Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

iStyle si preturile la iMac

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
villatic

villatic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.10.2005
De ce iStyle vinde iMac-urile fara tastatura? Iar tastaturile se vand separat in EURO si "binenteles" pretul este fara TVA.
Din cate stiu eu in toata lumea asta (civilizata) iMac se vinde ca un calculator complet (imac+tastatura+mouse+etc).
Cred ca urmatorul nivel la care au sa ajunga cu hotia e sa vanda MacBook-ul tot fara tastatura.

Rusine!!!

#2
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003

View Postvillatic, on Nov 8 2007, 15:50, said:

De ce iStyle vinde iMac-urile fara tastatura? Iar tastaturile se vand separat in EURO si "binenteles" pretul este fara TVA.
Din cate stiu eu in toata lumea asta (civilizata) iMac se vinde ca un calculator complet (imac+tastatura+mouse+etc).
Cred ca urmatorul nivel la care au sa ajunga cu hotia e sa vanda MacBook-ul tot fara tastatura.

Rusine!!!
la fel ca aia de la germanos care scoteau cablurile de date din cutii si le vindeau separat...
 

#3
b2r3z

b2r3z

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 13.01.2007
Este rusine. iMac-ul este ff scump aici in RO. Cele cu 24" sunt 6400 RON iar in US sunt in jur de 4000 RON. Inteleg ca transportul costa, dar nu 2400 RON! (sursa store.apple.ro si store.apple.com)

Nu merita sa cumperi de pe siteul oficial apple romania. Plus iMac-urile de pe apple.ro sunt cu Tiger cele US au deja Leopard instalate...

In iStyle iMac-ul de 24" fara tastatura 6342 RON !!

#4
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005
De ce le vinde fara tastatura e simplu: fiindca noile tastaturi de aluminiu personalizate pentru RO se aduc numai la comanda si dura mai mult sa vina tastatura decit iMac-ul.
De ce te pun sa le platesti in plus? Nu te pun sa le platesti in plus, pretul tastaturii e scazut din pretul sistemului. Daca v-ati fi uitat la preturile de la iStyle de dinainte de faza cu tastatura separata, erau mai mari (includeau si pretul tastaturii).

De ce costa asa de mult in RO un iMac? Ca traim in Romania.
Ca fapt divers, in toata Europa preturile la Mac sunt mult mai mari decit in US. Cam cu 20% mai mari. In Romania mai intervine si factorul tzeapa in plus.

Ca sa-l aduci din US iti doresc good luck la garantie.

#5
villatic

villatic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.10.2005

View Postdtancu, on Nov 12 2007, 17:34, said:

De ce le vinde fara tastatura e simplu: fiindca noile tastaturi de aluminiu personalizate pentru RO se aduc numai la comanda si dura mai mult sa vina tastatura decit iMac-ul.
Pe mine personal nu ma intereseaza tastatura "personalizata"  pt RO. Prefer pe cea US. De ce nu vind iMac cu tastatura US, daca asta ar fi marea problema?

View Postdtancu, on Nov 12 2007, 17:34, said:

pretul tastaturii e scazut din pretul sistemului
La ce adaos isi pun cred ca nu mai conteaza.

#6
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005

View Postvillatic, on Nov 13 2007, 13:39, said:

Pe mine personal nu ma intereseaza tastatura "personalizata"  pt RO. Prefer pe cea US. De ce nu vind iMac cu tastatura US, daca asta ar fi marea problema?


La ce adaos isi pun cred ca nu mai conteaza.

Nu vind iMac cu tastatura US pentru acelasi motiv pentru care nu vind in US iMac cu tastatura RO.
Daca nu te intereseaza ce tastatura iei, nu inteleg de ce nu-l iei direct din US. O sa ai probleme cu garantia evident, dar il iei mai ieftin.
Si cu carne si cu branza n-ai sa ai niciodata :)

#7
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
:D

View Postdtancu, on Nov 14 2007, 14:23, said:

Si cu carne si cu branza n-ai sa ai niciodata :)
offtopic. se poate.
in anglia faceau femeile pt muncitori un fel de placinta care avea carne intr-o parte, pt felul 1 si in cealalta parte ceva dulce.

#8
Rares.

Rares.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 13.09.2006

View Postdtancu, on Nov 12 2007, 17:34, said:

De ce le vinde fara tastatura e simplu: fiindca noile tastaturi de aluminiu personalizate pentru RO se aduc numai la comanda si dura mai mult sa vina tastatura decit iMac-ul.
De ce te pun sa le platesti in plus? Nu te pun sa le platesti in plus, pretul tastaturii e scazut din pretul sistemului. Daca v-ati fi uitat la preturile de la iStyle de dinainte de faza cu tastatura separata, erau mai mari (includeau si pretul tastaturii).

De ce costa asa de mult in RO un iMac? Ca traim in Romania.
Ca fapt divers, in toata Europa preturile la Mac sunt mult mai mari decit in US. Cam cu 20% mai mari. In Romania mai intervine si factorul tzeapa in plus.

Ca sa-l aduci din US iti doresc good luck la garantie.

mergeti la magazin..si intrebati acolo!

e vb si de actualizarea de pe site!

mi-am facut calcul pe situl apple.ro ..apoi m-am dus la istyle..si diferenta la un sistem MAC PRO este de 10 mil.. la istyle e mai ieftin cu 10 mil...! asta este....! pot da si dovezi....

deci...iesti din casa!
comparabil cu Franta si GB e acelasi pret!

succes!

Rares

#9
andy007ro

andy007ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 31.03.2007
preturile pe iStyle sunt cam umflate
eu miam cumparat de la ei Leopardu cu 580 RON si un coleg de clasa sio cumparat cu aproape 1 mil mai ieftin de pe 4shop.ro :greedy:
acuma am mai strans ceva bani si vreau sa imi iau un airport extreme tot de pe 4shop  :peacefingers:

#10
rus_alex_syx

rus_alex_syx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.05.2006

View Postandy007ro, on Nov 28 2007, 12:56, said:

preturile pe iStyle sunt cam umflate
eu miam cumparat de la ei Leopardu cu 580 RON si un coleg de clasa sio cumparat cu aproape 1 mil mai ieftin de pe 4shop.ro :greedy:
acuma am mai strans ceva bani si vreau sa imi iau un airport extreme tot de pe 4shop  :peacefingers:


intradevar, au preturi bune. as vrea sa imi iau si eu leopard.. dar inca nu l-am vazut doar in poze, cum e ?

#11
kenji

kenji

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 22.04.2004
http://www.apple.com...osx/guidedtour/

Enjoy

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate