Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 

Amway: e de bine sau de rau?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
205 replies to this topic

Poll: Amway: e de bine sau de rau? (85 member(s) have cast votes)

Amway: e de bine sau de rau?

  1. Da, este o afacere din care se pot scoate bani frumosi. (23 votes [17.69%])

    Percentage of vote: 17.69%

  2. Nu stiu si nu ma intereseaza, dar imi plac produsele. (7 votes [5.38%])

    Percentage of vote: 5.38%

  3. Nu ma intereseaza acest gen de afaceri. (41 votes [31.54%])

    Percentage of vote: 31.54%

  4. Este o mare pacaleala! (59 votes [45.38%])

    Percentage of vote: 45.38%

Vote

#55
kopu

kopu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 09.02.2004
Asta cu returnarea este iarasi o chestie de care Amway profita....
Evident oricarui client ii place sa cumpere o marfa pe care o poate returna daca nu ii convine. Daca acea marfa este cumparata din un magazin atunci el o returneaza fara mari complexe. Insa cand o marfa este vanduta de un prieten care face parte din Amway clientul se mai gandesti daca o returneaza sau nu. Decat sa-si supere prietenul/cunostinta prefera sa nu returneze produsul, chiar daca alta data nu mai cumpara. Ei si, sunt suficient de multi alti fraieri care vor cumpara produse cu super-calitate si cu returnare neconditionata...

#56
Thorr

Thorr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 16.08.2002

Quote

Decat sa-si supere prietenul/cunostinta prefera sa nu returneze produsul, chiar daca alta data nu mai cumpara.

Ei, uite aici intervine acel ceva ce face diferenta dintre cel care face bani seriosi din Amway si cei care "scot un ban in plus". Un comerciant cu talent chiar va insista sa schimbi/returnezi produsul daca nu-ti place, pentru ca o actiune de asta ii va creste lui cota de incredere, cat si sistemului.

Quote

Daca acea marfa este cumparata din un magazin atunci el o returneaza fara mari complexe.

Serios? Arata-mi si mie ce magazine accepta returnarea produselor cosmetice DESFACUTE ... sau chiar returnarea in general.

#57
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Thorr,
arata-mi mie ce individ returneaza marfa fara sa o desfaca (sa se convinga ca nu-i place).

La ce bun a cumparat-o ?

Orice magazin este OBLIGAT sa primeasca marfa inapoi, daca clientul n-o mai vrea.
Asa suna legea.

#58
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
chiar ma intereseaza subiectul asta... ai idee ce lege ? esti sigur ca e si la noi ? m-am lovit de asta acum o luna cand am vrut sa cumpar o telecomanda de la media galaxy dar nu eram sigur ca imi merge la tv-ul meu ... i-am intrebat si au zis ca nu primesc marfa inapoi.

#59
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Ordonanta Guvernului nr. 21/1992
sau
http://www.anpc.ro

#60
Thorr

Thorr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 16.08.2002
@burvi

Quote

arata-mi mie ce individ returneaza marfa fara sa o desfaca (sa se convinga ca nu-i place).

Cand e vorba de cosmetice? Hmm ... ANPC-ul te ajuta daca ai avut probleme de la ele (iritatii sau altceva), adica produsul nu e ok, e depreciat sau iti pune sanatatea in pericol, nu cand l-ai folosit pana la jumatate si dupa aia nu-ti mai place.

Quote

Ordonanta Guvernului nr. 21/1992

In Ordonanta 21 nu am gasit nimic in acest sens, ar fi bine daca poti cita paragraful de care vorbesti.

#61
lkv

lkv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 18.05.2004
In primul rand vreau sa spun ca fac parte din categoria celor cu chilipiruri din lista amintita de BlindGirl (care btw e super mishto si e reala a enuntat-o super bine).

Eu sunt genul care se uita la raport pret-performanta...cum face cred oricine cu creieri in cap si cu nivel de educatie mai sus decat scoala generala. Cand acest raport tinde sa o ia razna....calitate ok dar pret prea mare...nu mai e ok

Pana la urma haina se spala si cu Bona daca pui 15 grame in plus....dar ok folosim Ariel ca na....ne place si e intr-adevar mai bun. Paste de dinti apar acum in nshpe mii de variante care iti gasesc si nu shtiu microparticule dintre dinti ascunse bine si le elimina (blend-a-med parca)

"- Doua treimi dintre gospodinele din Romania sunt interesate sa cumpere in sistem direct;"

2/3 din gospodinele din romania nu stiu ce e aia sistem direct, stiu doar ce li se vinde cu succes in pauza de la telenoveaua preferata. Nu cred ca daca ar fi intrebate: "ai cumpara produse de care n-ai auzit in viata ta...scumpe....de la unu care nu il cunosti...si te-ar mai trezi si din motaiala de dupa-amiaza cu batutul in geam" ar mai spune da. Insa probabil spun da pt ca sunt intrebate si imediat li se da o definitie dex la "sistem direct" pe care numai ele shtiu cum o inteleg. Sau zic da din rusinea de a nu zice nu.

"-Sunt persoane care castiga 2000-3000 dolari.....sute"

Da....din 23 milioane de locuitori....hai scazi copiii si batranii si inaptii de munca tot ramane un procent mic....Si cine castiga....ala care prosteste mai bine...Dar la fel de bine poti sa prostesti un tigan cu bani daca ai papagal sa isi ia ultimul Porsche ca iti maseaza gatul nush cum....si iti tragi mai mare comision decat dintr-un sampon.

"- Amway este o pacaleala"

Este o pacaleala pentru cei care inghit ce li se inoculeaza in sesiunile de pregatire....chiar e ca o secta....cei care ii pregatesc au si ei avantaje...piramidale....deci depun tot efortul....prostiti fiind si ei la randul lor de cineva mai sus de ei.

"- Se pot castiga bani multi, dar nu multi reusesc in chestia asta pentru ca nu depun tot efortul. Banii nu se fac usor....uite ca sunt persoane care pot...putini dar sunt.....bla bla"

Inca odata...se priveste din pdv cat te chinui/cat obtii. Sunt baietasi care sunt admini prin retele de 200-300 de oameni si dau net ieftin si isi trag 1000 USD stand acasa....shi pe net....shi cu tzeava preferentiala :). Idei de facut bani stand acasa mai sunt. Stai cu webcamul si prostesti straini sa iti trimita bani in .ro si tot iti iese mai bine ca amway......Da in fine...cine crede sa creada

@NostraDamnUs....daca tu reusesti sa ne convingi pe noi astia de pe aici reticenti ca amway e bun de ceva....inseamna ca o sa fii unul din aia care o sa ajunga la 2000 pe luna......otherwise....

Ca incheiere....X-ulescu vede anunt in ziar super misto castig garantat bla bla. Da telefon....ii raspunde o tanti....care nu da prea multe detalii....vorbeste mult si ambiguu ca parlamentarii...si iti zice sa te prezinti nu shtiu unde....ca acolo ti se vor da mai multe detalii. X-ulescu intreaba.....bun dar despre ce e vorba.....Raspuns: o sa aflati mai multe cand veniti la noi.
Optiunea 1: X-ulescu: este cumva vorba de amway? Tanti:.......mda. Se taie firul (de catre X-ulescu)
Optiunea 2: Ok ma prezint...se duce si afla acolo despre ce e vorba daca e pe dinafara poate inghite.
Intrebare: De ce nu mentioneaza tanti la telefon oare despre ce firma e vorba?
Cred ca asta zice totul!

peace!

PS Citatele nu sunt reproduse exact insa reprezinta esenta.

#62
Thorr

Thorr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 16.08.2002

Quote

...daca tu reusesti sa ne convingi pe noi astia de pe aici reticenti ca amway e bun de ceva....

Am mai spus o data si repet: Amway e bun, dar DOAR PENTRU UNII, aceii cativa care inteleg sistemul si au abilitatile necesare pentru a convinge lumea sa cumpere (lucru valabil pentru toate MLM-urile).

Quote

Este o pacaleala pentru cei care inghit ce li se inoculeaza in sesiunile de pregatire....chiar e ca o secta....cei care ii pregatesc au si ei avantaje...piramidale....deci depun tot efortul....prostiti fiind si ei la randul lor de cineva mai sus de ei.

Asta asa e, iar cei care pricep asta de la inceput treaba asta + au calitatile de care am spus ajung sa faca bani. Restul (din sistem) culeg doar firmiturile.

#63
lkv

lkv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 18.05.2004
am mai editat postul precedent putin cu exemplul cu X-ulescu

X-ulescu de fapt e un tovarash de al meu. El s-a incadrat in prima optiune....le-a inkis telefonul

#64
lkv

lkv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 18.05.2004

Quote

Originally posted by Thorr
Am mai spus o data si repet: Amway e bun, dar DOAR PENTRU UNII, aceii cativa care inteleg sistemul si au abilitatile necesare pentru a convinge lumea sa cumpere (lucru valabil pentru toate MLM-urile).  



ei nu zic asa....zic ca toata lumea o sa traiasca fericita pana la adanci batraneti stand acasa....asta nu se keama prosteala?

Inca o data....si eu am afirmat ca cine e in stare sa vorbeasca cu un client sa ii explice ca nasturele are o forma ergonomica si d-aia trebuie sa il cumpere si dupa 3 minute explica la o clienta ca tamponul nush care se deschide acolo "deep inside" in nush ce fel face bani in oricare alt loc decat amway...si mult mai multi.

#65
Alcatraz

Alcatraz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 572
  • Înscris: 07.09.2003
ATENTIE !
Am fost in Amway (sau partener cum s-o fi zicand) , am ajuns la un nivel de 18 % , am si castigat ceva bani , am "bagat" intalniri ,seminare in tara si in Ungaria la greu . Carti , casete ,produse - investitii facute continuu si consistent !
   Am cheltuit muuult mai mult decat am castigat ...si m-am tinut vreo 2 ani cu speranta ca voi progresa ! Pot spune doar atat:daca nu te-ai apucat cu 2-3 ani inainte de deschiderea pietei in Ro ( 1997 ) o faci DEGEABA ! tzeapa! Toti cei din linia superioara "devin" interesati de tine , iti "devin" prieteni...atata timp cat te tii de afacere ; dupa ce am lasat-o moale au uitat toti de mine , am stricat prietenii ca renuntasem la afacere...Oricum ma simteam intoxicat de "limbajul" de "om de succes" pe care trebuia sa-l afisezi ...Mi-e lehamite acum :mad:
Se vand produse , carti&bilete la seminare si iluzii&sperante!  
   Produsele ? Unele sunt intr-adevar bune,dar nu merita aruncati milioane lunar doar pt igiena personala si a casei pt cat de grozav e produsul X...
   Imi pare rau ca nu m-am oprit la timp , pt altii poate fi buna sau chiar prospera (dar pt ca acest lucru sa se intample trebuie ca sute de oameni innoculati cu speranta sa bage bani )

P.S. Cei care ajung 21%, rubini,smaralzi,diamanti etc CASTIGA SI DIN BANII PE CARE VOI II DATI LA SEMINARE , PE CARTI ! - asta am aflat-o destul de tarziu si eu...

#66
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
da' pe ce aruncai tu milioane de lei lunar pt "igiena personala si a casei"?

#67
Alcatraz

Alcatraz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 572
  • Înscris: 07.09.2003
... Sapun, sampoane,pasta dinti,lotiuni dupa ras, cosmetice ( pt prietena mea ), detergenti pt rufe, pt vase, pt covoare ; Sa continui ? Pai daca ma intrebi asta inseamna ca nu stii preturile  :confused:
Plus ca fiecare membru "activ" trebuie sa dea exemplu celorlalti (din reteaua proprie creata ) cu un consum propriu cat mai sustinut ( cam 100 puncte valorice lunar ~ peste 100 $ ) .

   Nu sustin ca afacerea este o mare pacaleala , pt ca nu este ! Dar nu este adaptabila Romaniei din cauza puterii de cumparare si datorita firii majoritatii romanului : vrea sa faca bani multi , cat mai repede daca se poate si eventual fara sa cheltuie (investeasca ) mai nimic . Cei care fac 1500-3000 $ in Romania cu aceasta afacere ( si sunt astfel de oameni ) au formate retele de oameni de 2000 - 3000 de persoane , in timp ce in afara poti ajunge la astfel de castiguri cu 100-300 de oameni .

#68
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
stiu preturile, dar cumva iti faceai un depozit ? pt cazul in care arunca bomba atomica peste magazine, sai ai provizii pt 5 ani ? :)

#69
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,467
  • Înscris: 04.10.2002

Quote

@NostraDamnUs....daca tu reusesti sa ne convingi pe noi astia de pe aici reticenti ca amway e bun de ceva....inseamna ca o sa fii unul din aia care o sa ajunga la 2000 pe luna......otherwise....


lkv, obiectivul acestui topic nu este de a "converti" persoane la amwayism  ;)  ci de a discuta despre fenomen in sine, pe cat posibil obiectiv.


Quote

2/3 din gospodinele din romania nu stiu ce e aia sistem direct, stiu doar ce li se vinde cu succes in pauza de la telenoveaua preferata.


De unde stii tu asta? Ai vorbit cu un esantion reprezantativ de gospodine si ai ajuns la concluzia respectiva? Sau e o simpla supozitie?

Quote

Inca odata...se priveste din pdv cat te chinui/cat obtii. Sunt baietasi care sunt admini prin retele de 200-300 de oameni si dau net ieftin si isi trag 1000 USD stand acasa....shi pe net....shi cu tzeava preferentiala . Idei de facut bani stand acasa mai sunt. Stai cu webcamul si prostesti straini sa iti trimita bani in .ro si tot iti iese mai bine ca amway......Da in fine...cine crede sa creada

Nu exista o metoda universala de facut bani. Fiecare cu aptitudinile lui. Cat despre metodele ilegale de a face bani, sunt total off-topic.

Quote

ei nu zic asa....zic ca toata lumea o sa traiasca fericita pana la adanci batraneti stand acasa....asta nu se keama prosteala?
Prietene, bati campii rau de tot... cine zice sa stai acasa?

Quote

P.S. Cei care ajung 21%, rubini,smaralzi,diamanti etc CASTIGA SI DIN BANII PE CARE VOI II DATI LA SEMINARE , PE CARTI ! - asta am aflat-o destul de tarziu si eu...
Alcatraz, nu esti obligat sa dai bani pe carti & casete... mai mult decat atat, in regulamentul Amway este interzis sa constrangi membrii liniilor inferioare sa investeasca in materiale Amway...

Scolarizarea costa in orice business, afacerea Amway nu este inclusa in programa de invatamant gratuit in Ro...  :cool:

#70
CrisGo

CrisGo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 27.08.2004
Bullshitt!
Preturi prea mari pentru un popor de oameni saraci ca Ro...
Anyway! In alt context, pe ansamblu, ar fi o varianta pentru un loc de munca pentru cineva caruia i-ar place sa fie comis-voiajor. :peacefingers:

#71
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,211
  • Înscris: 05.06.2002

Alcatraz, on Aug 16 2004, 23:59, said:

ATENTIE !
Am fost in Amway (sau partener cum s-o fi zicand) , am ajuns la un nivel de 18 % , am si castigat ceva bani , am "bagat" intalniri ,seminare in tara si in Ungaria la greu . Carti , casete ,produse - investitii facute continuu si consistent !
   Am cheltuit muuult mai mult decat am castigat ...si m-am tinut vreo 2 ani cu speranta ca voi progresa ! Pot spune doar atat:daca nu te-ai apucat cu 2-3 ani inainte de deschiderea pietei in Ro ( 1997 ) o faci DEGEABA ! tzeapa! Toti cei din linia superioara "devin" interesati de tine , iti "devin" prieteni...atata timp cat te tii de afacere ; dupa ce am lasat-o moale au uitat toti de mine , am stricat prietenii ca renuntasem la afacere...Oricum ma simteam intoxicat de "limbajul" de "om de succes" pe care trebuia sa-l afisezi ...Mi-e lehamite acum :mad:
Se vand produse , carti&bilete la seminare si iluzii&sperante! 
   Produsele ? Unele sunt intr-adevar bune,dar nu merita aruncati milioane lunar doar pt igiena personala si a casei pt cat de grozav e produsul X...
   Imi pare rau ca nu m-am oprit la timp , pt altii poate fi buna sau chiar prospera (dar pt ca acest lucru sa se intample trebuie ca sute de oameni innoculati cu speranta sa bage bani )
P.S. Cei care ajung 21%, rubini,smaralzi,diamanti etc CASTIGA SI DIN BANII PE CARE VOI II DATI LA SEMINARE , PE CARTI ! - asta am aflat-o destul de tarziu si eu...

<{POST_SNAPBACK}>

The Insider

#72
s4cr3d

s4cr3d

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.01.2005
mie treaba asta mi se pare un mare bullshit shi apoui te mai shi injoseshti k te chinui sa te bagi in seama si sa-i comvingi pe cei din jur . nush eu nu mash lasa dresat asha de nici un amwayst :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate