Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Brazilia

- - - - -
  • Please log in to reply
114 replies to this topic

#1
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Buna!
In iulie anul viitor intentionez sa ajung la Rio. Motivul principal va fi o conferinta care se desfasoara acolo, dar mai stam cateva zile in plus sa vizitam si orasul. Date de pe net gasesc, nu e o problema. A fost cineva acolo pentru a-mi da ceva detalii concrete?
Am fost la Ambasada si din noiembrie anul acesta se scot si vizele pentru romani. Mi-a spus sa iau biletul de avion si... drum bun!
Pe forum nu am gasit informatii sau nu am cautat bine! Asa ca, daca ati fost, aveti cuvantul...
Multumiri anticipate!

Edited by me_and_myself, 11 January 2008 - 06:16.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Din ce am mai citit pe internet , criminalitatea este foarte ridicatã in zonã

#3
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 MembruAnonim, on Nov 9 2007, 19:32, said:

Din ce am mai citit pe internet , criminalitatea este foarte ridicatã in zonã
Oricum e mai bine decat in Johanesburg.
In Johanesburg, mai intai te omoara si apoi iti cer banii, in Rio e in ordinea logica - mai intai iti cer banii, apoi te impusca :)
Hai sa nu fim paranoici, dar gradul de criminalitate este extrem de ridicat - nu e bine sa te plimbi cu lucruri de valoare pe strada sau la plaja, dar e bine sa ai echivalentul catorva dolari la tine pentru a-i da in caz ca te ataca. Daca esti complet fara bani, se pot enerva si ... armele sunt disponibile peste tot in Brazilia.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu am spus cã nu aº merge ºi nici nu sunt paranoic :)

#5
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 MembruAnonim, on Nov 9 2007, 22:57, said:

Nu am spus cã nu aº merge ºi nici nu sunt paranoic :)
Nu am zis ca tu esti paranoic... e o vorba ... nu trebuie sa fi paranoic, dar totusi sa-ti iei masurile de precautie

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Exact asta am sugerat ºi eu :) Ma bucur ca ne-am inteles.

#7
coralina

coralina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 29.07.2007
Salut!

In Rio nu am ajuns pana acum insa asta-vara am fost 3 saptamani in Natal. Zona e destul de linistita, orasul este un fel de Mamaia/Constanta romaneasca. Politia militara este la orice colt de strada; cat am stat acolo nu am avut nici un fel de probleme desi cateodata mai veneau la noi niste indivizi dubiosi cerand insistent o tigara... :mellow: Despre Rio n-am auzit lucruri prea bune insa daca esti prevazator si nu iesi in evidenta in nici un fel (desi culoarea pielii e deja un mare dezavantaj) :D nu cred ca patesti ceva. "Instructajul" care ni s-a facut pt. Natal cred ca e valabil si pt. Rio: fara bijuterii "ochioase" si haine "europene" (de preferat sunt tinutele "locale" - tricou si bermude), nu va aventurati in zonele periferice ale orasului (fie pe timp de zi ori noapte), nu luati bani prea multi la voi, lasati pasaportul in camera de hotel in seif (dupa ce in prealabil i-ati facut o copie pe care trebuie s-o aveti in permanenta la voi), notati pe-o hartie numele si nr. de telefon al hotelului in caz de ... Doamne fereste si iesiti in oras in grup (pe cat posibil).

Numai bine!

#8
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Haideti, va rog nu ma speriati!!! Normal ca nu avem de gand sa rascolim nu stiu ce cotloane, bijuterii ostentativ nu port nici in mod normal, ne intereseaza mai ales punctele turistice. Acum cativa ani mi-a povestit o colega care a fost la Rio tot la o conferinta ca i s-a parut super orasul. Nu-mi amintesc sa fi pomenit de cine stie ce pericole. Dar nefiind interesata atunci, pentru ca nu credeam ca voi putea ajunge si eu curand acolo, nu i-am cerut prea mule detalii si acum nu mai tin legatura cu ea. A fost tot cu sotul ei, si in zilele libere au hoinarit prin oras, au fost la plaja la Copacabana, la Statuia lui Isus...
Cam asa am patit si in Egipt, cat am stat in Cairo (acum cativa ani buni) am fost cam paralizata de frica, nu am iesit decat cu grupul... si acum imi are rau, se pare ca multi au explorat orasul pe cont propriu si nu au patit nimic.
Acum o excursie in imprejurimi la o plantatie de trestie de zahar sper sa prind cu grupul, dar orasul cred ca ramane sa il facem pe cont propriu.
Mai astept pareri... chiar nu a fost nimeni de pe aici la Rio?

#9
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 T Irina, on Nov 11 2007, 14:30, said:

Haideti, va rog nu ma speriati!!! Normal ca nu avem de gand sa rascolim nu stiu ce cotloane, bijuterii ostentativ nu port nici in mod normal, ne intereseaza mai ales punctele turistice. Acum cativa ani mi-a povestit o colega care a fost la Rio tot la o conferinta ca i s-a parut super orasul. Nu-mi amintesc sa fi pomenit de cine stie ce pericole. Dar nefiind interesata atunci, pentru ca nu credeam ca voi putea ajunge si eu curand acolo, nu i-am cerut prea mule detalii si acum nu mai tin legatura cu ea. A fost tot cu sotul ei, si in zilele libere au hoinarit prin oras, au fost la plaja la Copacabana, la Statuia lui Isus...
Cam asa am patit si in Egipt, cat am stat in Cairo (acum cativa ani buni) am fost cam paralizata de frica, nu am iesit decat cu grupul... si acum imi are rau, se pare ca multi au explorat orasul pe cont propriu si nu au patit nimic.
Acum o excursie in imprejurimi la o plantatie de trestie de zahar sper sa prind cu grupul, dar orasul cred ca ramane sa il facem pe cont propriu.
Mai astept pareri... chiar nu a fost nimeni de pe aici la Rio?
Nu am fost la Rio, dar am studiat zona - vreau sa ma duc si am avut prieteni care au fost.
Netto, este un oras periculos, Cairo in afara sa se uite unii gales dupa tine pe strada nu are ce sa se intample. Cairo este un oras extrem de safe la orice ora de zi si de noapte, exceptand "City of dead" - cartierul care e in cimitir.

La Rio, insa jafurile si omorurile sunt un lucru real, dar poti sa traiesti ok daca urmezi niste reguli de aur.

Nu se merge cu nimic pretios la tine - nu bijuterii, ceas de plastic de 2 lei, fara telefon mobil, aparat foto nu foarte la vedere, sume mici de bani, nu carti credit, etc. Te imbraci cat mai brazilian - bermude, tricouri, cat mai "low profile". Exista multi brazilieni albi, nu e nici o problema, dar nu trebuie sa te intolesti excesiv... nu haine de marca !
Mergi doar in zone super turistice. Copacabana (si orice plaja din Rio) este o zona predilecta de jafuri. Mergi cu bani cat pentru un suc si ca sa dai in caz ca ti se cer bani de gastile pe acolo. Mergi in zone aglomerate. Noaptea in oras, numai cu taxi "oficial" - chemat prin telefon, fie de hotel, bar, etc. De preferat, se merge in grup. A se evita favelas (unele sunt in centru).

In rest, Rio e un oras superb, dar trebuie sa te feresti... in ultima instanta sunt mii de turisti si multi viziteaza fara probleme. Dar trebuie sa te feresti, sa nu fi "filet mignon" (in limbajul hotilor din Rio - inseamna turisti).

#10
nikol_30

nikol_30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.05.2007
Irina, eu plec de revelion la rio cu sotul. Dupa ce am citit despre problemele cu securitatea, mi-a parut rau ca am ales destinatia asta... mie imi place sa ma bucur de locurile care le vizitez, sa umblu, sa descoper, sa fac mii de poze, nu sa stau tot timpul cu grija ca-mi fura cineva tot ce am pe mine! toate sfaturile care ni le-a dat imperator sunt binevenite, cineva de pe tripadvisor spunea ca nici macar verigheta sa nu o porti ca poti f. usor sa ramai fara ea. Tot acolo povesteau ca din cand in cand gastile din favelas mai fac cate o "razie" pe copacabana, fura tot ce misca, si apoi dispar de unde au venit  :o

Asa ca trebuie sa fim mai atenti decat in alte destinatii de vacanta - io ma apuc sa invat si cateva cuvinte si expresii in portugheza sa prind ceva culoare locala!

Edited by nikol_30, 12 November 2007 - 20:08.


#11
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006

Quote

Dupa ce am citit despre problemele cu securitatea, mi-a parut rau ca am ales destinatia asta...

Eu zic sa nu-ti para rau... abia astept sa vii cu impresii. Am reusit sa o contactez pe colega mea care a fost la Rio. Ei nu si-au facut probleme, probabil ca nici nu au stiut prea multe inainte, au colindat orasul, au ajund o data si mai pe la periferie si li s-a parut cam suspecta zona dar nu s-a intamplat nimic. Congresul la care au participat a fost foarte mare (cam o mie de participanti) si toti misunau si prin oras. Insa mi-a povestit cum au fost jefuiti la Roma si au ramas fara nici un ban (nici hotelul nu il platisera). Eu am fost la Roma de 3 ori, ne-am plimbat prin tot orasul singuri si m-am simtit foarte... safe... deci... nu e o regula.
Sfaturile lui Imperator am sa le iau si eu in calcul, la experienta lui stie ce vorbeste :D ! Insa cu banii nu sunt eu lamurita. Ce fac, ii las la hotel? Sau las cardurile la hotel? E OK sa scoti bani de la ATM-uri acolo? Pana acum pe unde am fost am avut tot ce am cheltuit bani lichizi, de rezervele de pe carduri nu ne-am atins decat rareori. Si i-am avut cu noi tot timpul si nu s-a intamplat nimic.  
Distractie placuta de revelion si sa nu uiti sa ne povestesti cum a fost!!!

#12
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 T Irina, on Nov 12 2007, 20:53, said:

Eu zic sa nu-ti para rau... abia astept sa vii cu impresii. Am reusit sa o contactez pe colega mea care a fost la Rio. Ei nu si-au facut probleme, probabil ca nici nu au stiut prea multe inainte, au colindat orasul, au ajund o data si mai pe la periferie si li s-a parut cam suspecta zona dar nu s-a intamplat nimic. Congresul la care au participat a fost foarte mare (cam o mie de participanti) si toti misunau si prin oras. Insa mi-a povestit cum au fost jefuiti la Roma si au ramas fara nici un ban (nici hotelul nu il platisera). Eu am fost la Roma de 3 ori, ne-am plimbat prin tot orasul singuri si m-am simtit foarte... safe... deci... nu e o regula.
Sfaturile lui Imperator am sa le iau si eu in calcul, la experienta lui stie ce vorbeste :D ! Insa cu banii nu sunt eu lamurita. Ce fac, ii las la hotel? Sau las cardurile la hotel? E OK sa scoti bani de la ATM-uri acolo? Pana acum pe unde am fost am avut tot ce am cheltuit bani lichizi, de rezervele de pe carduri nu ne-am atins decat rareori. Si i-am avut cu noi tot timpul si nu s-a intamplat nimic.  
Distractie placuta de revelion si sa nu uiti sa ne povestesti cum a fost!!!
In general, eu umblu cu putini bani cash la mine si scot cat imi trebuie din bancomate. Ma astept ca la Rio sa fie bancomate peste tot si cu garzi inarmate. Da, as lasa cardurile si excesul de cash la hotel. Teoretic, hotelurile ar trebui sa aibe safe-uri in camere (asa e in alte destinatii cu risc ridicat cum sunt Mexico DF si Lima - unde am fost), daca nu, sigur au la receptie.
Roma nu se compara cu Rio, asa cum Europa nu se compara cu America de Sud sau Africa Neagra...

#13
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Buna!
Nikol, te-ai intors? Ti-am trimis un mesaj privat.
Am vazut ca au fost multe oferte pentru revelion la Rio. Nu a fost nimeni care citeste si pe aici?
Noi suntem pe punctul de a lua biletele! Inca mai stau in dubiu daca sa le iau sau nu, mai astept ceva sfaturi, odata luate (sunt cam 2500 eur pt. 2 persoane) mergem, nu aruncam banii pe apa sambetei.

Am tot incercat sa aflu ceva informatii despre cum am putea face o excursie pe Amazon (e ceva distanta de la Rio, se zboara la Manaus, un orasel care serveste ca punct de plecare pentru excursiile pe Amazon), de acolo se ia o excursie de cate zile vrei de la 2-3 la 9-10. Per ansamblu e destul de mult, numai zborul intern e 550 euro de persoana, plus excursia cateva sute, nu stiu daca merita (e si sezonul rece atunci la ei)....

Oricum e tentanta ideea...

#14
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 T Irina, on Jan 19 2008, 12:58, said:

Buna!
Nikol, te-ai intors? Ti-am trimis un mesaj privat.
Am vazut ca au fost multe oferte pentru revelion la Rio. Nu a fost nimeni care citeste si pe aici?
Noi suntem pe punctul de a lua biletele! Inca mai stau in dubiu daca sa le iau sau nu, mai astept ceva sfaturi, odata luate (sunt cam 2500 eur pt. 2 persoane) mergem, nu aruncam banii pe apa sambetei.

Am tot incercat sa aflu ceva informatii despre cum am putea face o excursie pe Amazon (e ceva distanta de la Rio, se zboara la Manaus, un orasel care serveste ca punct de plecare pentru excursiile pe Amazon), de acolo se ia o excursie de cate zile vrei de la 2-3 la 9-10. Per ansamblu e destul de mult, numai zborul intern e 550 euro de persoana, plus excursia cateva sute, nu stiu daca merita (e si sezonul rece atunci la ei)....

Oricum e tentanta ideea...
Da, e adevarat, pentru o excursie pe Amazon, cel mai potrivit punct de plecare este Manaus, un mic orasel de peste 2 milioane de locuitori. Actualmente, atat in Manaus, cat si in Rio este iarna, temperaturile prabusindu-se de la o medie de 32 de grade la 28 de grade. Din octombrie pana in iunie, este sezonul ploios in Brazilia, in Manaus cazand zilnic ploi violente... orasul primeste in jur de 2 metri de ploaie pe an. O escapada pe Amazon merita cu prisosinta... dar nu uita vaccinul obligatoriu si pastilele de malarie. Pretul biletului Rio - Manaus si retur este de 550 euro pe asa-zisul low-cost brazilian Gol, probabil mai mult pe Varig si TAM.

Perioada de vacanta este decembrie - februarie (de la Craciun la Carnaval) cand aproape 100 de milioane de brazilieni pleaca in vacanta.

#15
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
:D doar 2 milioane??? Mie din poze mi s-a parut mai mic...de mers mergem la sfarsitul lui iulie (17-27 cu modificari daca includem si Amazonul). Ma intreb de ce nu gasesc excursii de la Rio spre Amazon, organizate de ei nu sa iau eu avionul pana la Manaus (cu toate bagajele la purtator) sa ma cazez acolo, sa vad cum iau excursia (desi se poate lua si de pe net inainte), inapoi la aeroport, inapoi la Rio si de acolo acasa... mai meditam, inca mi se pare complicat. Noi am circulat mai mult in Europa, un Egipt, o Turcie si cam atat. Asta e cea mai indepartata expeditie, noua ni sa pare ca e iesit din comun, pentru unii (si pentru tine) e o chestie aproape obisnuita la cate locuri ai vazut.
Multumesc mult pentru pareri, prind bine!

#16
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 T Irina, on Jan 19 2008, 21:44, said:

:D doar 2 milioane??? Mie din poze mi s-a parut mai mic...de mers mergem la sfarsitul lui iulie (17-27 cu modificari daca includem si Amazonul). Ma intreb de ce nu gasesc excursii de la Rio spre Amazon, organizate de ei nu sa iau eu avionul pana la Manaus (cu toate bagajele la purtator) sa ma cazez acolo, sa vad cum iau excursia (desi se poate lua si de pe net inainte), inapoi la aeroport, inapoi la Rio si de acolo acasa... mai meditam, inca mi se pare complicat. Noi am circulat mai mult in Europa, un Egipt, o Turcie si cam atat. Asta e cea mai indepartata expeditie, noua ni sa pare ca e iesit din comun, pentru unii (si pentru tine) e o chestie aproape obisnuita la cate locuri ai vazut.
Multumesc mult pentru pareri, prind bine!
Ei, nu e chiar asa de mic... are o Opera celebra facuta de Eiffel ... ala cu turnul :) Pe vremea cand Manaus-ul era super bogat in urma cauciucului natural... he, he, ce vremuri !
Banuiesc ca si din Rio, poti gasi excursii spre Amazon, dar tot cam la fel functioneaza... zbori la Manaus, te cazeaza pe undeva, apoi te ia pe fluviu in sus si in jos. Diferenta intre a cumpara o excursie in Rio si una in Manaus este ca in Manaus poti sa alegi... orasul traieste pentru turisti care vor sa se dea pe Amazon.
Iulie e o perioada foarte buna, e sezonul secetos la brazilieni, nu o sa te ploua prea mult... oricum Manaus e la Ecuator, e greu sa eviti ploaia, dar oricum nu e la fel de multa ca in sezonul ploios.
Ei, nu e dracul atat de negru, o sa va descurcati :) Doar atentie sporita ... mai ales in Rio !!!

#17
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 11.02.2006

 T Irina, on Jan 19 2008, 12:58, said:

Buna!
Nikol, te-ai intors? Ti-am trimis un mesaj privat.
Am vazut ca au fost multe oferte pentru revelion la Rio. Nu a fost nimeni care citeste si pe aici?
Noi suntem pe punctul de a lua biletele! Inca mai stau in dubiu daca sa le iau sau nu, mai astept ceva sfaturi, odata luate (sunt cam 2500 eur pt. 2 persoane) mergem, nu aruncam banii pe apa sambetei.

Am tot incercat sa aflu ceva informatii despre cum am putea face o excursie pe Amazon (e ceva distanta de la Rio, se zboara la Manaus, un orasel care serveste ca punct de plecare pentru excursiile pe Amazon), de acolo se ia o excursie de cate zile vrei de la 2-3 la 9-10. Per ansamblu e destul de mult, numai zborul intern e 550 euro de persoana, plus excursia cateva sute, nu stiu daca merita (e si sezonul rece atunci la ei)....

Oricum e tentanta ideea...

Nikol nu s-a intors... Imperator spunea mai sus ca "In Johanesburg, mai intai te omoara si apoi iti cer banii, in Rio e in ordinea logica - mai intai iti cer banii, apoi te impusca"... Noi ce sa intelegem??? Moda din Africa de Sud a ajuns si-n Brazilia sau cum? :D
Io zic ca Nikol ar face bine sa dea un semn, ca altfel nu mai calca picior de softpedist prin Brazilia, neam de neamu' lui :coolspeak:

#18
bestiuta1

bestiuta1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 01.08.2007
nikol  te asteptam sa ne spui cum a fost :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate