Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Ciobanesc Carpatin

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007
salut. am o mare nelamurire . am avut un ciobanesc carpatin, varianta de Bucovina  , rasa pura , o mandrete de caine. daca nu ar fi fost atata de nebun la cap si refractar la orice idee de dresaj cred ca m-as fi incumetat sa ma duc si la expozitii cu el . si ma trezesc ca ma suna ai mei aseara sa imi spuna ca mi-a murit dihania. :death: . Eu sunt la fo 400 de kilometri de casa asa ca spun si eu ce am auzit: nu avea nimic , nici un semn de boala si nici macar semne de batranete nu prea dadea. Avea 11 ani si 40 - 45 de kile. seara i-au dat sa manance niste carne , dimineata era dus pe alte plaiuri. ai mei suspecteaza o indigestie????? Si asta vreau sa aflu: poate sa imi moara cainele din cauza asta?
si va rog fara misto-uri ca de ieri nu mai sunt om... si abia astept sa imi iau alta dihanie ca am boala pe rasa asta.

#2
alina85

alina85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 10.07.2007
imi pare rau :(....si eu am ramas fara caine in sept cand mi l-au otravit
ce sa zic...cam ciudata explicatia...trebuia totusi dus la medic ca sa-l vada, chiar si asa...asta ca sa aveti un raspuns concret...
se poate ca si carnea sa fi avut ceva...nu stiu... :console:

#3
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

View Postalina85, on Oct 31 2007, 09:17, said:

imi pare rau :(....si eu am ramas fara caine in sept cand mi l-au otravit
ce sa zic...cam ciudata explicatia...trebuia totusi dus la medic ca sa-l vada, chiar si asa...asta ca sa aveti un raspuns concret...
se poate ca si carnea sa fi avut ceva...nu stiu... :console:
naiba sa ii ia de medici ( pe aia de la mine de acasa) ca e vai de capu lor..
si chestia e ca pe mine ma streseaza mai mult , ai mei au trecut faza la capitolul shit hapens ( nu sunt genul sa se streseze prea mult  din cauza asta...)  :thumbdown: ... si eu sunt prea departe sa fi putut face ceva.
si problema e ca mai am si un lup de 9 ani , daca aud ca si asta a facut indigestie???/tinand cont ca vreau sa imi iau alta dihanie ( =carpatin) nu as vrea sa ma trezesc peste ani ca moare la fel de aiurea... si ma dispera ca nu reusesc sa inteleg cum naiba sa moara de la o indigestie...carnea nu cred ca avea ceva ca altfel erau pline ziarele de stiri ( mancarea provenea de la o sarbatoare locala , unde s-a produs mai mult decat se putea hali) si nici ai mei nu sunt genu sa dea la caine sa manance pana nu mai poate... si nu am chef sa ma gandesc ca mi l-a otravit cineva(banuiesc ca totusi ramaneau urme sau se chinuia animalu si facea zgomot...)
oricum mi-a stricat orice chef o perioada de vreme... :angry:
LE : acu sa vad de unde naiba fac rost de altul, ca tin mortis sa iau altul.. pacat ca stau la bloc si nu am unde sa il tin ca si maine mi-as lua altu...
pe asta mi l-a adus doamne doamne :) , adica l-am gasit vagabond la mine in curte ..fugit de la o stana cred.. slab ca o fantoma dar rau al dracului... pacat , o fost un caine fain...

Edited by solitudes, 31 October 2007 - 09:39.


#4
alina85

alina85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 10.07.2007
sper sa fie totul ok pt tine...sa vezi ce catelus am acum  :rolleyes: ...un nebun

#5
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

View Postalina85, on Oct 31 2007, 09:41, said:

sper sa fie totul ok pt tine...sa vezi ce catelus am acum  :rolleyes: ...un nebun
l-am vazut. e fain. si sa  ai noroc mai mult de el.
eu am boala cu carpatinii , si ei sunt nebuni , in felul lor... deocamdata sper la un altul , sa vad cum oi face...

#6
alina85

alina85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 10.07.2007
mercic....si nu prea avem ce face in leg cu intamplarile astea nefericite...shit happens
eu sper sa gasesti un catelus la fel de frumos ...eu mi l-am luat de pe net...de la niste oameni din oradea :)

#7
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

View Postalina85, on Oct 31 2007, 09:52, said:

mercic....si nu prea avem ce face in leg cu intamplarile astea nefericite...shit happens
eu sper sa gasesti un catelus la fel de frumos ...eu mi l-am luat de pe net...de la niste oameni din oradea :)
cu catelul care il vreau nu stiu cum o sa fie..
ciobanescul de bucovina nu e foarte raspandit si sa il cumperi costa o gramada si nu mai spun ca de la stane nu iti da ciobanul nici de-al dracului. . sper sa gasesc prin rude/cunostinte pe cineva care sa imi dea unul.. la un pret normal.. si sper intr-o zi sa stau si eu la casa sa ma pot bucura de cainii mei ,ca pe asta il vedeam de cateva ori pe an si atata :(

#8
rumba

rumba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 29.03.2007
Imi pare tare rau pt. cainele tau...si cred ca o indigestie poate evolua destul de rapid, mi s-a intamplat asta cu un caine...se produce si o hemoragie interna, medicii ii spun enterocolita de natura hemoragica...el s-a retras si eu l-am descoperit prea tarziu...banuiesc ca asta a fost cauza fiindca am gasit 2 surori de-ale lui, moi ca o carpa si am alergat cu ele la clinica unde au ramas internate cateva zile ca sa le puna pe picioare, doctorii nu stiau daca scapa si asa. Deci cred ca au mancat aceeasi hrana (nu le-am dat-o eu, bineanteles). Pe baietel l-am gasit mort -_-. Deci, se poate!  
Si vreau sa-ti mai arat ceva, niste puiuti metis de ciobanesc mioritic, 2 luni, iin caz ca iti plac, iti pot face rost gratuit :D
[ http://i172.photobucket.com/albums/w29/rumba_2007/S7FB.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i172.photobucket.com/albums/w29/rumba_2007/S8FB.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Adresa mea de mail este [email protected]

#9
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

View Postrumba, on Oct 31 2007, 10:35, said:

Imi pare tare rau pt. cainele tau...si cred ca o indigestie poate evolua destul de rapid, mi s-a intamplat asta cu un caine...se produce si o hemoragie interna, medicii ii spun enterocolita de natura hemoragica...el s-a retras si eu l-am descoperit prea tarziu...banuiesc ca asta a fost cauza fiindca am gasit 2 surori de-ale lui, moi ca o carpa si am alergat cu ele la clinica unde au ramas internate cateva zile ca sa le puna pe picioare, doctorii nu stiau daca scapa si asa. Deci cred ca au mancat aceeasi hrana (nu le-am dat-o eu, bineanteles). Pe baietel l-am gasit mort -_-. Deci, se poate!  
Si vreau sa-ti mai arat ceva, niste puiuti metis de ciobanesc mioritic, 2 luni, iin caz ca iti plac, iti pot face rost gratuit :D

Adresa mea de mail este [email protected]
damn.. raman socat cand citesc...
fainuti copchilasii .. metisi de ciobanesc cu??? ca mai am acasa un metis dar nu stiu cu ce e incrucisat ( mioritic cu ceva) si a ramas mic:(.. ala maroniu e promitator .. :)
eu il aveam rasa pura , identic cu ce e in poza...si as vrea ceva gen ..
da-mi un pm cu locatia.. tre sa vb si cu ai mei sa vad ce si cum... si multumesc de informatii. incep sa imi pun serios problema de hrana si de hranire corecta ca sa nu mai am o surpriza de genul asta. ca daca mi-l otravea cineva ii luam gatu lu ala fara discutii prealabile. dar ma ramas cu gura cascata cand mi-au zis ai mei ca a murit din senin.. si niic nu am chef sa mai patesc asa ceva so , am sa ma apuc sa ma documentez temeinic.nu  inteleg un lucru : cainele mananca (si era exemplar matur , nu catelus) , face indigestie , de la indigestie apare hemoragia interna si moare?
multumesc inca o data ..

Attached Files


Edited by solitudes, 31 October 2007 - 10:45.


#10
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007
inca o poza ,o dihanie de pe la mine ( de acasa) , campion national .
ma uit la el si ma apuca iar nervii...
dar lasa ca imi iau si eu :))

Attached Files



#11
irinuks89

irinuks89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 07.07.2007
Solitudes, ai avut ciobanesc romanesc.. ce varianta... tu zici ca bucovinean.. asa o fi...
Ciobanescul romanesc este de trei tipuri(ar fi si al patrulea... dar inca, nu e): carpatin, de bucovina, mioritic.
Imi pare rau pentru caine.. dar trebuie sa realizezi ca este un caine de talie mare si speranta de viata nu e mare.-nu prea cred ca a murit din cauza unei indigestii- a dat vreun semn ca se simte rau? s-a comportat mai ciudat?
Spuneai ca aveai un bucovinean de rasa pura... dar ca l-ai gasit pe afara.... iarasi, nu vreau sa consideri ca fac niste remarci rautacioase.. Sa stii ca un caine de rasa pura nu il iei de la colt de strada. Fiecare stapan de caine isi considera cainele ca fiind cel mai frumos, cel mai tare- ca el altul nu exista(si nu exista), dar cred ca daca ai fi ajuns in expozitie cu el ai fi avut parte de o mica surpriza-CRED.

Mai ai si alte poze cu bucovineanul din ultima postare?
Spuneai ca este campion national: e JrCh sau RoCh? Cum il cheama? (in pedigree)

De ce zici ca un cioban nu ti-ar da un caine? Ai incercat, ai intrebat sau te gandesti ca omul are nevoie de caini ca sa-i pazeasca turmele si il considera prea pretios ca sa-l daruiasca cuiva?
Din cate stiu, un bucovinean cu pedigree, de la canisa, costa aprox 300 de euro, poate chiar mai ieftin...un pret deloc mare, mai ales pentru ca banuiesc ca vrei un cinae sanatos si cred ca ai vrea sa participi si la niscavai expozitii...


Cei doi puiuti sunt foarte draguti, le urez sa aiba parte de un camin bun, unde sa fie iubiti si crescuti cat mai bine posibil. Ca sunt metisi de ciob. mioritic... de asta nu mai sunt asa sigura. Or avea si ceva sange de mioritic, dar.....

#12
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007
referitor cainele meu >
nu a dat nici un semn de slabiciune , nu era apatic , nu prezenta semne de boala sau de batranete. seara era ok , dimineata era dus. cu gasitul e in felul urmator: l-am gasit la mine in curte , avea jujaul de gat , in primavara lui '98. gospodaria este pe traseul folosit de ciobanii din bucovina cand urca /coboara din munti deci concluzia logica e ca fugit /apartinea unui coban. cand am dat peste el era cumplit de slab si era si lovit. initial nu am vrut sa il tin pentru ca mai aveam o dihanie luata direct de la o stana, din arealul Gura Humorului . am vrut sa il dau si o cunostinta care e cunoscator in ale cainilor a vrut sa il ia , fiind extrem de interesat ( asta dupa ce l-a puricat o gramada sa vada ce si cum cu cainele);Tacmiu cand a vazut ce interes are persoana respectiva nu a mai vrut sa il dea si cu haleala , vitamine , medicamente , vaccinuri si s-a transformat intr-un caine de nota 10.
nu am vrut si nici nu ma interseaza sa ma duc la expozitii . asta e al 4 ciobanesc de bucovina pe care l-am avut si sper pana mor sa mai am o droaie.
cu bucovineanul din ultima poza e de la canisa de humor , nu stium cum il cheama exact , eu am pus poza pentru ca dihania mea era identica ( mai putin nuanta petelor care era neagra).
si nu am zis ca vreau moca un pui de ciobanesc dar preferam sa il iau de la stana ( din motivele mele)."ciobanescul de bucovina nu e foarte raspandit si sa il cumperi costa o gramada si nu mai spun ca de la stane nu iti da ciobanul nici de-al dracului. . sper sa gasesc prin rude/cunostinte pe cineva care sa imi dea unul.. la un pret normal.."
io asta am zis. si am sa incerc sa caut niste poze reprezentative cu cotarla mea..

Edited by solitudes, 01 November 2007 - 07:27.


#13
alina85

alina85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 10.07.2007
neatza..:)

ce dulci sunt aia micii..si cand te gandesti cat de mari se fac..hi hi hi :D

#14
Geo1000

Geo1000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 25.08.2007
Explicatia ar fi urmatoarea: Daca cainele e lacom, si ai parte de vecini rai, aia arunca mancare otravita peste gard, si cainele chiar daca ii dai seara mancare, din lacomie manaca si ce gaseste si moare.

Edited by Geo1000, 01 November 2007 - 10:36.


#15
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

View PostGeo1000, on Nov 1 2007, 10:35, said:

Explicatia ar fi urmatoarea: Daca cainele e lacom, si ai parte de vecini rai, aia arunca mancare otravita peste gard, si cainele chiar daca ii dai seara mancare, din lacomie manaca si ce gaseste si moare.
bun , si daca mancarea e otravita nu ai putea sa iti dai seama? are spume la gura sau ceva...
ca ai mei nu au sesizat nimic suspect. vecini nu prea am...e mai  izolata zona..

#16
alina85

alina85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 10.07.2007
normal ca prezinta niste simptome cand e otravit...cel putin dodo al meu saracul s-a chinuit asa de mult :(...bine ca n-am fost acolo sa-l vad
solitudes...eu zic ca micutzul tau a avut probleme cu stomacul...:(

#17
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

View Postalina85, on Nov 1 2007, 12:37, said:

normal ca prezinta niste simptome cand e otravit...cel putin dodo al meu saracul s-a chinuit asa de mult :(...bine ca n-am fost acolo sa-l vad
solitudes...eu zic ca micutzul tau a avut probleme cu stomacul...:(
al meu nu prezenta nici un semn. daca ar fi avut , s-ar fi sesizat si ai mei pentru ca ar fi vrut sa stii cine iti omoara cainele si mai ales de ce sa ti-l omoare. ca nu era caine sa latre aiurea , nu era hot ( lol , nici nu avea cum , ca era legat saracu mai ceva ca un puscarias , nu mai iesise din curte de cativa ani de zile), vecini nu prea sunt..
asa ca nu prea cred sa fi fost asta.. ramane ori indigestia aia ori stiu si io.. aia o fi fost ziua lui de plecare..

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate