Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Workshop Video

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
139 replies to this topic

#19
bydede

bydede

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 06.05.2006

View PostGunX, on Nov 8 2007, 11:31, said:

Se discuta ideea ca acest workshop sa-l tin eu. Depinde de numarul doritorilor.


Daca este vorba sa vii si tu, atunci sigur ma inscriu si eu! De-altfel, sper sa fie suficienti "doritori", astfel incat sa avem placerea de a participa impreuna la primul workshop de acest gen din Romania! (Este primul, nu?)

Deci, cine tine cursul sau cine va fi moderatorul workshopului?


Toata stima!

#20
vajumic

vajumic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 09.07.2007

View Postbydede, on Nov 14 2007, 17:46, said:

Daca este vorba sa vii si tu, atunci sigur ma inscriu si eu! De-altfel, sper sa fie suficienti "doritori", astfel incat sa avem placerea de a participa impreuna la primul workshop de acest gen din Romania! (Este primul, nu?)

Deci, cine tine cursul sau cine va fi moderatorul workshopului?


Toata stima!


gunx va tine workshopul.
glido, vreau si eu, dar inca nu m-am hotarat sigur. pana cand se poate da raspunsul? cati sunt inscrisi pana acum? numarul de 25 este strict?
multzam

#21
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005

View Postvajumic, on Nov 14 2007, 17:09, said:

gunx va tine workshopul.
glido, vreau si eu, dar inca nu m-am hotarat sigur. pana cand se poate da raspunsul? cati sunt inscrisi pana acum? numarul de 25 este strict?
multzam

Inscrisi ce se vede (+ studentii mei )
20-25 ar fi un numar optim pentru buna desfasurare a ostilitatilor dar si daca suntem 30 ne mai descurcam cumva.  totusi nu as vrea sa intindem coarda si din motive de posibilitati de cazare, mai ales ca unii participanti si-au exprimat dorinta de a veni cu nevasta/iubita/amanta  ;)
Inscrieri ,... pana la sfasitul lunii ! dupa care o sa avem 1 saptamana pentru plata avansului(cine vrea poate si mai repede),  si pe ultima saptamana sa discutam numai despre drum cazare mici , bere, programul de diseara de dupa workshop  :band:     :boxing:            :cheers:         :inlove:          poate nu chiar in aceasta ordine :yawn:

Quote

Daca este vorba sa vii si tu, atunci sigur ma inscriu si eu! De-altfel, sper sa fie suficienti "doritori", astfel incat sa avem placerea de a participa impreuna la primul workshop de acest gen din Romania! (Este primul, nu?)


... Daaaa Sigur !     o sa vina  ProTV-ul si A1 sa ne dea la stiiri    si dupa ce trag cateva cadre pentru emisiune se aseaza cuminti in banca si incep sa ia notite  :D

Nu stiu daca este primul dar ne straduim sa iasa bine si asta depinde si de voi nu numai de noi. Daca vii pana la Bucuresti  te descurci iar acolo te lipesti si tu de o masina .  Asa cum eu am fost vara asta la mare, la fel poti veni si tu in apuseni.

Edited by glido, 14 November 2007 - 20:45.


#22
Vlad237

Vlad237

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 12.11.2005
salut, cred ca ma bag si eu, Vlad ... de la Brasov. Vreau mai multe detalii, cate calc sunt, camere pentru probe, ... programul zilnic... ? Eu spun maxim 20, ca vb cuiva, iese sedinta de partid.

#23
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
Hai ca poate ma bag si eu (sau mai multi). :D Cate locuri mai aveti, trebuie sa venim cu camere la noi, alte detalii de stiut?

PS: in ce data incepe, ca eu am citit ceva numai de decembrie.

Edited by Ankh, 14 November 2007 - 22:21.


#24
bydede

bydede

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 06.05.2006

View Postglido, on Nov 14 2007, 21:34, said:

Inscrisi ce se vede (+ studentii mei )
20-25 ar fi un numar optim pentru buna desfasurare a ostilitatilor dar si daca suntem 30 ne mai descurcam cumva.  totusi nu as vrea sa intindem coarda si din motive de posibilitati de cazare, mai ales ca unii participanti si-au exprimat dorinta de a veni cu nevasta/iubita/amanta  ;)
Inscrieri ,... pana la sfasitul lunii ! dupa care o sa avem 1 saptamana pentru plata avansului(cine vrea poate si mai repede),  si pe ultima saptamana sa discutam numai despre drum cazare mici , bere, programul de diseara de dupa workshop  :band:     :boxing:            :cheers:         :inlove:          poate nu chiar in aceasta ordine :yawn:




... Daaaa Sigur !     o sa vina  ProTV-ul si A1 sa ne dea la stiiri    si dupa ce trag cateva cadre pentru emisiune se aseaza cuminti in banca si incep sa ia notite  :D

Nu stiu daca este primul dar ne straduim sa iasa bine si asta depinde si de voi nu numai de noi. Daca vii pana la Bucuresti  te descurci iar acolo te lipesti si tu de o masina .  Asa cum eu am fost vara asta la mare, la fel poti veni si tu in apuseni.

M-ai convins: ma treceti si pe mine! (una bucata persoana...)

#25
vajumic

vajumic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 09.07.2007

View PostAnkh, on Nov 14 2007, 23:15, said:

Hai ca poate ma bag si eu (sau mai multi). :D Cate locuri mai aveti, trebuie sa venim cu camere la noi, alte detalii de stiut?

PS: in ce data incepe, ca eu am citit ceva numai de decembrie.

15-16 decembrie

@glido & gunx: cred ca ar fi fost interesant ca pana la data ultimei inscrieri sa se stie programul acestui workshop... in mare stiu detaliile organizatorice, dar nu stiu nimic despre program, despre ce se va intampla acolo.. ar fi interesant de stiut. se poate afla cumva?

#26
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
e important de precizat ca este un workshop studentesc, deci cine vine pentru furat meserie sau spionaj profesional, mai bine sta acasa.... nu va fi un curs mult peste nivelul chestiunilor elementare, reguli de baza si notiuni foarte folositoare pentru amatorii carora nu le-a zis nimeni niciodata ce, cum si de ce.

un training avansat despre secretele care banuiesc ca ii intereseaza pe cei care filmeaza si proiecte pro in afara NBC, au deja experienta in TV, filmeaza de ani buni in mediu organizat samd.... costa sute sau chiar mii de euro/om.

nu vrem sa fie nimeni dezamagit, sa vina cu impresia ca da 75E si pleaca doctor de acolo.

pana acum tematica arata cam asa :


notiuni elementare si reguli de baza in filmare :

- pozitii si tehnici de sustinere camera
- incadrare
- punct de alb
- expunerea manuala
- tehnici de focus


notiuni avansate de filmare :

- amorse
- raf-uri
- panoramari
- unghiulatii de filmare si schimbarea lor live.
- pierderea de bula intentionata


filmarea la o singura camera a unor situatii des intalnite respectiv simularea filmarii la doua camere :

- discutie intre doua persoane oarecare
- persoana importanta care vorbeste / face ceva.
- tehnica de plan contra-plan pe subiect/audienta in cazul filmarilor live sau cu selectiuni.
- intrari/iesiri din incaperi
- dansuri


editarea cadrelor luate :

- greseli frecvente (luft diferit, saltul peste ax, etc)
- sincronizarea cut-urilor pe audio
- taietura pe racord, timpi de acomodare vizuala
- tehnica plombelor de montaj

intentionam o zi sa fie de teorie cu exemplificat situatia cu un singur operator si o singura camera, iar a doua zi sa punem in practica la modul general si sa vada fiecare ce iese din mana lui - dand astfel ocazia si dupa prima etapa de teorie oricine sa incerce ca tema pentru acasa ce a asimilat in ziua curenta, iar a doua zi sa isi perfectioneze noile lucruri invatate, sa puna intrebari etc

deci o camera video si (ideal) un laptop cu firewire la voi sunt o idee cat se poate de buna, pentru a doua zi.

Edited by GunX, 15 November 2007 - 11:54.


#27
quasimodo07

quasimodo07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 19.07.2007
Buna treaba!
Dar, din pacate,  nu pot sa ajung. (cu siguranta in situatia mea sunt si altii).
Intrebarea este: nu se poate pune pe un DVD chestiunile care fac obiectul workshopului care sa fie comercializat ulterior?

#28
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005

View Postquasimodo07, on Nov 16 2007, 09:34, said:

Buna treaba!
Dar, din pacate,  nu pot sa ajung. (cu siguranta in situatia mea sunt si altii).
Intrebarea este: nu se poate pune pe un DVD chestiunile care fac obiectul workshopului care sa fie comercializat ulterior?

La acest pret nu se face nici un material si sincer cine ar fi dispus sa plateasaca 400-500$ cat costa un asemenea curs pe DVD.
S'apoi traim in romania, urgent ar aparea copiile pirat

In concluzie NU. Sorry

#29
Croconelu

Croconelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 02.10.2005

View Postglido, on Nov 16 2007, 10:05, said:

La acest pret nu se face nici un material si sincer cine ar fi dispus sa plateasaca 400-500$ cat costa un asemenea curs pe DVD.
S'apoi traim in romania, urgent ar aparea copiile pirat

In concluzie NU. Sorry
se primesc diplome de participare macar....   :D  :P

#30
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005

View PostCroconelu, on Nov 16 2007, 11:11, said:

se primesc diplome de participare macar....   :D  :P
Da , categoric !   Nu fac misto, chiar dam dipome de participare cu stampila universitatii.

#31
Preot

Preot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 08.11.2007

View Postglido, on Nov 16 2007, 12:25, said:

Da , categoric !   Nu fac misto, chiar dam dipome de participare cu stampila universitatii.
luni vorbesc la serviciu daca pot sa ma invoiesc si vin si eu!!!!!!m-ati convins!

#32
bydede

bydede

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 06.05.2006

View Postglido, on Nov 16 2007, 11:05, said:

La acest pret nu se face nici un material si sincer cine ar fi dispus sa plateasaca 400-500$ cat costa un asemenea curs pe DVD.
S'apoi traim in romania, urgent ar aparea copiile pirat

In concluzie NU. Sorry

  Si oricum, nici un DVD nu se compara cu o experienta live...! He, he, abia astept sa ne vedem la workshop!

#33
vajumic

vajumic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 09.07.2007

View Postglido, on Nov 16 2007, 12:25, said:

Da , categoric !   Nu fac misto, chiar dam dipome de participare cu stampila universitatii.
daca aveti nevoie de un dtpist pentru realizarea lor, ziceti-mi. free, bineinteles.
mi-ar placea sa vin si eu, dar nu stiu... :(

#34
Preot

Preot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 08.11.2007

View Postglido, on Nov 16 2007, 12:25, said:

Da , categoric !   Nu fac misto, chiar dam dipome de participare cu stampila universitatii.
m-am hotarat!VIN SI EU!

#35
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005
Pana zi 18 XI:

Hotarâti:
WizzBizz (Buc)
SrjKhan (Buc)
alnick (Sebes)
Croconelul+2 (Bistrita)
Doki+3 (Alba, Sebes Alba)
Bydede (Constnta)
Preot (Buc.)


Doritori dar nehotarâti:
Vlad (BV)
Vajumic
Tractoristu
Ankh (& team TM)
saisnoua (Fagaras)

Daca cei nehotarati se hotarasc si Ankh nu vine cu o echipa de fotbal ci numai cu una de handbal cred ca putem sa si inchidem lista si sa trecem la faza a doua: plata avans, rezervari camin/hotel stabilrea programului in detaliu....

p.s. daca am gresit ceva va rog sa nu ezitati sa interveniti

Edited by glido, 18 November 2007 - 11:55.


#36
Croconelu

Croconelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 02.10.2005

View Postglido, on Nov 18 2007, 11:54, said:

Pana zi 18 XI:

Hotarâti:
WizzBizz (Buc)
SrjKhan (Buc)
alnick (Sebes)
Croconelul+2 (Bistrita)
Doki+3 (Alba, Sebes Alba)
Bydede (Constnta)
Preot (Buc.)


Doritori dar nehotarâti:
Vlad (BV)
Vajumic
Tractoristu
Ankh (& team TM)


saisnoua (Fagaras)

Daca cei nehotarati se hotarasc si Ankh nu vine cu o echipa de fotbal ci numai cu una de handbal cred ca putem sa si inchidem lista si sa trecem la faza a doua: plata avans, rezervari camin/hotel stabilrea programului in detaliu....

p.s. daca am gresit ceva va rog sa nu ezitati sa interveniti

complectare : croconelu + 3 de la Bistrita.
multumesc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate