Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 

SA FACUT UPDATEUL LA PR !

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
w3bmaster

w3bmaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 29.03.2006
Si daca sa updatat pr care e faza ????

Ba cand o sa intelegeti si voi ca e doar un numar Pozitiile in SERPs conteaza off doamne de ex eu la un site care am cam 35 k backlinks de la PR4 a cazut la 3 deia nu mai pot eu imp e ca am urcat in serps ....

#20
drhyperlaur

drhyperlaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 23.04.2006

View Postw3bmaster, on Oct 27 2007, 23:18, said:

Si daca sa updatat pr care e faza ????

Ba cand o sa intelegeti si voi ca e doar un numar Pozitiile in SERPs conteaza off doamne de ex eu la un site care am cam 35 k backlinks de la PR4 a cazut la 3 deia nu mai pot eu imp e ca am urcat in serps ....

Ma crezi ca un site cu pr 7 zi 5 vizite pe zi face mai mult decat unul cu pr 2 si 500 de vizite pe zi? Asta cu "SERPs conteaza" e pt cei cu pr mic, care asa se consoleaza. Un pr mare tot timpul va fi castigator (nu in SERPs ci in vanzare de linkuri)

#21
w3bmaster

w3bmaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 29.03.2006
O da poate face un site cu "pr mic" unele situri nici nu vand linkuri

In fine sa nu imi zici tu mie ca tu pt asta te chinui sa faci PR sa vinzi nijte linkuri si sa fci o suma

Eu aleg varianta long term traffic = more money

Da in fine oricum PR6-7 nu obtii asa usor tre sa investesti calumea si inca ceva mai nou astika care vand linkuri au fost poenalizati urat de tot asa ca ......

#22
drhyperlaur

drhyperlaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 23.04.2006
Asa ca ce? Crezi ca de-acuma n-o sa se mai vanda linkuri? Cred ca glumesti...

#23
Krumel

Krumel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 19.05.2004
Or sa se vanda, doar ca nu prea o sa mai ai ce vinde si nu prea or sa mai aibe valoare.

Google nu lupta impotriva celor care vand link-uri ptr. PR, ci impotriva celor care vand trust, implicit sint penalizati si cei care au profitat de el.

Sint deacord cu w3bmaster, PR-ul conteaza mai putin ptr site-urile care nu vand link-uri. SERP-ul conteaza pentru cei care fac afaceri pe termen lung, tinand cont de faptul ca pe termen lung poti obtine PR curat si apoi sa vinzi link-uri.

drhyperlaur,  "SERPs conteaza" e pentru cei care au planuri pe termen lung, cei consolati fiind defapt cei care vand, pe termen scurt.

Sint oameni care vand si ptr. ei conteaza PR-ul .....si sint oameni care au nevoie de SERPs ca sa isi faca afacerile si nu au nevoie de PR. Nu ar trebui confundate sau intercalate genul asta de a face afaceri pe net.

#24
drhyperlaur

drhyperlaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 23.04.2006
ok, hai sa mai vedem un aspect al problemei.

E evident faptul ca pentru SERPs conteaza enorm de mult linkurile catre site. Pentru pr conteaza acelasi lucru: linkurile catre site. Cum toti cei care cumpara linkuri pentru pr isi aleg si anchor favorabil, vor influenta SERPs-urile nu doar prin pr crescut, ci si prin acel anchor care vine de pe un site autoritar de cele mai multe ori.

Deci SERPs-urile sunt direct proportionale cu pr-ul, nu cu numarul in sine (1,2,3.. 10), prin faptul ca ambele sunt alimentate de aceeasi "calitate": numar mare de linkuri catre site.

Cu alte cuvinte: daca nu ai pr, nu ai nici linkuri catre tine (cel putin nu importante), deci loc in SERPs poti avea doar pentru cautari slabe.

Sper sa se inteleaga la ce ma refer.

Edited by drhyperlaur, 28 October 2007 - 09:56.


#25
Krumel

Krumel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 19.05.2004
Vezi aspectul asta: ca sa iesi in SERPs nu ai nevoie de PR.
Ca sa iesi la SERPs ai nevoie de IBL-uri cu valoare, nu numarul lor conteaza, ci calitatea.

Deci, PR e ptr. vandut. Nimic mai mult.

Tinand cont ca un update se face la 4luni(???) asta nu inseamna ca un site nu iese in SERPs ptr. ca nu are PR. Ar fi o prostie sa nu iesi la cautari ptr. ca nu ai PR pe pagina.

In schimb, calitatea IBL-urilor conteaza, plus multi alti factori. Asta te urca in SERPs.

#26
drhyperlaur

drhyperlaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 23.04.2006
Ce zici tu nu contrazice ce zic eu.

Pt SERPs ai nevoie de linkuri (putine/multe) de calitate, ok, dar cine da calitatea unei pagini? PR-ul nu e o masura a calitatii? Nu ma refer la pr-ul asta din toolbar, ci la cel care se update-aza continuu.

Arata-mi tu o pagina de calitate, care nu are pr. Sau mai mult, arata-mi un site cu pr mic (<3 pentru romania, <5 pentru engleza) care are SERPs bun dupa o cautare buna.

Repet, nu numarul in sine conteaza, ci faptul ca daca nu ai un pr "cat de cat" e evident ca nu ai nici linkuri de calitate care sa te urce in SERPs. Deci cu un pr 2 ia-ti adio de la pozitii bune in cautari dupa cuvinte bune. Ma refer la vechiul pr2, ca noul pr2, cum am eu la unele siteuri, nu imi influenteaza cautarile, pentru ca linkurile catre site sunt tot alea de dinainte de update.

#27
Krumel

Krumel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 19.05.2004
Eronat.
Un update se face la cateva luni. Un site poate iesi la cautari daca nu are PR (update-ul nu a fost facut), dar are IBL-uri bune.

In fine, nu vreau sa polemizez pe subiectul asta...m-am lamurit.


Apropo: candva era un concurs pe care unii de pe aici spuneau ca o sa determine mult spam. Am avut dreptate.

Dupa felul in care vezi tu lucrurile si legat de acest concurs, pana la urma tot spam se numeste ceea ce faci tu cu un fost site participant (chmlsrucnoc.com) la concurs.

Evident vinzi link-uri, dar faci spam. Stii despre ce vb., deci nu e nevoie sa imi "explici" cum e cu PR-ul, vanzarea de link-uri si spamul.

De aici probabil si cunostintele despre "cum sa vinzi link-uri" si de ce "asta cu "SERPs conteaza" e pt cei cu pr mic, care asa se consoleaza".

Subiect inchis din punctul meu de vedere.
B)

#28
drhyperlaur

drhyperlaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 23.04.2006
PR se updateaza continuu, ce vezi tu la 3-4 luni e apa de ploaie. Esti fixat pe-o idee si vad ca-ti place sa dezgropi si mortii. In fine, sper macar altii sa inteleaga ce am explicat mai sus.

Later edit: tot nu mi-ai dat exemplele pe care ti le-am cerut mai sus, nu ar fi relevante doar pentru mine.

Edited by drhyperlaur, 28 October 2007 - 10:35.


#29
Krumel

Krumel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 19.05.2004

Quote

Un update se face la cateva luni. Un site poate iesi la cautari daca nu are PR (update-ul nu a fost facut), dar are IBL-uri bune.

Da-mi voie sa ma citez.

Si sa iti si traduc: update-ul se face la cateva luni, update-ul final. Faptul ca un site are IBL-uri de sustinere si nu are PR vizibil (ptr. ca nu s-a facut un update) nu inseamna ca un site nu iese la cautari. Despre asta vorbeam.

Ca sa vezi ce link-uri si-au luat PR intr-o luna, folosesti Webmaster tools.

Quote

Arata-mi tu o pagina de calitate, care nu are pr. Sau mai mult, arata-mi un site cu pr mic (<3 pentru romania, <5 pentru engleza) care are SERPs bun dupa o cautare buna.

Sa inteleg ca o pagina care nu are PR (cu toate ca stii ca update-ul se face in continuu) nu e de calitate?

PR-ul e dat de IBL-uri, iesirea la rezultate nu tine de PR, ci de IBL-uri, deci un site care are IBL-uri are si PR, doar ca trebuie confirmat printr-un update.


Personal consider ca te-ai cam incurcat in propriile cuvinte.

Cat despre "dezgropat mortii", e cam aiurea sa primesti si sa crezi sfaturile unei persoane care face spam. Nu crezi?

Cam care ar fi credibilitatea ta?

Exemplele pe care le ceri nu or sa te ajute cu nimic, iar eu nu vreau sa dovedesc ceva prin ceea ce scriu aici.

Lucrurile sint de la sine intelese. Cei care cat de cat citesc si alte surse stiu despre ce vb aici.

Doar cei care nu au cunostinte Seo pot crede ce spui tu.


No offence, doar ca m-am cam saturat ca spammerii sa se dea mari entitati in domeniul asta. Nu esti singurul, mai sint pe aici si ei se cunosc.

#30
drhyperlaur

drhyperlaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 23.04.2006
Poate esti grabit si citesti printre randuri: am spus clar ca nu numarul in sine conteaza, citeste mai sus. Chiar daca tu nu vezi pr in toolbar, pagina respectiva are un pr tocmai pentru ca pr-ul real se updateaza continuu (ca nu-l vezi tu e alta treaba).

Ok, daca faptul ca vinzi linkuri pe un site te face spammer, atunci da, recunosc sunt un spammer ;) Dar sa arunce cu pietre cine nu face lucrul asta, sau mai bine zis cine n-ar face chiar daca ar putea. Hai sa il dau exemplu pe mentorul tau, seopedia.org, vezi in sidebar Advertisers, sunt linkuri fara rel="nofollow", dupa definitie e spammer, nu? N-au nici o legatura cu continutul siteului. Dar chiar daca e spammer ii iei in considerare sfaturile? Daca n-o faci poate ar trebui sa te razgandesti...

Repet, daca citesti atent, vei vedea ca eu sus nu dau absolut nici un sfat, pur si simplu sustin o teorie, n-am recomandat nimanui sa faca nimic, deci nu am dat sfat, sfaturi dau cand mi se cer personal. Pana nu imi vei da cateva exemple relevante, contradictorii, teoria mea ramane in picioare: pr mic (subliniez, pr-ul updatat continuu, nu cel din toolbar) = SERPs slab, nu din cauza numarului in sine (0-10), ci din cauza dependentei comune de numarul de linkuri externe.

#31
Krumel

Krumel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 19.05.2004
Offtopic

Quote

Ok, daca faptul ca vinzi linkuri pe un site te face spammer, atunci da, recunosc sunt un spammer wink.gif Dar sa arunce cu pietre cine nu face lucrul asta, sau mai bine zis cine n-ar face chiar daca ar putea. Hai sa il dau exemplu pe mentorul tau, seopedia.org, vezi in sidebar Advertisers, sunt linkuri fara rel="nofollow", dupa definitie e spammer, nu? N-au nici o legatura cu continutul siteului. Dar chiar daca e spammer ii iei in considerare sfaturile? Daca n-o faci poate ar trebui sa te razgandesti...

Nu faptul ca vinzi link-uri te face spammer, ci faptul ca iei continut de pe alte site-uri fara sa precizezi macar sursa. Eram sigur ca te eschivezi.

Copie un rand din continutul tau si da-l pe Google search si o sa vezi ca ai continut luat de pe alte site-uri. Asta e spam, mai ales ca ai reclame pe site.


Cristian Mezei nu e mentorul meu...si probabil ai nimanui. E o persoana care stie ce face si are o imagine foarte buna, probabil de asta unii il invidiaza.

Asa ca bati campii.  :rolleyes:

Ontopic

Quote

pr mic (subliniez, pr-ul updatat continuu, nu cel din toolbar) = SERPs slab, nu din cauza numarului in sine (0-10), ci din cauza dependentei comune de numarul de linkuri externe.

IBl-urile cu trust conteaza, repet asta. Nu PR-ul lor.
Defapt, sint atati de multi factori care influienteaza o iesire la o cautare, incat sa spui ca ai nevoie de PR ca sa iesi la cautari mi se pare o prostie.

Eu zic sa ne oprim aici, spre binele tau.

#32
drhyperlaur

drhyperlaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 23.04.2006
Sunt de-acord sa ne oprim aici, dar nu spre binele meu, adica nu asta e motivul, pentru ca o discutie continuata aici nu are legatura cu binele meu ;)

Cat despre sursa continutul de pe siteul respectiv, ia arunca o privire la Wikipedia: General_disclaimer#Licensing.

#33
Krumel

Krumel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 19.05.2004
Faptul ca ai reclame pe site, tot spamer te face.
Iar continutul pe care il ai, nu e doar de pe Wikipedia. In locul tau as tace.

Tot nu te-ai scos.

:peacefingers:

#34
drhyperlaur

drhyperlaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 23.04.2006
Invat si eu definitii noi, deci daca am reclame pe site sunt spamer? Super :)

Wikipedia e singura sursa, faptul ca vezi tu parti din text pe alte siteuri e din cauza ca si ei au luat tot de pe wikipedia ;) (hmm sau poate a luat wikipedia de la ei, lol)

#35
Krumel

Krumel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 19.05.2004
Google adsense nu da voie sa postezi decat continut unic. Preluarea de continut si afisarea impreuna cu reclamele Adsense nu e conforma politicilor Adsense.

Resurse:

Quote

Copyrighted Material

Website publishers may not display Google ads on web pages with content protected by copyright law unless they have the necessary legal rights to display that content. Please see our DMCA policy for more information.

E clar, defapt nici nu stii ce spam faci.

Quote

Invat si eu definitii noi, deci daca am reclame pe site sunt spamer? Super smile.gif
Cred ca ai multe de invatat, dar in primul rand cred ca ti-ar trebui ceva inteligenta...nu am specificat nicaieri ca daca ai reclame pe site esti spamer. La fel cum nu am spus ca daca vinzi link-uri te-ar face spammer.

Astea sint incercari de eschiva, copilaresti.

Puteti sterge mizeriile astea. Pentru binele lui.

Lol back drhyperlaur

#36
drhyperlaur

drhyperlaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 23.04.2006
Ai citit linkul pe care ti l-am dat catre wikipedia? Scrie clar ca ai toate drepturile sa folosesti textul din wikipedia, deci esti perfect compliant cu Adsense.

Nu ai zis niciodata ca "Faptul ca ai reclame pe site, tot spamer te face." ? Ciudat, ai pierderi de memorie?

Cat despre stergerea "mizeriilor", de ce nu le stergi tu? N-ar fi prima data cand imi stergi posturile ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate