Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cum pot pune o imagine ca background intr-un tabel ?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Bogdan1989

Bogdan1989

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 02.11.2007
Salut!. :peacefingers:.......Am si eu o intrebare: Cum pot pune o imagine ca background intr-un tabel???? As dori ca codul pe care mi-l recomandati sa fie in HTML. VA MULTUMESC PENTRU ATENTIE! O zi buna..... :helpsmilie:

#2
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
<table style="background-image:url(poza.jpg);">

sau <td bgimage="poza.jpg">

#3
vectorialpx

vectorialpx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 30.10.2006
http://www.w3schools...s/tag_table.asp
dar CSS e cel mai indicat...

#4
alentin

alentin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 08.01.2006

View Postagain, on Nov 12 2007, 18:07, said:

<table style="background-image:url(poza.jpg);">

sau <td bgimage="poza.jpg">

ESTI VALABIL!
Asta e raspuns?


1.

a)
<table style="background: url(imaginea_ta);">    imaginea se va multiplica in tot tabelul
B)
<table style="background: url(imaginea_ta); no-repeat;">    imaginea nu se va repeta
c)
<table style="background: url(imaginea_ta); repeat-x;">    se va repeta pe orizontal
d)
<table style="background: url(imaginea_ta); repeat-y;">    se va repeta pe vertical

2
In fisireul CSS:
table.1 {
   background: url(imaginea_ta);
}
no-repeat si repeat-x sau y sunt valabile si aici

In fisierul HTML:
<table class="1">

ATENTIE la calea catre imaginea_ta.

#5
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007

Quote

ESTI VALABIL!
Asta e raspuns?

Asta e raspuns??? poate imi zici si mie cu ce a gresit? pt ca eu nu m-am prins. poate a doua varianta sa fie gresita (din anumite puncte de vedere), dar totusi raspunsul e gresit. Cat despre toate variantele de mai sus, cred ca poate si respectivul domn sa citeasca proprietatea background pe w3schools nu?

Acum a personal one: te-ai simtit bine nu? (cand ai dat raspunsul ala extrem de "VALABIL"!)

#6
avramseby

avramseby

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 07.09.2006

View Postalentin, on Nov 14 2007, 23:47, said:

ESTI VALABIL!
Asta e raspuns?

WOW. Super tareeeee  :death:

Edited by avramseby, 15 November 2007 - 22:50.


#7
Bogdan1989

Bogdan1989

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 02.11.2007
mersi mult pentru indicatii.... :peacefingers:

#8
alentin

alentin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 08.01.2006
Poate era mai bine sa-l ajutati pe cel care a deschis acest topic decat sa va "ratoiti" la mine..
Cred ca rolul forum.softpedia.com este altul decat ceea ce ati facut voi (avramseby & xnoise) pe acest topic.

O intrebare la care ati putea sa va raspundeti singuri:
Oare de ce nu exista bgimage in codul sursa al siteurilor www.yahoo.com , www.ebay.com , www.softpedia.com , www.amazon.com ?

#9
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
@alentin:
1: mai bine iti gasesti alt pseudonim, pt ca asta suna a altceva (keyboard error, press f1 to continue)
2: bgimage exista in html si este singura modalitate de a pune o imagine in background din html fara CSS. Recomandari: invata html inainte sa vorbesti. bgimage este interzis in html 4.01 strict dar este permis in loose (si s-ar putea si in tranzitional desi nu stiu sigur). Asa ca data viitoare nu mai da exemple ilustre de genul "yahoo.com", "ebay.com" etc etc etc. Pt ca daca te uitai prin sursele lor si cunosti html cat de cat, ti-ai fi dat seama ca sunt niste mici catastrofe.
3:[corectie]:: again ::[end corectie] i-a raspuns omului exact la ce a intrebat. Mai intreb odata: trebuie sa si explic? Daca omul e interesat, exista google, nu trebuie sa ii explic eu. Pt ca nu am timp, si nu am stofa de profesor.

Quote

a)
<table style="background: url(imaginea_ta);"> imaginea se va multiplica in tot tabelul
cool.gif
<table style="background: url(imaginea_ta); no-repeat;"> imaginea nu se va repeta
c)
<table style="background: url(imaginea_ta); repeat-x;"> se va repeta pe orizontal
d)
<table style="background: url(imaginea_ta); repeat-y;"> se va repeta pe vertical

Ca sa citam din tine: unde anume ai vazut tu ca intre sursa imaginii si proprietatea de repeat se pune ; ???? sau vbesti din auzite??

corect era:

a)
<table style="background: url(imaginea_ta);"> imaginea se va multiplica in tot tabelul
cool.gif
<table style="background: url(imaginea_ta); background-repeat:no-repeat;"> SAU <table style="background: url(imaginea_ta) no-repeat;">imaginea nu se va repeta
c)
<table style="background: url(imaginea_ta); background-repeat:repeat-x;"> SAU <table style="background: url(imaginea_ta) repeat-x">  se va repeta pe orizontal
d)
<table style="background: url(imaginea_ta); background-repeat:repeat-y;"> SAU <table style="background: url(imaginea_ta) repeat-y;"> se va repeta pe vertical

ce ti-e si cu toti cunoscatorii astia

Si ca un finish frumos asa sa dam complet toate proprietatile de background, shall we?

background:url(imaginea_ta) no-repeat fixed 0 50% #000;

chestia de mai sus se traduce asa: imagine de background = imaginea_ta, nu se repeta, incepe de la 0% pe axa x si se pozitioneaza la 50% pe axa y, are pozitie fixa (nu merge in jos odata cu scroll-ul) si are ca alternativa de culoare (unde nu mai avem imagine) folosim negru. It's as simple as that.

Satisfacut @alentin?

Corectie: thx avramseby

Edited by xnoise, 22 November 2007 - 22:09.


#10
avramseby

avramseby

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 07.09.2006
again i-a raspuns. eu doar m-am revoltat ca l-a facut valabil :D

#11
alentin

alentin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 08.01.2006
Daca vrei sa ne contram in css o facem cat vrei tu.. nu va pierde nimeni.

Referitor la punctul tau 1.. nu vreau sa te jignesc dar pari cam badaran. Nu uita categoria topicului.

#12
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
imi cer scuze daca am parut badaran, dar nick-ul tau mi-a parut eroare de tastatura... nu imi amintesc sa existe alentin.... poate valentin? was a little joke...
si unde anume m-am contrat cu tine in css??? doar am dat  explicatie ceva mai completa decat ai dat tu si ti-am corectat  o eroare...

Vis a vis de badaranie: eu inca nu am ajuns sa folosesc chestii de genul 'ESTI VALABIL'! dar le aud pe la manelisti pe strada.... toti sunt valabili.

Make that 2 errors.

Edited by xnoise, 23 November 2007 - 16:52.


#13
alentin

alentin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 08.01.2006
1: mai bine iti gasesti alt pseudonim, pt ca asta suna a altceva

Cand ti-ai creat o adresa de e-mail probabil nu ti-a fost acceptat prenumele. Mie nu mi-ar fi placut valentin384575847. Pana in ianuarie 2007 a existat un domeniu www.alentin.net .

doar am dat explicatie ceva mai completa decat ai dat tu si ti-am corectat o eroare...
ai dreptate..

VALABIL exista in DEX. Nu este un jargon sau cine stie ce termen folosit de manelisti. Urasc manele pe cei care le canta si pe cei care le promoveaza.

Propun schimbarea numelui acestui topic: "CINE ARE ULTIMUL CUVANT?"

#14
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
probabil eu o sa am ultimul cuvant, asta in afara de cazul in care raman fara argumente. Imi cer scuze pt gluma respectiva.

Cat despre "VALABIL" scris cu majuscule si in alaturi de "ESTI" m-a dus si ma duce in continuare cu gandul la manelisti. Probabil ca am auzit de prea multe ori cuvintele astea pe la toti tiganii.

#15
webc

webc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 09.08.2007
"keyboard error, press f1... nu trebuie sa ii explic eu. Ca sa citam din tine: sau vbesti din auzite?? corect era: ...ce ti-e si cu toti cunoscatorii astia Si ca un finish frumos..., shall we?  chestia de mai sus se traduce asa:... It's as simple as that. Satisfacut...?

Corectie:"

Si, totusi, daca el nu vrea "0 50%", ci
style="background-position:left top; ..."
?!

..."asa sa dam complet toate proprietatile de background"!

Edited by webc, 23 November 2007 - 23:41.


#16
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
webc in trecere.. atentie cad ineptii... de ce nu dam si background-position: 0 100px? sau de fapt mai bine: 0 99px.... ba nuu parca era si 0 98px. si mai tin minte si de 0 97 px. Webc te plictisesti rau de tot acasa nu? Si in afara de asta nici nu stii sa pierzi. Vii exact ca o hiena, pe la spate. Nu ai nimic de zis, doar sa zici ceva impotriva mea. Nu iti convine cum ma port? raporteaza-ma. Nu iti convine ca se intampla sa am dreptate? asta e dude. Some people win, some loose. And you lost. O noapte placuta webc si alentin.

#17
dwhite

dwhite

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 21.10.2007
si totusi devine amuzant daca de uite cum incepe si cum se sfarseste,de la ce a inceput si unde s-a ajuns.unul dintre voi tb sa lase,mai lasati ciondanelile,am inteles ca sunteti buni "ambile" :D nu-si are loc aici cearta,pe cuvant ...
peace! :)

#18
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Terminati cu cearta.

Exista mai multe modalitati de a pune background intr-un tabel, voi le-ati expus aproximativ pe toate (ca sa nu spun pe toate :D )

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate