Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cum pot pune o imagine ca background intr-un tabel ?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

 webc, on Nov 23 2007, 23:31, said:

Si, totusi, daca el nu vrea "0 50%", ci
style="background-position:left top; ..."
?!

..."asa sa dam complet toate proprietatile de background"!

Ai uitat de fixed, o alta proprietate a lui background. Asa ca sa le dam chiar pe toate :D

@Cristi (xnoise), chill. Chiar nu merita sa educi toti utilizatorii SP.
@Dark, ai putea scoate din expresiile care nu-si au locul :) Stiu ca oricum ai mult de munca pe aria asta dar suntem in "Professional Zone"

#20
webc

webc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 09.08.2007

 miromulus, on Nov 24 2007, 19:02, said:

Ai uitat de fixed...
O daduse @xnoise...

@xn, @mirom, @darka,... peace, men!

Pe bune, n-am nimic cu xnoise, e chiar simpatic, cand incepe sa-si dea drumul "la gura", e de ...belea! "webc... atentie cad..."  :lol:
Si stie! (cate ceva...) Poate doar ca se da uneori (un pic cam...) mare.  <_<

Edited by webc, 24 November 2007 - 22:01.


#21
alentin

alentin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 08.01.2006

 webc, on Nov 24 2007, 21:46, said:

.. cand incepe sa-si dea drumul "la gura", e de ...belea...

grija mare, sa nu te confunde cu vreun manelist..  :lol:

#22
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
actually... my fault.... de fapt nu.... a lui darkangel. ca nu ma pocneste cu avertismente, nici atunci cand le merit. Dar faza cu webc m-a deranjat la culme. E al 3-lea sau al 4-lea topic unce face chestia asta, si iar greseste.

Acum raspunsul complet la ce a intrebat initiatorul topicului este urmatorul:

HTML bgimage="sursa_imaginii" - depreciat in html 4.01 strict, poate fi folosit in html 4.01 trans, frameset si loose. recomandare de utilizare css in schimb

CSS varianta 1: 
background-image:url(sursa_imaginii);
background-attachment: fixed|scroll - default fixed - proprietate nerecunoscuta de IE6 (nu stiu despre ie 7)
background-color:#codul_culorii | rgb(cod, cod, cod) | text; - recomandat folosirea codului hexa. Caz special - daca avem si background-image definit, background-color apare in momentul in care background-image nu mai poate ocupa tot viewport-ul.
background-position:y_coords x_coords; pentru coordonate se pot folosi: pixeli, procente si text (top left)
background-repeat: no-repeat | repeat-x | repeat-y;
Recomandare: folosirea unificata a acestor proprietati pentru evitarea unui CSS foarte stufos

CSS varianta 2:
background: url(sursa_imaginii) no-repeat 0 50% #fff scroll; - varianta unificata a celor 6 proprietati din varianta 1 de mai sus

Sper ca atat webc cat si alentin sunt multumiti.

#23
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007

 webc, on Nov 24 2007, 21:46, said:

O daduse @xnoise...

@xn, @mirom, @darka,... peace, men!

Pe bune, n-am nimic cu xnoise, e chiar simpatic, cand incepe sa-si dea drumul "la gura", e de ...belea! "webc... atentie cad..."  :lol:
Si stie! (cate ceva...) Poate doar ca se da uneori (un pic cam...) mare.  <_<

Acum ceva timp vbeai de o competitie ceva ca sa vedem cine si ce stie.... care to join me in one? propune tu subiectul, timpul de executie si specificatiile.

Cat despre stie (cate ceva) ... i'd keep my mouth shot. macar pana iti dai seama cate stiu si cate nu. Daca tu ai facut greseli prin ce ai zis, eu nu prea am facut asa ceva. asa ca argumentele sunt in favoarea mea. Pentru moment cel putin. Cand o sa imi dovedesti ca esti mai bun ca mine sau ca stii mai multe, o sa las capul jos si o sa recunosc ce vbesti u pe acolo. Si nu vreau sa fiu simpatic, pt ca nu sunt. Si da.... cad ineptii, pt ca nimeni nu foloseste proprietatile alea separat... motivul e f simplu, CSS mult prea stufos... din exact aceeasi cauza o sa vezi peste tot : border:1px solid #fff; si nu 3 proprietati separate. si exemplele pot continua.

#24
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006

 xnoise, on Nov 24 2007, 23:25, said:

Acum ceva timp vbeai de o competitie ceva ca sa vedem cine si ce stie.... care to join me in one? propune tu subiectul, timpul de executie si specificatiile.

Cat despre stie (cate ceva) ... i'd keep my mouth shot. macar pana iti dai seama cate stiu si cate nu. Daca tu ai facut greseli prin ce ai zis, eu nu prea am facut asa ceva. asa ca argumentele sunt in favoarea mea. Pentru moment cel putin. Cand o sa imi dovedesti ca esti mai bun ca mine sau ca stii mai multe, o sa las capul jos si o sa recunosc ce vbesti u pe acolo. Si nu vreau sa fiu simpatic, pt ca nu sunt. Si da.... cad ineptii, pt ca nimeni nu foloseste proprietatile alea separat... motivul e f simplu, CSS mult prea stufos... din exact aceeasi cauza o sa vezi peste tot : border:1px solid #fff; si nu 3 proprietati separate. si exemplele pot continua.
Pentru astfel de confruntari exista aria HEAD 2 HEAD, va poftesc pe amandoi acolo sa va "Luptati".

Multumesc,
DarkAngelBv

#25
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
tot nu mi-ai dat warning...... o sa refuz lupta.... astept partea cu CSS-ul... nu vreau sa ma injur. :P oricum thx pt mentionarea ariei. nu stiam ca exista.

#26
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006

 xnoise, on Nov 25 2007, 00:07, said:

tot nu mi-ai dat warning...... o sa refuz lupta.... astept partea cu CSS-ul... nu vreau sa ma injur. :P oricum thx pt mentionarea ariei. nu stiam ca exista.

Nu am motiv sa-ti dau warning  :rolleyes:
Injura-te daca vrei, nu se supara nimeni  :lol:

Totusi va recomand un H2H, e misto :) (Vezi DarkAngelBv VS OnShop :P )

#27
webc

webc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 09.08.2007

 xnoise, on Nov 25 2007, 00:07, said:

tot nu mi-ai dat warning...... o sa refuz lupta.... astept partea cu CSS-ul... nu vreau sa ma injur. :P
:lol:  =))  :D
Va spuneam eu ca e de ...belea!??!!!

Si eu "refuz" lupta, doar pe motivul ca daca are o conexiune buna, deschide repede tutorialele si manualele..., si daca ii mai merge si mana rpd, --Copy/Paste, Copy/Paste..., n-am sanse!  :thumbup:

________________
PS: @darkangel  :oK: (pt. toleranta...)

Edited by webc, 25 November 2007 - 01:43.


#28
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Eu zic mai biine sa va impacati si sa discutati ca 2 oameni mari. @webc, abia atunci o sa vezi cate stie Cristi (nu teorie ca naucu, cum se descurca in situatii pe care nu le-a intalnit) si ca daca are timp e dispus sa ajute

#29
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
@miromulos thx for support :P
@webc ... intotdeauna se poate gasi o chestie out of the box, o chestia care este putin mai complicata decat simpla aplicare a unor reguli de css. vbesc aici de inheritance si de o competitie de genul fa nush ce si optimizeaza pt cel mai bun display time si pt a fi cross-browser. Nimeni nu te invata (in afara de experienta) cum sa optimizezi css-ul. Chestia asta doar tu o poti face. Si o poti face in 10.000 feluri :)

Edited by xnoise, 25 November 2007 - 10:28.


#30
webc

webc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 09.08.2007

 miromulus, on Nov 25 2007, 03:03, said:

Eu zic mai biine sa va impacati... o sa vezi cate stie Cristi
Sunt convins ca are potential, si (...mai si  :P ) stie!

Pe mine doar ca ma distreaza grozav cand incepe sa-si dea drumul la ..."gura".  Nu ma refer la partea "tehnica" in sine, ci la tot ce spune in rest...
Iar daca pe "3, 4 topicuri" am facut mici colaje din exprimarile lui, am avut doar intentia sa-i sugerez sa fie ceva mai coerent in exprimare, si mai focalizat in ..."pursuit".
______________________________
Iar aici, ce trebuia sa se "inflameze" atat doar ca am sugerat si eu o alternativa la "0 50%" al lui?! Mai ales ca, practic, mai uzuale mi se par, ori varinta center, ori ...-position: left top!  Chiar a fost o "ineptie" ca am mentionat un atribut in plus fata de ce s-a vb anterior...?! Chiar am fost o "hiena" doar ca abia atunci am intrat prima data pe topicul asta...?!
Si nici nu cred ca am gresit "pt ca nimeni nu foloseste proprietatile alea separat", deoarece eu am scris: "CODE: style="background-position:left top; ...", deci lista era deschisa pentru "varianta unificata"!

miromulus said:

...cum se descurca in situatii pe care nu le-a intalnit, si ca daca are timp e dispus sa ajute.
Acu, sincer, sa fi tu in situatia sa iti iei 2-3 colaboratori la un proiect, te-ar aranja unul care vb atata pana sa spuna ceva, sau pana sa spuna ce trebuie, sau oricum, ...tot ce aveai nevoie?!

Cat despre H2H, sunt UN "luptator", doar ca nu ma dau in spectocol pt. ...mize mici!
Oricum, o sa urmaresc DarkAngelBv VS OnShop, DAB are miza, -prestigiul pe SP, si el chiar e bun. ...Si sub aspectul ca are un randament optim al comunicarii, al transferului de informatie. (Si, bine-nteles, ca il ajuta mult si ISDN-ul, sau ADSL-ul care zicea el ca il are pe RomTelecom. -joking... :D )

Edited by webc, 25 November 2007 - 11:16.


#31
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006

 webc, on Nov 25 2007, 10:54, said:

Oricum, o sa urmaresc DarkAngelBv VS OnShop, DAB are miza, -prestigiul pe SP, si el chiar e bun. (Si sub aspectul ca are un randament optim al comunicarii, al transferului de informatie...) Si, bine-nteles, ca il ajuta mult si ISDN-ul, sau ADSL-ul care zicea el ca il are pe RomTelecom...
1. Nu fi asa de sigur :)
2. Acum pe langa ADSL-ul de 6 Mbps de la RTC mai este si un RDS FiberLink tot de 6 Mbps (50Mbps metropolitan) + o conexiune de la o retea de cartier :) (asta pentru back-up, ca la viteza e mai rau ca un dial-up :lol: )

P.S. Scuze ca sunt cam offtopic, dar... :D
P.S.2. E chiar misto sa te confrunti pe H2H, tu si adversarul... pana la epuizarea cuvintelor  :roflmao:

#32
webc

webc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 09.08.2007

 darkangelbv, on Nov 25 2007, 11:18, said:

Acum pe langa ADSL... mai este si un RDS FiberLink + o conexiune...
Da' esti link'oholik rau de tot...  :D (Imi dau seama..., ai nevoie de uptime)
Pai mai fa-ti si un ab mobile inet acces (--da' nu pe VDF!  :lol: , u know...) si chiar esti campion in topul celor mai "conectati" useri din RO.

"P.S. Scuze ...offtopic" --Asemeni!

#33
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006

 webc, on Nov 25 2007, 11:31, said:

Da' esti link'oholik rau de tot...  :D (Imi dau seama..., ai nevoie de uptime)
Pai mai fa-ti si un ab mobile inet acces (--da' nu pe VDF!  :lol: , u know...) si chiar esti campion in topul celor mai "conectati" useri din RO.

"P.S. Scuze ...offtopic" --Asemeni!
Am nevoie de uptime si banda multa, pentru ca nu o folosesc doar eu :P am 1 server care face load ballancing intre cele 2 conexiuni (ADSL si FiberLink) si cea de back-up :P , pentru a "hrani" si utilizatorii din retea :)


Gata cu offtopic-ul ca se ia ca raia :P

#34
dwhite

dwhite

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 21.10.2007
fratilor sunteti dusi :D in sensul bun al cuvantului ..macar din ciondanelile voastre mai invatam si noi ceva calumea..:)

Edited by dwhite, 25 November 2007 - 15:40.


#35
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
well, basicly asa am invatat si eu multe chestii... din ciondaneli pe f multe forumuri si cu f multi oameni :) ma bucur ca totusi e considerat cumva constructiv topicul asta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate