Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Brazilia

- - - - -
  • Please log in to reply
114 replies to this topic

#73
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
RazvanBogdan mi-a facut pofta de inca o tura de Rio... :sadwalk:

#74
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 10.08.2005
Buna,

Am dori sa mergem in vacanta la Rio anul acesta, ne gandeam la vreo 10 zile, de plecat sfarsitul lui noiembrie pana pe vreo 10-11 decembrie. Este ok ca si temperatura banuiesc nu? Din ce stiu la ei este vara.

Are cineva recomandari pentru un hotel frumos, curat, mediu ca pret, undeva la plaja, intr-o zona sigura?
Singura excursie pe care am vrea sa o facem ar fi la Iguacu. Nu stiu cat timp am mai avea si de altceva. Este nevoie de mai multe zile si cazare acolo? Sa apelam la agentia hotelului? Presupun ca o zi dus-intors nu merge, deci practic daca e de ramas acolo o noapte sau doua, ar trebui sa facem excursia probabil la sfarsitul sejurului ca sa nu intrerupem cazarea?

Unde s-ar mai putea merge avand ca baza Rio, excursie de o zi?

#75
ogaru1972

ogaru1972

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.08.2010

View Postraluca2005, on 15 septembrie 2015 - 11:15, said:

Buna,

Am dori sa mergem in vacanta la Rio anul acesta, ne gandeam la vreo 10 zile, de plecat sfarsitul lui noiembrie pana pe vreo 10-11 decembrie. Este ok ca si temperatura banuiesc nu? Din ce stiu la ei este vara.

Are cineva recomandari pentru un hotel frumos, curat, mediu ca pret, undeva la plaja, intr-o zona sigura?
Singura excursie pe care am vrea sa o facem ar fi la Iguacu. Nu stiu cat timp am mai avea si de altceva. Este nevoie de mai multe zile si cazare acolo? Sa apelam la agentia hotelului? Presupun ca o zi dus-intors nu merge, deci practic daca e de ramas acolo o noapte sau doua, ar trebui sa facem excursia probabil la sfarsitul sejurului ca sa nu intrerupem cazarea?

Unde s-ar mai putea merge avand ca baza Rio, excursie de o zi?
Noi am stat la Atlantis Copacabana, hotelurile sunt destul de scumpe in Rio, poate reusiti sa inchiriati un apartament. Hotelul acesta, se afla intre cele doua plaje celebre, Copacabana si Ipanema, cam 5 min de mers ajungi ori la una ori la cealalta. Zona sigura este Zona Sul, adica exact Copacbana/ Ipanema/ Leblon. Ar mai fi Barra de Tijuca dar te indepartezi cam mult de obiectivele turistice. De la Rio, excursii de o zi, ar fi Paraty sau Arraial do Cabo.
La Iguacu iti recomand sa stai 2 nopti, partea argentiniana, partea braziliana, neaparat cu barca si daca vreti si cu elicopterul. Mergeti o seara la Churrascaria Rafain pentru un spectacol de dansuri sud americane.
Vacanta placuta!

#76
ramiz

ramiz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 25.12.2010
in brazilia   e mai bine sa ai la tine euro sau dolari?merci!

#77
ogaru1972

ogaru1972

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.08.2010

View Postramiz, on 28 septembrie 2015 - 12:51, said:

in brazilia   e mai bine sa ai la tine euro sau dolari?merci!
Oricare, parca totusi dolarul e mai apreciat. Cel mai bine folosesti cardul de debit, de la o banca mare din Romania. Un card pe care il alimentezi cu ajutorul internet banking-ului, in fiecare zi cu sume mici, si il folosesti numai acolo.

#78
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 10.08.2005
Mersi mult ogaru1972
Cam ezit acum, ca ma gandesc ca as fi mers vreo 6 nopti in Rio si sa fi petrecut inca vreo 3 la Buzios, mi s-a parut ca arata foarte, foarte bine. Nu stiu cum sa mai strecor si Iguacu, mai ales ca voiam din Buzios sa mergem acolo si de la Iguacu la aeroport. Putem sa facem si invers sa lasam Buzios ultimul... nu stiu oricum deja incepe sa mi se para putina tracasare avand in vedere ca voiam ceva mai relaxant putin.

#79
ogaru1972

ogaru1972

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.08.2010
Parerea mea este ca 4 nopti in Rio sunt mai mult decat suficiente si poti folosi cele 2 ramase pentru Iguacu.

#80
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 10.08.2005
Serios? Bine, eu in principiu ma gandeam sa ma relaxez putin. Adica as fi stat macar vreo 2-3 zile la plaja, la relaxare totala. As fi folosit o zi doua pentru ce aveam de vazut pe acolo. O zi doua le pastram pentru ce avem de vazut strict in Rio, desi posibil sa avem nevoie de mai multe, nu stiu. Tu ai fost la Iguacu din Rio? Cum ai procedat? Ti-ai luat vreun tur organizat?

#81
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Raluca, cred ca depinde de voi. Daca te orientezi spre Rio si Buzios cred ca sunteti mai atrasi de viata de oras si relaxarea pe plaja decat de natura. :) Atunci eu as zice sa sariti peste Iguazu.

Cascada e super faina si te poti da cu barca/cu elicopterul (eu cu elicopterul nu m-as da din cauza de poluare dar fiecare trebuie sa decida pentru el ce e important) dar dupa mine nu prea s-a meritat ocolul pentru cele 2 zile cat am stat acolo. Daca m-as duce din nou la Iguazu, mi-as lua o saptamana si as explora zona in liniste, inclusiv cateva zile in padure.

#82
ogaru1972

ogaru1972

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.08.2010

View Postraluca2005, on 07 octombrie 2015 - 08:51, said:

Serios? Bine, eu in principiu ma gandeam sa ma relaxez putin. Adica as fi stat macar vreo 2-3 zile la plaja, la relaxare totala. As fi folosit o zi doua pentru ce aveam de vazut pe acolo. O zi doua le pastram pentru ce avem de vazut strict in Rio, desi posibil sa avem nevoie de mai multe, nu stiu. Tu ai fost la Iguacu din Rio? Cum ai procedat? Ti-ai luat vreun tur organizat?
Pai daca vrei plaja, asta o poti face si la Buzios. Incearca sa prinzi o duminica la Rio, e super, se opreste traficul in zona Ipanema si este un show in toata regula, doar sa fie vreme buna. Eu am ajuns la Iguazu venind de la Manaus. Am avut totul organizat de o agentie din Rio, daca te intereseaza iti pot trimite o adresa de email! Numai bine!

#83
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,685
  • Înscris: 20.09.2006
Vrem si noi sa mergem la Rio, intre 4-11 iunie. A mai fost cineva,de la ultima postare, din 2015

#84
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,685
  • Înscris: 20.09.2006
Nimeni cu Rio / Brazilia, in ultima vreme?:)

#85
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 06.03.2005
Deja ai fost acolo. Banuiesc.  

Pentru ceilalti. am fost in Brazilia de 4 ori. Ultima data in 2017. Ocupa o buna parte din teritoriul Sud American, asa cam cat este Europa. In 2, 4 saptamani nu prea ai cum sa vezi tot ce-i de vazut in tara aceasta.

Este o tara scumpa. Poate cea mai scumpa de pe continent, cu preturi asemanatoare tarilor din Vest. Fiind in emisfera sudica, in Iunie este iarna acolo. temperaturile sunt mai scazute, 20-23'C. Sezonul inseamna lunile Decembrie - Februarie cand in Rio media ajunge la 35;C. Daca te duci in Nord, Fortaleza, Recife, Natal, Salvador de Bahia diferentele de temparaturi intre iarna si vara nu sunt mari (aproape de Ecuador), asadar poti face plaja cam in orice perioada a anului. Buzios si Angra de Rei sunt de vizitat pentru tolanit la plaja. Multa liniste. Recomand vaccinul impotriva febrei galbene (costa echivalentul a 100EUR la noi), in primul rand pentru tine. Este posibil ca la imigrari sa te intrebe (se specifica in conditiile de intrare in tara). Personal nu mi l-au cerut (certificatul international de vacinare), dar nu ai vrea sa te intoarca din drum dupa ce ai facut 12-14h sa ajungi acolo.

Edited by fabian23, 11 February 2018 - 08:52.


#86
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008
La imigrari nu te intreaba nimeni daca ti-ai facut vaccinul impotriva febrei galbene. Nu te intoarce nimeni acasa daca nu ai vaccinul facut. Nu e o conditie obligatorie pentru a putea intra in Brazilia. Dar da e recomandat sa il ai pentru ca numarul cazurilor de febra galbena a crescut simtitor mai ales in cele mai mari state braziliene SP si RJ.
High season in Brazilia depinde de zona pe care vrei sa o vizitezi. In Pantanal sau Amazon high season e din iunie pana in august cand nu ploua sau ploua mult mai putin decat in decembrie-februarie. Pentru Rio high-season e in perioada decembrie - februarie.
Ai nevoie de 3 luni pentru a explora cele mai importante atractii turistice in Brazilia, in 2 saptamani excursia in general se rezuma la Rio, Foz do Iguaçu si Salvador.
Multe locuri superbe ca Jeri, Pantanal, Lençois Maranhenses, Chapada Diamantina sau Fernando de Noronha necesita mai mult timp si bani dar merita cu prisosinta efortul.


#87
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Daca pasaportul meu expira in Septembrie anul acesta, pot calatori cu el (pe cont propriu) pentru 9 zile in Brazilia in luna Mai ?

Lucrez in Franta, ma intorc in Romania pe 30 martie, iar pe 16 aprilie revin in Franta, deci probabil nu am timp sa-mi fac un alt pasaport.

In Mai vreau sa plec direct din Paris in Rio.

#88
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postallah2, on 12 martie 2018 - 17:56, said:

Daca pasaportul meu expira in Septembrie anul acesta, pot calatori cu el (pe cont propriu) pentru 9 zile in Brazilia in luna Mai ?

Lucrez in Franta, ma intorc in Romania pe 30 martie, iar pe 16 aprilie revin in Franta, deci probabil nu am timp sa-mi fac un alt pasaport.

In Mai vreau sa plec direct din Paris in Rio.

de obicei majoritatea tarilor acorda viza de intrare pe un pasaport ce mai este valabil cel putin 6 luni in avans.
in romanika platind o taxa suplimentara iei pasaportul in cateva zile, sub 1 sasptamana. scrie foarte clar pe site-ul specializat.

View Postrazvanait99, on 13 februarie 2018 - 15:16, said:

La imigrari nu te intreaba nimeni daca ti-ai facut vaccinul impotriva febrei galbene. Nu te intoarce nimeni acasa daca nu ai vaccinul facut. Nu e o conditie obligatorie pentru a putea intra in Brazilia. Dar da e recomandat sa il ai pentru ca numarul cazurilor de febra galbena a crescut simtitor mai ales in cele mai mari state braziliene SP si RJ.
High season in Brazilia depinde de zona pe care vrei sa o vizitezi. In Pantanal sau Amazon high season e din iunie pana in august cand nu ploua sau ploua mult mai putin decat in decembrie-februarie. Pentru Rio high-season e in perioada decembrie - februarie.
Ai nevoie de 3 luni pentru a explora cele mai importante atractii turistice in Brazilia, in 2 saptamani excursia in general se rezuma la Rio, Foz do Iguaçu si Salvador.
Multe locuri superbe ca Jeri, Pantanal, Lençois Maranhenses, Chapada Diamantina sau Fernando de Noronha necesita mai mult timp si bani dar merita cu prisosinta efortul.

credeam ca in rio high season este in jurul carnavalului.

#89
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Insa am citit ca nu este necesara viza pentru Brazilia.

Pe site-ul MAE scrie asta:

Quote

Cetățenii români care doresc să călătorească în Brazilia nu au nevoie de viză de intrare. Perioada legală de ședere este de 90 de zile. Nu este nevoie de viză de tranzit.

In rest absolut nicio informatie despre cat timp trebuie sa fie valabil pasaportul...

#90
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pentru UK, care teoretic inca este in UE, trebuie 6 luni valabilitate

https://www.gov.uk/f...ry-requirements

Conform https://www.skyteam....isa-and-health/ prin sistemul Timatic scrie ca esti OK

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate