Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

nameserve si domeniu, pe acelasi domeniu cu acelasi ip?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
nyd

nyd

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 118
  • Înscris: 25.03.2007
Am un domeniu .ro nou, cand l-am creat am setat reserved.ro ca si ns pentru ca nu stiam unde o sa-mi tin dns-ul. Am vazut la cateva domenii ca au acelasi domeniu pentur nameserver, adica de exemplu:
Domeniu: domeniu.ro                ip:1.2.3.4
Nameserver1: ns1.domeniu.ro   ip:1.2.3.4
Nameserver2: ns2.domeniu.ro   ip:5.6.7.8

Mie cel putin mi se pare foarte ciudat, dar daca vreti va pot da si exemple concrete, n-am vrut sa le dau ca sa nu se ia ca reclama, fiind vorba de firme in domeniul IT.

Acum sa va spun povestea pana la crearea topicului astuia.
La inceput(acum 2 saptamani) credeam ca DNS server e acelasi lucru cu nameserver, avand in vedere ca saiturile de nameservere gratuite sunt de tipul free dns, blablabladns, oricedns, balariedns, ma rog, ati prins ideea. Inclusiv din tot ce am citit pe wikipedia si pe nspe mii de saituri am tras concluzia ca un dns server e acelasi lucru cu un nameserver.
La mine la calculator de exemplu DNS-ul conexiunii la net e de forma unui ip.
Am intrat pe rotld.ro ca sa-mi modific nameserverul in ip-ul meu pe care ma gandeam sa-l fac nameserver(bind) care sa-mi transforme acelasi ip in domeniu. Cei de la rotld, in schimb, nu ma lasa sa setez nameservere ip-uri, ci doar alte domenii, care dupa logica mea simpla trebuie sa aiba setate niste nameservere, vedeti unde bat?
Deci m-am lamurit ca daca n-am macar 2 ip-uri nu merge treaba cu bind. Asa ca am trecut la cautat freedns-uri, le-am incercat pe toate, niciunu n-a mers pentru ca nu stiam ca trebuie sa astept vreo cateva ore pana sa functioneze. Dupa cateva ore bune de incercari si nereusite, am zis sa verific pe unde-si tin domeniile altii.
Am intrat pe ripe.net si am tastat cateva domenii, surpriza, se poate tine atat dns-ul(sau nameserverul???mai nou sunt cam confuz) cat si serverul de web pe aceeasi unitate cu acelasi ip. Deci asta e problema mea.

Cum se poate tine nameserverul si dns-ul pe acelasi server cu acelasi ip?

#2
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
ns1.domeniu.tld il definesti in fisierul zona al domeniu.tld

cei de la rotld trebuie sa permita sa pui si domeniu, si IP acolo.

#3
nyd

nyd

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 118
  • Înscris: 25.03.2007
am rezolvat-o cu ip-ul cu rotld, am setat namserverul ip-ul meu, problema e ca acum nu reusesc sa configurez bind - asta in ideea ca ar putea merge un webserver si un nameserver pe aceeasi unitate

#4
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
merge. nu am timp si nu vad rostul sa sciu aici exact cum sa faci, dar poti sa urmezi tutorialul asta:

http://www.xenocafe....edhat-part1.php

daca te impotmolesti pe undeva, revin-o cu intrebari.

#5
nyd

nyd

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 118
  • Înscris: 25.03.2007
Merci mult pentur link, explica foarte bine tot ce e de stiut, eu il gasisem pe asta, dar nu explica ce face, doar iti zice cum, si mai trebuie si periat pe ici pe colo. Adica doar luat ce scrie acolo, pentru mine cel putin nu merge si fiind neexplicat, nici nu stiam ce sa modific, dar ce mi-ai dat tu imi rezolva problema
A incercat cineva webbind pe windows? Peste tot scrie ca este de linux. Nu prea inteleg de ce, avand in vedere ca e in php, dar se pare ca pur si simplu copiat intr-adevar nu merge. Daca l-a mai testat cineva pe windows sa ne[mi] zica ce configuratii a schimbat in php.ini sau in httpd.conf. Sau daca stie cineva sigur ca n-o sa mearga webbind pe windows, ar fi binevenita o confirmare, ca sa nu mai caut degeaba.(desi oricum caut cam degeaba, avand in vedere ca am configurat serverul si fara el)

#6
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postnyd, on Nov 4 2007, 23:01, said:

A incercat cineva webbind pe windows? Peste tot scrie ca este de linux. Nu prea inteleg de ce, avand in vedere ca e in php
Pai din moment ce e doar o interfata web pentru BIND, care este server de instalat pe linux...

#7
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
chiar daca e PHP, acea interfata apeleaza comenzi de linux pe serverul pe care ruleaza. de aia nu merge pe windows...

#8
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 06.03.2005

View Postnyd, on Nov 3 2007, 20:59, said:

La inceput(acum 2 saptamani) credeam ca DNS server e acelasi lucru cu nameserver
Ma bag si io' in discutie. Sunt cam obosit la ora asta si poate nu compilez io' bine. Fiindca este o sectiune tehnica, poate binevoiesti sa explici ce ai vrut sa spui.

Edited by fabian23, 05 November 2007 - 20:49.


#9
nyd

nyd

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 118
  • Înscris: 25.03.2007

View Postdon_dannielo, on Nov 4 2007, 23:07, said:

Pai din moment ce e doar o interfata web pentru BIND, care este server de instalat pe linux...
BIND nu este doar server de instalat pe linux, are varianta de instalat de windows, de BSD, iar pe Solaris, Mac si Linux, BIND este inclus in sistemul de operare. Poti verifica aici

View Postworm, on Nov 5 2007, 08:40, said:

chiar daca e PHP, acea interfata apeleaza comenzi de linux pe serverul pe care ruleaza. de aia nu merge pe windows...
Suna logic, puteai fi mai subtil totusi  :P acum par ridicol cu intrebarea despre Webbind. Merci totusi pentru raspuns.  :lol:

View Postfabian23, on Nov 5 2007, 20:48, said:

Ma bag si io' in discutie. Sunt cam obosit la ora asta si poate nu compilez io' bine. Fiindca este o sectiune tehnica, poate binevoiesti sa explici ce ai vrut sa spui.
Desi nu prea inteleg eu despre ce ma intrebi tu, o sa incerc sa raspund.
Pe wikipedia de exemplu, la nameserver, la external links este o legatura catre BIND, de unde trag concluzia ca BIND este un nameserver. Totusi BIND exista in pagina de Comparison of DNS servers tot de pe wikipedia, de unde trag concluzia ca BIND este un DNS server. Din ambele trag concluzia ca DNS Server=nameserver. DNS serverul setat in conexiunea mea la Internet de la UPC ASTRAL este unul de forma unui IP, dar la rotld, nu ma lasa sa bag ip la nameserver si nici nu-mi cerea DNS server, de unde am tras concluzia ca sunt 2 lucruri diferite.
Acum m-am lamurit ca sunt una si acelasi lucru, iar la rotld ca sa bag ip-ul serverului meu pe care tin si webserver si DNS server, trebuia sa bag domeniul meula nameserver dupa care imi mai aparea automat inca o casuta ca sa bag si ip.
Sper ca acum ai inteles ce am vrut sa spun.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate