Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Cel mai bun program pentru editare video

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

Poll: Cel mai bun program pentru editare video (213 member(s) have cast votes)

Care este cel mai bun program pentru editare video?

  1. Avid (21 votes [9.86%])

    Percentage of vote: 9.86%

  2. PowerDirector (12 votes [5.63%])

    Percentage of vote: 5.63%

  3. Unlead Video Studio (23 votes [10.80%])

    Percentage of vote: 10.80%

  4. Pinnacle Studio (26 votes [12.21%])

    Percentage of vote: 12.21%

  5. Adobe Premiere (41 votes [19.25%])

    Percentage of vote: 19.25%

  6. ShowBiz DVD (3 votes [1.41%])

    Percentage of vote: 1.41%

  7. Easy Media Creator (2 votes [0.94%])

    Percentage of vote: 0.94%

  8. Sony Vegas (63 votes [29.58%])

    Percentage of vote: 29.58%

  9. Altul... (22 votes [10.33%])

    Percentage of vote: 10.33%

Vote Guests cannot vote

#19
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
Speed Edit cineva?

#20
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004

View Postsorin79, on Nov 6 2007, 11:31, said:

Speed Edit cineva?
Am incercat sa-l downloadez in urma cu vreo trei luni dar kit-ul de instalare(fragmentat in 53 de fisiere) ocupa doua DVD-uri si m-am lasat pagubas. Tu ai avut ocazia sa-l incerci?

#21
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
da. e ok. nu incarca orice fisier ca vegas insa are plusurile lui. merita incercat.
ocupa spatiu kit-ul pt ca are multe prostii ca presets. el in sine are vreo 200MB.

Edited by sorin79, 06 November 2007 - 18:19.


#22
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005
Cinelerra 100% gratuit si 100% petru linux si daca te tine (programarea in C++) faci ce plugin vrei la el  :lol:
Si acum pe bune....
AE mai corecta prima intrebare din pool  "Ce soft editare video folositi" ca doara nu ma pot pronunta eu care trag de Pinnacle Studio toata ziua despre Adobe Premiere.
Iora a pus punctul pe I . Cel mai bun soft este acela pe care-l stapanesti.

Sau puteam face un clasament  al celul mai complex (si mai complicat si mai greu de facut sa mearga) soft video....  :roflmao:

p.s. promit ca in iarna aceasta, daca voi avea timp liber (hm, cei aia ?), ma voi apuca de Vegas,.... sau nu  :P

Edited by glido, 06 November 2007 - 18:34.


#23
iora

iora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 25.03.2005
eu unul sunt multumit de avid liquid 7.2 cu plugin-uri instalate de la prodad ,adica adorage wedding, heroglyph si vitascene,dar si mercalli inca in faza de teste.randez cu el in mpeg 2 sau m2v ,iar dupa aceea depinde.daca vreau direct dvd folosesc unlead dvd movie factory 6 ,deoarece multiplexeaza repede,iar daca e nevoie de meniu mai evoluat - adobe encore.pentru ce am nevoie eu chiar si editare multicam e super ok.tot ce lucrez in el fac.am editat ceva vreme si in premiere ,dar tot avid imi place,chestia e ca il stiu de la versiunea 5 si e ceva vreme.

#24
watashi

watashi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 11.12.2006
am niste filmari facute din masina in timpul mersului.de aceea apar anumite trepidatii.este vreun program cu care pot face stabilizarea imaginii?

#25
Tractoristu'

Tractoristu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 06.09.2006
Da, exista Adobe Premiere cu pluginul aferent pt stabilizare, dar nu te astepta la o minune Dumnezeiasca.

#26
aditzuBA

aditzuBA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 27.02.2007
daca tot va place avid... liquid sau expres...incercati avid media composer...e cel mai complex soft al lor..dar si cel mai usor de folosit (dai un ban dar stai in fata)..
..iar pt cine isi permite sau are un mac..final cut studio 2... :coolspeak:
vegasul il stiu de cand a aparut..e super ok..dar ,sincer...mai are pana la nivelul de premiere pro cs3...care se cam bate cu final cut`ul...
in televiziunile/grupurile de montaj cu pretentii de pe la noi lucrurile stau cam asa..:
50% avid (media composer & expres)
45% final cut
5%....altele...adobe(in principiu)

stiu multi "monteori" care folosesc la job avid si acasa vegas..e un pas mare din partea celor de la sony acest soft...in scurt timp va lupta pt podium...momentan...nu
avidul...un soft excelent...pt cinematografie...daca vrei sa faci reportaj sau documentar in el....te lipsesti si te duci catre: FINAL CUT..(sau  ce sti mai bine pe win)
e un soft complex care nu necesita hardware dedicat,  decat computerul..apple.....si cat mai mult ram...
din fericire, multe functii ale final cut pro se regasesc in ultimul premiere (asa cum multe functii ale after effects se regasesc in motionul celor de la apple)

dupa mine cel mai bun soft e cel pe care il stapanesti cel mai bine si cu care reusesti sa """"satisfaci """" clientul in cel mai scurt timp/time is money...

#27
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004

View Postwatashi, on Nov 6 2007, 21:03, said:

am niste filmari facute din masina in timpul mersului.de aceea apar anumite trepidatii.este vreun program cu care pot face stabilizarea imaginii?
Arunca o privire aici.

#28
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

View PostaditzuBA, on Nov 6 2007, 21:40, said:

stiu multi "monteori" care folosesc la job avid si acasa vegas..e un pas mare din partea celor de la sony acest soft...in scurt timp va lupta pt podium...momentan...nu
avidul...un soft excelent...pt cinematografie...daca vrei sa faci reportaj sau documentar in el....te lipsesti si te duci catre: FINAL CUT..(sau  ce sti mai bine pe win)
e un soft complex care nu necesita hardware dedicat,  decat computerul..apple.....si cat mai mult ram...
din fericire, multe functii ale final cut pro se regasesc in ultimul premiere (asa cum multe functii ale after effects se regasesc in motionul celor de la apple)

dupa mine cel mai bun soft e cel pe care il stapanesti cel mai bine si cu care reusesti sa """"satisfaci """" clientul in cel mai scurt timp/time is money...

de ce te lipsesti de vegas pt reportaje si documentar?

Mie chiar mi se falfaie ca avid-ul si fcp-ul sunt foarte folosite in TV.
Ce face diferenta la ora actuala intre softurile de editare e  viteza  , numarul de formate si proiecte pe care le suporta si calitatea codecurilor intermediare(daca le are).Functiile de compozitie sunt mofturi.
Cu pluginuri de la Cineform,  premiere si vegas sunt imbatabile la capitolul editare material HD(V) si 2k din toate punctele de vedere.
Cat despre cinematografie,avand in vedere ca aceasta camera Red  a produs si produce o adevarata revolutie digitala in lumea filmului...de la  producatori independenti si pana la marile studiouri...vegas-ul si premierul vor urca destul de sus.Acum formatul Red code raw(4k) e suportat doar de fcp dar e doar o chestiune de timp pana  vor suporta si ele  formatul celor de la red ...si uite asa se va putea monta bine mersi  cu vegas in scopuri cinematografice.

Eu am folosit,folosesc si mereu voi folosi Premiere dar cei de la Adobe ar face bine sa o lase mai moale cu updateurile de fatada si sa puna programatorii sa rescrie sau macar sa improspateze codul sursa al Premiere-ului pt ca la capitolul viteza a cam ramas in urma...mai ales fata de vegas.

Mai sunt curios cum va evolua ulead avand in vedere ca i-a luat corel.

Daca vreti sa deveniti mai versati ,capabili si creativi  in ce priveste prelucrarea video exersati facand cat mai multe montaje...nu conteaza cu ce soft de editare... sau eventual apucati-va si de compozitie.

#29
aditzuBA

aditzuBA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 27.02.2007
"""""de ce te lipsesti de vegas pt reportaje si documentar?"""""


..pai..m-am obisnuit cu adobe..:D.........cel mai bun soft e cel cu care lucrezi cel mai repede????
cat despre avid & final cut..si mie mi se ...... de ce folosesc televiziunile..dar eu cu ele lucrez..si sunt nevoit sa ma adaptez la stilul lor...
inca nu am incercat ultimul vegas..dar ..ce e al lui e al lui ..viteza...corect..cum am spus, daca cei de la sony stiu sa finiseze si sa promoveze bine vegasul vor avea numai de castigat..

adobe....cod sursa..pai pe ei ii intereseaza lupta cu apple se  pare...avantaj adobe (parerea mea,  cu premiere cs3..)..vom vedea ce si cum cu noul leopard

unlead..peste 2-3 ani vom vorbi despre el cum vorbim acum despre vegas....zic eu...
la un soft profi important e ce poti face cu el..si mai ales cata imaginatie ai......
la cele de home user...ai tranzitii berechet/inimioare...fluturasi...bla bla bla ..totul e mura in gura..ok..pt nunti si pt reportaje de garsoniera...dar pt  fineturi cinematografice.....:lol:  :lol:  :lol:

#30
tucashow

tucashow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 09.05.2004
Salut

nu aveam somn (si nu am) si am cotrobait pe softpedia . am dat de acest tread.
am votat "avid"  dupa cum zicea gunx ...cel mai bun soft e cel pe care il stii....si sunt total de acord.
eu unu am meseria de monteor , de 12 ani. recunosc ca nici macar nu stiu sa import o poza sau un filmulet in vegas . asta pt ca nu m a interesat.
sunt de principiul ca nu poti invata toate softurile sa le stii la perfectie . este bine sa te axezi pe unul si sa incerci sa ii descoperi chichitele .
de o gramada de ori am vrut sa renunt la avid :  exception DIO error bla bla , flamethrower exception debug ? Y/N si alte balarii care ma scoteau din sarite
atunci cand stiam ca mai am 3 minute pt export to tape si intra stirea ...dar nu a depins de mine aceasta renuntare , adica nu am putut sa renunt deoarece ,nu
poti invinge "sistemul" .  asta e softul cu licenta achizitionat , cu asta e descurci ...nu vii tu cu vegas , premier ,ulead sau mai stiu eu ce .
drept urmare am fost nevoit sa invat sa ma descurc cu acele erori...si in timp chiar a inceput sa imi placa ...recunosc ca am fost foarte incantat de facilitatea premier-pro de a incarca fisiere MPG , ce a ce avid nu stie ...dar in schimb nu eram invatat cu ergonomia premierului...plus ca la vremea cand eu descoperisem cele doua softuri avid si premiere , doar avidul (3.5) avea comanda la deck , adica sa derulezi tu playerul din mouse , ce a ce mi a luat ochii pe moment ...de fapt cred ca asta a fost motivul pt care s a achizitionat avid unde lucrez eu. in paralel unii preferau premier ...acuma sunt si grupuri de montaj cu premier si cu avid ...si cu final -cut (pe care nu monteaza nimeni)  

intotdeauna vor fi tabere pro si contra unui soft , eu cu inca 3 colegi ,sustinem avidul , in timp ce altii 5 - 6 colegi prefera premierul . nu sunt contra nici unui soft de montaj , fiecare are parti bune si parti rele...si sunt ferm convins ca nu exista soft de montaj perfect. zic montaj pt ca nu vreau sa amestec grafica , after efects , maia , 3 d max ,etc etc cu montajul . montajul e montaj , grafica e grafica.

Daca ai talent , pana si in ulead sau movie maker , poti face ceva super frumos...totul tine de imaginatie ..nu de softuri ducem noi lipsa ...in fond si la urma urmei toate softurile seamana intre ele ...time line , trackuri, sursa - monitor , efecte , pana si la comenzi pe butoane au inceput sa semene foarte mult...
Revin .  am ales sa raman la avid , tocmai pt ca ii cunosc bug urile si atunci cand mi se intampla ceva nasol stiu de unde e...la stiri la mine , nu am timp de search pe forum ...la fel si acasa cu spagile ...e esential sa ii stii punctele slabe pt ca poti cauta solutii in timp util.
Am aici mai multe montaje de ale mele unele sunt pur si simplu capturi dar unele pot fi considerate montaje...

Cum lucrez eu :  (acasa)

Montaj in avid (pro-hd , mai demult cu xdv3.5) cu captura de pe camera (dsr170 sau trv900)
dupa care fac un render la tot si un mixdown audio/video
dupa care export quick-time reference (un fisier de cativa kilo)
dupa caz export inapoi pe caseta dvcam
sau
fisierul quick time ref. il bag intr un soft ,main concept si il fac mpg1,2  la diferite bitrateuri
daca am doar de tras de pe caseta minidv si bagat pe youtube sau captura chioara , la fel cu main concept care are si optiunea de captura si compresie

Frica mea ascunsa sau gandul cel mai negru al meu , :huh: sa folosesc fisiere avi mari .  :D nu imi plac .
la fel nici divixurile, xvidurile , dvxvidurile sau mai stiu eu ce chestie care implica compresie de fisier avi ,pippiipp frame gop etc etc ....nu stiu sa le folosesc. :lol:

Mai nou am fost nevoit sa fac un DVD .....moaaaa ..dezastru ...pana a venit fratimiu ,care e mai mic decat mine si lucreaza in alta televiziune , si mi a zis "fa cu nero ca e cel mai simplu" am bagat kitu de la fratelo si intradevar a fost simplu , drag and drop.... :lol:  :D

Eu nu stiu decat montaj.  ce nu mai tine de montaj , compresii si alte treburi nu ma privesc.

Cum lucrez la "munca" :


Grup de montaj liniar ,cu casetoscoape sony (nu cred ca e relevant modelul pt ca sunt stive de modele)
si pupitru cut-cut , o sursa beta , o sursa dv . un rec dv si un rec beta .

Pt mici artisticarii ...avid  si export "digital-cut"


imi este somn ...mai scriu maine , azi (n.r.)

#31
AndreiOM

AndreiOM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 23.09.2007
Observ că sunt ceva utilizatori de Vegas și asta mă încântă, deoarece nu mă mai simt singur.
Dar în Vegas am întâmpinat anumite probleme. Când încarc anumite filme, nu mi le recunoaște. Apare pur și simplu iconița de BSP și nimic altceva (banda video, banda de sunet) și nu pot să copiez, tai, adaug, efectuez orice modificare.
Ce pot face în astfel de situații?

#32
tucashow

tucashow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 09.05.2004

View PostAndreiOM, on Nov 7 2007, 11:36, said:

........
Dar în Vegas am întâmpinat anumite probleme. Când încarc anumite filme, nu mi le recunoaște. Apare pur și simplu iconița de BSP și nimic altceva (banda video, banda de sunet) și nu pot să copiez, tai, adaug, efectuez orice modificare.
...

vezi , de asta ziceam eu....sa stii foarte bine softul ...cauta pe forumul lor...eu asa fac cand am timp...eu personal nu stiu vegas ...poate anumite formate / tipuri de fisere nu le recunoaste , sau le recunoaste mai greu sau cu erori...

#33
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
zic sa postezi pe threadul de sony vegas de aici. vegas inghite cam orice format posibil, comparativ cu altele poti sa zici "tot". nu am idee ce e cu iconul de bsp dar te va ajuta cineva sigur

#34
demyco79

demyco79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 05.12.2006
EU AM INCERCAT MAI MULTE PROGRAME, AVID, ADOBE, FINAL CUT, SONY VEGAS, PINNACLE, ULEAD. CEL MAI BUN MI S-A PARUT ADOBE, DAR SINCER SA FIU ESTE CEL MAI LENT SI PUTUROS PROGRAM. VEZI CA CEI DE LA COREL AU LUAT PE CEI DE LA ULEAD ACUM (PRECUM SPUNE SI COLEGUL NOSTRU ANDJAR), SI SINCER SA FIU SUNT DESTUL DE BUNI. TRECETI SI VOI PRIN ULEAD MEDIA STUDIO 8 SI VA FACETI O PARERE. VREAU UN FILMULET TARE FACUT CU UN PROGRAM BUN. VREAU UN VIDEOCLIP DE NUNTA, CA MAJORITATEA FILMAM LA NUNTI, SA VAD SI CU CE-I AJUTA ASA DE MULT ANUMITE PROGRAME FATA DE CELE MAI SLABUTE, GEN PINNACLE SI ULEAD STUDIO

#35
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
demyco79 - nu mai tipa. Scoate CAPS-ul ala si scrie normal. Alfel risti un warn. Vad ca mai ai unele posturi scrise asa. Mai citeste si tu regulamentul, sa vezi cum se posteaza, te rog.

#36
demyco79

demyco79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 05.12.2006
scuze

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate