Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cel mai bun program pentru editare video

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

Poll: Cel mai bun program pentru editare video (213 member(s) have cast votes)

Care este cel mai bun program pentru editare video?

  1. Avid (21 votes [9.86%])

    Percentage of vote: 9.86%

  2. PowerDirector (12 votes [5.63%])

    Percentage of vote: 5.63%

  3. Unlead Video Studio (23 votes [10.80%])

    Percentage of vote: 10.80%

  4. Pinnacle Studio (26 votes [12.21%])

    Percentage of vote: 12.21%

  5. Adobe Premiere (41 votes [19.25%])

    Percentage of vote: 19.25%

  6. ShowBiz DVD (3 votes [1.41%])

    Percentage of vote: 1.41%

  7. Easy Media Creator (2 votes [0.94%])

    Percentage of vote: 0.94%

  8. Sony Vegas (63 votes [29.58%])

    Percentage of vote: 29.58%

  9. Altul... (22 votes [10.33%])

    Percentage of vote: 10.33%

Vote Guests cannot vote

#1
AndreiOM

AndreiOM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 23.09.2007
Ce program pentru editare video folosiți?
Care vi se pare cel mai bun program pentru editare video?

Argumentați-vă alegerea astfel încât cei care sunt interesați să-și poată forma o părere cât mai bună.

-----------
Am început totul ca o joacă, făcând filme de Counter-Strike; am folosit Sony Vegas, și eu zic ca m-am descurcat destul de bine. Puteți vedea un film de-al meu făcut acum doi ani, cu mine în rol principal ([ https://www.youtube-nocookie.com/embed/agnYT4zE2es?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]) - primul film de altfel.
În prezent, sunt student la o facultate de Imagine și doresc să fac din asta o carieră.

Am auzit multe păreri din lumea monteorilor profesioniști iar clasamentul se prezintă astfel:
1  Categoria profesională
  • 11 Avid
  • 12 PowerDirector
2  Categoria semi-profesională
  • 21 Unlead Video Studio
  • 22 Pinnacle Studio
  • 23 Adobe Premiere
  • 24 ShowBiz DVD
  • 25 Easy Media Creator
  • 26 Sony Vegas
Doresc să schimb Vegas-ul cu Avid-ul, însă nu prea îmi vine să mă despart de Vegas așa ușor deoarece m-am obișnuit cu el.

Edited by AndreiOM, 05 November 2007 - 15:17.


#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Ce zici de Canopus Edius ?
Si vezi ca ai cam incurcat categoriile pro si semi-pro. Iar Ulead este doar ptr amatori.

#3
IL_ConTe

IL_ConTe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 16.08.2005
nu stiu de ce cred ca nu o sa reziste thread-ul asta prea mult....sa mai discutat problema "celui mai bun soft" fiecare are +-urile si - urile lor.....

#4
AndreiOM

AndreiOM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 23.09.2007

View Posteiffel, on Nov 5 2007, 15:33, said:

Ce zici de Canopus Edius ?
Si vezi ca ai cam incurcat categoriile pro si semi-pro. Iar Ulead este doar ptr amatori.
Țin să te contrazic. Ultima versiune Ulead este catalogată între Very Good și Excellent și imediat următorul după PowerDirector. Personal nu am încercat, însă poate ați încercat voi.

#5
iora

iora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 25.03.2005
cred ca cel mai bun soft de editare este cel pe care il stapanesti cel mai bine. majoritatea au plugin-uri care le maresc functionalitatea.randament mare poti da numai cunoscand foarte bine acel soft. de multe ori se apreciaza gresit un soft prin prisma experientei acumulate in rezolvarea unei probleme ,la un moment dat, dar mai apoi se constata ca se poate rezolva elegant si in alt mod poate chiar mai eficient acea problema.totul tine de experienta lucrului cu acel editor.in ideea ca se compara softuri din aceeasi clasa de pret sau facilitati , normal.

Edited by iora, 05 November 2007 - 16:22.


#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Ultima versiune Ulead este catalogată între Very Good și Excellent și imediat următorul după PowerDirector. Personal nu am încercat, însă poate ați încercat voi.

Ca programul e bun, nu zic nu. Doar ca este destinat amatorilor. La fel si Power Director.
La capitolul Pro ar fi trebuit trecut Adobe Premiere urmat de Pinnacle Studio Pro.

#7
Lights_on_please

Lights_on_please

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.11.2007

View PostAndreiOM, on Nov 5 2007, 14:48, said:

Ce program pentru editare video folosiți?
Care vi se pare cel mai bun program pentru editare video?

Am auzit multe păreri din lumea monteorilor profesioniști iar clasamentul se prezintă astfel:
1  Categoria profesională
  • 11 Avid
  • 12 PowerDirector
2  Categoria semi-profesională
  • 21 Unlead Video Studio
  • 22 Pinnacle Studio
  • 23 Adobe Premiere
  • 24 ShowBiz DVD
  • 25 Easy Media Creator
  • 26 Sony Vegas
Doresc să schimb Vegas-ul cu Avid-ul, însă nu prea îmi vine să mă despart de Vegas așa ușor deoarece m-am obișnuit cu el.

Ai facut cel mai incorect clasament posibil, total neconcordant cu realitatea.
Tu esti sigur ca stii ce ai scris acolo? Esti sigur ca stii cu ce se mananca fiecare dintre ele?
Sunt sigur ca nu. L-ai facut din auzite? Atunci e clar. Le-ai incurcat de le-a luat dracu'.
Hai sa ti-l rectific eu, dupa parerea mea si a altora.

Categoria profesională
Sony Vegas vs. Avid
Adobe Premiere

Categoria semi-profesională (programe de amatori, de "jucarie")
Pinnacle Studio
PowerDirector
Ulead Video Studio
ShowBiz DVD
Easy Media Creator

Mai intreaba, sau convinge-te si singur...

#8
Lights_on_please

Lights_on_please

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.11.2007

View Postiora, on Nov 5 2007, 16:21, said:

cred ca cel mai bun soft de editare este cel pe care il stapanesti cel mai bine. majoritatea au plugin-uri care le maresc functionalitatea.randament mare poti da numai cunoscand foarte bine acel soft. de multe ori se apreciaza gresit un soft prin prisma experientei acumulate in rezolvarea unei probleme ,la un moment dat, dar mai apoi se constata ca se poate rezolva elegant si in alt mod poate chiar mai eficient acea problema.totul tine de experienta lucrului cu acel editor.in ideea ca se compara softuri din aceeasi clasa de pret sau facilitati , normal.
Si totusi principiul asta functioneaza pt programe din aceeasi clasa.
Nu te apuci sa compari de pilda Avid sau Vegas cu Ulead sau PowerDirector, ar fi un mare non sens.
De acord cu mine?
Pt comparatii, pastrezi totusi niste repere de bun simt, nu compari la gramada.

#9
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Lights_on_please, data viitoare incearca sa folosesti butonul de edit. Se poate intampla ca dupa un timp sa nu-l mai poti edita, dar pentru a corecta eventuale greseli sau adaugarea unei idei noi prin apasarea butonului de edit o poti face in,
sa zicem, 51 de secunde.

enjoy,
Rockwell

Edited by Mtz, 06 November 2007 - 10:07.


#10
AndreiOM

AndreiOM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 23.09.2007
Fiecare cu părerea lui, nu poți să-i mulțumești pe toți deodată.
Clasamentul l-am făcut eu după păreriile monteorilor care sunt în domeniu, deci de aceea cred că este un clasament destul de real, dar și după părerea mea deoarece am folosit câteva dintre ele.

@Lights_on_please: OK, hai să nu ne certăm. Probabil ai încercat mai multe decât am încercat eu și nu vreau să te contrazic. Dar sper că ești de acord că programele pe care le-am pus înaintea lui Vegas (preferatul meu) au mai multe instrumente decât Vegas-ul privind din toate punctele de vedere, nu numai editare video ci și audio, foto și poate unul dintre cele mai importante trăsături captura și importul de documente (sigur v-ați întâlnit vreodată cu imposibilitatea de a edita un film datorită faptului că programul de editare nu îl recunoștea). Faptul că sunt destinate amatorilor... poate că este mai important acest aspect și atunci clasamentul ar fi trebuit făcut cum l-ai făcut tu.
Însă Avid este mai sus decât Vegas, iar Vegas-ul este contra-candidatul direct al lui Premiere. După părerea mea și a altora.

Edited by AndreiOM, 05 November 2007 - 18:01.


#11
ozzyboy

ozzyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 16.01.2007

View PostLights_on_please, on Nov 5 2007, 17:19, said:

Categoria profesională
Sony Vegas vs. Avid
Adobe Premiere

Categoria semi-profesională (programe de amatori, de "jucarie")
Pinnacle Studio
PowerDirector
Ulead Video Studio
ShowBiz DVD
Easy Media Creator

Mai intreaba, sau convinge-te si singur...
din punctul meu de vedere sunt de aceeasi parere...cam asta este clasamentul corect ...ptr OS X la very profi bagati si Final Cut Studio Pro

sper sa-l "probez" cat de curand  B)

#12
resetez

resetez

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 05.11.2007
Oare de ce se intampla ca Adobe Premiere figureaza intre programele semiprofesionale?!?
Dupa parerea mea este una dintre cele mai elaborate si mai stabile programe de editare de pe piata... la fel si Edius.
Trebuie sa "cresti" impreuna cu programul de editare, doar asa poti sa o stapanesti in totalitate.
Pentru amatori recomand ceva de genul Ulead sau Pinnacle Studio.
Si daca tot veni vorba -de ce nu? - si movie maker al windows - ului :)

vezi caseria pentru reclama pe acest forum (conducerea)

Edited by GunX, 05 November 2007 - 22:54.


#13
watashi

watashi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 11.12.2006
ce program recomandati pentru un inepator?adica sa se foloseasca cat mai  usor.imi trebuie sa unesc ,sa tai cateva filme eventual si o coloana sonora sau un text.

Edited by watashi, 05 November 2007 - 19:59.


#14
robert89

robert89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 06.01.2007

View Postwatashi, on Nov 5 2007, 19:58, said:

ce program recomandati pentru un inepator?adica sa se foloseasca cat mai  usor.imi trebuie sa unesc ,sa tai cateva filme eventual si o coloana sonora sau un text.
Ulead Video Studio, Pinnacle sunt foarte usor de folosit si sper sa te descurci.... SUCCES!

#15
Lights_on_please

Lights_on_please

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.11.2007

View PostAndreiOM, on Nov 5 2007, 17:56, said:

@Lights_on_please: OK, hai să nu ne certăm. Probabil ai încercat mai multe decât am încercat eu și nu vreau să te contrazic. Dar sper că ești de acord că programele pe care le-am pus înaintea lui Vegas (preferatul meu) au mai multe instrumente decât Vegas-ul privind din toate punctele de vedere, nu numai editare video ci și audio, foto și poate unul dintre cele mai importante trăsături captura și importul de documente (sigur v-ați întâlnit vreodată cu imposibilitatea de a edita un film datorită faptului că programul de editare nu îl recunoștea). Faptul că sunt destinate amatorilor... poate că este mai important acest aspect și atunci clasamentul ar fi trebuit făcut cum l-ai făcut tu.
Însă Avid este mai sus decât Vegas, iar Vegas-ul este contra-candidatul direct al lui Premiere. După părerea mea și a altora.
Dar nu ne certam deloc, insa nu inteleg de ce incerci sa ma convingi de Sony Vegas, cand de fapt este programul meu de suflet, sunt expert in el si il recomand cu caldura pt a realiza absolut orice, in limitele unui program de editare, bineinteles...
Sau putem extrapola si pot spune chiar ca trece cu succes si in compozitie, in elementele de baza ale compozitiei...
Il vad cam la acelasi nivel cu Avid, desi uneori sunt tentat sa il vad superior Avid-ului.
Nu mai detaliez despre calitatile inepuizabile ale Vegas-ului, pt ca am facut-o de foarte multe ori pe aici, atat eu, cat si altii...
Ma aflam sub alt ID, dar asta este alta poveste...


View Postozzyboy, on Nov 5 2007, 19:26, said:

din punctul meu de vedere sunt de aceeasi parere...cam asta este clasamentul corect ...ptr OS X la very profi bagati si Final Cut Studio Pro

sper sa-l "probez" cat de curand  B)
Sunt de acord cu tine, dar m-am rezumat doar la programele cuprinse in clasificarea lui, am si spus ca vreau doar sa rectific.
Bineinteles ca sunt multe alte programe de top, super profesionale, ca de pilda Final Cut Pro, despre care tocmai ai amintit.
Ma crezi insa ca nu as da Vegas-ul pe el?  ;)

#16
Tractoristu'

Tractoristu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 06.09.2006
Bine ai revenit. Sorry de off-topic

#17
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Pai degeaba a revenit, pentru ca nu este permis de regulament ca o persoana sa isi faca clone indiferent daca a fost banat sau nu.

enjoy,
Rockwell

#18
DIGITall Media

DIGITall Media

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 01.05.2007
Final Cut
Avid
Avid liquid 7.2, Premiere, Vegas, Canopus

Cele din gama semi s-au amintit.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate