Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ce va enerveaza la Mac-uri?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003
Nici Mac-ul nu e perfect asa ca fiecare din noi trebuie sa aiba macar o mica nemultumire legata de functionarea sa si a sistemului de operare. Mai ales cei care au lucrat sau inca lucreaza si pe sisteme Windows sau Linux pot trage niste concluzii prin comparatie.

Iata nemultumirile mele dupa primele luni de lucru exclusiv pe Mac (OS X):
  • (OS X) Facilitatile limitate ale managerului de fisiere (Finder). Nu am optiune pentru a vedea fisierele hidden (acum folosesc un AppleScript pentru asta, inainte foloseam Cocktail). Imi lipseste shortcut-ul Ctrl-X pentru Cut fisiere din Windows. Nu m-as plange de astea daca as gasi ceva gen Total Commander din Windows, insa solutiile asemanatoare pt. Mac sunt dezastru.
  • (OS X) Cand fac transfer de fisiere pe un calculator cu Windoze prin SMB Mac-ul isi lasa tot felul de hidden files pe PC (.DS_Store si altele) - foarte enervant, nu am reusit sa le gasesc si sa le sterg pe toate decat folosind Search-ul din Total Commander.
Cam astea imi vin in minte acum... pe voi ce va enerveaza la Mac-uri?

#2
Danutz

Danutz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 05.05.2004
poate off-topic, poate nu

pretul (mac) si poltica lor  (apple)
Momentan atat :)

#3
alex_rom007

alex_rom007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 20.06.2003
Destul de generala intrebarea ta...iti dai seama ca la absolut orice lucru, oricat de perfect ar fi el, omul tot gaseste ceva de care sa fie nemultumit. Daca toti ar posta aici s-ar face thread-ul de multe pagini. Mai ales ca fiecare individ e diferit. Dar noroc ca nu sunt prea multi utilizatori, sau cel putin care sa intre sa scrie aici   :nah:  

Referitor la ce ziceai tu cu Total Commander, exista si pt. Mac alternative, vezi  http://forum.softped...&threadid=30044  si daca nu esti multumit cauta tu pt. ca exista destule. Eu de ex. am luat contact cu Macul inaintea PC-ului si m-am obisnuit cu o interfata grafica, mouse, ferestre etc. inca de mult cand Dos-ul nu stia asa ceva  :) .Astfel ca pt. mine un utilitar gen TotalCommander pt mac nu inseamna prea mare lucru...poate doar la upload site/ftp ceva. Nici cele din Windows nu le prea folosesc, fiind obinsuit cu lucrul cu ferestre efectiv. Mai e cineva ca mine ?

Acum ce ma enerveaza si pe mine :
- Consumul de resurse OS X. Nici nu vrea sa compar cu 9.x. E adevarat ca e cu totul altceva, dar totusi...faci aceleasi lucruri cu ambele OS-uri. Imi place la nebunie Aqua/Cocoa/GUI-ul din X dar consuma mutl prea multe resurse. Parerea mea. Mai ales pe un G3 de inceput.
- Intr-adevar politica Apple, fapt despre care am mai vorbit prin thread-urile de inceput. Si cunosc f.bine politicile practicate de Apple de f. mult timp, si in US si in .RO Mai ales politica practicata cu dealerii si suportul pt. produse ceva mai vechi, dar inca suportate oficial pe hartie.
- faptul ca au oprit fabricarea de clone (pt.cunoscatori).

Mai sunt si altele, dar nu imi vin acum in minte. Mai completati si voi.

#4
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
la ce va folosesc fisierele ascunse?

#5
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
sunt multe chestii enervante...

de pilda...

in Font Book, pot sa vad fonturile si exemplele, dar nu pot sa le tiparesc... stoopid, nu? folosesc mule fonturi si ash avea nevoie de povestea asta.

chestia cu Journaling face uneori sa ai log files.. pe care nu le potzi delete... de cateva zeci de GBytes... heh...

multe documente nu apar in "Recent Items"... indiferent de cate ori le folosesc.. aiurea...

mai zic?

#6
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
una stupid rau de tot....

cduri cu copy protect on, nu numai ca nu vor putea fi played, dar vor bloca sistemul... lol, pare imbecila situatzia... traiasca pirateria :) lol

pe powerbook, bateria se comporta ciudat.... incarcatorul ba incarca, ba nu incarca...

o alta nasolalea.. nu e neaparat a' lu' Mac, dar e nasol rau...

Bank of AMerica, nu ma lasa sa folosesc online Banking cu Safari :)

una alta, nu e a mea.. e legata de wireless... eu finally am reushit sa ma conectez pe retzea cu windowsuri, acasa.... insa la un amic, Airportul de pilda, nu vrea nicicum o conexie PPPoE, de pe un Dsl... same conexion merge pe un router de 2 bani, in 5 secunde... traiasca Apple...

La birou, am intranet pe windows 2003. e o aventura sa e loghezi de pe un powerbook....

#7
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
o alta minune la birou.... la imprimantele pe ethernet, all e ok. incearca insa sa print la una care e instalata pe o mashina windows.... shared, teoretic merge, practic, itzi pierzi juma de zi sa figure out caree treaba...

we need a standard... pe bune, care o fi... numai sa fie unul...

nu se poate asha...

#8
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003

Quote

Originally posted by alex_rom007
Referitor la ce ziceai tu cu Total Commander, exista si pt. Mac alternative, vezi  http://forum.softped...&threadid=30044  si daca nu esti multumit cauta tu pt. ca exista destule.


Tocmai, findca am cautat destul de mult si am si testat solutiile amintite in thread-ul ala, imi mentin parerea cum ca "clonele" Total Commander pt mac sunt dezastru in comparatie cu originalul. Si aici ma refer nu numai la facilitatile limitate dar mai ales la faptul ca majoritatea sunt instabile - crapa des - mai ales muCommander-ul.

#9
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003

Quote

Originally posted by dacu'burebista
la ce va folosesc fisierele ascunse?


De exemplu eu am instalat PHP si MySQL pe G5-ul meu. Instalarea se face in niste foldere ascunse ale sistemului de operare si cand a venit vremea sa umblu in fisierele de configurare ale Apache/PHP... ia-le de unde nu-s... ca nu am gasit optiune nativa sa show hidden files... iar in linia de comanda nu ma tenteaza sa orbecai...

Nu mai vorbesc de faptul ca atunci cand fac o arhiva ZIP sau SIT ma trezesc cu faimoasele fisiere  .DS_Store incluse in arhive (Stuffit-ul are optiune sa le arate chiar daca-s hidden) si ma intreaba clientii pe Win ce-i cu ele...   :mad:

#10
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
daca stii ce-ti trebuie din ele, foloseste InVisables ;)

#11
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
exista un switch nedocumentat din Finder care iti arata invisible files

il poti activa cel mai usor cu Onyx sau Xupport

inafara de asta, aceste doua utilitare iti permit sa stergi DS_stores
si logurile inutile.
de asemenea fac alte mici operatii de intretinere care nu vor strica
sistemului tau

daca stii cum se numeste fisireul tau invizibil il poti gasi si cu Find cu optiunea invisibles

Spune-le clientilor ca DS_store este un fisier special care urmareste
daca platile sunt efectuate, iar daca nu, distrug lucrarea

Posted Image

#12
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003

Quote

Originally posted by Centris
aceste doua utilitare iti permit sa stergi DS_stores si logurile inutile.
de asemenea fac alte mici operatii de intretinere care nu vor strica  
sistemului tau
daca stii cum se numeste fisireul tau invizibil il poti gasi si cu Find cu optiunea invisibles

Da, stiam de utilitarele mentionate, insa problema e pe Windows unde daca copiez de pe Mac fisierele

file1.txt
file2.txt

atunci pe Windows obtin:

.file1.txt [hidden]
.file2.txt [hidden]
file1.txt
file2.txt

Search-ul din XP nu imi gaseste nimic daca dau cautare dupa fisierele care incep cu punct si sunt hidden - am incercat acest lucru. Total Commander insa le gaseste pentru ca are search-ul super fain implementat.

Quote


Spune-le clientilor ca DS_store este un fisier special care urmareste  
daca platile sunt efectuate, iar daca nu, distrug lucrarea  
Posted Image

LOOOOOOOOOOOL buna idee!

#13
licedk50

licedk50

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 11.06.2003
Apropo de fisiere invizibile (OSX 10.3): mar-f pe desktop, adauga criteriu (+) Visibility si cauta.

Ce ma enerveaza la apple? Ca nu am acasa

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate