Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Allplan

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
deianadrian

deianadrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 21.01.2005
programul de instalatii din allplan ii bun de ceva? ca si la mine al facultate se fac cursuri.. si is curios sa ma inscriu sau nu

#20
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006

View Postdeianadrian, on Dec 8 2007, 18:03, said:

programul de instalatii din allplan ii bun de ceva? ca si la mine al facultate se fac cursuri.. si is curios sa ma inscriu sau nu
Sfatul meu , nu rata nici un curs. E gratis (banuiesc) iar mai tarziu s-ar putea sa fii nevoit sa dai bani multi pe instruirea asta pe care o pierzi acum din comoditate. Mai ales ca e ceva foarte interesant. Sunt multi oameni carora li s-a schimbat destinul (in bine) invatand (mai mult sau mai putin din joaca ) un soft, devenind mai tarziu proiectanti sau arhitecti.
Asa ca , succes la cursuri ! :)

Edited by ploiesteanu, 10 December 2007 - 23:27.


#21
szel.andras

szel.andras

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 20.10.2003

View Postploiesteanu, on Dec 9 2007, 09:16, said:

Sfatul meu , nu rata nici un curs. E gratis (banuiesc) iar mai tarziu s-ar putea sa ai nevoie sa dai bani multi pe instruirea asta pe care o pierzi acum din comoditate. Mai ales ca e ceva foarte interesant. Sunt multi oameni carora li s-a schimbat destinul (in bine) invatand (mai mult sau mai putin din joaca ) un soft, devenind mai tarziu proiectanti sau arhitecti.
Asa ca , succes la cursuri ! :)


Deacord nu merita ratat nici un curs .. cursurile sunt gratuite... cu conditia sa achizitionezi o licenta educationala .. 90 ron... un curs de genu , daca numai esti student  si apelezil a instructorii allplan ( tu sau un proiectant care vrea sa te angajeze ) costa cate sute de euro frumoshi... asa ca merita .... o spun din surse sigure pt ca sunt coordonatorul centrului de scolarizare de la facultatea din oradea , tot odata instructor allplan.....

asa ca si eu ceea ce va pot ura .... succes si nu ratati ocazia pe care vi-o ofera nemetschek romania




p.s. SARBATORI FERICITE ............

#22
smithsonius

smithsonius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 03.12.2007
AllPlan este o enorma uzina de gaz cum numai germanii stiu sa o faca, sau cum a face ceva simplu complicat.

Pentru proiectare de basa : Autocad Revit sau Archicad.
Pentru detalii si faza finala : Autocad (in 2D).

Restul este perdere de timp.

Edited by smithsonius, 19 February 2008 - 13:27.


#23
MSergiuM

MSergiuM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.07.2007
salutare...sunt nou pe topicul asta,sunt student la fac de constructii din CT si in facultate ne-a fost predata(in anul 2) partea de allplan arhitectura,iar acum, in anul 3, partea de inginerie...Problema e ca sunt cam dezorientat...am lucrat pe allplan pana in anul 3, apoi am instalat autocadul, am plecat de la zero cu invatzarea lui si am invatzat super repede sa lucrez pe ACAD fiindca e mult mai simplu decat allplanul...Si la partea de 2D si la partea de 3d.....dar are si lipsurile lui...in Autocad 2008 desenez de aprox 4-5 luni de zile si ma descurc bine deja,pot crea aproape orice am in cap-sa zic asa- dar are unele lipsuri...Sau poate nu-s lipsuri dar poate sunt chestii care mie mi-au scapat cand am apasat cu manutza F1...Allplan are un mare avantaj pe care eu nu sunt sigur ca-l are ACAD-UL...face armarea elementelor de constructie automat,pune automat marca si scoate extrasele de armare automat de asemenea....Stie cineva dak poate face si ACAD 2008 asta?..si allplanul are modelarea macro, care e f utila la partea de arhitectura...ACAD-UL, repet, l-am invatzat f repede acasa, fara profesor,e f simplu si realizezi desenele mult mai rapid,insa nu stiu la partea de armare ce ma fac...extrase,marci...etc..(se fac si autocad, dar mai rapid imi pare allplanul deocamdata..sper sa aiba si ACAD-ul o solutie aici, ca imi e muuuult mai "drag"

#24
MSergiuM

MSergiuM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.07.2007
nimeni ,frate?

#25
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006

View PostMSergiuM, on Mar 16 2008, 23:39, said:

nimeni ,frate?
Nu cred ca are asa ceva Autocadul.
Nu poti imprumuta fisierele dwg in Allplan ?

#26
MSergiuM

MSergiuM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.07.2007

View Postploiesteanu, on Mar 17 2008, 19:08, said:

Nu cred ca are asa ceva Autocadul.
Nu poti imprumuta fisierele dwg in Allplan ?
in primul rand am intrebat persoanele care sa" pricep asa cat de cat...desenele 3d facute in autocad nu sunt chiar cea mai usoara metoda de a face extrasul.....oricum, exista module care trebuie instalate pe platforma autocad,in beton, in metal etc si,deci se poate..trebuie doar sa mai invatz eu cate ceva...take care

#27
adyo13

adyo13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 08.06.2006
De GRAITEC nu vorbeste nimeni? ca si el saracutul face si sectiuni..armare..structuri (daca ai tot pachetul)...si cred ca e cea mai utila completare la autocad folosit ptr constructii (desenzi direct cu elemente - grinzi, stalpi, placi etc - direct in 3d)



(tutoriale ptr ALLPLAN stie cineva pe unde s-ar gasi? )

Edited by adyo13, 23 September 2008 - 08:03.


#28
szel.andras

szel.andras

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 20.10.2003

View Postadyo13, on Sep 23 2008, 09:02, said:

De GRAITEC nu vorbeste nimeni? ca si el saracutul face si sectiuni..armare..structuri (daca ai tot pachetul)...si cred ca e cea mai utila completare la autocad folosit ptr constructii (desenzi direct cu elemente - grinzi, stalpi, placi etc - direct in 3d)



(tutoriale ptr ALLPLAN stie cineva pe unde s-ar gasi? )


tzi-am dat un pm cu useru si pasw pt ftp ... la tutoriale de allplan ... ai sa gasesti tot ce doresti in materie de allplan... manuale si filme... just search acolo

alte informatii mai in detaliu legate de allplan .... szel.andras at jewell.ro daca va pot fi de folos

Edited by szel.andras, 23 September 2008 - 19:22.


#29
MSergiuM

MSergiuM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.07.2007
GRAITEC pentru ACAD 2008 are cineva?..pls...un msg privat nu mi-ar strica...dau licenta anul asta la fac de c-tii...mersi anticipat...

#30
andreidd

andreidd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.05.2009

View PostMSergiuM, on Oct 9 2008, 23:01, said:

GRAITEC pentru ACAD 2008 are cineva?..pls...un msg privat nu mi-ar strica...dau licenta anul asta la fac de c-tii...mersi anticipat...

asta vroiam sa stiu si eu....daca lucreaza careva in programul de la graitec...acum vreau sa fac si eu un curs la programul asta si sunt curios daca se merita??....e bun de ceva sau nu??  am vazut aici pe forum ca il pomeneste cineva....ne poate ajuta ....sunt student la fac de contructii CJ si as vrea sa incep sa lucrez in programul acesta...sa fac cursuri etc....se merita?? sunt programe mai bune.?? daca da, care??.....oricum asa ca o parere personala...programele ...majoritatea sunt bune...ideea e sa sti sa le folosessti....eu folosesc allplan de ceva vreme...pt ce trebuie studentilor....e minunat...desenarea se face foarte usor...chiar incredibil de simplu ... sectiunile inseamna doua clickuri...dar REPET ...daca il folosesti bine de la inceput ....altfel sectiunile sunt un esec total...si lucrezi mai mult sa repari decat daca ai face sectiunea simplu in modulul 2D ALLPLAN sau autocad sau oricare altul.......cursul merita....daca cel care a facut forumul vrea sa stie daca se merita 90 de lei...pt cursul de la facultate......FA CURSUL ....ca merita!!! sunt 90 de lei ai mei pe care i-am folosit cel mai bine... repet este o parere personala...si eu n-am mai lucrat decat in AUTOCAD.


PS: daca ma poate ajuta cineva cu o parere despre GRAITEC???
.
.
.
.
.

#31
Alex_BPM

Alex_BPM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.03.2009

View Postandreidd, on May 7 2009, 15:57, said:

asta vroiam sa stiu si eu....daca lucreaza careva in programul de la graitec...acum vreau sa fac si eu un curs la programul asta si sunt curios daca se merita??


PS: daca ma poate ajuta cineva cu o parere despre GRAITEC???
.
.
.
.
.


legat de Graitec, chiar eu am pus un topic despre cursurile lor: http://www.graitec.com/ro/training.asp  - vezi in josul paginii

am tinut sa mentionez de aceste cursuri incercand sa fiu cat mai obiectiv...
eu sunt un proaspat client Graitec (chiar pe programul Advance Beton, concurent cu AllPlan-ul) si vreau sa zic ca sunt foarte multumit de program si in plus serviciul lor de training+suport tehnic este de nota 10. sunt oameni bine pregatiti si foarte promti... cand am optat pt programul celor de la Graitec am tinut cont ca lucreaza peste autoCad si este la pret cam jumate din cat costa AllPlan-ul (care indiferent de ce s-a zis mai sus este un program bun, dar cand faci raportul calitate/pret realizezi ca nu merita cat cer ei)...

daca mai aveti intrebari legate de programele Graitec va recomand sa va adresati direct lor ([email protected]) , dupa cum am spus sunt ai naiba de promti :)

#32
MAC&G

MAC&G

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 13.08.2006

View PostAlex_BPM, on May 7 2009, 18:01, said:

legat de Graitec, chiar eu am pus un topic despre cursurile lor: http://www.graitec.com/ro/training.asp  - vezi in josul paginii

am tinut sa mentionez de aceste cursuri incercand sa fiu cat mai obiectiv...
eu sunt un proaspat client Graitec (chiar pe programul Advance Beton, concurent cu AllPlan-ul) si vreau sa zic ca sunt foarte multumit de program si in plus serviciul lor de training+suport tehnic este de nota 10. sunt oameni bine pregatiti si foarte promti... cand am optat pt programul celor de la Graitec am tinut cont ca lucreaza peste autoCad si este la pret cam jumate din cat costa AllPlan-ul (care indiferent de ce s-a zis mai sus este un program bun, dar cand faci raportul calitate/pret realizezi ca nu merita cat cer ei)...

daca mai aveti intrebari legate de programele Graitec va recomand sa va adresati direct lor ([email protected]) , dupa cum am spus sunt ai naiba de promti :)
Eu am facut un curs de tekla care din cate am vazut la momentul respectiv costa undeva la 1/4 din pretul unui training de graitec  vorbesc partea de modelare structuri metalice si mi se pare mai usor de lucrat in Tekla iar pentru ceva universal incearca Autodesk revit structure daca iti place autocad.

#33
Flo108

Flo108

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.01.2005
buna ziua...spuneti-mi si mie, va rog, cum pot fi importate suprafetele salvate in allplan 2006 (care au extensia *.sif) in allplan 2009 (unde au extensia *.surf). multumesc

#34
rosto

rosto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 12.07.2006

View PostFlo108, on 8th July 2009, 19:34, said:

buna ziua...spuneti-mi si mie, va rog, cum pot fi importate suprafetele salvate in allplan 2006 (care au extensia *.sif) in allplan 2009 (unde au extensia *.surf). multumesc

   N-am 2009, dar in 2008 sint tot *.surf si ca principiu, cind instalezi versiunea noua, daca ii spui sa actualizeze 2006 la 2008, si probabil si la 2009, la prima lansare transforma toate fisierele in versiunea noua, inclusiv suprafetele. Sau cind deschizi proiectul in care vrei sa lucrezi, in noua versiune, pentru prima data.
   PROBAT: Cind incarci in 2008 un proiect creat cu v2006 (in care ai definit suprafete libere *.sfi, *.sfs, acestea se afla in "nume_proiect.zip\design") prin Allmenu, la convertirea datelor din versiuni anterioare, trasnforma inclusiv *.sfi in *.surf.

#35
liviu88

liviu88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.12.2006
salut.....am citit topicul acesta si am vazut k cineva a primit un pm cu user si pass pt un ftp k sa decarce tutoriale. sunt student la utcb la civile as fi foarte bucuros dak as primii si eu acele date k sunt incepator in allplan si din cate am auzit...mai toata lumea foloseste. de la anu (anul 3 pt mn) am vazut k ne baga o materie "proiectare asistata pe/de calc" - nush exact - si ma gandesc sa am ceva cunostinte in cazul in care ne se va preda acest program. multuesc

#36
Joey Alexander

Joey Alexander

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 23.09.2007
Si eu folosesc AllPlan de ceva timp, cam 3 ani. Am folosti si AutoCAD dar sincer, prefer AllPlan. Motivele sunt simple. Pot face planul atat 3D cat si 2D in aceleasi timp. Daca lucrez bine pot scoate si materialele care-mi intra in constructie. Dupa arhitectura pot face foarte simplu si armarile 3D+planuri+cotari automate, extras de armare, etc. Practic totul este gandit pentru constructii din beton si beton armat.
Sectiuni, calcule ascundere, iluminari, etc, toate sunt foarte bine gandite. Nu mai zic de faptul ca odata terminate planurile pot face si o prezentare 3D imediat adaugand pur si simplu un teren, nsite copaci, niste masini, etc.
In AutoCAD cam greu, doar 2D si daca vroiam ceva 3D ma complicam ennorm. Masele trebuia sa le calculez....
Am vazut inca ca in varianta 2008 au si modele predefinite de stalpi grinzi dar sincer, dupa ce am invatat Allplanul atat de bine nu ma mai bate gandul sa incerc altceva. Singurul regret pe care-l am este acela ca in materie de constructii metalice e greu de folosit.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate