Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Recomandare Espressor cafea si rasnite

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
7647 replies to this topic

#3691
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Am testat capsule Tchibo cafisimo la aparatul Beanz. Da, sunt compatibile

#3692
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostNFS01, on 09 ianuarie 2018 - 13:56, said:

Nu mai luati astfel de aparate,pe cafea pretul pare k dar calculati cat costa kg de cafea,pt un kg de cafea in loc de 50lei dati sute de lei.

Nu prea este asa, capsula este pentru un anume public, pentru oameni care vor ceva de calitate si foarte rapid, aici ma refer la Nespresso care vinde super cafea, eu am folosit vreo doi ani capsulele, nu m-au dezamagit niciodata, dar acum m-am plictisit si am trecut pe automat, probabil ca voi trece si pe la ibric, si tot asa, dar nu este gresit sa folosesti capsule bune, pentru ca si capsulele astea au preturi si preturi

#3693
Iert

Iert

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 589
  • Înscris: 05.08.2017
Corect. "Nu mai luati astfel de aparate" daca ganditi strict in spectrul cost/performanta.

Daca cineva considera insa aspectul comoditate ca preponderent, cel mai bun poate fi un aparat cu capsule. Desigur, calitatea depinde si de tipul/pretul capsulelor.

Daca cineva apreciaza aspectul calitate, cel mai bun este un espressor manual cu o rasnita meseriasa si un amestec de cafea proaspat prajita.

Daca cineva considera ca foarte important aspectul comoditate + calitate + versalitate, cea mai buna alegere este un espressor automat performant.

In ultimele doua situatii este evident ca si calitatea cafelei, a rasnitei, a modului de prajire va avea impact asupra produsului final.

#3694
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016
Nu stiu ce calitate poate fi vorba la niste capsule. Poate doar calitatea chimicelor din care e facut gustul artificial ca pacaleste la gust imitand o cafea adevarata din boabe.

#3695
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostMMike, on 17 ianuarie 2018 - 14:27, said:

Nu stiu ce calitate poate fi vorba la niste capsule. Poate doar calitatea chimicelor din care e facut gustul artificial ca pacaleste la gust imitand o cafea adevarata din boabe.


ai desfacut dumneata o capsula sa vezi ce este inauntru ? daca ai curiozitatea sa mergi la Nespresso si vei dori sa vezi ce este in capsula fetele sunt dragute si iti desfac o capsula ca sa vezi ce este, poti sa cumperi una si sa faci analize, ca sa te convingi ca este doar cafea, de ce ar pune chimicale in capsule ? exista cafea mai ieftina, de o mai slaba calitate, etc,

#3696
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
cafeaua din capsule e aditivata... nu-i cafea simpla.

Edited by arg, 17 January 2018 - 15:24.


#3697
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016

View PostPlaton, on 17 ianuarie 2018 - 15:19, said:



ai desfacut dumneata o capsula sa vezi ce este inauntru ? daca ai curiozitatea sa mergi la Nespresso si vei dori sa vezi ce este in capsula fetele sunt dragute si iti desfac o capsula ca sa vezi ce este, poti sa cumperi una si sa faci analize, ca sa te convingi ca este doar cafea, de ce ar pune chimicale in capsule ? exista cafea mai ieftina, de o mai slaba calitate, etc,
Esti 100% sigur ca e cum spun aia ??
Si conservantii din ele ce sunt ????

View Postarg, on 17 ianuarie 2018 - 15:24, said:

cafeaua din capsule e aditivata... nu-i cafea simpla.
E numa "naturala" :)

#3698
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014

View Postarg, on 17 ianuarie 2018 - 15:24, said:

cafeaua din capsule e aditivata... nu-i cafea simpla.
   Poate ca e, nu avem cum sa stim sigur.Dar  asta inseamna ca si cea macinata si ambalata din magazine e aditivata, nu?

#3699
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
da,

#3700
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016
Cafeaua boabe, mai ales cea proaspat prajita, rasnita pe loc in rasnita separata sau in cea incorporata intr-un espressor automat si imediat preparata, e cafeaua adevarata.

Edited by MMike, 18 January 2018 - 10:33.


#3701
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostMMike, on 18 ianuarie 2018 - 10:33, said:

Cafeaua boabe, mai ales cea proaspat prajita, rasnita pe loc in rasnita separata sau in cea incorporata intr-un espressor automat si imediat preparata, e cafeaua adevarata.

Da stiu, si mai trebuie sa ai o rasnita de vreo 5000 de lei, si un esspresor modat ca sa scoata crema, lasa-ma cu astea, le stiu foarte bine

#3702
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016
Atunci spor la cafeaua capsule plina cu chimicale.... naturale



View PostPlaton, on 18 ianuarie 2018 - 11:32, said:

esspresor modat ca sa scoata crema
In ce consta modarea ? Ce va fi modificat ?


#3703
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

View PostPlaton, on 18 ianuarie 2018 - 11:32, said:


si un esspresor modat ca sa scoata crema, lasa-ma cu astea, le stiu foarte bine
Merge modarea de pe xbox 360? Sau alta?

#3704
Iert

Iert

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 589
  • Înscris: 05.08.2017
In general, modarea se refera mai mult la espressoare manuale sau semi.

Unii, modifica sitele (dimensiunile si densitatea gaurilor), stuturile sau alte elemente care contribuie la realizarea presiunii, a debitului de apa, a temperaturii sau a timpului in care aburul patrunde/strabate stratul de cafea care la randul lui este prajit intr-un anumit grad/temperatura/timp etc., rasnit mai grosier sau mai fin, presat in sita mai mult sau mai putin etc.

De fapt, un barista profesionist va actiona asupra sistemelor de control al espressorului precum Jean Michelle Jarre asupra laserelor. Adica poate sa inceapa cu presiune mai mica, sa mareasca apoi temperatura, sa reduca ulterior debitul etc.

Evident, un espressor automat te „scuteste" de aceste "griji". Inclusiv de modare, dar care inca NU este imposibila!

Edited by Iert, 20 January 2018 - 16:01.


#3705
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostIert, on 20 ianuarie 2018 - 15:57, said:

In general, modarea se refera mai mult la espressoare manuale sau semi.

Unii, modifica sitele (dimensiunile si densitatea gaurilor), stuturile sau alte elemente care contribuie la realizarea presiunii, a debitului de apa, a temperaturii sau a timpului in care aburul patrunde/strabate stratul de cafea care la randul lui este prajit intr-un anumit grad/temperatura/timp etc., rasnit mai grosier sau mai fin, presat in sita mai mult sau mai putin etc.

De fapt, un barista profesionist va actiona asupra sistemelor de control al espressorului precum Jean Michelle Jarre asupra laserelor. Adica poate sa inceapa cu presiune mai mica, sa mareasca apoi temperatura, sa reduca ulterior debitul etc.

Evident, un espressor automat te „scuteste" de aceste "griji". Inclusiv de modare, dar care inca NU este imposibila!

Un raspuns la obiect, fara bascalia celor doi interlocutori de dinainte! Stiti foarte bine ce inseamna espresor modat, pentru ca sunt sigur ca va faceti veacul pe forumul cafegiilor, nu era nevoie de ironia gratuita.

#3706
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016
Stimabile, eu prin intrebarea mea, chiar nu am facut nicio bascalie! Ci doar te-am intrebat, caci eram chiar curios sa aflu in mod real despre ce e vorba. Dar tu nu ai considerat sa raspunzi si au raspuns altii in locul tau. Nu toata lumea stie ce e si in ce consta un espressor modat ! De aceea am si pus intrebarea. Doar tu te-ai simtit ofensat cand puteai foarte simplu si frumos sa raspunzi la intrebare, astfel, nelasand loc la speculatii.

Edited by MMike, 22 January 2018 - 21:24.


#3707
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

View PostMMike, on 22 ianuarie 2018 - 21:18, said:

Stimabile, eu prin intrebarea mea, chiar nu am facut nicio bascalie! Ci doar te-am intrebat, caci eram chiar curios sa aflu in mod real despre ce e vorba. Dar tu nu ai considerat sa raspunzi si au raspuns altii in locul tau. Nu toata lumea stie ce e si in ce consta un espressor modat ! De aceea am si pus intrebarea. Doar tu te-ai simtit ofensat cand puteai foarte simplu si frumos sa raspunzi la intrebare, astfel, nelasand loc la speculatii.


eu nu stiu de ce va mai bateti capul cu "stimabili" care nu au inteles nimic din 200+ pagini...

View PostMMike, on 18 ianuarie 2018 - 10:33, said:

Cafeaua boabe, mai ales cea proaspat prajita, rasnita pe loc in rasnita separata sau in cea incorporata intr-un espressor automat si imediat preparata, e cafeaua adevarata.

atat.punct.

#3708
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Problema nu este daca noi invatam sau nu ceva in 200 sau 9000 de pagini, problema este daca avem CE si DE LA CINE sa invatam, in rest, vorbe goale

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate