
Conform reclamei,faci o investitie buna!


Am un "seria 3"... nu-mi trebuie, merci:)

#11
borsec

borsec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 26.07.2007

View Postfloraur, on Nov 14 2007, 17:17, said:

Cand am inceput sa le explic ca aceste lucruri costa bani, am avut impresia ca ei cred despre mine, ca as dori sa ii insel si sa ma scot pe spatele lor... cam asta se intampla cu partenerii de afaceri.

Si daca te duceai la business angels iti luau 51%, nici macar nu mai era businessul tau. Si totusi oamenii se duc la business angels, iar tu nu spui daca ai gasit banii sau nu.

Pe de alta parte daca vrei mai mult de 50% trebuie sa garantezi eventualele pierderi, si cum o faci?

#12
borsec

borsec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 26.07.2007

View Postarcond, on Nov 14 2007, 00:20, said:

Care-i orientarea de principiu  - productie , servicii , comert ?

Distributie de cartele telefonice. Dar asta merge daca mai o distributie de altceva in spate.

#13
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003

View Postfloraur, on Nov 14 2007, 16:17, said:

Cu trei ani in urma, am avut un plan de afaceri, pe care nu il puteam finanta de unul singur. Asa ca am apelat la niste prieteni care aveau banii necesari. Am discutat, in mare lucrurile erau clare, dar in momentul in care se discuta de suma cu care participa fiecare, am avut o mare surpriza. Oamenii se asteptau la la o impartire a investitiei 50-50.
Deci, eu vin cu ideea cunostintele necesare in a o pune in practica (know-how-ul) absolut toata reteta ei ar fi venit cu 50 de procente din capitalul necesar investitiei si la sfarsit sa aiba 50% din actiunile societatii infiintate, adica participare la profit...
Cand am inceput sa le explic ca aceste lucruri costa bani, am avut impresia ca ei cred despre mine, ca as dori sa ii insel si sa ma scot pe spatele lor... cam asta se intampla cu partenerii de afaceri.

He he he, deci se mai intampla si astfel de cazuri.
Am patit exect la fel acum cativa ani si imi pare foarte bine ca nu am continuat biznisul.
In RO oamenii nu sunt pregatiti sa inteleaga ce inseamna afacere, know-how, profit, tva, etc.
Ei vor sa investeasca doar 50% dar sa aiba si investitia asigurata.
Plus ca mai este vorba si de sume mici.

#14
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005

View Postborsec, on Dec 5 2007, 20:40, said:

Si daca te duceai la business angels iti luau 51%, nici macar nu mai era businessul tau. Si totusi oamenii se duc la business angels, iar tu nu spui daca ai gasit banii sau nu.

Pe de alta parte daca vrei mai mult de 50% trebuie sa garantezi eventualele pierderi, si cum o faci?

Daca e sa mai dezvolt putin, pot spune ca nu am gasit banii si nici nu am vrut 51%. Am vrut sa intru intr-o afacere pe care o cunosteam foarte bine, cu 26% din capitalul financiar si bineinteles sa controlez 51% din afacere. Nu se poate sa faci afaceri cu niste "ursi" care nu au nicio treaba cu business-ul si ei sa castige la fel ca tine...

#15
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,780
  • Înscris: 06.09.2004

View Postfloraur, on Dec 8 2007, 23:19, said:

Daca e sa mai dezvolt putin, pot spune ca nu am gasit banii si nici nu am vrut 51%. Am vrut sa intru intr-o afacere pe care o cunosteam foarte bine, cu 26% din capitalul financiar si bineinteles sa controlez 51% din afacere. Nu se poate sa faci afaceri cu niste "ursi" care nu au nicio treaba cu business-ul si ei sa castige la fel ca tine...

Exact asta este problema in a avea un asociat. fara sa te cunosc, bag mana in foc ca nici tu n-ai investi intr-o afacere in care pui 75% din capital si primesti 25% din firma. gresesc?

#16
whitewolf

whitewolf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 30.01.2002
Eu cred ca floraur s-a gandit bine. Din moment ce tu depui tot efortul pentru a pune firma pe picioare e normal ca tu sa contribui cu mai putini bani la afacere si sa iti revina un procent simbolic de conducere a firmei de 51%. Iar invetitia celui ar fi fost de 74%, procentul din firma ce-i revine lui va fi 49%.  Mi se pare un targ corect. Cu o crestere de aproximativ 15% pe an a firmei, valoarea celor 49% va fi aproape suma investita initial fara a depune efort. Dupa primii 2 ani ar avea un profit de 15% pe an.

#17
onzo

onzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 18.10.2007
Eu sunt de parere ca cel mai bine este sa faci productie. Chiar daca investitia este ceva mai mare, daca incepe sa mearga vei faci bani si nu putini. Cred ca trebuie sa faci un studiu de piata cumva si sa-si dai seama cam ce ar fi mai bine sa produci.

#18
whitewolf

whitewolf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 30.01.2002
serviciile merg cu o investitie mai mica, dar trebuie sa te pricepi la ceva.. sau asociatul tau... sau sa gasesti oameni competenti care sa faca respectivele servicii

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate