Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cluster windows 2000/2003

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
7omca7

7omca7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 12.07.2003
Stie cineva mai multe despre clustering pe windows 2000
sau 2003 (diferente intre cele doua legat de clustering).
Eventual cu ce trebuie sa incep etc.

Thx

#2
nevrax

nevrax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 19.05.2004
e simplu de tot!

daca nu ai cum sa faci teste iti dau un pont: VMWARE

ia-ti de pe net ultima versiune (vorkstation-ul) 4.52

iti recomand VMWare pt orice tip de teste de retea inainte sa implementezi direct pe retea.

simuleaza un pc in care adaugi cate placi de retea vrei, cate hdd-uri cate usb-uri cate etc-uri vrei :)

iar pt tine e super pentru ca pot reutiliza imaginea unui hdd ca sa nu mai reinstalezi windows-ul 2000/2003 pentru testele de cluster

unde mai pui ca poti face bridge intre 2000-iul simulat si reteaua fizica ;)

ehe... cate combinati ifrumoase se pot face... de mai mare frumusetea

dar, zic eu, ti-am oferit o solutie simpla si eficienta

daca ai necazuri cu vmware... vin` la moshu :D

spor!

#3
7omca7

7omca7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 12.07.2003
Nu e problema de teste (ca asta o sa facem ca masinile sunt)
da' cam ce ar trebui sa stiu in mare inainte legat de
configurare sau ce probleme ar putea sa apara.

Thx

#4
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
uita-te inainte pe aici si discutam punctual daca vrei:

http://www.microsoft...clustering.mspx
http://www.microsoft...clustering.mspx

@off-topic: nevrax, varianta de workstation la VMWare se preteaza cand vrei sa inveti cu ce se mananca un AD, un ISA, etc .... cand e vorba de clustering, recomand VMWare GSX server, pentru ca discutam de tehnologii de corporate level  ;) ...

#5
nevrax

nevrax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 19.05.2004
Pai de unde ai licenta la GSX?

Eu cel putin nu sustin pirateria! Nu mai da idei la uamni :)

#6
laurentiu907

laurentiu907

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.12.2003
Hihihihi... Gandeste-te altfel... 86% din solutiile pe care le oferim aici, risca sa fie aplicate si executate pe copii pirat...

Asa ca.... Nici eu nu o sustin, dar nici nu ma lupt sa o dau jos... Daca ne-am civiliza, ar disparea de la sine...

#7
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003

Quote

Originally posted by nevrax
Pai de unde ai licenta la GSX?

Eu cel putin nu sustin pirateria! Nu mai da idei la uamni :)

de acord, dar ... nici VMWare Workstation nu este moca ..."intamplator" , chiar am licenta la el ... :)

cat despre sustinerea pirateriei: sa nu crezi ca pe aici posteaza numai home-useri cu retele de cartier ... sunt destui care vin cu probleme reale, tip corporate, intalnite la servici; in momente de genu' asta nustau sa-mi pun problema daca are sau nu licenta (la fel de bine puteam sa intreb daca are licenta de W2k3 ....)

#8
7omca7

7omca7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 12.07.2003
Stie cineva cum poti rula IIS intr-un cluster de 2000 sau 2003.

THX

#9
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
uita-te pe aici: http://support.micro...om/?kbid=248025 ... mai caut ceva mai detaliat ...

in principiu, pentru IIS este de preferat sa folosesthi NLB (Networl Load Balancing) decat Clustering Services.

#10
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
vezi shi pe aici : http://www.informit....cle.asp?p=25923

#11
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002

Quote

Hihihihi... Gandeste-te altfel... 86% din solutiile pe care le oferim aici, risca sa fie aplicate si executate pe copii pirat...

Asa ca.... Nici eu nu o sustin, dar nici nu ma lupt sa o dau jos... Daca ne-am civiliza, ar disparea de la sine...

Off: se executa pe copii pirat pentru ca se invata..in ziua de azi nu mai ai sansa ca intr-o corporatie sa faci asa ceva pe copii nelicentiate.... tragi Volume Licenses + OSL si te-ai scos cu banii foarte bine.... si faci ce vrei...

Pirateria o sa existe tot timpu..... creierele se formeaza in campusuri sau wherever pe produse pirat... ca elev ce in cele din urma vei lcura intr-un cadru legal, nu iti permiti/nu are rost sa dai zeci de mii de dolari pe anumite produse pe care, in cele din urma, ai putea sa nu le intelei sau sa nu intelegi chiar tot pana la capat si sa o lasi balta sa te reprofilezi.....


On: am icnercat o gramada de chestii corporate pe VMWare-uri, din pacate nu am decat 512 ram... as dori ceva detalii depsre GSX.... nu pot sa caut acum caci nu sunt acasa :(.. thanx

#12
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
@pitick: off-topic, am ceva docs despre GSX & ESX pe la servici ... scotocesc dupa ele shi itzi trimit ... personal, vad virtualizarea computing systems ca fiind viitorul ....

#13
vrajeala

vrajeala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 04.08.2002
Am o idee ce este un cluster cand e vorba de HDD, dar cand e vorba de Windows 2003 Cluster nu stiu ce inseamna. Luminati-ma pls.
Am instalat Win2003 intr-o masina virtuala(MS, Virtual PC) pt teste si de aia nu stiu daca am instalat Windows Cluster si la ce este bun.

#14
renamed1

renamed1

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 126
  • Înscris: 01.12.2006
din cate stiu eu GSX nici nu se mai comercializeaza in locul lui e VMWare Server care e free.
ESX-ul e pe bani .. si vine cu propriul sistem de operare .. ceva kernel linux .. daca nu ma insel

Iar daca banii nu sunt o problema se poate folosii VMware High Availability (HA). Il stiu in functiune si ce poate face e de-a dreptul superb.

Edited by cosmin.sideras, 04 February 2007 - 02:17.


#15
plumflorin

plumflorin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.02.2007
Pentru mine descoperirea VMWare a fost ce-a mai placuta surpriza  dupa descoperirea LAN-ului... :)

#16
renamed1

renamed1

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 126
  • Înscris: 01.12.2006
:))

#17
micu`TZU

micu`TZU

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 03.05.2007

View PostPreTXT, on Jul 12 2004, 08:04, said:

sa nu crezi ca pe aici posteaza numai home-useri cu retele de cartier ... sunt destui care vin cu probleme reale, tip corporate, intalnite la servici

so true
so so true

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate