Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Consent Mode V2

La multi ani @rz!

Placa retea integrata la un ASUS ...

Targ de viniluri - Bucuresti
 Achizitionare furca RockRider

End to end encrypted messenger

masina de familie 9000 euro

T-Mobile intenționeaza sa in...
 5G N38 Digi Mobil

Road trip moto Tunisia

De ce au devenit recenziile Googl...

Mail suspect
 Care adeziv de placi ceramice ii ...

[GAMING PC BUILD] Aprox 12000 lei

Care sint cele mai ieftine mortar...

Ferdinand Residence - Sectorul 2

PSIHOTERAPIE

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

sonso

sonso

Junior Member

• Grup: Members
Exista momente in viata cand ne simtim depasiti de evenimente, ne simtim depasiti de anumite situatii. Poate ca asteptam ca un lucru sa se intample intr-un anume fel dar...atunci cand acest lucru se intampla....suntem socati, bulversati....intr-un cuvant depasiti. Reactiile noastre in astfel de momente pot fi foarte diferite....
Revenirea insa la viata de "dinaintea" unui asemenea soc poate fi facuta rapid si cu propriile forte sau mai greu .....si atunci este necsara interventia unui psihoterapeut?
A apelat cineva la astfel de terapii?
care le este eficienta??????

lk1

lk1

Senior Member

• Grup: Senior Members
Și eu vreau să mă duc la un Psihoterapeut. E mai bun decât psihologul. Practic ăsta te rezolvă cu multe cele. Acum să nu creadă careva că am avea fiecare dintre noi, care apelăm la specialiști,  probleme atât de grave încât suntem nebuni sau ceva de genul. Nebunii merg la psihiatru sau nu chiar. La psihiatru mergi să vezi dacă ai ceva cu nervii sau probleme mentale, cauzate de boli și etc.

Și eu vreau să merg la așa ceva, însă nu știu unde, când, cum și cât ar costa ședințele.

vali matei

vali matei

Junior Member

View Postlk1, on Nov 10 2007, 21:04, said:

Și eu vreau să mă duc la un Psihoterapeut. E mai bun decât psihologul. Practic ăsta te rezolvă cu multe cele. Acum să nu creadă careva că am avea fiecare dintre noi, care apelăm la specialiști,  probleme atât de grave încât suntem nebuni sau ceva de genul. Nebunii merg la psihiatru sau nu chiar. La psihiatru mergi să vezi dacă ai ceva cu nervii sau probleme mentale, cauzate de boli și etc.

Și eu vreau să merg la așa ceva, însă nu știu unde, când, cum și cât ar costa ședințele.

As vrea sa corectez cateva mici confuzii din postul pe care il citez (sunt psihiatru, asa ca am o parere mai clara despre chestia in discutie-sau cel putin se presupune ca ar trebui sa am :D).
Psihoterapeut poate fi oricine care a facut cursuri speciale de psihoterapie, a fost apoi supervizat si apoi este acreditat ca psihoterapeut. In Romania majoritatea psihoterapeutilor provin din randul psihologilor si al psihiatrilor. Sunt foarte multe tipuri de psihoterapie (de la cele mai simple-''de sustinere'' pana la cele mai sofisticate, gen psihanaliza). Tipul, intensitatea (numarul de sedinte pe unitatea de timp) si durata psihoterapiei depind functie de tipul de psihoterapie folosit si evident functie de problemele celui care apeleaza la psihoterapie. Evident, psihoterapia ajuta, dar nu este panaceul universal (cum nici tratamentul exclusiv cu medicamente nu este. Deseori se foloseste o combinatie intre cele doua metode  psihoterapie si medicamente, dar si aici depinde de la caz la caz).
Un alt cliseu fals este ca cei sanatosi dar cu "mici" probleme merg la psihoterapeut/psiholog, iar cei ''nebuni" la psihiatru. In realitate psihiatri trateaza si afectiuni considerate mai "usoare" (ca depresia, anxietatea, etc), dar care deseori nu sunt deloc usoare ci provoaca multa suferinta. (Nu mai zic ca mi se pare discriminatoriu si nedrept ca un pacient cu probleme psihice severe, cum ar fi schizofrenia, sa fie etichetat de nebun. In fond aceasta boala este o afectiune cu o baza biologica mare si dupa ce ca bietii oameni sufera teribil sunt si etichetati ca nebuni. E la fel de nedrept ca atunci cand unui om care s-a nascut cu o infirmitate i se striga permanent, sa zicem, "ciungule").  
Despre preturi vaariaza cam intre 50-100 RON sedinta, dar aici nu stiu cu exactitate, variaza mult de tot.

sonso

sonso

Junior Member

View Postvali matei, on Nov 10 2007, 22:44, said:

As vrea sa corectez cateva mici confuzii din postul pe care il citez (sunt psihiatru, asa ca am o parere mai clara despre chestia in discutie-sau cel putin se presupune ca ar trebui sa am :D).
Psihoterapeut poate fi oricine care a facut cursuri speciale de psihoterapie, a fost apoi supervizat si apoi este acreditat ca psihoterapeut. In Romania majoritatea psihoterapeutilor provin din randul psihologilor si al psihiatrilor. Sunt foarte multe tipuri de psihoterapie (de la cele mai simple-''de sustinere'' pana la cele mai sofisticate, gen psihanaliza). Tipul, intensitatea (numarul de sedinte pe unitatea de timp) si durata psihoterapiei depind functie de tipul de psihoterapie folosit si evident functie de problemele celui care apeleaza la psihoterapie. Evident, psihoterapia ajuta, dar nu este panaceul universal (cum nici tratamentul exclusiv cu medicamente nu este. Deseori se foloseste o combinatie intre cele doua metode  psihoterapie si medicamente, dar si aici depinde de la caz la caz).
Un alt cliseu fals este ca cei sanatosi dar cu "mici" probleme merg la psihoterapeut/psiholog, iar cei ''nebuni" la psihiatru. In realitate psihiatri trateaza si afectiuni considerate mai "usoare" (ca depresia, anxietatea, etc), dar care deseori nu sunt deloc usoare ci provoaca multa suferinta. (Nu mai zic ca mi se pare discriminatoriu si nedrept ca un pacient cu probleme psihice severe, cum ar fi schizofrenia, sa fie etichetat de nebun. In fond aceasta boala este o afectiune cu o baza biologica mare si dupa ce ca bietii oameni sufera teribil sunt si etichetati ca nebuni. E la fel de nedrept ca atunci cand unui om care s-a nascut cu o infirmitate i se striga permanent, sa zicem, "ciungule").  
Despre preturi vaariaza cam intre 50-100 RON sedinta, dar aici nu stiu cu exactitate, variaza mult de tot.

In cazul in care exista un soc emotional care a dezechilibrat persoana , unde trebuie mers, la psiholog (psihoterapeut) sau psihiatru? Dezechilibrul provocat nu consta intr-o depresie severa sau anxietate, sau atacuri de panica ci dintr-o detasare ciudata fata de problema si probleme cotidiene (desi acestea sunt executate cu precizie si fara intarziere ) datorita negasirii unor raspunsuri la anumite intrebari care au generat  socul emotional.

gtk

gtk

Guru Member

• Grup: Senior Members
@vali_matei: ai putea sa ne spui si care este baza stiintifica* a acestor "terapii"... si chiar a "bolilor" psihice in general? :D
*baza care presupune utilizarea metodei stiintifice cu demonstrarea relatiei de cauzalitate, etc.

Edited by gtk, 12 November 2007 - 16:13.

vali matei

vali matei

Junior Member

View Postgtk, on Nov 12 2007, 17:12, said:

@vali_matei: ai putea sa ne spui si care este baza stiintifica* a acestor "terapii"... si chiar a "bolilor" psihice in general? :D
*baza care presupune utilizarea metodei stiintifice cu demonstrarea relatiei de cauzalitate, etc.
Da, as putea sa spun, dar sincer ar dura enorm. Incerc sa simplific la maximum: metodele astea functioneaza comparativ cu placebo in studii controlate ( e enorm de zis  tipul studiului, durata, metodele statistice de analiza, etc, etc, putem vorbi ani despre asta-unii chiar o fac!).
Cu bolile psihice e mai ceva in genul ca in dementa de tip Alzheimer apare de exemplu-largirea ventriculilor cerebrali, apar niste chestii numite  ''depozite'' de amiloid, in schizofrenie sunt studii care arata niste modificari genetice, heridabilitatea schizofreniei e de circa 80%, dar repet, exemplele sunt milioane, unele mai clare, altele intr-adevar discutabile). Dar chiar dureaza la infinit discutia. Te poti uita pe pubmed sau medscape, orientativ macar. Dar nu o sa intru cu siguranta acum intr-o discutie care dureaza de sute de ani daca exista boala psihica, baza biologica, etc, etc.
Stiu destul de bine ce presupune utilizarea metodei stiintifice, ca deh, chiar acum am o bursa exact in cercetare la Maudsley Institute of Psychiatry si acum asta fac zilnic.   Si stiu si ce inseamna activitatea clinica, ca deh, cu asta ma ocup in Romania.

vali matei

vali matei

Junior Member

View Postsonso, on Nov 12 2007, 16:44, said:

In cazul in care exista un soc emotional care a dezechilibrat persoana , unde trebuie mers, la psiholog (psihoterapeut) sau psihiatru? Dezechilibrul provocat nu consta intr-o depresie severa sau anxietate, sau atacuri de panica ci dintr-o detasare ciudata fata de problema si probleme cotidiene (desi acestea sunt executate cu precizie si fara intarziere ) datorita negasirii unor raspunsuri la anumite intrebari care au generat  socul emotional.

La oricare dintre ei care este un bun clinician! Personalitatea terapeutului  (si experienta) suntre fundamentale.

sonso

sonso

Junior Member

View Postvali matei, on Nov 12 2007, 20:44, said:

La oricare dintre ei care este un bun clinician! Personalitatea terapeutului  (si experienta) suntre fundamentale.

multumesc pentru raspuns.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate