Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Amway: e de bine sau de rau?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
205 replies to this topic

Poll: Amway: e de bine sau de rau? (85 member(s) have cast votes)

Amway: e de bine sau de rau?

  1. Da, este o afacere din care se pot scoate bani frumosi. (23 votes [17.69%])

    Percentage of vote: 17.69%

  2. Nu stiu si nu ma intereseaza, dar imi plac produsele. (7 votes [5.38%])

    Percentage of vote: 5.38%

  3. Nu ma intereseaza acest gen de afaceri. (41 votes [31.54%])

    Percentage of vote: 31.54%

  4. Este o mare pacaleala! (59 votes [45.38%])

    Percentage of vote: 45.38%

Vote

#37
BlindGirl

BlindGirl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 06.07.2003
Si mie mi "s-a propus o afacere AMWAY" si am refuzat-o din aceleasi motive ca si EndLess_Point.
efoanele mobile mai e mult de mers si nu prea merge comparatia. Telefoanele mobile aduc chestii complet noi si utile fata de cele fixe.. amway tot produse vinde.. produse ce le p
Pana la telefoanele mobile mai e mult de mers si nu prea merge comparatia. Telefoanele mobile aduc chestii complet noi si utile fata de cele fixe.. amway tot produse vinde.. produse ce le poti cumpara si de la o alta firma serioasa.

"Inovatia" din "marketing"  e putreda rau. Pierzi jde' ore ca sa te invete ei "poezia", poezie care nu face altceva decat sa te faca sa crezi ca e o mare pacaleala si nici macar sa nu vrei sa vezi catalogul de produse. Produsele or fi foarte bune.. dar "poezia" e proasta.. daca ai experienta in vanzari ar trebui sa renunte la sesiunile lor pregatitoare de toata jena.

Cei la care te duci sa vinzi:
  • ori nu au banii necesari si atunci ii elimini din target
  • ori nu stiu sa pretuiasca un lucru de calitate si prefera sa ia "chilipiruri"
  • ori asociaza afacerea cu o secta (asta datorita faptului ca dupa schimbarea regimului primii la usele oamenilor au fost martorii lui Iehova care veneau tot cu placuta si cu mather America)
  • ori pur si simplu sunt dezamagiti ca sunt considerati cretini si li se vand gogosi.


#38
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
acum fo'9 ani am fost invitat la o prezentare AMWAY ( nu stiam atunci ce e aia ) in mare secret si cu sloganu "daca vrei sa faci afaceri de mii de parai" . Am fost acolo impreuna cu inca 7-8 persoane intr o garsoniera din Pajura si am ascultat calm o prezentare cu mult logos si 3-4 tablite umplute de un nene. La sfarsit nimeni nu are nici o intrebare in afara de mine: " Deci, pentru a fabuloasele sume mentionate de dvs, trebuie in primul rand sa cumparam sau sa gasim clienti pentru niste produse necunoscute pe piata noastra si, probabil la preturi babane ? " Normal, a evitat un raspuns direct pana m am sictirit si l am intrebat direct daca are de gand sa raspunda la ce l am intrebat sau continua cu gargara. A trebuit sa recunoasca ca raspunsul e DA.

In continuare am mai auzit de produsele amway si s a dovedit ca simpla mea intuitie nu a dat gres, sistemul este piramidal, trebuie sa formezi in "spatele" tau multi alti agenti de vanzare/client, produsele sunt necunoscute si preturile mari.

Am inteles ca in ultimii 2 ani s au mai petrecut diverse schimbari si au fost introduse in oferte "branduri" de pe piata ca Whirpool, Siemens, Wilson, etc. Nu am comparat preturi sau oferte.

Mai rau de atat, vezi in fiecare zi pe strada oameni care lucreaza in "marketing"  :hmm: care iti turuie "calitatile" excelente ale periutei de dinti minune, binenteles o"super oferta " in cinstea parului meu nepieptanat. Sau standurile portocalii de prin toata locurile mai circulate ( ceva parfumuri cred.. ) care iti ofera "Cadouri" aproape gratis daca... bla bla :degetele:

#39
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
-------------------------------------
Te intereseaza parerile pro sau contra despre activitatea lor sau despre produse?
-------------------------------------

Si una, si alta.

-------------------------------------
Tu ce pareri pro ai despre ei? Crezi ca vei deveni miliardar? Tell us
-------------------------------------

Pentru mine un sistem care iti permite, lucrand in medie 2 ore pe zi sa castigi 2-300 de EUR pe luna este OK. Daca ajung si numai aici, si sunt multumit. Mai departe nu ma gandesc pana nu depasesc etapa asta.

Ce ti se pare asa imposibil?

#40
kostyq

kostyq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 02.12.2003
Pai esti realist lucrand in medie 2 ore pe zi vei castiga 2 EUR pe luna si pana la 300 fa calculul.

#41
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

Quote

Originally posted by BlindGirl
Cei la care te duci sa vinzi:
  • ori nu au banii necesari si atunci ii elimini din target
  • ori nu stiu sa pretuiasca un lucru de calitate si prefera sa ia "chilipiruri"
  • ori asociaza afacerea cu o secta (asta datorita faptului ca dupa schimbarea regimului primii la usele oamenilor au fost martorii lui Iehova care veneau tot cu placuta si cu mather America)
  • ori pur si simplu sunt dezamagiti ca sunt considerati cretini si li se vand gogosi.  
Chiar crezi ca nimeni nu cumpara?

#42
BlindGirl

BlindGirl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 06.07.2003
Ba cumpara.. cativa.. dar aia nu mai constituie o piata veritabila, ci o exceptie de la regula... zi tu la un esantion de 100 de oameni ca e o afacere ce iti va aduce multi bani, stand acasa, doar 2 ore pe zi de munca.. si mai zi ca e si din america. Majoritatea vor face conexiunea cu caritas & fni stuff ( multi bani) si cu iehova (americanii ...din usa in usa...) ... si mai sunt tot felul de alte cazuri...

#43
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
----------------------------------------------------------
"zi tu la un esantion de 100 de oameni ca e o afacere ce iti va aduce multi bani, stand acasa, doar 2 ore pe zi de munca"
----------------------------------------------------------

Cine a vorbit de multi bani? Cine a vorbit de stat acasa?
BlindGirl, ia zi fata moshului, mai crezi in Mosh Craciun? :)

#44
kopu

kopu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 09.02.2004

Quote

Originally posted by NostraDamnUs
Maestre Kopu, daca tot vorbesti in cunostinta de cauza de ce nu ne dai niste repere?

Uite, eu am testat detergentul de vase. Super-calitate, super-pret.
Vino cu un contra-exemplu "in cunostinta de cauza"! [/B]


Da, detergentul de vase de la Amway sux, spune-mi si mie de ce e mai bun decat una din marcile din magazine. Daca-mi dai un singur argument care sa justifice pretul, eu ma dau batut.  
Pe bune daca eu am vazut vreo diferenta.  
Daca insa mintea iti e plina de "super calitate, super-pret" cum zici tu apai sunt sigur ca n-ai sa recunosti.

#45
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
-------------------------------------------------------
Daca insa mintea iti e plina de "super calitate, super-pret" cum zici tu apai sunt sigur ca n-ai sa recunosti.
-------------------------------------------------------

Tu esti cel in cunostinta de cauza! Tot ce poti sa spui e sux?
Ma dezamagesti...

#46
kostyq

kostyq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 02.12.2003
Pentru cei care afirma ca e in mentalitatea invechita a romanului sa cumpere de la buticu` din colt aflati ca in toate tarile se practica acest gen de comert numai ca la ei buticul se numeste supermarket. Produsele vandute prin MLM nu vor fi niciodata produse unicat de o calitate superioara si cu pret pe masura. Sunt doar niste produse care nu si-au gasit nisa pe o piata deja saturata de concurenta.

Pentru a descoperi pretul real al produselor scadeti toate comisioanele care revin pe scara ierarhica componentilor piramidei pana la cel mai de sus.

#47
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
---------------------------------------------------------
Pentru a descoperi pretul real al produselor scadeti toate comisioanele care revin pe scara ierarhica componentilor piramidei pana la cel mai de sus.
---------------------------------------------------------

Buun... domnule profesor de marketing, atunci hai sa scadem si din pretul Arielului costurile de reclama si sa vedem cu ce ramanem ?!?

Una peste alta, am inteles un punct de vedere pe care il putem trece la minusurile Amway. Oamenii cumpara greu prin direct marketing.

Dar asta nu inseamna ca Amway este o "mare pacaleala!"
Daca acest risc se dovedeste a fi real, avem de-a face cu un canal de distributie mai dificil de exploatat, dar nu cu o pacaleala!

Astept alte argumente pro dar mai ales contra...

#48
kopu

kopu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 09.02.2004
Nu , Amway nu e o mare pacaleala. Este doar o alta pacaleala pentru snobii care se cred tari ca ei cumpara un detergent superconcentrat cum nu mai are nimeni in cartier :))... (Scuze celor care au cumparat o data sau de doua ori de la Amway, ma refer doar la "consumatorii" fideli- noroc ca sunt putini). Este doar o alta pacaleala pentru oamenii care cauta un loc de munca si cred in promisiunile celor care-i baga in retele si le promit imbogatire...

#49
BlindGirl

BlindGirl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 06.07.2003

Quote

Originally posted by NostraDamnUs
Cine a vorbit de multi bani? Cine a vorbit de stat acasa?
BlindGirl, ia zi fata moshului, mai crezi in Mosh Craciun? :)


De multi bani si stat acasa si multe alte stupizenii ce m-au facut sa rad copios si sa intreb daca si eu tre sa le zic cu un aer la fel de serios  acele ... treburi a vorbit 1 buc. tanti care era in "afacerea" asta si voia sa ma "bage" si pe mine..

Fragmente din poezia ei :
1."Avem informatii din interior cum ca George Bush ar fi implicat in afacerea Amway. Ba chiar mai mult, el personal a adus aceasta afacere in .ro asa cum a si afirmat...(adica in discursul oficial cand a zis ceva de genul ca a adus cu sine o mare afacere pt romania.. bla bla)"

2. "Stiti, in germania la un procent de 21% ti se ofera un mertzan la scara.. in romania nu se zice si nu se da inca pt ca ar sari toti in afacere.."

etc.. mi-e chiar jena sa reproduc in continuare.. oricum ea mi-a zis ca aceleasi lucruri va trebui sa le zic si eu dar ca vor fi sedinte cu casete &stuff care sa ma invete sa vorbesc asa.. makes me sick!
Eu una am zis pass... am mai zis.. produsele pot fi minunate.. sunt destule firme serioase pe piata sa cumpar ceva chiar mai bun. Cu asa un sistem de marketing... sincer nu cred ca o sa ajunga departe... sau ma insel eu :rolleyes:

aaa.. nu am crezut nicidata in Mos Craciun... visam la el ca si la fat frumos and stuff... dar eu zic ca am ajuns la o varsta cand pot face diferenta dintre vis si realitate.

#50
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Originally posted by kostyq
Pentru a descoperi pretul real al produselor scadeti toate comisioanele care revin pe scara ierarhica componentilor piramidei pana la cel mai de sus.


wrong!

pretul ramane acelasi pentru toata piramida, iar achizitionarea se face in 2 moduri
-iei de le cel care ti-a facut lipeala, cu pret "normal"
-intri in piramida, iei direct din depozit cu un procent 20-25% mai mic


Cei de deasupra nu iau din banii pe care ii faci. dar daca faci o vanzare proprie de niste milioane, ai un procent reducere, procent ce creste cu vanzarea

Daca ai convins pe altii, o parte din procentele aduse de ei iti intra si tie, si tot asa

Sistemul de distributie in acest moment, in Romania este f.simplu.

De exemplu P&G

este intrat in Romania de prin 94 parca. A intrat si si-a facut distributie pana in ultimul butic disponibil, fara sa se implice direct ci prin intermefiul unei firme de distributie

Reclame agresive, preturi relativ mici, discount-uri, promotii, bla, bla,,,, pana ce tot romanul a priceput ca daca nu spala cu Ariel sau Tide.... degeaba spala

Apoi a venit momentul retelelor de hypermarket-uri, iar atunci P&G s-a implicat direct. A inceput sa faca vanzari masive catre acesti clienti, icu discont-uri agresive. Distributia clasica a ramas, dar pentru un patron mic este preferabil sa isi faca aprovizionarea standard de la un hypermarket.

MLM, Romania ... nici o sansa.

Ganditi-va un pic ... vrei un detergent de vase ... ies din casa si ma duc pana la Cora ? sau alt HM ? nu

are asta la butic, si chiar daca mai dau o mie de lei in plus, se justifica .

Ies din casa sa imi fac cumparaturi de lunga durata ? Ma duc la... nu stiu, .. Orhideea, si imi iau tot ce imi trebuie la un pret care sa il falimenteze pe buticar (ceea ce nu se intampla, pentru ca mai tot timpul vrei ceva care nu mai este pe acasa)

#51
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
BlindGirl,
Dupa spuneam si inainte, unul din marile defecte ale sistemelor gen Amway este ca intra cine vrea. Unii intra ca alternativa la loto 6/49, si traiesc cu impresia ca intre ei si bogatia ce li se cuvine sta doar o masa de fraieri care inca nu a fost convinsa sa se arunce in aceasta afacere.

Dar inclin sa cred ca Amway este mai mult decat atat.
Am cunoscut oameni de calibru care se ocupa de Amway si care castiga bani grei de pe urma acestei afaceri.

Am mai vazut de asemenea in "Ziarul Financiar" un articol care spunea ca:
- Doua treimi dintre gospodinele din Romania sunt interesate sa cumpere in sistem direct;
- In 2002, piata vanzarilor directe in Romania a fost de 100 mil. USD iar ritmul de crestere este mai mare decat al comertului traditional.


Cred ca deja s-a spus cam ce era de spus.
Ce ziceti, putem sa trecem la concluzii?

AMWAY PROS:
+ o modalitate ieftina de a incepe o afacere comparabila cu o franchiza, care iti asigura brandul, metodele si consultanta necesara.
+ produse de calitate, intr-o gama diversificata (sorry, cei care au spus ca produsele "sucks" n-au prezentat argumente convingatoare)
+ exista oameni, probabil sute in Romania, care obtin venituri lunare din acest sistem cuprinse intre 200 si 4-5.000 EUR. Deci se pare ca functioneaza.

AMWAY CONS:
- intra cine vrea, transmite informatia cine poate.
- reticenta la abordare din partea consumatorilor.

Am uitat ceva?

#52
BlindGirl

BlindGirl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 06.07.2003
faza cu intra cine vrea... e aiurea.. ca, pe langa reticenta deja cunoscuta a consumatorilor la asa ceva... se adauga reticentele lor "dobandite" de la aia care intra... si raspandesc reputatia proasta... oricum eu m-am scarbit de chestia asta de atunci.. ideea e ca ea a fost invatata sa zica asa ceva si a urmarit casete in care se spunea asa ceva. cel putin asa a afirmat.. nu vreau sa ma gandesc cat de prost e conceput totul daca si pe casetele de informare &marketing gasesti mizerii... sper sa fi mintit ea ca daca nu e chiar pacat...chiar am auzit fff multa lume ca e multumita de produse (si nu erau decat clienti)

#53
Thorr

Thorr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 16.08.2002
Ai mai putea adauga:
PRO:
- politica de returnare ireprosabila (testat personal), care se aplica inclusiv la cosmetice folosite partial; chestia asta nu e valabila, din cate stiu eu, nicaieri altundeva, cel putin in Ro;
CONTRA:
- daca nu ai un cerc de cunoscuti/prieteni cu venituri (mult) peste medie, sansele de a face bani din asta se apropie de zero;

Cat priveste textele de doi lei folosite ca si reclama, consider ca sunt cam acelasi lucru cu reclamele care ne inunda la TV sau in presa, diferenta fiind doar modalitatea directa din cazul MLM.

#54
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

Quote

Originally posted by Thorr
- politica de returnare ireprosabila (testat personal), care se aplica inclusiv la cosmetice folosite partial; chestia asta nu e valabila, din cate stiu eu, nicaieri altundeva, cel putin in Ro;


o mica detaliere pentru asta: la amway se poate returna un produs folosit (chiar integral) si iti primesti toti banii inapoi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate