Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Radio Scanner si Frecventele Alocate In Romania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
705 replies to this topic

#73
videosuzy

videosuzy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,397
  • Înscris: 04.04.2007

 compteam, on Sep 21 2008, 23:47, said:

Exista scannere ce se pot monta in masina ? Si conecta la sistemul audio al masinii ?

Exista scannere mobile (deci nu portabile) ce se pot monta in masina precum o statie radio mobila si antena multiband.
Orice scanner se poate cupla la sistemul audio prin mufa de iesire audio a acestuia.
Am facut o astfel de conexiune cu un cablu audio la scannerul meu (TTI 3000R) astfel:
- intr-un capat al cablului, mufa stereo jack de 2,5mm si in capatul celalalt doua mufe RCA.

Cuplarea in DVD se face la intrarea aux. audio (daca exista, evident).
Volumul la mijloc (ca sa nu distorsioneze) si totul e gata.

Bafta.

#74
Trenu

Trenu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.10.2006
Domnilor, sugestia mea -daca vreti sa aflati ce se intampla prin jurul vostru in trafic, si sa si puteti emite- este sa va cumparati o statie de emisie receptie in banda de 11m (adica arhidiscutatele CB). Dar nu ce e la mondoplast... acolo se vand pocnitori nu statii. Pe CB aveti nevoie de putere pentru ca acolo nu exista reguli practic (cateodata nici cele de bun simt nu functioneaza); statiile de la mondoplast au in general 4-5 W, hai 20W... dar nu faci prea multe cu 20W intr-un oras mare unde toata lumea vorbeste de se incinta finalii. Exista statii de 50-100W care pot face diferenta, bineinteles combinate cu o antena pe masura (care se gaseste la mondoplast, ex: sirio (taifun??) 5000 performer). Si fara amplificatori de semnal, nu e acelasi lucru sa ai o statie cu putere built in sau un amplificator montat dupa finalul de la o pocnitoare de 4W.
Frecventa de apel in care se aude si mai ales se pot cere relatii despre trafic este :27225Hz ala e canalu "22" al tiristilor.
Pentru jucarii care fac diferenta vizitati:
www.yaesu.com
www.icomamerica.com

#75
videosuzy

videosuzy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,397
  • Înscris: 04.04.2007

 Trenu, on Sep 23 2008, 04:48, said:

Domnilor, sugestia mea -daca vreti sa aflati ce se intampla prin jurul vostru in trafic, si sa si puteti emite- este sa va cumparati o statie de emisie receptie in banda de 11m (adica arhidiscutatele CB). Dar nu ce e la mondoplast... acolo se vand pocnitori nu statii. Pe CB aveti nevoie de putere pentru ca acolo nu exista reguli practic (cateodata nici cele de bun simt nu functioneaza); statiile de la mondoplast au in general 4-5 W, hai 20W... dar nu faci prea multe cu 20W intr-un oras mare unde toata lumea vorbeste de se incinta finalii. Exista statii de 50-100W care pot face diferenta, bineinteles combinate cu o antena pe masura (care se gaseste la mondoplast, ex: sirio (taifun??) 5000 performer). Si fara amplificatori de semnal, nu e acelasi lucru sa ai o statie cu putere built in sau un amplificator montat dupa finalul de la o pocnitoare de 4W.
Frecventa de apel in care se aude si mai ales se pot cere relatii despre trafic este :27225Hz ala e canalu "22" al tiristilor.
Pentru jucarii care fac diferenta vizitati:
www.yaesu.com
www.icomamerica.com

In cadrul acestui forum, exista o arie dedicata statiilor CB , cum spui tu "canalu "22" al tiristilor"...acolo se tot discuta despre aceasta problema asa ca nu vad de ce trebuie sa vorbim de CB intr-un spatiu dedicat exclusiv scanerelor radio... ;)
In caz ca nu ai reusit sa dai de el, iti redau mai jos link-ul catre forumul CB denumit  "statii emisie receptie pt info trafic-frecventele camionagiilor":

http://forum.softped...howtopic=344018

Cu stima,

Cata

Edited by videosuzy, 23 September 2008 - 09:11.


#76
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002

 videosuzy, on Sep 23 2008, 09:08, said:

In cadrul acestui forum, exista o arie dedicata statiilor CB , cum spui tu "canalu "22" al tiristilor"...acolo se tot discuta despre aceasta problema asa ca nu vad de ce trebuie sa vorbim de CB intr-un spatiu dedicat exclusiv scanerelor radio... ;)
In caz ca nu ai reusit sa dai de el, iti redau mai jos link-ul catre forumul CB denumit  "statii emisie receptie pt info trafic-frecventele camionagiilor":

http://forum.softped...howtopic=344018

Cu stima,

Cata
Sal. Ti-am trimis un PM acum cateva zile. Nu ti-a ajuns?

#77
videosuzy

videosuzy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,397
  • Înscris: 04.04.2007

 dannastase, on Sep 23 2008, 10:15, said:

Sal. Ti-am trimis un PM acum cateva zile. Nu ti-a ajuns?

Scuze...ai PM..

Cu stima,

Cata

#78
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006

 compteam, on Sep 21 2008, 23:47, said:

Exista scannere ce se pot monta in masina ? Si conecta la sistemul audio al masinii ?

Ai grija sa comuti repede pe altceva cind te opreste politia, ca nu or sa fie foarte incintati sa afle ca ii asculti ;)

#79
inginerum

inginerum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 18.06.2003
nu prea mai aveti ce asculta pe 162.xxx ca a intrat tetra in functiune .

#80
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002

 inginerum, on Sep 28 2008, 20:37, said:

nu prea mai aveti ce asculta pe 162.xxx ca a intrat tetra in functiune .
Poti detalia un pic ce sau cine este TETRA?

#81
inginerum

inginerum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 18.06.2003
un sistem precursor sistemelor celulare gsm , nmt , cdma
principiul este acelasi
http://en.wikipedia....l_Trunked_Radio

#82
videosuzy

videosuzy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,397
  • Înscris: 04.04.2007
Inca puteti ascuta (urechiatilor)...tot ce inseamna comunicare intre mobile si portabile ale rutierei merge in 162.750...
Oricum, jos palaria pentru cei batrani:

Dialog intre mobila si portabila:

"Ionesculeee (nume de cod)...secretul sta sa-i opresti pe cei ce vin dinspre X si sa lasi sa curga ce vine dinspre Y inainte sa se schimbe semaforul ca altfel stai degeaba acolo daca tu dai drumu' odata cu verde"...
...si alte asemenea care te fac sa realizezi ca sunt totusi si minti luminate nu numai capete de creta...

Stima

#83
vsebas

vsebas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 12.11.2005
As dori sa-mi cumpar si eu un scaner radio si am gasit la mondoplast Alinco - DJ-X30. Ce parere aveti e OK ? sau sa ma indrept spre o statie yaesu ft60 ?
Pe 162.xxxx MHZ se mai "aude" ceva sau s-a schimbat sistemul si e liniste ?

@videosuzy, am trimis un PM ieri, nu a ajuns la tine ?

Multumesc de raspunsuri!

#84
videosuzy

videosuzy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,397
  • Înscris: 04.04.2007

 vsebas, on Oct 4 2008, 09:03, said:

As dori sa-mi cumpar si eu un scaner radio si am gasit la mondoplast Alinco - DJ-X30. Ce parere aveti e OK ? sau sa ma indrept spre o statie yaesu ft60 ?
Pe 162.xxxx MHZ se mai "aude" ceva sau s-a schimbat sistemul si e liniste ?

@videosuzy, am trimis un PM ieri, nu a ajuns la tine ?

Multumesc de raspunsuri!

Orice scanner care are frecventele de lucru intre 0,15 MHz-1310 MHz, pasii intre 5Khz-500Khz (preferabil si auto), posibilitatea salvarii in grupe de interes (eventual si alfanumeric), antena detasabila (pentru conectarea unei antene exterioare), afisaj alfanumeric cat mai generos, mufa pentru casca, alimentator auto (pentru a fi utilizat si la drumuri lungi)....este ok (indiferent de brandul sub care lucreaza)....
Statia este statie...nu este scanner, indiferent de plaja larga de benzi si frecvente pe care ar putea lucra.
Pe 162.xxx MHz lucreaza inca cei care ii vizezi tu, in ciuda informatiilor "furnizate" mai sus de catre inginerum...(e suficient sa ma crezi pe cuvant)...

Cu stima

Edited by videosuzy, 04 October 2008 - 11:31.


#85
vsebas

vsebas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 12.11.2005
Multumesc, cred ca am sa cumpar un DJ X30 asa de inceput.

0.100 - 1299.995 MHz
Auto si 5 kHz, 6.25kHz, 8.33kHz, 10kHz, 12.5kHz, 15kHz, 20kHz, 25kHz, etc.
si separat pot cumpara adaptor pt masina si alta antena (SMA).

#86
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002

 vsebas, on Oct 4 2008, 17:41, said:

Multumesc, cred ca am sa cumpar un DJ X30 asa de inceput.

0.100 - 1299.995 MHz
Auto si 5 kHz, 6.25kHz, 8.33kHz, 10kHz, 12.5kHz, 15kHz, 20kHz, 25kHz, etc.
si separat pot cumpara adaptor pt masina si alta antena (SMA).
Felicitari. La ce pret lai luat? Ai mare grija ca nu se gaseste alimentator auto.

#87
videosuzy

videosuzy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,397
  • Înscris: 04.04.2007

 vsebas, on Oct 4 2008, 18:41, said:

Multumesc, cred ca am sa cumpar un DJ X30 asa de inceput.

0.100 - 1299.995 MHz
Auto si 5 kHz, 6.25kHz, 8.33kHz, 10kHz, 12.5kHz, 15kHz, 20kHz, 25kHz, etc.
si separat pot cumpara adaptor pt masina si alta antena (SMA).

Ma intreb, asaa, intr-o doara...ce aveti impotriva scanner-ului TTI TSC-3000R???

Attached File  tti_tsc3000r.jpg   17.55K   89 downloads              Attached File  scan_djx30.jpg   25.53K   93 downloads

Nu de alta dar, din punct de vedere tehnic nu e cu nimic mai prejos decat DJ30 (nu are rost sa aduc in discutie avantajele acestuia)...In schimb, pretul de achizitie e cu cel putin 150 lei mai mic, chiar mergand la 450 lei (la PHP, daca figurezi in analele loc ca fiind client vechi si serios-eu cu atat am luat de la ei, pana acum, 3 bucati in decursul a 2 luni)...

Cu stima,

Cata

Edited by videosuzy, 04 October 2008 - 20:14.


#88
vsebas

vsebas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 12.11.2005
Eu, nu am nimic impotriva ( mai ales ca nu am testat nici unul), dar imi este mai usor sa cumpar din TM de la mondoplast DJ X30; pt TSC 3000R trebuie sa cumpar online ( eu doar aici am gasit : http://www.midland.r...-with-radio.php ) , daca sunt alte sugestii eu sunt gata sa ma informez; de aceea am si intrebat pe forum inainte de a cumpara.

#89
videosuzy

videosuzy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,397
  • Înscris: 04.04.2007

 vsebas, on Oct 4 2008, 21:23, said:

Eu, nu am nimic impotriva ( mai ales ca nu am testat nici unul), dar imi este mai usor sa cumpar din TM de la mondoplast DJ X30; pt TSC 3000R trebuie sa cumpar online ( eu doar aici am gasit : http://www.midland.r...-with-radio.php ) , daca sunt alte sugestii eu sunt gata sa ma informez; de aceea am si intrebat pe forum inainte de a cumpara.


La PHP daca faci comanda pana-n ora 12, a doua zi dimineata ai produsul. Daca faci comanda dupa ora 12, atunci produsul soseste abia in urmatoarea zi...Oricum, eu stau in Bucuresti, unde am atat Mondoplast (de care sunt foarte-foarte dezamagit, nemaifiind nevoie sa expun din nou motivele) cat si Bit Electronic, cei de pe Eminescu 121...si multi altii...Insa cei de la PHP au fost promti, chiar daca n-au avut niciodata produsul pe stoc, au intrebat la furnizori si intr-un final l-au adus (exemplu e chiar scanner-ul TSC3000-R pe care doar cei de la Midland-Piatra Neamt il aveau)...mai nou, solicitandu-le statii UHF PX777 Plus si confirmandu-le ca sunt foarte bune, au facut pe dracu-n patru si au importat direct de la producator...acum, din 20 bucati, mai au doar 7...La solicitarea tot a mea, urmeaza sa aduca si accesoriile optionale (antena mai lunga, speaker/microfon, head-set, cablu de date...etc)...

Cu stima,

Cata

Edited by videosuzy, 05 October 2008 - 09:58.


#90
vsebas

vsebas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 12.11.2005
Un link spre PHP se poate ? La Bit Electronic TSC 3000R -> "Sold out"

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate