Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

Venituri triple la Apple Computer

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
alex_rom007

alex_rom007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 20.06.2003
Sper sa nu imi sara unii si altii in cap, dar acesta este titlul.
"Venitul trimestrial al companiei Apple Computer a crescut de peste trei ori, datorită în mare parte vânzărilor playerelor digitale iPod și creșterii cu 14% a vânzărilor computerelor Macintosh.

Pentru cel de-al treilea trimestru fiscal, încheiat la 26 iunie, Apple Computer a anunțat un venit net de 61 de milioane de dolari (16 cenți pe acțiune), față de 19 milioane de dolari (5 cenți pe acțiune) în perioada similară a anului trecut. Încasările au crescut cu 30%, de la 1,55 miliarde la 2,01 miliarde de dolari.

În această perioadă, Apple a vândut 860.000 de playere iPod (249 de milioane de dolari din încasări), față de 304.000 iPod-uri în perioada similară a anului trecut. Compania a vândut și 876.000 de computere Macintosh (1,26 miliarde dolari din încasări), în creștere față de cele 771.000 de unități vândute în perioada similară a anului trecut."  SURSA : Yahoo News. Si preluata si in CHIP.


Ii rog pe cei care spuneau acum cateva luni ca Apple isi va da duhul, ca iPod nu va avea viata lunga si ca G3/G4/G5 nu se va vinde deloc si vor falimenta compania sa comenteze stirea.

#2
Danutz

Danutz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 05.05.2004
Va spun eu apple e ca o nenorocita de mata
9 vieti are dom'le !

#3
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
nu cred ca are rost sa deschidem iar o polemica fara rezultat...

m-am saturat sa citesc opinii partizane, pseudo-argumentate de la pusti care se cred experti in marketing si strategii de firma

pa! ;)

#4
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
Daca va uitati cu atentie, veti vedea ca sporirea numarului de unitati de calculatoare vandute se datoreaza doar portabilelor.  Am atasat un grafic istoric cu vanzarile separate pe categorii.

G5-urile continua sa se vanda foarte prost, sub 200k pe trimestru si asta include si XServe-urile (care, culmea, au inceput sa se vanda ceva mai bine).

IPod-urile sunt in continuare un hit, si lucrurile nu se vor schimba prea curand, pentru ca Apple a facut miscarea necesara de a ieftini un pic produsul. Probabil ca in august va face acelasi lucru si pentru iPod mini, desi ala deja oricum nu se poate produce in cantitati suficiente pentru a satisface cererea.

Salutari,
Andrei

Attached Files



#5
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
IMHO trendul din 2004 va continua...

#6
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
mie imi pare rau ca nu am luat actiuni, dupa acest anunt au crescut cu vreo 11 %, ceea ce este super... indiferent de suma investita!!!

#7
alex_rom007

alex_rom007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 20.06.2003
Dacu'burebista ca sa ne intelegem. Am si scris sa nu imi sara lumea in cap. Am scris o informatie de interes general. cel putin pt. acesta arie. Care intamplator este adevarata si care (iar) intamplator contrazice destule afirmatii ale unor pusti care se pricep la strategii de marketing sau nu. Nu sunt partizan Apple sau ce ai mai scris tu pe acolo - lucru care oricum nu are de ce sa te intereseze pe tine. Daca citesti posturile mele o sa vezi ca nu laud Apple si incerc sa privesc obiectiv ce se intampla. Mie mi plac Mac-urile si asta e.
Si sa ne intelegem bine...daca eu inteleg bine ca m-ai facut pusti care ma imi dau cu presupusul asupra strategiilor de marketing Apple, eu zic sa te mai gandesti BINE. Cel putin la faza cu pusti. Nu am zis niciodata ca m-as pricepe la strategii de marketing Apple,desi am destule informatii si despre ce e acum si despre ce a fost.
Este o informatie de interes general. Cum ar fi sa fac si eu la fel cand scrieti voi 'jos macu'  sau cand ii gasiti numai puncte slabe ?
Cine are de comentat sa o faca, pro-contra dar cu argunenta pertinente (vezi Amyd)
Dar de ce imi bat oare gura ??

#8
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
Eu as fi un pic precaut cu AAPL, daca nu doresti speculatii pe termen scurt, vektor12.

Ca investitor pe durata lunga, trebuie sa te intrebi daca trend-ul crescator al actiunilor Apple va putea fi sustinut de rezultatele practice - Apple nu este o companie din care sa scoti dividente (practic tot profitul curent a fost acordat ca prime directorilor seniori) si cota de piata a Apple este in continuare in scadere, atat in Statele Unite cat mai ales global.  Asta vor sa vada analistii, cand vorbesc de previziuni pe 2-3 ani si nu doar pe cateva luni sau zile in jurul anunturilor de la un WDDC sau Paris Show.

Sectorul cel mai fierbinte pentru Apple din punctul de vedere al calculatoarelor personale sunt portabile. Restul industriei prevede ca de la mijlocul anului asta va fi invers - portabilele vor fi in scadere fata de desktop-urilor.  Si Apple nu va putea sa se bata de unul singur cu o tendinta globala a pietei, mai ales ca pentru urmatoarele luni nu este anuntata o improspatare serioasa a ofertei - G5-urile inca nu incap in PowerBook-uri, iar Centrino-urile devin din ce in ce mai rapide, mai ieftine si mai atragatoare.  Si AMD intra  - in sfarsit! - mai serios pe piata asta, deci Apple se va bate cu multe oferte cel putin la fel de atractive.

iMac-ul 3 e posibil sa fie un succes major pentru Apple, in conditiile in care pretul este decent (nu mic, dar decent) si design-ul atractiv (asta e aproape cert, tinand cont de echipa de proiectanti Apple). Momentan e totusi o necunoscuta, asa ca asteptam pana in septembrie sa vedem ce se va intampla. Poate sa fie la fel de bine un esec colosal.

IPod-urile e clar ca vor continua sa se vanda bine, asa cum spuneam. Dar pana la urma, tot va apare concurenta, fie ca va veni din partea playerelor solid-state, fie ca va veni din partea altor OEM-uri. Si oricum, daca te uiti la cifre, vezi ca IPod-urile nu pot fi in nici un caz un substitut pentru Apple pentru vanzari bune de computere. iTunes, cu atat mai putin, in conditiile in care de-abia este pe linia de plutire, cand te uiti la profituri vs. costuri.

Deci, in consecinta, Apple sta binisor, isi pastreaza fanii, au reusit sa faca un succes din iPod+iTunes, dar daca nu sunt atenti ce fac cu G5-urile, pot sa se trezeasca peste un an intr-o situatie extrem de nasoala...

Salutari,
Andrei

#9
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
ah, nu ma inteleg gresit, eu ma gandeam doar din punct de vedere speculativ... in general nu astept dividende... :)... dar sa nu ne apucam sa facem analiza financiara a companiei, ca pentru mine sunt multe necunoscute... ;)

#10
DanyBoss

DanyBoss

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,110
  • Înscris: 28.01.2004
Apple reports 525% iPod growth and 26% Mac growth

Apple® today announced financial results for its fiscal 2005 first quarter ended December 25, 2004. For the quarter, the Company posted a net profit of $295 million, or $.70 per diluted share. These results compare to a net profit of $63 million, or $.17 per diluted share, in the year-ago quarter. Revenue for the quarter was $3.49 billion, up 74 percent from the year-ago quarter. Gross margin was 28.5 percent, up from 26.7 percent in the year-ago quarter. International sales accounted for 41 percent of the quarter’s revenue.

http://www.apple.com.../12results.html

#11
nevrozel

nevrozel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 19.09.2004
Eu nu inteleg ce va certati atata!? Ce mare chestie? E un anunt facut public de Apple si cu asta basta. Parca va iese ceva la fiecare daca tineti cu apple sau nu. E totusi un forum cu si despre macintosh si nu vad nimic rau in a cita stiri importante ale companiei apple. Parerea mea...

#12
criss_pt

criss_pt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 12.07.2004
Incepe sa se vada mana lui Bill Gates, sau poate rezultatele. Nu degeaba il urasc unii...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate