Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Cum receptionam HDTV via Satelit?

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
smv167

smv167

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 01.02.2006

View Postmartinez, on Nov 12 2007, 21:10, said:

offtopic: pentru a-mi satisface insa curiozitatea nebuna nu am mai rezistat si mi-am luat xbox360,
neinspirata alegere , uite aici http://www.elstar.ro...6847033d6d7ff05

#38
martinez

martinez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 11.10.2007

View Postsmv167, on Nov 13 2007, 17:56, said:

neinspirata alegere , uite aici http://www.elstar.ro...6847033d6d7ff05

:D imi vine s-o bag iar p`aia cu "saracii cu laptop ..." probabil daca spicuiai de la inceput intelegeai de ce nu toti aleg skystar-ul, cat despre xbox360, hmmmm, sunt printre fericitii adolescenti de peste 30 ani  :P

#39
martinez

martinez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 11.10.2007
sa nu ziceti ca v-am lasat asa ...
ce-am ales pana la urma:

alta antena, nu stiu inca ce diametru ...
am cumparat un receptor KATHREIN (e destul de misto, dar pentru cine nu are timp si nu are probleme pe cap, sa nu-l ia ...)
restul ...motor, pozitioner.

vad deja cateva hd-uri libere, si chiar HD Suisse, imaginea este incredibila ...

iar ca media center, baietii care lucreaza la softuri pentru kathrein promit sa-l faca sa vada si alte containere, poate chiar mkv, de pe hdd extern pe usb ... atunci practiv el se va transforma in media center ... abia astept ...

oricum investitia in hd deocamdata este un pic hazardata, dar mie-mi place la nebunie, chiar si alea cateva canale hd ...



martinez

#40
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
incearca sa trimiti din pc fie pe mufa vga daca tv ul are ( majoritatea au0 la rezolutia nativa a tv ului, majoritatea 1360 pe 7 si ceva ( nu sunt sigur) sau cu o placa video cu iesire hdmi ( pe la 200 de lei gasesti). se va vedea foarte bine pe tv, crede-ma.
in felul asta poti vedea , daca pc ul duce, si mkv uri si wmv uri hd. chiar si blueray rip, dar vei avea nevoie de un p4 la peste 3 Gh, un core duo ( mai bine 2 duo) la peste 2 Gh, 2 Gb ram si o placa video decenta ( nvidia8500 gt e undeva la 200 si ceva de lei, cu iesire hdmi)

si nu ar strica o placa de sunet cu iesire optica pt intrarea in HomeCinema ul tau.

#41
danilo

danilo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 04.03.2005
1.Ce oala ai luat ?
2.Ce FTA-uri romanesti poti vedea cu Kathy?(bineinteles nu HD)
+ ce amanunte mai crezi ca poti sa dai pt unul care nu a pus mana pe sateliti pana acum...

#42
spaniolul

spaniolul

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 876
  • Înscris: 19.01.2007

View Postdanilo, on Jan 28 2008, 21:16, said:

1.Ce oala ai luat ?
2.Ce FTA-uri romanesti poti vedea cu Kathy?(bineinteles nu HD)
+ ce amanunte mai crezi ca poti sa dai pt unul care nu a pus mana pe sateliti pana acum...
1] Antena ca marime depinde foarte mult de ce sateliti vrei sa vezi si de locatia ta
2]Cu kathy poti vedea absolut orce program,avantajul este ca le poti vedea si pe cele HD
3]depinde ce amanunte vrei sa sti; marime antena,instalare,receiver etc,da un search pe forum si vei gasi raspuns la absolut toate intrebarile. :P

Edited by spaniolul, 28 January 2008 - 22:05.


#43
martinez

martinez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 11.10.2007

View Postspaniolul, on Jan 28 2008, 23:05, said:

1] Antena ca marime depinde foarte mult de ce sateliti vrei sa vezi si de locatia ta
2]Cu kathy poti vedea absolut orce program,avantajul este ca le poti vedea si pe cele HD
3]depinde ce amanunte vrei sa sti; marime antena,instalare,receiver etc,da un search pe forum si vei gasi raspuns la absolut toate intrebarile. :P


off, amanunte, sincer, daca nu ai mai incercat satelit si nu te mananca tare, nu incerca, eu mai am un pic si-mi scot tot parul din cap ... daca totusi vrei neaparat, nu incepe cu kathy, ia dreambox, majoritatea au si gasesti mai usor pe cineva sa te ajute, deocamdata kathrein-ul este un pic prohibitiv din punctul de vedere al informatiilor ( sau daca intelgi limbajul astora cu linux, iti poate fi mai simplu); final, toatra treaba asta cu satelitul este ca un domino, cade prima piesa dupa care nu se mai opreste ...
antena, nu stiu inca, 1.8 aluminiu probabil daca chiar trebuie sau 1.5 al daca imi ajunge.
nu chiar orice program, unele nu-ti intra daca nu e reglata bine antena, altele de la dth-uri locale focusat si maxtv cu subscriptii platite, altele sunt codate si-ti trebuie key, le mai gasesti pe net, iar altele le poti vedea in sistem sharing (gen dc++) da cu ccartele cu subscriptii ... eu momentan nu beneficiez de ultima varianta.

offtopic
@spaniolu - nici acum n-am reusit sa-mi reglez/schimb antena; poate iti ramane o farama de timp sau doar un rest de drum in zona chitila/bucuresti, doar sa treci sa vezi, mi-ar placea tare mult si ti-as fi tare recunoscator.

martinez

#44
spaniolul

spaniolul

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 876
  • Înscris: 19.01.2007

View Postmartinez, on Jan 29 2008, 00:53, said:

off, amanunte, sincer, daca nu ai mai incercat satelit si nu te mananca tare, nu incerca, eu mai am un pic si-mi scot tot parul din cap ... daca totusi vrei neaparat, nu incepe cu kathy, ia dreambox, majoritatea au si gasesti mai usor pe cineva sa te ajute, deocamdata kathrein-ul este un pic prohibitiv din punctul de vedere al informatiilor ( sau daca intelgi limbajul astora cu linux, iti poate fi mai simplu); final, toatra treaba asta cu satelitul este ca un domino, cade prima piesa dupa care nu se mai opreste ...
antena, nu stiu inca, 1.8 aluminiu probabil daca chiar trebuie sau 1.5 al daca imi ajunge.
nu chiar orice program, unele nu-ti intra daca nu e reglata bine antena, altele de la dth-uri locale focusat si maxtv cu subscriptii platite, altele sunt codate si-ti trebuie key, le mai gasesti pe net, iar altele le poti vedea in sistem sharing (gen dc++) da cu ccartele cu subscriptii ... eu momentan nu beneficiez de ultima varianta.

offtopic
@spaniolu - nici acum n-am reusit sa-mi reglez/schimb antena; poate iti ramane o farama de timp sau doar un rest de drum in zona chitila/bucuresti, doar sa treci sa vezi, mi-ar placea tare mult si ti-as fi tare recunoscator.

martinez


OK!! ce zici de luni? ai nr meu in PM!!

#45
danilo

danilo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 04.03.2005
Astept si io pm

#46
piri

piri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 19.11.2006

View Postmartinez, on Jan 27 2008, 15:22, said:

vad deja cateva hd-uri libere, si chiar HD Suisse, imaginea este incredibila ...

iar ca media center, baietii care lucreaza la softuri pentru kathrein promit sa-l faca sa vada si alte containere, poate chiar mkv, de pe hdd extern pe usb ... atunci practiv el se va transforma in media center ... abia astept ...
oricum investitia in hd deocamdata este un pic hazardata, dar mie-mi place la nebunie, chiar si alea cateva canale hd ...
martinez

Cite programe HD prinzi si ce programe sint, documentare...?
Antena ramine pe pozitie sau trebuie sa-i schimbi unghiul pentru a gasi posturi noi?
Imaginea hd este ca cea din magazine unde se prezinta lcd-uri?...ma refer la acele imagini unde se vad si porii de pe piele.

Edited by piri, 07 February 2008 - 14:24.


#47
martinez

martinez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 11.10.2007

View Postpiri, on Feb 7 2008, 14:22, said:

Cite programe HD prinzi si ce programe sint, documentare...?
Antena ramine pe pozitie sau trebuie sa-i schimbi unghiul pentru a gasi posturi noi?
Imaginea hd este ca cea din magazine unde se prezinta lcd-uri?...ma refer la acele imagini unde se vad si porii de pe piele.

numarul programelor prinse depinde de dimensiunea antenei, sunt si documentare, antena trebuie rotita, dar daca are motor, pozitioner si rcv-ul diseq1.2, se roteste singura dupa o singura sesiune de setari in prealabil.
imaginea, la unele, este intradevar ca cea din magazine (ai senzatia ca te uiti pe geam)... la altele insa, hd-ul este 720p nu 1080i si se vede o scadere de calitate, de multe ori nu pare hd ...

oricum, merita, mai nasol e cand treci de la un canal HD la unul SD, ai senzatia ca te-ai intors in timp ...

m

#48
piri

piri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 19.11.2006
Deci din cite am inteles eu pe aici mai pe romaneste trebuie in primul rind sa ai un receiver HD, o antena mai maricica sa poata capta bine, un lcd HD si cablurile aferente.Dupa care te apuci si cauti posturi care emit HD.Banuiesc ca pt. posturile care nu emit in HD nu se poate face nimic pentru a le putea vedea HD!?

Edited by piri, 07 February 2008 - 14:55.


#49
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Nu se poate face nimic... deocamdata oferta de programe este restransa insa in scurt timp vor mai aparea si alte canale in HD
Important pentru noi sa fie FTA... sunt canale straine si e mai greu cu o subscriptie oficiala
Sa speram ca va aparea si un pachet pt romani, in HD...
Oferta actuala (via satelit) arata cam asa:

http://www.flysat.com/hdtv-freq.php

Se poate face si o ''smecherie'' la o eventuala instalatie exclusiv pentru HD... cu o singura antena de 1.2M se poate capta semnal atat de la Astra 19.2'E cat si de la Eurobird 9'EST si avem lista:

Luxe TV HD
MelodyZen HD
Venice HD

Anixe HD
Sat1 HD
Pro7 HD

Edited by rz, 07 February 2008 - 15:23.


#50
spaniolul

spaniolul

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 876
  • Înscris: 19.01.2007
Eu raman la parerea mea;
este prea devreme sa investim in HD,programe putine imprastiate pe o gramada de sateliti,majoritatea sunt codate,una peste alta o investitie minima la ora actuala ca sa vezi cele cateva programa duce la 600-800E receiver HD si antena mobila ca sa nu mai zic de LCD/Plasma HD,concluzia? peste 1-3 ani merita,pentru cei ce sunt nerabdatori sa vada HD si au bani de aruncat lasati un PM!

#51
iuli_psx

iuli_psx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.11.2005
ahhhhhhhhhh
       totul a inceput asta toamna cand mi-am luat o camera video hd. un sony cu hdd de 40 giga ce inregistraza hd la 1440x1080. de atunci a inceput nebunia. unpgrade comp ... ca sacada, codecuri, sofware-uri.....in decembrie tv full hd 1920x1080p........
       ma tot gandeam cum sa fac sa ma bucur la maxim de performantele tv-ului si era cat pe ce sa iau in tvix, dar dupa deliberari am zis un laptop mai potent cu iesire hdmi sa ma folosesc mai mult de bani, dupa care am vazut un tuner tv pt pc care stie de dvb-s2, un search scurt pe ww.lyngsat.com si m-am lamurit ce pot sa receptionez... discovery, national geografic, tv1000 si altele in format hd.
       asa ca m-am hotarat sa imi iau o carcasa antec fusion, o placa de baza cu iesire hdmi, un procesor mai potent, un Hauppauge TV Tuner WINTV HVR4000, si o antena de 1,5 2 metri si normal un blue ray sa fie de un adevarat media center.
       astept parerile voastre si sfaturi pentru receptia *decodarea* programelor de mai sus.
       mentionez ca toate serialele si filmele le iau in 720p de pe net si sunt f multumit ce fel se vad pe tv de pe computeru "vechi"

Edited by iuli_psx, 09 February 2008 - 16:21.


#52
spaniolul

spaniolul

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 876
  • Înscris: 19.01.2007

View Postiuli_psx, on Feb 9 2008, 16:19, said:

ahhhhhhhhhh
       totul a inceput asta toamna cand mi-am luat o camera video hd. un sony cu hdd de 40 giga ce inregistraza hd la 1440x1080. de atunci a inceput nebunia. unpgrade comp ... ca sacada, codecuri, sofware-uri.....in decembrie tv full hd 1920x1080p........
       ma tot gandeam cum sa fac sa ma bucur la maxim de performantele tv-ului si era cat pe ce sa iau in tvix, dar dupa deliberari am zis un laptop mai potent cu iesire hdmi sa ma folosesc mai mult de bani, dupa care am vazut un tuner tv pt pc care stie de dvb-s2, un search scurt pe ww.lyngsat.com si m-am lamurit ce pot sa receptionez... discovery, national geografic, tv1000 si altele in format hd.
       asa ca m-am hotarat sa imi iau o carcasa antec fusion, o placa de baza cu iesire hdmi, un procesor mai potent, un Hauppauge TV Tuner WINTV HVR4000, si o antena de 1,5 2 metri si normal un blue ray sa fie de un adevarat media center.
       astept parerile voastre si sfaturi pentru receptia *decodarea* programelor de mai sus.
       mentionez ca toate serialele si filmele le iau in 720p de pe net si sunt f multumit ce fel se vad pe tv de pe computeru "vechi"


Ceea ce vrei tu e acceptabil doar ca in calculele tale ai omis un lucru esential,adica asta;
http://www.elstar.ro...d2040405b51c25b
cat despre decodarea programelor HD eu as zice sa te multumesti cu cele fta si cu cele cateva pentru care exista key,succes.

#53
iuli_psx

iuli_psx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.11.2005

View Postspaniolul, on Feb 9 2008, 16:50, said:

Ceea ce vrei tu e acceptabil doar ca in calculele tale ai omis un lucru esential,adica asta;
http://www.elstar.ro...d2040405b51c25b
cat despre decodarea programelor HD eu as zice sa te multumesti cu cele fta si cu cele cateva pentru care exista key,succes.



de ce am nevoie si de SkyStar ? nu e de ajuns ce am pus eu acolo? sau e mai buna recomandarea ta?

#54
spaniolul

spaniolul

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 876
  • Înscris: 19.01.2007

View Postiuli_psx, on Feb 10 2008, 08:32, said:

de ce am nevoie si de SkyStar ? nu e de ajuns ce am pus eu acolo? sau e mai buna recomandarea ta?

Ca sa poti vedea programele HD via satelit si sa le mai si decodeziu iti trebuie obligatoriu;
http://www.elstar.ro...d2040405b51c25b
cu tv-tunerul nu faci mai nimic. lista de programe HD via satelit o ai aici;
http://www.flysat.com/hdtv-freq.php

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate