Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

TCM (Închis).

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
73 replies to this topic

#1
ionut1

ionut1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 18.09.2006
TCM va emite separat de Cartoon Network din 2008

09 noiembrie 2007 de Sorina Iordan

Postul de televiziune pentru filme TCM (Turner Classic Movies) isi va extinde programul in Romania, incepand de la 1 ianuarie 2008, la 24 de ore pe zi, potrivit unor informatii oferite de reprezentantii agentiei de PR Mmd Public Relations, compania care se ocupa de imaginea posturilor din portofoliul Turner la nivel local.
Tot de la inceputul anului viitor, programele difuzate pe postul TCM vor fi subtitrate in limba romana. In prezent, postul TCM emite in Romania pe acelasi canal cu postul de desene animate Cartoon Network. Programul TCM incepe in fiecare seara dupa terminarea programului Cartoon Network, la ora 22,00 si se termina in jurul orelor 2.00-3.00, in functie de durata ultimului film difuzat, potrivit Mmd.

Televiziunea TCM este operata la nivel international de trustul Turner Broadcasting System, care mai include in Romania televiziunile pentru copii Cartoon Network si Boomerang si posturi de stiri CNN. La nivel de vanzari de publicitate, contul Turner, care include cele patru televiziuni, a fost castigat recent de regia de media Cable Direct, parte a grupului de comunicare Centrade USA. Anuntul oficial cu privire la castigarea acestui cont nu a fost inca facut de reprezentantii Cable Direct.

Turner Classic Movies este un post de televiziune care difuzeaza filme clasice, neintrerupte de reclama, in principal preluate de la librariile de filme Turner Entertainment si Warner Bros. Postul, creat de Ted Turner ca parte a companiei sale, Turner Broadcasting System, a fost lansat in Statele Unite in 1990, iar in Marea Britanie si in Europa, in 1999. La nivel international, postul Turner Classic Movies este disponibil in peste 75 de milioane de gospodarii.

In Romania, programele TCM sunt disponibile pe cablu, in retelele RCS&RDS si UPC Romania, precum si pe platformele de satelit de tip DTH Boom TV, Digi TV, Dolce, Focus Sat si Max TV. Postul a fost lansat in Romania pe 15 octombrie 1999.

Piata romaneasca mai are, la capitolul televiziuni de filme, pe langa TCM, posturi ca MGM, Hallmark Channel, Pro Cinema, AXN, AXN Sci Fi, AXN Crime, HBO, Cinemax etc. Turner Broadcasting System Inc., o companie TimeWarner, este un furnizor major de produse informationale si de divertisment pentru piata internationala. De asemenea, compania este un furnizor principal de programe pentru industria de televiziune prin cablu.

http://www.standard....k_din_2008.html

#2
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,378
  • Înscris: 05.09.2005
IN SFARSIT!!!

ABIA ASTEPTAM!!

Intrebarea este .. daca cei de la boom IL VOR  INTRODUCE IN GRILA :(

la cum se misca aia... slabe sanse..


pacat

Edited by a_d_y, 08 November 2007 - 22:29.


#3
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
La mine deja nu se mai prinde TCM partajat cu Cartoon, prind Cartoon Network 24/24. Oare versiunea 24/24 a TCM va fi cea pentru UK sau alta?

Edited by duculeana, 08 November 2007 - 23:04.


#4
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,378
  • Înscris: 05.09.2005
versiunea TCM 24/24 cu siguranta va fi cea din PO  cu sunet in engleza si subtitrata in Romana :)

#5
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,752
  • Înscris: 07.04.2006

View Postionut1, on Nov 8 2007, 22:15, said:

TCM va emite separat de Cartoon Network din 2008.


Postul de televiziune pentru filme TCM (Turner Classic Movies) isi va extinde programul in România, incepand de la 1 ianuarie 2008, la 24 de ore pe zi, potrivit unor informatii oferite de reprezentantii agentiei de P.R. "Mmd Public Relation", compania care se ocupa de imaginea posturilor din portofoliul Turner la nivel local.
  • Tot de la inceputul anului viitor, programele difuzate la postul TCM vor fi subtitrate in limba româna. In prezent, postul TCM emite in România pe acelasi canal cu postul de desene animate Cartoon Network. Programul TCM incepe in fiecare seara dupa terminarea programului Cartoon Network, la ora 22:00 si se termina in jurul orelor 2:00-3:00, in functie de durata ultimului film difuzat, potrivit "Mmd".
  • Televiziunea TCM este operata la nivel international de trustul "Turner Broadcasting System", care mai include in România televiziunile pentru copii Cartoon Network si Boomerang si posturi de stiri CNN. La nivel de vanzari de publicitate, contul Turner, care include cele patru televiziuni, a fost castigat recent de regia de media "Cable Direct", parte a grupului de comunicare "Centrade" U.S.A.. Anuntul oficial cu privire la castigarea acestui cont nu a fost inca facut de reprezentantii "Cable Direct".
  • Turner Classic Movies este un post de televiziune care difuzeaza filme clasice, neintrerupte de reclama, in principal preluate de la librariile de filme "Turner Entertainment" si "Warner Bros". Postul, creat de Ted Turner ca parte a companiei sale, "Turner Broadcasting System", a fost lansat in Statele Unite in 1990, iar in Marea Britanie si in Europa, in 1999. La nivel international, postul Turner Classic Movies este disponibil in peste 75 de milioane de gospodarii.
  • In România, programele TCM sunt disponibile pe cablu, in retelele R.C.S.&R.D.S. si U.P.C. România, precum si pe platformele de satelit de tip D.T.H. Boom TV, Digi TV, Dolce, Focus Sat si Max TV. Postul a fost lansat in România în data de 15 octombrie 1999.
  • Piata româneasca mai are, la capitolul televiziuni de filme, pe langa TCM, posturi ca MGM, Hallmark Channel, Pro Cinema, AXN, AXN Sci Fi, AXN Crime, HBO, Cinemax etc. "Turner Broadcasting System Inc.", o companie "TimeWarner", este un furnizor major de produse informationale si de divertisment pentru piata internationala. De asemenea, compania este un furnizor principal de programe pentru industria de televiziune prin cablu.
Sursa: http://www.standard....k_din_2008.html
:coolspeak:  :peacefingers:  :clapping:  :clapping:

Edited by megafanro, 08 November 2007 - 23:37.


#6
napster1

napster1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 15.04.2007
e bine ca TCM va fi 24 h, dar sa vedem cati il vor introduce pe cablu si dth...
sunt curios ce vor face cei de la UPC, avand in vedere ca au si MGM-ul...

#7
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

View Postnapster1, on Nov 9 2007, 09:26, said:

e bine ca TCM va fi 24 h, dar sa vedem cati il vor introduce pe cablu si dth...
sunt curios ce vor face cei de la UPC, avand in vedere ca au si MGM-ul...
Si ce daca au si MGM-ul? N-au voie sa aiba mai multe canale de filme sau cum? Din moment ce a renuntat si la versiunea partajata, UPC-ul n-o sa-l mai bage nici pe cel 24/24, sa fii sigur de asta! De exemplu la noi la Constanta sunt doua frecvente libere care n-au fost folosite niciodata, de cand ma stiu.

#8
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,378
  • Înscris: 05.09.2005
A aparut pe TP-ul mama  , TCM Eastern Europe 24/24 disponibil in Limba Romana

Este pe tp-ul de Hotbird 10949.00 V 27500 3/4


Aici se gasesc canalele :

1. Cartoon Network/TCM in varianta pentru : Po/Ro/En/Hu
2. Disney Channel  doar in varianta Po ( probabil ca vom avea si disney pentru hu/ro)
3.  TCM Eastern Europe 24/24 in varianta pentru : Po/Ro/En/Hu

Edited by a_d_y, 26 November 2007 - 19:16.


#9
alexdonc

alexdonc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 21.04.2004

View Posta_d_y, on Nov 26 2007, 19:16, said:

A aparut pe TP-ul mama  , TCM Eastern Europe 24/24 disponibil in Limba Romana

Este pe tp-ul de Hotbird 10949.00 V 27500 3/4


Aici se gasesc canalele :

1. Cartoon Network/TCM in varianta pentru : Po/Ro/En/Hu
2. Disney Channel  doar in varianta Po ( probabil ca vom avea si disney pentru hu/ro)
3.  TCM Eastern Europe 24/24 in varianta pentru : Po/Ro/En/Hu


Iar astazi a aparut la Dolce:
http://www.dolce.ro/...i/2007/tcm.html
Deocamdata nu are titrare DVB in nici o limba. Probabil o sa bage titrare permanenta cum au facut la M24. Sper sa NU... :(

Edited by alexdonc, 04 January 2008 - 13:04.


#10
xndoe

xndoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 16.08.2003
Ce se intampla cu varianta CN/TCM? Presupun ca subtitrarea va fi si pe aceasta varianta.
Poate confirma cineva asta?

#11
alexdonc

alexdonc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 21.04.2004

View Postxndoe, on Jan 4 2008, 13:07, said:

Ce se intampla cu varianta CN/TCM? Presupun ca subtitrarea va fi si pe aceasta varianta.
Poate confirma cineva asta?

Deja este subtitrat pe pagina 788 in lb. RO. Incercati acum pe Dolce. In curind va fi introdus si pe DVB.

#12
scorpyo

scorpyo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,460
  • Înscris: 14.01.2008

View Postalexdonc, on Jan 4 2008, 18:24, said:

Deja este subtitrat pe pagina 788 in lb. RO. Incercati acum pe Dolce. In curind va fi introdus si pe DVB.
In ce an? ca eu tot am sunat la ei..si cica...curand,curand...da nu specifica anul  :death:  :wallbash:

#13
dgrozia

dgrozia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.02.2007

View Postalexdonc, on Jan 4 2008, 20:24, said:

Deja este subtitrat pe pagina 788 in lb. RO. Incercati acum pe Dolce. In curind va fi introdus si pe DVB.
DA EXISTA SI E TRADUS
SE POATE VEDEA SUBTITRAREA DIRECT PE TV DACA SUNT FOLOSITE ANUMITE DECODOARE CU SUBTITRARE TXT
AM PROBAT SI MERGE
VEDE TOATA LUMEA SUBTITRAREA FARA A FOLOSI TXT
:D
SI ANUME DECODORELE ECHOSTAR 2200

Edited by dgrozia, 14 January 2008 - 15:19.


#14
alexdonc

alexdonc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 21.04.2004

View Postdgrozia, on Jan 14 2008, 15:18, said:

SI ANUME DECODORELE ECHOSTAR 2200

TCM e cumva in clar, sau poate ai tu cartela de decodare... S-ar pune problema sa fie titrat pentru tot poporul nu numai pentru posesorii de antene individuale sau de cei care inca mai stiu ca exista si TXT pe telecomanda televizorului. Undei mai pui ca oricum informatia cu locatia paginii de titrare nu este facuta publica telespectatorilor in nici un fel.

#15
dgrozia

dgrozia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.02.2007

View Postalexdonc, on Jan 14 2008, 18:56, said:

TCM e cumva in clar, sau poate ai tu cartela de decodare... S-ar pune problema sa fie titrat pentru tot poporul nu numai pentru posesorii de antene individuale sau de cei care inca mai stiu ca exista si TXT pe telecomanda televizorului. Undei mai pui ca oricum informatia cu locatia paginii de titrare nu este facuta publica telespectatorilor in nici un fel.
nu este la liber
dar eu lucrez in domeniul catv si cunosc daca se foloseste un decodor adecvat subtitrarea va aparea la toata lumea fara a se mai folosi txt de catre utilizatorul final
depinde de tip de decodor se foloseste
la mine functioneaza
dupa 2 zile de cautari de echipamente am reusit
:D
recomandati folosirea altor decodoare pt receptia cn & tcm

Edited by dgrozia, 14 January 2008 - 19:59.


#16
scorpyo

scorpyo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,460
  • Înscris: 14.01.2008

View Postalexdonc, on Jan 14 2008, 16:56, said:

TCM e cumva in clar, sau poate ai tu cartela de decodare... S-ar pune problema sa fie titrat pentru tot poporul nu numai pentru posesorii de antene individuale sau de cei care inca mai stiu ca exista si TXT pe telecomanda televizorului. Undei mai pui ca oricum informatia cu locatia paginii de titrare nu este facuta publica telespectatorilor in nici un fel.
Bravo Alex....exact asta vroiam sa spun si eu dar mi-ai luat vb din gura... cum e transmis hbo &  s.a. canale asa puteau face si cu tcm...chestia e ca nu pot sa imi dau seama de ce nu fac asta...sa nu aiba posibilati tehnice? ...si tot aceasi treaba si pt travel channel.. :puke: :worthy:

#17
dgrozia

dgrozia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.02.2007

View Postscorpyo, on Jan 14 2008, 22:47, said:

Bravo Alex....exact asta vroiam sa spun si eu dar mi-ai luat vb din gura... cum e transmis hbo &  s.a. canale asa puteau face si cu tcm...chestia e ca nu pot sa imi dau seama de ce nu fac asta...sa nu aiba posibilati tehnice? ...si tot aceasi treaba si pt travel channel.. :puke: :worthy:
functioneaza cea ce am scris mai sus
credeti ce vreti
locatia adjud vrancea
se poate verifica

#18
boby_76

boby_76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.01.2008

View Postxndoe, on Jan 4 2008, 13:07, said:

Ce se intampla cu varianta CN/TCM? Presupun ca subtitrarea va fi si pe aceasta varianta.
Poate confirma cineva asta?

Si eu am dolce si mie nu-mi functioneaza subtitrarea pe teletext la pagina 788

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate