Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare
 Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.
 Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...
 

Cum receptionam HDTV via Satelit?

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
spaniolul

spaniolul

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 876
  • Înscris: 19.01.2007

View Postmartinez, on Oct 30 2007, 23:26, said:

intradevar in afara de hdd are cam tot ce ma intereseaza si am mai citi pe forumuri, lumea vorbeste de bine despre el;
pot sa-i infig un hdd pe unul din usb-uri si sa faca si play fara sacadari? daca da, se poate trimite prin retea, pe acest hdd, date?
ce fac cu pozitionerul, ce ma sfatuiesti? asta care-l am este destul de vechi si nu stie sa mute si satelitii daca schimb un canal de pe un satelit pe altul, nu are interfata cu recv, plus ca pozitioneaza cu o oarecare eroare.



Aici ai pozitionere care nu sunt scumpe si se misca destul de bine,fara probleme;
http://www.elstar.ro...03bbd36595922e7
cat despre cealalta problema citeste aici;
http://www.sateliti....read.php?t=1182

#20
martinez

martinez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 11.10.2007

View Postspaniolul, on Oct 31 2007, 09:21, said:

Aici ai pozitionere care nu sunt scumpe si se misca destul de bine,fara probleme;
http://www.elstar.ro...03bbd36595922e7
cat despre cealalta problema citeste aici;
http://www.sateliti....read.php?t=1182

am comandat pozitionerul SRT V50, cu link-ul al doilea, il mai citisem de cateva ori, ori citesc eu printre randuri ori nu scrie nimic de play de pe un hdd extern ...

#21
spaniolul

spaniolul

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 876
  • Înscris: 19.01.2007

View Postmartinez, on Nov 1 2007, 07:43, said:

am comandat pozitionerul SRT V50, cu link-ul al doilea, il mai citisem de cateva ori, ori citesc eu printre randuri ori nu scrie nimic de play de pe un hdd extern ...

Era atat de greu sa pui intrebarea asta acolo? nui nimic am pus eu aceasta intrebare si acum sa asteptam un raspuns din partea celor ce il detin,deci; urmareste linkul;
http://www.sateliti....17600#post17600

#22
martinez

martinez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 11.10.2007
merci, ai dreptate, dar din acelasi motiv pentru care vreau doar o telecomanda, nu prea postez intrebari pe mai multe forumuri, mereu uit de unde sa le iau ... :) de aia am deschis topic, sa le strang pe toate aici, din pacate nu se inghesuie multi sa-si spuna opiniile sau sa-si deconspire secretele pretioase; (traim intr-o jungla si doar cei puternici supravietuiesc).


Multumesc.

#23
martinez

martinez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 11.10.2007
LNB ?? ce LNB ar trebui sa cumpar pentru antena parabolica, aluminiu, 1,8,m?

#24
spaniolul

spaniolul

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 876
  • Înscris: 19.01.2007

View Postmartinez, on Nov 2 2007, 15:52, said:

LNB ?? ce LNB ar trebui sa cumpar pentru antena parabolica, aluminiu, 1,8,m?


Iti recomand un lnb cu flansa INVERTO 0,3 db,e ff bun merge excelent costa doar 25 ron,totodata iti trebuie si un ghid de unda costa 20 ron,soliciti la orce magazin de specialitate aceste 2 lucruri si va fi ok!

#25
The Godfather

The Godfather

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.09.2007
martinez,uite aici solutia pe care am gasit o eu:

http://forum.softped...howtopic=302248

www.tvix.ro

in maxim 2 saptamini o sa imi achizitionez echipamentul-filme ,documentare gasesti pe net destule .

#26
spaniolul

spaniolul

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 876
  • Înscris: 19.01.2007

View PostThe Godfather, on Nov 2 2007, 20:21, said:

martinez,uite aici solutia pe care am gasit o eu:

http://forum.softped...howtopic=302248

www.tvix.ro

in maxim 2 saptamini o sa imi achizitionez echipamentul-filme ,documentare gasesti pe net destule .


Ceea ce recomanzi tu este pentru;receptie DVB-T,iar omul vrea receptie satelit,ceea ce alta mancare de peste cu alta garnitura de programe,ia arunca o privire la programele HDTV de aici si  fa o comparatie cu cele cateva programe terestre,sunt sigur ca iti vei schimba impresia;
http://www.lyngsat.com/hd/index.html
aici sunt satelitii cu programele ce te vor interesa.

#27
The Godfather

The Godfather

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.09.2007

View Postspaniolul, on Nov 2 2007, 23:53, said:

Ceea ce recomanzi tu este pentru;receptie DVB-T,iar omul vrea receptie satelit,ceea ce alta mancare de peste cu alta garnitura de programe,ia arunca o privire la programele HDTV de aici si  fa o comparatie cu cele cateva programe terestre,sunt sigur ca iti vei schimba impresia;
http://www.lyngsat.com/hd/index.html
aici sunt satelitii cu programele ce te vor interesa.
\

'spaniolul' nu te contrazic  dar eu i am expus o optiune care nu e rea deloc dar bineinteles ca nu se compara cu ce poate "prinde" pe satelit si dealtfel de la anul asa voi face si eu dar in "oraselul" meu gasesc mai greu vreun instalator "profi" si pina atunci adopt aceasta solutie.

#28
martinez

martinez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 11.10.2007
ce sa zic,  e draguta jucaria, dar daca reusesc sa iau KATHREIN-ul si sa aiba si suportul s-ata nu vad la ce ar mai fi bun media center-ul, doar pentru dvb-t ceea ce deocamdata in ro si nu numai e prea la inceput ...
pe de alta parte ma uitam prin magazine si ma batea gandul sa inlocuiesc un media center cu xbox 360 care in banii 5100-ului are si hd-dvd si hdd 120gb, nu mai zic ca ai si un joc ;)

...sa va povestesc cu dvb-t, la inceputul anului disperat dupa tehnologia noua, am ajuns la viena intr-un mediamarkt; cumpar repede un dvb-t usb si dau fuga la masina sa-l si probez, nu mai aveam rabdare; dau search, uit sa scot antena afara din masina - nimic; scot antena, search, 2prog; ma gandesc ca nu e bun usb-ul ma duc si cer banii; cand ajung in ro, pentru ca nu era de ajuns, imi cumpar un avermedia pcmcia, in ro prind cele 5 cunoscute; plec la milano imi iau tunerul cu mine, na la hotel, mai eram cu cineva "lasa ca am receiverul cu mine" ... :)))))))))) surpriza, NIMIC;
daca mai e rost de morala, nu prea ai ce face deocamdata cu dvb-t-ul nu numai in ro. (lasand la o parte ca la setarile tunerului ca sa receptionezi posturile din ro trebuie sa setezi bulgaria) :)))))

#29
spaniolul

spaniolul

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 876
  • Înscris: 19.01.2007

View PostThe Godfather, on Nov 3 2007, 12:13, said:

\

'spaniolul' nu te contrazic  dar eu i am expus o optiune care nu e rea deloc dar bineinteles ca nu se compara cu ce poate "prinde" pe satelit si dealtfel de la anul asa voi face si eu dar in "oraselul" meu gasesc mai greu vreun instalator "profi" si pina atunci adopt aceasta solutie.


Spune in ce orasel locuiesti si poate te punem in legatura cu una din echipele zonale care este si prin judetul tau si te rezolva ei cu tot ce ai nevoie!

#30
smv167

smv167

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 01.02.2006
Cred ca pentru RO si Tv poti sa uiti de DVB-T .Si pentru ceva timp si de DVB-C :D

#31
mdoxan

mdoxan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 10.11.2007

View Postspaniolul, on Nov 3 2007, 16:38, said:

Spune in ce orasel locuiesti si poate te punem in legatura cu una din echipele zonale care este si prin judetul tau si te rezolva ei cu tot ce ai nevoie!


In aceeasi situatie sunt si eu ca si Martinez... ma refer la faptul ca ma intereseaza un sistem de satelit dar daca se poate sa faca si play de pe HDD...

In primul rind nu am reusit sa gasesc in Bucuresti (pe net) nici o firma sau un baiat de treaba care sa instaleze un sistem de satelit. Apropo de oferta de la "Spaniolu"... ai cum sa ma ajuti

Am citit toate linkurile trimise de voi plus altele ... si inca nu am putut sa ma decid ...

Vreau neaparat sa vad HD pentru a ma bucura de ultima investitie in LCD si pentru asta ca si solutie avind in vedere raportul pret/calitate nu am gasit decit:

1. Kathrein UFS 910
- cu mici probleme dar cu dezvoltare intensa si posibilitati de update multiple
- nu prea zice nimeni in termeni cunoscuti de mine cum sta cu decodarea.... dar presupun ca sta bine

2. Skystar HD
- aici nu prea sunt multe informatii dar se pare ca se pot face multe...
- ramine problema ca sunt inca legat de computer

Rugaminte daca puteti da ceva mai multe informatii ... eventual pe email personal...

Multumesc mult anticipat

#32
smv167

smv167

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 01.02.2006
AB IpBox 9000 ( CubeRevo HD )

#33
spaniolul

spaniolul

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 876
  • Înscris: 19.01.2007

View Postmdoxan, on Nov 10 2007, 21:11, said:

In aceeasi situatie sunt si eu ca si Martinez... ma refer la faptul ca ma intereseaza un sistem de satelit dar daca se poate sa faca si play de pe HDD...

In primul rind nu am reusit sa gasesc in Bucuresti (pe net) nici o firma sau un baiat de treaba care sa instaleze un sistem de satelit. Apropo de oferta de la "Spaniolu"... ai cum sa ma ajuti

Am citit toate linkurile trimise de voi plus altele ... si inca nu am putut sa ma decid ...

Vreau neaparat sa vad HD pentru a ma bucura de ultima investitie in LCD si pentru asta ca si solutie avind in vedere raportul pret/calitate nu am gasit decit:

1. Kathrein UFS 910
- cu mici probleme dar cu dezvoltare intensa si posibilitati de update multiple
- nu prea zice nimeni in termeni cunoscuti de mine cum sta cu decodarea.... dar presupun ca sta bine

2. Skystar HD
- aici nu prea sunt multe informatii dar se pare ca se pot face multe...
- ramine problema ca sunt inca legat de computer

Rugaminte daca puteti da ceva mai multe informatii ... eventual pe email personal...

Multumesc mult anticipat




Oare crezi ca merita investitia pentru HD? nu de alta dar sunt prea putine programe care emit in HD,orcum eu recomand kathrein,mai multe despre el cat si despre rec.HD ai aici;
http://www.sateliti....isplay.php?f=59
acum nu ramane decat sa alegi!

#34
mdoxan

mdoxan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 10.11.2007

View Postspaniolul, on Nov 12 2007, 06:46, said:

Oare crezi ca merita investitia pentru HD? nu de alta dar sunt prea putine programe care emit in HD,orcum eu recomand kathrein,mai multe despre el cat si despre rec.HD ai aici;
http://www.sateliti....isplay.php?f=59
acum nu ramane decat sa alegi!

Vreau sa vad HD doar pentru faptul ca am un LCD mult prea scump ca sa nu folosesc HDul :) Plus ca sunt super curios cum se vede....
Avind invedere ca sunt dispus sa dau in jur de 300 EUR pentru un receiver HD ce parere aveti despre:

1. Kathrein UFS910
Care ar fi ultimele rezultate la el? Stie si HDD extern acum? Se poate face si play Divx de pe HDD?
Problema este ca nu il gasesc in RO. O sa trebuiasca sa fac cumva sa il aduc din Germania...

2. OPTICUM 7700HD
Vad ca este disponibil in RO.
Ce puteti spune despre el? Are posibilitati de decodare??

3. Se poate sa imi trimiteti si mie un nr de tel de la "un baiat bun" care poate sa faca o instalare de antena etc in Bucuresti Calea Vitan???

Mihai

#35
spaniolul

spaniolul

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 876
  • Înscris: 19.01.2007

View Postmdoxan, on Nov 12 2007, 10:46, said:

Vreau sa vad HD doar pentru faptul ca am un LCD mult prea scump ca sa nu folosesc HDul :) Plus ca sunt super curios cum se vede....
Avind invedere ca sunt dispus sa dau in jur de 300 EUR pentru un receiver HD ce parere aveti despre:

1. Kathrein UFS910
Care ar fi ultimele rezultate la el? Stie si HDD extern acum? Se poate face si play Divx de pe HDD?
Problema este ca nu il gasesc in RO. O sa trebuiasca sa fac cumva sa il aduc din Germania...

2. OPTICUM 7700HD
Vad ca este disponibil in RO.
Ce puteti spune despre el? Are posibilitati de decodare??

3. Se poate sa imi trimiteti si mie un nr de tel de la "un baiat bun" care poate sa faca o instalare de antena etc in Bucuresti Calea Vitan???

Mihai


In principiu orce alegi ca receiver trebuie obligatoriu sa aiba suport tehnic,fara acesta nu poti face mai nimic cu receiverul,adica il poti folosi doar la ceea ce este conceput si nimic mai mult,de aceea eu recomand kathrein,chiar daca are un suport tehnic inferior dreamboxului el totusi exista si poti face multe,pentru restul citeste ce scrie in linkul de mai sus.
pentru instalare ai nr. meu de telefon in PM!

Edited by spaniolul, 12 November 2007 - 16:23.


#36
martinez

martinez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 11.10.2007
Mihai, ma bucur ca nu sunt singurul disperat dupa noua tehnolgie hd, eu intre timp m-am decis la katherein pentru receptia satelit;
Nu am reusit inca sa-l comand, am rugat pe cineva din germania dar nu a gasit prin market-urile comune, se pare ca si acolo este pentru "cunoscatori" jucaria.
incerc sa comand online sau dau o fuga, sper la sfarsitul lunii, pana acolo sa caut cu ochii mei.
Cert e ca din ce in ce sunt mai inglobat in telecomenzi, iar solutia unui media center destept, care sa stie si DVB S/T HD, si sa faca si play de pe hdd si din retea si mkv.uri si CAM-uri si decodate si suport si pret corect, cam greu de gasit; ma gandeam daca nu ar fi o solutie sa compun eu un media center dintr-un kit barebone in care sa le adun pe toate acolo cu un PCI sky si o solutie de telecomanda ...

offtopic: pentru a-mi satisface insa curiozitatea nebuna nu am mai rezistat si mi-am luat xbox360, l-am conectat in retea prin mediacenter-ul de la microsoft si vad, deocamdata, containerele wmv in format HD, pot face play de pe orice hdd pe usb si astept cu nerabdare sa apara nus` ce care sa poata play si alte containere decat wmv;
in pauza meicului le-am aratat unor prieteni un film hd, cand am trecut inapoi pe meci impresia generala a fost ca ne-am intors in timp dupa razboi atat de oribila parea imaginea SD de la DIGITV.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate