Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Cel mai bun program pentru editare video

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

Poll: Cel mai bun program pentru editare video (213 member(s) have cast votes)

Care este cel mai bun program pentru editare video?

  1. Avid (21 votes [9.86%])

    Percentage of vote: 9.86%

  2. PowerDirector (12 votes [5.63%])

    Percentage of vote: 5.63%

  3. Unlead Video Studio (23 votes [10.80%])

    Percentage of vote: 10.80%

  4. Pinnacle Studio (26 votes [12.21%])

    Percentage of vote: 12.21%

  5. Adobe Premiere (41 votes [19.25%])

    Percentage of vote: 19.25%

  6. ShowBiz DVD (3 votes [1.41%])

    Percentage of vote: 1.41%

  7. Easy Media Creator (2 votes [0.94%])

    Percentage of vote: 0.94%

  8. Sony Vegas (63 votes [29.58%])

    Percentage of vote: 29.58%

  9. Altul... (22 votes [10.33%])

    Percentage of vote: 10.33%

Vote Guests cannot vote

#37
VHS

VHS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 07.08.2007
Cel mai buna programe de editare pt ce? pt editare sau bun la toate, efecte, rendering, corectii de culoare, sunet, usurinta in folosire, resurse?

Cel mai bun program de editare nu garanteaza nimic, in nici un caz nu o sa ai garantia ca nunta urmatoare o sa fie mai bine montata.
Problema e daca telentul tau de Spilberg striga dupa unul profesional pt a se desfajura cu o mai mare libertate si un plus de creativitate.

Ce e cel mai bun se stie, si e o intrebare stupida. Ce e cel mai bun dacia sau un audi?

Se se mai uite lumea la genericele de la filme daca nu gasesc alte locuri de unde sa se documenteze.

In final, un soft doar trebuie sa taie si sa lipeasca idei conceptii sinteze e.t.c. In mana unui talentat editor merge orice, atata timp cat poate salva EDL.


Gabriel Bordas

#38
VHS

VHS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 07.08.2007
jejejejeej Nu-mi vine sa cred ochilor, ce sunt cu voturile alea.

Daca ar vedea-o cei din industria TV si Cinematografie si alte case de post productie si-ar arunga tarana pe cap. De cand Sony e mai bun decat Avid, nu mai zic ca nici macar nu s-a luat in calcul FCP. Poate ca cei de la BBC, NBC, CNN, Discovery Chanel e condus de amatori.

#39
oly7

oly7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.11.2007

View PostVHS, on Nov 12 2007, 22:14, said:

Cel mai buna programe de editare pt ce? pt editare sau bun la toate, efecte, rendering, corectii de culoare, sunet, usurinta in folosire, resurse?

Cel mai bun program de editare nu garanteaza nimic, in nici un caz nu o sa ai garantia ca nunta urmatoare o sa fie mai bine montata.
Problema e daca telentul tau de Spilberg striga dupa unul profesional pt a se desfajura cu o mai mare libertate si un plus de creativitate.

Ce e cel mai bun se stie, si e o intrebare stupida. Ce e cel mai bun dacia sau un audi?

Se se mai uite lumea la genericele de la filme daca nu gasesc alte locuri de unde sa se documenteze.

In final, un soft doar trebuie sa taie si sa lipeasca idei conceptii sinteze e.t.c. In mana unui talentat editor merge orice, atata timp cat poate salva EDL.


Gabriel Bordas
In sfarsit un post complect obiectiv . Insa mai am o simpls clompectare pe langa faptul de a putea crea edl, ii trebuie si viteza de lucru (conteaza  si ce  montezi ) .

#40
jitianu

jitianu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.02.2005
Apropo de programe de editare filme. Va rog sa ma ajutai si pe mine in rezolvarea unei probleme pe care o am cu pinnacle Studio 9. Am o camera digitala Sony si fac download pe computer cu un soft Picture Movie Browser. Cand fac import cu Pinnacle la ce am descarcat de pe camera in fereastra de previewnu imi afiseaza nimic. Va rog daca cineva stie care este motivul sa ma ajute si pe mine. Mentionez ca alte mpg-uri care nu sunt descarcate de pe camera mea le vede foarte bine in preview. Sunt o incepatoare in editarea filmelor asa ca orice sfat este binevenit.

#41
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Fa un seach cu: firewire pe aria ghiduri. Vei gasi acolo chestii care te vor mai lumina in privinta MiniDV. Nu strica 30 de minute de citit ca sa stii "cu ce se mananca".

enjoy,
Mtz

#42
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007

View Postjitianu, on Sep 29 2008, 09:46, said:

Apropo de programe de editare filme. Va rog sa ma ajutai si pe mine in rezolvarea unei probleme pe care o am cu pinnacle Studio 9. Am o camera digitala Sony si fac download pe computer cu un soft Picture Movie Browser. Cand fac import cu Pinnacle la ce am descarcat de pe camera in fereastra de previewnu imi afiseaza nimic. Va rog daca cineva stie care este motivul sa ma ajute si pe mine. Mentionez ca alte mpg-uri care nu sunt descarcate de pe camera mea le vede foarte bine in preview. Sunt o incepatoare in editarea filmelor asa ca orice sfat este binevenit.

Daca ai o camera miniDV asculta ce zice Mtz, sau fa captura (transferul) direct cu Pinnacle (cred ca merge), preferabil in formatul DV, daca vrei calitate. Editarea si salvarea tot in formatul DV, encodarea mpeg2 in minim 2 pasi.  Authoring cu Pinnacle sau altceva (eu recomand DVD-lab PRO). Decat sa faci captura mpeg2 in PC mai bine iti cumperi un DVD recorder si rezolvi problema.

#43
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Pif, daca face export din pinnacle in DV si encodarea cu altceva ca sa-i iasa bine compresia, de ce sa faca authoringul tot cu pinnacle? Ca sa strice tot ce a facut bine pana atunci? Sub nicio forma nu mai revii la pinnacle dupa ce ai facut encodarea mpeg. DVD Lab Pro sau Encore dvd pentru authoring.

#44
iulianbadiu

iulianbadiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 09.01.2008
ciudat top al softurilor de editare , sa inteleg ca edius cu suita boris se incadreaza in aria sf-urilor

#45
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
daddy, fata a zis ca este o incepatoare... asa ca inca nu-i recomandasem cu ce sa faca encodarea (ramane alegerea ei daca sa treaca la altceva sau sa ramana la Pinnacle - deocamdata). Daca totusi o face cu altceva (eu recomand CCE) nu vad ce sa strice daca face authoring cu Pinnacle (ca doar nu face iar encodare...sau Pinnacle asa face?). Oricum i-am recomandat pt authoring DVD-lab PRO.
Asa ca... raspuns final: captura (transfer) DV, editare, export DV, encodare (CCE), authoring DVD-lab PRO.

#46
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004

View Postiulianbadiu, on Sep 29 2008, 20:02, said:

ciudat top al softurilor de editare , sa inteleg ca edius cu suita boris se incadreaza in aria sf-urilor
Sincer, suita Boris mi se pare rupta din SF-uri. :)

Edited by Ankh, 29 September 2008 - 22:27.


#47
jitianu

jitianu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.02.2005
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Asa cum am mentionat sunt o incepatoare in domeniul multimedia. Trebuie sa iau fiecare informatie mentionata de voi sa o caut si sa inteleg ce inseamna. M-ati bagat in "ceata" rau de tot!!!

Thanks you!!!

#48
alexe_Vet

alexe_Vet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.02.2007
La fel ca multi altii, sunt de parere ca nu softul face montajul ci omul. Am montat in toate de la Movie Maker si Ulead pana la Vegas si Premiere (a se vedea catalogarea). Preferatul meu e Vegas (il folosesc frecvent atat la munca cat si acasa). Ca default e cam simplut dar sunt multe pluginuri pt el. Oricum sunt de parere ca cel mai important e sa stii ce vrei sa faci in montaj si in al2lea rand daca stii cum se face acel ceva tehnic. Mai degraba decat contrazicerile privind softul de editare, mai bine dezbateti regulile de montaj ca astea-s abecedarul iar multi habar n-au ca exista asa ceva. Numai bine!

Edited by alexe_Vet, 26 October 2008 - 11:10.


#49
quasimodo07

quasimodo07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 19.07.2007
eu ma numar printre acei habarnisti. ai putea sa incepi tu prin a enumera regulile de montaj ca sa avem ce dezbate.

Edited by CristianAdrian, 18 July 2011 - 13:34.
scos citat inutil


#50
alexe_Vet

alexe_Vet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.02.2007
fara suparare, dar nu o sa stau sa le insirui acum. Eu am zis-o ca fapt divers.

#51
madaboss

madaboss

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 439
  • Înscris: 28.10.2007
Momentan folosesc Avidemux, si AutoGK, care isi fac treaba foarte bine pe XP.
Ocazional mai folosesc si Camtasia Studio 6
Am si eu o intrebare totusi. Cred ca toti ati vazut ca in filme efectele speciale sau unele cadre cu actorii se realizeaza in platou cu un panou verde in spate iar actorii isi fac treaba, apoi la montaj, in locul panoului verde apare decorul fantastic.
As vrea sa stiu si eu cu ce program pot face asta, adica de exemplu sa filmez un obiect pe fundal verde si apoi sa editez materialul sa pun obiectul intr-un fundal cu un peisaj sa zicem
Sper ca ati prin ideea :D

#52
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Mada, topicul asta este pentru programe de editare si nu de demuzare, compresie, screen capture etc.
Acel efect se numeste chroma key si se poate face in mai toate softurile de editare si compozitie. Sunt nenumarate tutoriale pe net pentru asta. Spre exemplu scrie un chroma key tutorial in youtube si sunt sigur ca vei gasi o sumedenie.

#53
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
a mai trecut aproape doi ani, ceva noutăți ?
interesant e că Avid=Unlead, au câte 17 voturi

Edited by c_anicai, 06 November 2010 - 01:05.


#54
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
Cred ca lumea s-a lamurit ca cel mai bun e cel pe care-l folosesti :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate