Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Recomandare Espressor cafea si rasnite

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
7625 replies to this topic

#37
rastaman

rastaman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 28.10.2005
Aseara am stat pana la 2 holbandu ma pe youtube cum se face espresso .
S ar parea ca ar fi cateva smecherii ,care nu sunt precizate (normal :cursing: ) in manual.
Dupa aproape 20 de cafele si cafelute facute in 2 zile ,procesul tehnologic ar fi urmatorul:
-se pune apa si se da drumul sa se incalzeasca ,apoi se face cum ar veni o cafea de proba ,dar fara cafea ,scopul fiind de amorsarea instalatiei cat si de incalzire a cupei in care se pune cafeaua ,lucru important dupa cum zic unii
-se macina numai cata  cafea este nevoie si numai inainte de folosire
-se pune in cupa si se taseaza cu coada linguritei (discul din plastic)
-se monteaza cupa si se da drumul la facut
Curgerea trebuie sa dureze intre 20 si 30 de secunde ,mai mult sau mai putin nu e bine.
Cam astea ar fi operatiunile necesare ,din cele 20 de cafele facute,doar cu una ma pot mandri ca a iesit espresso ,si doar daca folosesc 2 linguri pentru o singura portie,iar portia e de fapt o cescuta mica-mica din alea din care beau italienii.
Daca te uiti cum curge cafeaua din aparat se vede ca in primele secunde iese f frumos neagra si cu spuma de rigoare dar treptat se decoloreaza .
Asa ca am preferat sa culeg doar prima parte , cu o cescuta mica .
Cafea multa da espresso mic :confuzzled:

#38
gecs

gecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 12.02.2008
Si totusi... totul e relativ.

Mi-am luat un combi Sero (nu Saeco) cu vreun an si ceva in urma. N-are rasnita, dar prepararea unui filtru e programabila (pui apa, cafeaua, setezi ora si te duci la culcare - dimineata gasesti cafeaua facuta), espressor cu pompa la 15 bari, duza de aburi - toate la pretul de 300 de lei (mizilic!).

In privinta prepararii unui espresso lucrurile nu mai sunt nici programabile si nici simple, dar calitatea e foarte buna - aproape incredibil pentru pretul asta. Ceea ce spunea mai sus colegul rastaman legat de "incarcarea" instalatiei si incalzire e specificat in manual si daca urmezi instructiunile corect iese un espresso de "te lingi pe degete". Bineinteles ca nu cu orice cafea: Il Perfetto Espresso de la Lavazza e "number one" in lista mea si pe urma ar veni Illy, Rombouts, Davidoff sau altele. Cred ca sunt foarte importante nu numai presiunea si temperatura apei, dar si sita cupei de cafea - din pacate asta e mai greu de testat inainte de cumparare...

Attached File  DSC00199.JPG   151.98K   542 downloads

Edited by gecs, 14 December 2008 - 22:41.


#39
LEO_30

LEO_30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.02.2008
SALUTARE!!! MI-AM LUAT CADOU UN EXPRESOR DE CAFEA "ZELMER" 15 BARI, DIGITAL,  DE LA ALTEX CU 270LEI! AM INCERCAT SI CU JACOBS SI CU LAVAZZA SI NU IESE SPUMA DELOC, IESE O CAFEA APROPAE APA CHIOARA! :(( AM SCHIMBAT SI SITA, AM PUSO PE CEA DE CEAI, E LA FEL! SA SCHIMB CAFEAUA SAU CE-MI RECOMANDATI! SARBATORI FERICITE!!! MULTUMESC CELOR CE MA VOR AJUTA!

ASTA E POZA CU EXPRESORUL ... HELP!!! VAD INAINTEA POSTARII MELE O CEASCA PERFECTA CU/DE CAFEA!  CUM FAC SA OBTIN SI EU ACELASI LUCRU! HELP!

Attached Files



#40
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,848
  • Înscris: 12.05.2006

View PostLEO_30, on Dec 26 2008, 11:13, said:

SALUTARE!!! MI-AM LUAT CADOU UN EXPRESOR DE CAFEA "ZELMER" 15 BARI, DIGITAL,  DE LA ALTEX CU 270LEI! AM INCERCAT SI CU JACOBS SI CU LAVAZZA SI NU IESE SPUMA DELOC, IESE O CAFEA APROPAE APA CHIOARA! :(( AM SCHIMBAT SI SITA, AM PUSO PE CEA DE CEAI, E LA FEL! SA SCHIMB CAFEAUA SAU CE-MI RECOMANDATI! SARBATORI FERICITE!!! MULTUMESC CELOR CE MA VOR AJUTA!

ASTA E POZA CU EXPRESORUL ... HELP!!! VAD INAINTEA POSTARII MELE O CEASCA PERFECTA CU/DE CAFEA!  CUM FAC SA OBTIN SI EU ACELASI LUCRU! HELP!

ai umplut sita cu cafea si ai tasat-o dupa aceea? cam asta stiu ca e principala cauza - faptul ca sita nu e umpluta ochi cu cafea macinata si tasata.
Altfel, incearca functia de aburi pentru a-ti da seama daca ai intr-adevar presiunea de 15 bari

#41
LEO_30

LEO_30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.02.2008

View Postplimbaretul, on Dec 26 2008, 11:03, said:

ai umplut sita cu cafea si ai tasat-o dupa aceea? cam asta stiu ca e principala cauza - faptul ca sita nu e umpluta ochi cu cafea macinata si tasata.
Altfel, incearca functia de aburi pentru a-ti da seama daca ai intr-adevar presiunea de 15 bari
  Am umplut-o, am tasat-o cu linguritza speciala data la filtru, degeaba... iese de parca si coca-cola are mai multa spuma! :(( I-am dat si la functia de cafea mai fierbinte, am lasat expresorul sa se incalzeasca si mai mult decat trebuia... si degeaba... apa este de la robinet acum am sa schimb cafeaua ... am decofeinizata MOLIDO MEZELA (Grecia) apoi incerc cu BELLAROM (Italia) sa vad ce si cum iese. De la ce-o fi k mor... si am dat o carutza de bani, iesea mai multa spuma la filtrul ce-l aveam cu 30 de lei :((
Apropos, iese aburi k am incercat functia de capucino... mi-a sarit la stropi de lapte... face aburi si spuma iese k-lumea :)) Numai la cafea nu vrea... ce cafea sa folosesc, o fi speciala, asta o fi cauza!???? MULTUMESC!

#42
rastaman

rastaman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 28.10.2005
Nu te amagi ca ai sa bei espresso adevarat cu asa ceva  , eu am ceva asemanator si dupa multe experimente am ajuns la urmatorul compromis : segafredo pentru espresso  ca materie prima si o cafea tare , dar nu espresso ca rezultat.Daca vrei espresso cu adevarat , ia un SAECO ,  eu acu ma zgarii ca nu am luat un second , cred ca eram mai multumit

#43
LEO_30

LEO_30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.02.2008

View Postrastaman, on Dec 27 2008, 09:43, said:

Nu te amagi ca ai sa bei espresso adevarat cu asa ceva  , eu am ceva asemanator si dupa multe experimente am ajuns la urmatorul compromis : segafredo pentru espresso  ca materie prima si o cafea tare , dar nu espresso ca rezultat.Daca vrei espresso cu adevarat , ia un SAECO ,  eu acu ma zgarii ca nu am luat un second , cred ca eram mai multumit

Are cineva un expresor de 2 bani, adus din Italia... si nici 10 bari nu are, face o spuma adevarata cu orice tip de cafea. Acuma tre sa cumpar si Segafredo? Pai unde ajung? Ma duceam si beam de la dozator cu 1leu si tot era mai adevarata si mai ieftina!
Ma gandesc k stie kreva cum sa fac ... am luat toate butoanele la rand si combinate si tot degeaba, iese cafea normala k de filtru cu toate k folosesc Lavazza decofeinizata!

#44
Kitty2006

Kitty2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 27.08.2006
Si eu am tot Ufesa CE7140. Intr-adevar cafeaua facuta cu el nu se compara cu cea bauta in restaurante ... dar avand in vedere diferenta enorma de pret, zic ca e chiar foarte bine. Cand l-am cumparat am luat si monodoze pentru el si impresia mea este ca iese o cafea mai buna cu monodoze, cu mai multa spuma decat in cazul in care am folosit cafea. Ce e drept nu am folosit procedeul descris mai sus niciodata si nu am pus decat o masura de cafea, nu doua. Pentru cei care cauta monodoze, in magazine nu am vazut ... am luat de pe www.cafemagia.ro, am ales El Mundo ca nu m-am indurat sa dau mai multi bani.

Edited by Kitty2006, 28 December 2008 - 13:58.


#45
LEO_30

LEO_30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.02.2008

View PostKitty2006, on Dec 28 2008, 11:57, said:

Si eu am tot Ufesa CE7140. Intr-adevar cafeaua facuta cu el nu se compara cu cea bauta in restaurante ... dar avand in vedere diferenta enorma de pret, zic ca e chiar foarte bine. Cand l-am cumparat am luat si monodoze pentru el si impresia mea este ca iese o cafea mai buna cu monodoze, cu mai multa spuma decat in cazul in care am folosit cafea. Ce e drept nu am folosit procedeul descris mai sus niciodata si nu am pus decat o masura de cafea, nu doua. Pentru cei care cauta monodoze, in magazine nu am vazut ... am luat de pe www.cafemagia.ro, am ales El Mundo ca nu m-am indurat sa dau mai multi bani.


Oare merge sa cumpar "monodoze" si pt expresorul meu!?

Attached Files



#46
LEO_30

LEO_30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.02.2008
CADOU!??? ASA LE ZICI TU LA RATE!? ;((

#47
rastaman

rastaman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 28.10.2005
"Pai unde ajung? Ma duceam si beam de la dozator cu 1leu si tot era mai adevarata si mai ieftina!"
Pai asta ziceam si eu cateva posturi mai sus....am dat 250 ron in ideea ca o sa beau un produs comparabil cu cel de la chioscuri pe care il iei cu un leu :D
Dar de pare ca pentru a produce in ziua de azi un lucru de un leu si sa fie si bun trebuie sa investesti mult mai mult decat 250 de ron .De aia ziceam ca daca bugetul e cam mic si pretentiile mari ( ca si la mine  :D ) te uiti si la ceva de ocazie :)
Pentru cei care isi permit ,o scula adevarata poate sa coste si 2000 de ron :P

#48
Kitty2006

Kitty2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 27.08.2006

View PostLEO_30, on Dec 28 2008, 18:08, said:

Oare merge sa cumpar "monodoze" si pt expresorul meu!?
In principiu nu vad de ce nu ar merge ... monodozele sunt niste discuri din hartie (cam cum e cea de la filtrele de cafea) care contin cantitatea potrivita de cafea. Trebuie totusi ca diametrul lor sa corespunda cu cel al esspresorului. Ufesa are doua site si doua discuri pt spuma la esspresor, unele pt monodoze si celelalte pt cafea obisnuita. Mare diferenta nu este intre ele, dar acum nu stiu ce sa spun ... uneori micile lucruri fac diferenta :)

#49
LEO_30

LEO_30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.02.2008

View PostKitty2006, on Dec 29 2008, 23:11, said:

In principiu nu vad de ce nu ar merge ... monodozele sunt niste discuri din hartie (cam cum e cea de la filtrele de cafea) care contin cantitatea potrivita de cafea. Trebuie totusi ca diametrul lor sa corespunda cu cel al esspresorului. Ufesa are doua site si doua discuri pt spuma la esspresor, unele pt monodoze si celelalte pt cafea obisnuita. Mare diferenta nu este intre ele, dar acum nu stiu ce sa spun ... uneori micile lucruri fac diferenta :)
Pai te mai rog ceva! Masoara diametrul dozelor si zi-mi dak se potrivesc cu al meu! Diametrul de la sita mea cea mare are 5cm diametru si 2cm inaltime. Poti verifica dozele pls!

VRAJEALA ieftina si in rate!!! ... reclama PROASTA!

View PostLEO_30, on Dec 30 2008, 07:58, said:

Pai te mai rog ceva! Masoara diametrul dozelor si zi-mi dak se potrivesc cu al meu! Diametrul de la sita mea cea mare are 5cm diametru si 2cm inaltime. Poti verifica dozele pls!

VRAJEALA ieftina si in rate!!! ... reclama PROASTA!
Era valabil pt ala cu romtelecomul lui clicnet, dar vad k a disparut... cu tot cu reclama k magarul in ceatza!!! Vai mama lor clic_vraja_marii.tzeapa.ro

#50
Kitty2006

Kitty2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 27.08.2006
Am atasat o poza sa vezi cum arata cele doua site de la Ufesa. Ambele au diametrul de 6 cm, insa cea pentru monodoze are doar jumatate din inaltimea celei normale (asta pentru ca nu poti face decat o cafea o data, in timp ce cu cafea normala poti face si doua). Cea pentru monodoza are un diametru interior de 4 cm. Monodozele El Mundo au diametrul de aproximativ 4,4 cm.

Attached Files



#51
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Am vazut ieri in Real un espresso Saeco Armonia la vreo 7 milioane!
Functioneaza la presiunea de 15 bari! Nu stie sa macine cafeaua sau sa faca altceva!
Foloseste cineva asa ceva, e bun?

#52
INsane2k6

INsane2k6

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.01.2009

View Postkodiak, on Jan 18 2009, 20:34, said:

Am vazut ieri in Real un espresso Saeco Armonia la vreo 7 milioane!
Functioneaza la presiunea de 15 bari! Nu stie sa macine cafeaua sau sa faca altceva!
Foloseste cineva asa ceva, e bun?


sincer 7 milioane , daca imparim la 1 leu :) de banii astia bei cafea vreo 2 ani in fiecare zi , sa nu mai punem si costul cafelei :))

ontopic : as vrea sa stiu ce parere avetzi despre Saeco TALEA GIRO ??
am observat ca are o arie de pret undeva la 300 RON

Multumesc anticipat

#53
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005

View PostINsane2k6, on Jan 19 2009, 00:21, said:

ontopic : as vrea sa stiu ce parere avetzi despre Saeco TALEA GIRO ??
am observat ca are o arie de pret undeva la 300 RON

Un consult oftalmologic ar lamuri pretul.... http://www.price.ro/...A GIRO_1551.htm
:))  no ofense.... ma amuzam si eu de diferenta! Apropo, de pretul lui,  cumperi cafea la un leu timp de 8ani  :)

#54
INsane2k6

INsane2k6

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.01.2009

View PostLyvyoo, on Jan 19 2009, 11:59, said:

Un consult oftalmologic ar lamuri pretul.... http://www.price.ro/...A GIRO_1551.htm
:))  no ofense.... ma amuzam si eu de diferenta! Apropo, de pretul lui,  cumperi cafea la un leu timp de 8ani  :)

creierul meu a fost incapabil sa constientizeze pretul real aferent acestui produs , cred ca daca m-as fi uitat de 3 ori inainte nu mi-as fi dat seama ca este intr-adevar 2700 RON in loc de 270 .   :D
deci n-ai cum sa dai 27 mil pe un expressor !! pure insanity :)

poate sa dea garantie pe viatza ca la zepter si nici asa...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate