Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Newbie, salutare am si eu o intrebare!

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Lyonn

Lyonn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 17.05.2004
mai baieti si fete am si eu o intrebare poate parea prosteacsa dar nam inteles nimik din ceea ce se numeste mac, macintouch sau care mai sunt.Am inteles ca e un OS dar intrebarea este se poate instala pe un PC?Din cate am inteles e instalat numai pe laptop?
Va rog nu radeti de mine si lamuritima si pe mine.
Le multumesc anticipat celor care isi rup un minut din timpul lor dandumi si mie un raspuns.

#2
Lyonn

Lyonn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 17.05.2004
chiar nu stie nimei sa ma lamureasca si pe mine?
:flame:

#3
Lyonn

Lyonn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 17.05.2004
:(  ;(

#4
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
google-it

#5
alex_rom007

alex_rom007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 20.06.2003
Ok...daca vorbesti serios si NU ai gasit nimic pe Google despre asta si nici pe SECTIUNEA MAC FOLOSIND SEARCH - de ex . http://forum.softped...&threadid=18386

iata raspunsurile :
- Macul este un computer
- MacOS este Sistemul de Operare (OS 6, 7, 9, OS X, Jaguar, Panther etc).
- din linkul de mai sus cred ca iti vei da seama ca nu poti instala vreun MacOS pe o masina x86 (AMD,Intel etc.) decat in emulare, adica sub windows,dos,linux,beos etc. - evident cu minusuri mai mici sau mai mari fata de varianta pe Mac.

#6
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003
Macintosh (sau prescurtat - Mac) este un calculator produs exclusiv de catre firma Apple,  cu o arhitectura un pic diferita de PC-urile tip "intel" (care functioneaza cu Windows). Din aceasta cauza sistemul sau de operare nu poate functiona pe un PC, la fel cum nu poti pune pe Mac un sistem de operare Windows (in afara cazurilor cand se foloseste un software de emulare). Sistemele de operare ale Mac-urilor se numesc MacOS (de ex. Mac OS 7, Mac OS 8, Mac OS 9 si ultima versiune Mac OS X). In rest - sunt calculatoare pe care poti face aceleasi lucruri ca si pe Windoze... numai ca... un pic mai diferit  ;) Exista si modele laptop Macintosh... dar mai bine uita-te pe http://www.apple.com

Daca nu stiai, Macintosh a fost primul calculator personal cu interfatza grafica cu iconitze si mouse - adica modelul de interfatza moderna. Asta se intampla la inceputul anilor '80 ... pe vremea aia Bill Gates nu stia decat MS DOS in linie de comanda  :drac:

#7
Lyonn

Lyonn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 17.05.2004
alex_rom007 ,Beavix va multumesc din suflet acum am mai inteles si eu cateceva

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate