Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Radio Scanner si Frecventele Alocate In Romania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
705 replies to this topic

#559
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,274
  • Înscris: 24.11.2002
Sau poti incerca cu asa ceva: https://www.banggood...ur_warehouse=CN , dar sa o pui in carcasa corespunzatoare.

#560
Cazacuflavius892

Cazacuflavius892

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.12.2019
Buna ziua am o intrebare miam cumparat o statie beofang-uv5re cum pot sa setez pe freventa tiristilor am bagat canalul 22 nu merge am bagat frecventa 136.005 nu merge

#561
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Canalul 22 are frecventa centrala 27.225Mhz, iar statia ta funcționează între 136-174Mhz.

Daca vrei sa vorbesti cu tiristii, atunci cumpara o statie CB (26,960 – 27,410 Mhz)!

Edited by MembruAnonim, 25 December 2019 - 12:53.


#562
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008

View Postbuncar, on 17 mai 2016 - 12:15, said:

Am rezolvat problema, am pus SHIFT din program cu frecventa diferenta si acum afiseaza perfect.

Poti sa-mi dai te rog cateva sfaturi, pas cu pas, unde exact si ce anume ai setat in SDR Sharp (AirSpy, in cazul meu), ca sa rezolv si eu problema cu decalajul?
Stiu ca am descoperit cam tarziu postarea, dar poate totusi... Nu de altceva, dar mi-e cam "strain" acest program.

Am un stick USB Noxon DAB, in combinatie cu o antena mica, banala telescopica, deci nimic special. Am facut cateva teste cu statia mea cb. Am reusit sa "prind frecventa", dar cu decalaj. Nu e deranjant, dar daca e posibil, as vrea sa rezolv situatia.

Orice sfat e binevenit. Merci!

Edited by chris_dvb, 14 February 2020 - 08:55.


#563
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007

View Posthumaila, on 06 decembrie 2019 - 11:54, said:

Salut,
Are cineva, cumva, intamplator, prin casa o antena acest model?
Vreau sa devin host pentru FlightRadar24.
Salut!
Eu am fost host de FlightRadar24 (Regiunea SudEst/ jud Constanta) . Am construit o antena din cablu coaxial de 50ohm.
Antena se numeste Colinear Coaxial Antena si se face din 8 sau 10 segmente de cablu taiat .
De la inaltimea et4. Am reusit sa iau de la 600km distanta perfect. Apoi le pierdeam pe cele care treceau muntii spre Transilvania.
Dar in schimb le luam pe cele de la Istambul

Acesta este modelul pe care l-am bagat intru-un tub de PPR. http://electronics-d...tic.php?id=1093
[ https://farm4.staticflickr.com/3953/15519454692_46c08c7ab8_o.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Poti face 3 sau 5 astfel de antena si sa le legi pe aceeasi baza. Practic culegi semnal cu 5 antene ( una langa alta la 2 cm distanta una de alta) si le bagi intr-un tub cu diametru de 90mm cu capac.
Vei avea un array ce iti va genera un semna de OUT incredibil de bun.
Nu te intereseaza SWR ca nu emiti doar receptionezi

Edited by mandrku, 12 March 2020 - 16:13.


#564
MethodRO

MethodRO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.02.2006
Salutare,
Petru antena de host se poate folosi orice antena de router wifi. Transponderele aeronavelor sunt interogate in 1030MHz iar ele raspund in 1090 MHz.
Pt cei interesati puteti gasi informatii aici! https://en.wikipedia...veillance_radar

O zi buna
Ionut

#565
gebar

gebar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 08.02.2008
Buna seara
Am cumparat un scanner pocket bj 200 si trebuie sa introduc frecventa manual.
Ma poate ajuta cineva cu o frecventa taxi in Sibiu sa-l pot proba
Multumesc!

Edited by gebar, 07 March 2021 - 19:42.


#566
TaiPan99

TaiPan99

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.08.2012

 gebar, on 07 martie 2021 - 19:42, said:

Buna seara
Am cumparat un scanner pocket bj 200 si trebuie sa introduc frecventa manual.
Ma poate ajuta cineva cu o frecventa taxi in Sibiu sa-l pot proba
Multumesc!

Poti incerca o scanare, ai sanse mult mai mari sa prinzi mai multe frecvente

Edited by TaiPan99, 17 April 2021 - 18:17.


#567
Profix43

Profix43

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.04.2021
Seara buna!
Dupa ce am cumparat o ststie cb president randy 3, am zis sa citesc pe aici despre scannere…😬
Sunt putin cunoscator in domeniu, asa incat rog pe cei experimentsti sa ma ajute!
Vreau sa cumpar un scanner, si m-am oprit la uniden 125xlt.
Ce parere aveti?
Aa, ce vreau de la scanner? Sa aiba plaja de frecvente cat mai mare( uniden asta ar fi ok), sa pot prinde si ceva avioane, dar si maimute( pe aci am invatat termenul)…
Oare pe frecventele pompierilor/smurd/jandarmi/politie , mai merge ascultat? Citeam discutii despre TETRA, apoi despre digitalizare mult mai performanta, cu vrecvente care se schimba la cateva secunde sau milisecunde…
Cam asta vreau de la scanner!
Acum revenind, e ok uniden ăsta, sau recomandati ceva mai bun/performant?
Si inca o intrebare: randy 3 are mufa sma si mai am 2 antene portabile mai lungi pt ea! Difera frecventele fata de scanner? Adica as putea folosi antenele mai lungi si la el?(asta daca gasesc ceva bun cu mufa sma, ca unele au bnc, văd…)
Multumesc pt raspunsuri si rabdare..

#568
daniel_vodafone

daniel_vodafone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,282
  • Înscris: 25.02.2019
tetra nici o sansa sa mai asculti cu scannere obisnuite

#569
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008

 Profix43, on 29 aprilie 2021 - 00:03, said:


Si inca o intrebare: randy 3 are mufa sma si mai am 2 antene portabile mai lungi pt ea! Difera frecventele fata de scanner? Adica as putea folosi antenele mai lungi si la el?(asta daca gasesc ceva bun cu mufa sma, ca unele au bnc, văd…)
Multumesc pt raspunsuri si rabdare..


Randy 3 e o statie CB portabila. Deci foloseste banda de 11 m (27 MHz). Pe cand  scannerul care vrei sa-l cumperi acopera o plaja mai mare de frecvente: 25-88 MHz, 108-137, 137-174 MHz, 225-400, 400-512 MHz und 806-960 MHz.

Deci cu scannerul poti asculta si CB-ul, dar in schimb cu statia Randy poti opera doar in CB. Indiferent ce antene conectezi la el.

Daca la asta te refereai...asta am inteles.

73!

#570
Profix43

Profix43

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.04.2021
Stiu ce benzi foloseste fiecare, nu sunt chiar neatiutor!
Folosesc statii cb de 15 ani…
Am tot citit pe aici si mi-a starnit interesul si un scanner, ca sa ascult ce se emite si pe alte frecvente! Asadar, vreau sa ma joc nitel sa invat cat mai multe despre radio, frecvente, etc!
Intreb daca e ok acest scanner sau pot lua ceva mai performant, la un buget de maxim 1000 lei
Repet, rog pe cineva experimentat , care intelege ce spun si imi argumenteaza!!!

#571
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,274
  • Înscris: 24.11.2002
Tetra chiar daca reusesti sa o receptionezi si decoda, nu o poti decripta. Asa ca 0 sanse,
Sa pui antene mai mari, diferite pe scaner este ok. Poti folosi adaptoare SMA la BNC in functie de mufele de pe  aparat si de pe antene.
Pe statia de CB e bine/recomandat pentru integritatea ei sa folosesti antene dedicate si acordate benzi de frecventa pe care emite. Cea de la scanner s-ar putea sa nu fie acordata pentru 27MHz. Asa ca e de citit documentatiile. Cum scanerul nu emite, poti sa ii pui orice tip de antena aproape care se potriveste sau o poti potrivi prin mufe adaptoare.

#572
Profix43

Profix43

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.04.2021
Multumesc, Vestale!
Si e ok scannerul asta? Gasesc ceva mai bun? Tot asa, cu display generos si banda larga de frecvente?

#573
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,274
  • Înscris: 24.11.2002
Nu as zice ca Uniden 125xlt are banda chiar larga de receptie, lucruri interesante se pot asculta in unde scurte cu antene corespunzatoare, fie ca sunt posturi de radio, fie ca sunt comunicatii intre radioamatori, dar lucrurile nu mai sunt chiar portabile, depinde si de antene.

#574
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Profix43, on 29 aprilie 2021 - 00:03, said:

Aa, ce vreau de la scanner? Sa aiba plaja de frecvente cat mai mare( uniden asta ar fi ok), sa pot prinde si ceva avioane, dar si maimute( pe aci am invatat termenul)…
Oare pe frecventele pompierilor/smurd/jandarmi/politie , mai merge ascultat? Citeam discutii despre TETRA, apoi despre digitalizare mult mai performanta, cu vrecvente care se schimba la cateva secunde sau milisecunde…
Cam asta vreau de la scanner!
Practic asta mai trebuia, sa poata asculta oricine la liber comunicatiile politiei...

#575
Profix43

Profix43

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.04.2021
Practic , daca ai fi citit pe aci pe forum, acum multi ani, cand erau pe analogic, se putea maxim asculta!!!
De cand sunt pe digital nu prea mai merge…si spun nu prea, pentru ca sunt baieti care au gasit variante si pentru asa ceva!
Sa nu mai spun ca politia inca foloseste statii motorola mai vechi uneori, si clar se pot asculta!
Daca nu ai raspunsuri pentru ceea ce am intrebat, chiar nu te poti abtine? Trebuia sa spui si tu ceva…..

#576
Profix43

Profix43

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.04.2021
@vestale: imi poti recomanda ceva mai performant? Cu banda mai larga, pas si alte reglaje performante? Si pentru cele mobile, cam ce antena? Ca cele cb au frecventa lor..nu se va auzi bine…tot pe aici am citit!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate