Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

manual ARCHICAD in romana

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
krantz

krantz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.05.2007

View PostAllkbob, on May 1 2008, 01:31, said:

salut! am si eu o intrebare avand in vedere cele spuse de tine si considerandu-te cunoscator in domeniu arhicad ( eu sunt incepator). in modul 3d, mi-am pierdut minunea de creatzie. cum pot sa o localizez, sa o gasesc? doar in Axonometry mai apare desenul. as vrea sa imi apara si in Perspective. Am Arhicad v10. te rog sa ma ajuti daca stii. Multumesc! am atasat si doua imagini ptr intelegerea problemei
Salut,
Incearca sa selectezi cu marquee zona pe care doresti sa o vezi in 3D si apasa F5 sau du-te in modelul 3D.
Bafta! :rolleyes:

#20
Allkbob

Allkbob

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.05.2008

View Post214, on May 9 2008, 17:11, said:

am si eu o intreabare...am versiuena 11 la arhicad...cum construiesc si etajul? caci nu stiu...si unde gasesc usa aia pentru garaj?
daca nu ai usa de la garaj... o poti cauta mai atent in librarii sau daca chiar lipseste cu "desavarsire", poti updata librariile cu unele mai actuale. etajul il poti face simplu prin calculul cotei la care plasezi elementele sau din butoanele care simbolizeaza trecerea de la un nivel la altul... lucrand intr-un sistem de "layere", adica pe fiecare nivel individual. spor la lucru!

Am si eu o intrabare, probabil destul de simpla pentru unii care frecventeaza acest forum. pe parcursul timpului cat "m-am jucat" prin arhicad, am dat de o problema: la unele acoperisuri, eventual cu mansarda, este necesara o parte din zid, cu o forma mai putin conventionala, gen trapez, triunghi. Nu am gasit asa ceva in arhicad, sau poate nu am stiut unde sa caut(*mai plauzibil). ma poate indruma cineva pentru rezolvarea acestei "dileme"? Am atasat o imagine ca un mic exemplu a ceea ce nu am reusit sa creez in arhicad (portiunea de zid hasurata in culearea albastru).
Multumesc anticipat!

Attached Files


Edited by Allkbob, 10 September 2008 - 01:02.


#21
Bismarck

Bismarck

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 27.03.2007

View PostAllkbob, on Sep 10 2008, 02:01, said:

Am si eu o intrabare, probabil destul de simpla pentru unii care frecventeaza acest forum. pe parcursul timpului cat "m-am jucat" prin arhicad, am dat de o problema: la unele acoperisuri, eventual cu mansarda, este necesara o parte din zid, cu o forma mai putin conventionala, gen trapez, triunghi. Nu am gasit asa ceva in arhicad, sau poate nu am stiut unde sa caut(*mai plauzibil). ma poate indruma cineva pentru rezolvarea acestei "dileme"? Am atasat o imagine ca un mic exemplu a ceea ce nu am reusit sa creez in arhicad (portiunea de zid hasurata in culearea albastru).
Multumesc anticipat!

simplu ... faci un zid normal cu inaltimea maxima care o are ... apoi intri in 3D sau o sectiune cu zona respectiva ... selectezi acoperisul care taie peretele respectiv apoi faci un clic dreapta sau undeva prin meniu trebuie sa ai comanda "trim to roof"
bafta !

#22
ProBIT

ProBIT

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 31.07.2006
Nu stiu daca ajuta dar pe YOUTUBE se gasesc cateva zeci de filmulete cu tutoriale AutoCAD si ArchiCAD.
Bafta.

#23
ltodor

ltodor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.05.2008

View PostBismarck, on Sep 10 2008, 15:10, said:

simplu ... faci un zid normal cu inaltimea maxima care o are ... apoi intri in 3D sau o sectiune cu zona respectiva ... selectezi acoperisul care taie peretele respectiv apoi faci un clic dreapta sau undeva prin meniu trebuie sa ai comanda "trim to roof"
bafta !

Metoda asta "Trim to roof" este cel mai des folosit pentru taierea peretilor cu acoperisuri si exista de foarte mult timp in ArchiCAD. Singurul neajuns a metodei este ca daca modifici ulterior panta acoperisului, zidurile taiate nu se modifica automat.

O alta metoda este sa tai zidul cu acoperis folosind comanda "Design/Solid element operations..."
In acest mod, rezultatul este acelasi si in plus peretii taiati o sa urmareasca automat modificarile planurilor de acoperis.

#24
FreeHunter

FreeHunter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.11.2008

View Postviespone, on Nov 6 2007, 14:03, said:

Buna!
caut manual ARCHICAD in romana .... sau macar in engleza.....
mai vreau sa stiu care ar fi cerintele minime pt un sistem PC pt a putea invata sa lucrez in Arhicad.....

Iata un link pentru manual ArchiCAD 12 in limba romana:
http://www.consoft.r...etode_de_lucru/

si inca unul pentru hw. recomandat pt. ArchiCAD:
http://www.consoft.r...cerinte_sistem/

#25
bladeru88

bladeru88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.03.2009

View Postbanumaracine, on Feb 27 2008, 20:17, said:

care e ultima versiune de arhicad?
12 eu deja o folosesc

View PostAllkbob, on May 1 2008, 00:31, said:

salut! am si eu o intrebare avand in vedere cele spuse de tine si considerandu-te cunoscator in domeniu arhicad ( eu sunt incepator). in modul 3d, mi-am pierdut minunea de creatzie. cum pot sa o localizez, sa o gasesc? doar in Axonometry mai apare desenul. as vrea sa imi apara si in Perspective. Am Arhicad v10. te rog sa ma ajuti daca stii. Multumesc! am atasat si doua imagini ptr intelegerea problemei
este comanda fit to window din stanga jos. Seamana cu o lupa cu patru sageti pe ea

#26
username29

username29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.11.2009

View Postploiesteanu, on 6th December 2007, 12:26, said:

Care ar fi atuurile archicadului fata de revit ?
La revit nu-mi place necorespondenta arborelui cu miscarile de mouse din desen, si nici constructia arboelui nu-i corespunzatoare.





as avea si eu o rugaminte pentru ca am inteles ca programul asta nu prea are taine pentru tine spune-mi si mie te rog cum se printeaza din el pina acum nu am reusit , si cum se face formatul si indicatorul?
eu nu lucrez in acest program dar mai primes fisiere.

#27
bully-mac

bully-mac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 03.11.2005
la fel ca in orice alt program.
dupa ce inveti cum se deschide un calculator, inveti cum se creeaza si se deschide un fisier si cum se printeaza: CTRL+P. sau File -> Print

sau daca nu, pentru intrebari mai mult decat banale, in primul rand se consulta HELP-ul. nu e pus acolo pentru prosti. e chiar folositor
dar daca pentru orice ineptie se cere ajutor pe un forum, fara sa incerci sa afli singur un lucru banal, nu te astepta sa primesti ajutor

cat despre indicator, si format, iti trebuie putin mai multe cunostinte despre program, decat NIMIC.

Edited by bully-mac, 20 November 2009 - 15:23.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate