Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

Amway: e de bine sau de rau?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
205 replies to this topic

Poll: Amway: e de bine sau de rau? (85 member(s) have cast votes)

Amway: e de bine sau de rau?

  1. Da, este o afacere din care se pot scoate bani frumosi. (23 votes [17.69%])

    Percentage of vote: 17.69%

  2. Nu stiu si nu ma intereseaza, dar imi plac produsele. (7 votes [5.38%])

    Percentage of vote: 5.38%

  3. Nu ma intereseaza acest gen de afaceri. (41 votes [31.54%])

    Percentage of vote: 31.54%

  4. Este o mare pacaleala! (59 votes [45.38%])

    Percentage of vote: 45.38%

Vote

#19
kostyq

kostyq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 02.12.2003
ceva interesant


http://members.tripo...fitzpatrick.htm

#20
Thorr

Thorr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 16.08.2002

Quote

making money in MLM requires extraordinary time commitment as well as considerable personal skill and persistence.

Asta este adevarat. Restul chestiilor scrise acolo sunt bullshit-uri, cine intra intr-o astfel de afacere luand de bune chestii ca:

Quote

- MLM is a new way of life that offers happiness and fulfillment ...
- MLM is a spiritual movement ...
- Success in MLM is easy ...

da dovada cel putin de naivitate.

Tonul articolului e cel putin tendentios, si pleaca de la premise gresite. In timp ce o schema-teapa clasica pramidala promite ca "toata lumea se va imbogati", MLM spune ca "daca muncesti si ai rezultate, poti ajunge bogat". Evident, poleiala si exemplele de genul "Gigi, somer, s-a apucat de asta si acum castiga milioane" sunt praf in ochi, dar cine are ochi si stie sa-i foloseasca, citeste si ce-i scris cu litere marunte ... sau printre randuri.

#21
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,467
  • Înscris: 04.10.2002
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
- MLM is a new way of life that offers happiness and fulfillment ...
- MLM is a spiritual movement ...
- Success in MLM is easy ...

--------------------------------------------------------------------------------

Cred ca tocmai am gasit un defect al Amway. Din pacate, oricine vrea poate intra, chiar si aceia care cred in 6/49 si sunt convinsi ca daca azi te inscrii, maine la urmatoarea extragere devii miliardar...

kostyq, mersi pentru link chiar eram curios sa aud ceva critici la adresa Amway. Din pacate, argumentele aduse de el sunt nefondate si puerile.

"For almost everyone who invests, MLM turns out to be a losing financial proposition."

In SUA, din 10 afaceri nou infiintate 9 falimenteaza in primii 5 ani.
Probabil ca si in MLM se intampla aproximativ la fel, problema e ca nu stii daca esti printre cei 9 sau esti acela care va avea succes fara sa incerci.

Tare sunt curios sa stiu daca acest Robert L. Fitzpatrick a incercat vreodata sa faca vreun business, sau traieste doar din denigrarea altora...

#22
kostyq

kostyq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 02.12.2003

Quote

Originally posted by NostraDamnUs
quote:

Tare sunt curios sa stiu daca acest Robert L. Fitzpatrick a incercat vreodata sa faca vreun business, sau traieste doar din denigrarea altora...


Don`t know,don`t care ce a facut individul. Dar astia sigur au facut ceva:

http://www.usps.com/...ect/pyramid.htm

Ultimul paragraf zice totul.

#23
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,467
  • Înscris: 04.10.2002
Da, si cred ca zuppy a descris mai sus cel mai bine diferenta intre un business piramidal dependent de gasirea de acoliti si un sistem de network marketing bazat pe vanzarea de produse.

Sa nu uitam ca sistemul de franchizing a fost violent criticat de societatea americana la inceputurile sale. In prezent franchizele au o pondere de 30% pe piata americana.

#24
kostyq

kostyq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 02.12.2003
Unde ramasesem? Asa. Deci. Experiment:

Se ia un individ cu o pregatire medie sau minimala(nu am vazut nici un intelectual vanzand produse Amway), se indoctrineaza cu tot felul de idei despre realizare,afaceri,vanzari,recrutarea de noi agenti peste care va fi boss si intr-un final i se va zice ca va avea multi bani si se trimite "la produs"(da suna putin a al quaida). Acesta manat de ambitii va incerca cu orice scop sa scoata banii aia de la vecini, rude, boschetari,etc. Incercati sa intrebati vreun vanzator de produse Amway despre produsul pe care il vinde, cateva caracteristici ale produsului, ce contine acesta sau ce efecte negative poate avea. Veti fi surprinsi. Per ansamblu cam asa arata Amway.

Si nu mai afirmati ca ar avea produse de calitate superioara, poate superioara samponului de urzici! Cred ca suferiti de vreun placebo   :D

#25
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004
Se poate face bani cu afacerea asta. Dar nu in Romania!!!

#26
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,467
  • Înscris: 04.10.2002
kostyq,
cu cateva postari mai sus intrebai:

--------------------------------------------------------------------------------
De fapt ce vand cei de la Amway? Un produs? Un serviciu? Sau e un canal de distributie?
--------------------------------------------------------------------------------


Acum in schimb, le stii pe toate:
--------------------------------------------------------------------------------
Si nu mai afirmati ca ar avea produse de calitate superioara, poate superioara samponului de urzici!
--------------------------------------------------------------------------------


No comment.

Aaaa... si apropo, despre Amway am primit informatii de la un membru din Bucuresti. Medic chirurg. Or fi si boschetari in afacere, naiba stie?

Pe mine unul nu asta ma intereseaza. Vreau sa adun suficiente informatii pentru a pune eticheta "bun" sau "rau" pe acest sistem.

Va rog, nu mai postati din auzite.

#27
kostyq

kostyq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 02.12.2003

Quote

Originally posted by NostraDamnUs

Va rog, nu mai postati din auzite.


In primul rand in aceasta discutie pot lua parte cei care au lucrat sau lucreaza pentru Amway si cei care nu au avut tangenta cu asa ceva acestia din urma se pot informa din auzite, vazute, etc. Poate sunt si printre acestia oameni inteligenti care pot avea o parere. Pe mine nu ma deranjeaza Amway in special insa ma deranjeaza sistemul pe care il folosesc.

Bun...
1. Intrebam ce vand pentru a determina statutul firmei lor care imi pare neclar
2. Le stiu pentru ca am folosit unele din produsele lor si de asemenea altele mult mai bune produse de L`oreal, Yves Rocher,chiar si Oriflame si nici nu se compara(nici la pret dar totusi fac parte din aceeasi categorie de produse)
3. Daca vine la mine un chirurg cu catalogul Avon si incearca sa-mi vanda vreo crema hidratanta cred ca o iau la fuga si ma opresc la prima biserica. Poate chirurgul tau e ala priceput cara a taiat penisul saracului om.  ;)

#28
LazyPawn

LazyPawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,315
  • Înscris: 17.09.2003
Am experiență directă cu Amway în două moduri: am cumpărat un produs de la ei, și am asistat o dată la o prezentare a afacerii (care nu mi-a stârnit interesul, nu e stilul meu de activitate). În schimb, știu clar că persoana care a făcut prezentarea, pe vremea aceea deosebit de entuziastă și visând la mari câștiguri, a renunțat singură după vreo 3 ani în care dezamăgirile și munca pe brânci au fost mai importante decât cei câțiva dolari amărâți câștigați lunar.

Pentru un articol interesant și la obiect, vă recomand http://www.skepdic.com/amway.html.

#29
Thorr

Thorr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 16.08.2002

Quote

un individ cu o pregatire medie sau minimala(nu am vazut nici un intelectual vanzand produse Amway)

Wrong ...

Poate linia de jos (adica cei care intra in sistem aburiti de poleiala, totodata cei care abandoneaza relativ repede) sunt in categoria asta, cei care ajung sa faca bani seriosi sunt oameni cu o serioasa pregatire intelectuala. Spun asta pentru ca stiu cateva persoane de astea (in Amway si la Oriflame).

Cat priveste calitatea, la capitolul cosmetice apare o nota subiectiva: un anumit produs poate fi f. bun pt cineva si incompatibil cu altcineva. Alea cateva produse Amway care le-am testat personal au fost foarte bune; cei care au folosit produse Amway si cu care am mai discutat de asemenea au spus ca produsele sunt foarte bune (si f. scumpe  :P ), de aici si concluzia ...

Si bani se pot face din Amway, in Romania. Doar de catre unii ...  :drac:

#30
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,467
  • Înscris: 04.10.2002
-----------------------------------------------------------------
3. Daca vine la mine un chirurg cu catalogul Avon si incearca sa-mi vanda vreo crema hidratanta cred ca o iau la fuga si ma opresc la prima biserica. Poate chirurgul tau e ala priceput cara a taiat penisul saracului om.
-----------------------------------------------------------------

kostyq, vorbeam de Amway, nu de Avon...

In fine, daca asta e parerea ta ca fiecare om trebuie sa se limiteze la obiectul sau principal de activitate... again no comment.

#31
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
unora le merge ... cunosc pe cineva care lucreaza activ, si care luna asta si-a luat un bonus de 6000EU

banii castigati sunt procentuali din vanzarile celor de sub tine (2% peste 10 mil parca), si oamenii pe care ii aleg trebuie sa vanda, altel nu-ti iese nimic

In prima parte, ca persoana fizica nu poti castiga banii efectivi, acestia se scad din comenzi viitoare, etc.

Daca valoarea acestora depaseste //// trebuie sa iti deschiozi o firma, banii iti sunt virati efectiv, dar evident trebuie sa declari la stat, sa platesti impozit, etc

Interesant este ca, daca o perioada reusesti sa faci un anumit nivel de vanzare, primesti un bonus, care ti se da pe viata, lunar.

,,, nu lucrez, astea sunt din ceea ce mi-au spus, cand am dat peste afacere si au incercat sa ma convinga ... partea proasta este ca lucrez in vanzari, si nu cred ca un astfel de sistem de distributie va avea succes in Romania, unde tot romanul isi face cumparaturile ori de la buticarul din colt, ori de la un hypermarket

#32
kopu

kopu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 09.02.2004
Lol, intrebare pentru cei care au votat ca le plac produsele : care produse va plac exact de la Amway si de cate ori le-ati testat ?
Va spun eu ca la un produs foarte scump si despre care ti se sune repetat ca e de calitate vei avea aceasta convingere. Amway face doar un exercitiu de marketing aici. E o cale de a exploata snobismul unora si Amway a gasit aceasta nisa de comert.

P.S. Vorbesc in cunostinta de cauza

#33
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,467
  • Înscris: 04.10.2002
EndLess_Point, si eu am lucrat 5 ani de zile in vanzari distributie FMCG si servicii.

Cu toate acestea, am convingerea din ce in ce mai mare ca Amway ar putea functiona si la noi...

La romani functioneaza reclama directa.
Cine ar fi crezut acum 10-12 ani ca in Ro vor avea succes telefoanele mobile si cardurile?

#34
kostyq

kostyq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 02.12.2003
NostraDamnUs zici ca vrei sa iti formezi o opinie pro sau contra Amway dar mie mi se pare ca deja o ai formata.

#35
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,467
  • Înscris: 04.10.2002
Da kostyq, in proportie de 80% opinia mea este pro. Inainte de a deveni ireversibil pro, vroiam sa aflu ceva argumente serioase contra. Parerile pro le stiu deja de la cei din sistem, vroiam sa aflu si ceva impotriva, dar la modul serios.

Din pacate, nimeni din cei care au votat pentru "o mare pacaleala" nu a venit cu date concrete despre pacaleala respectiva.

Cu postari ca ale domnului profesor de marketing Kopu, nu ajungem nicaieri....

Maestre Kopu, daca tot vorbesti in cunostinta de cauza de ce nu ne dai niste repere?

Uite, eu am testat detergentul de vase. Super-calitate, super-pret.
Vino cu un contra-exemplu "in cunostinta de cauza"!

#36
kostyq

kostyq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 02.12.2003
Te intereseaza parerile pro sau contra despre activitatea lor sau despre produse?

Tu ce pareri pro ai despre ei? Crezi ca vei deveni miliardar? Tell us

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate