Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Case pe structura metalica

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#19
tzatza

tzatza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 13.06.2004

View Postcipaul, on Feb 10 2008, 22:15, said:

Pt. ca transmiterea vibratiilor prin metal este f. facila.
La fel conductivitatea metalului este mult, mult mai mare ca la lemn.
Bineinteles ca acestea se pot rezolva in ceea mare masura, dar ATENTIE la detalii.

Inca un dezavantaj: inertie termica mica, lucru valabil si la casele de lemn. E drept ca uneori poate fi avantaj: daca vrei iarna sa ai temperatura sensibil mai scazuta noaptea ca ziua, rezulta in plus economie la energia termica consumata.

Succes!

Intr-adevar prin metal vibratiile se transmit mai puternic.
Dar la aceste case metalul este izolat, deci vibratia nu ajunge la el ca sa se propage.
La fel si pentru caldura, casa nu este doar in metal, ci metalul este izolat -> conductivitatea metalului nu influenteaza izolarea termica a casei.

Inertia termica este intr-adevar mai mica.

Daca va intereseaza pot sa atasez si niste poze cu diferite faze ale constructiei.

#20
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Baga niste poze !

Si mai aduceti-mi aminte, ce avantaj prezinta casa pe structura metalica ?

#21
sergio_2005

sergio_2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.11.2005
Cu casele pe structura metalica , daca au o izolatie corespunzatoare poti economisi la intretinere ( consum 2/3 sin costurile de intretinere  ). In plus se pare ca e de 30 de ori mai usoara decat costructia din beton si de aprox 3 ori mai usoara decat cea din lemn .
Am gasit pe net un site care descriere in detaliu avantajele pt case usoare  pe structuri metalice :
WWW.NU AM VOIE SA POSTEZ LINKURI CU SRL-URI!!!!

Edited by Astra_rullz, 29 February 2008 - 22:05.


#22
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,012
  • Înscris: 30.07.2006

View Postspe, on Feb 12 2008, 10:54, said:

Baga niste poze !

Si mai aduceti-mi aminte, ce avantaj prezinta casa pe structura metalica ?

http://www.antena3.r..._40511_ext.html

Nu e seif dar e casă de fier. Se ridică pe pământ și se poate sta în ea. E de trei-patru ori mai ieftină decât un apartament la bloc și rezistă la cutremure. Asta se spune despre casele pe stuctură metalică. Casa se construiește ca un joc de lego. Grinzile de oțel se prind în șuruburi de fundație. Pereții sunt tip sandwich din semifabricate, vată de sticlă, rigips, poliestiren și folie de aluminium. Prețul pe metrul pătrat variază între 300-500 de euro.

Printre avantajele acestei case se numără perioada mult mai scurtă de execuție, comportamentul mult mai bun la seism și durabilitatea dată de fabrica la oțel care este de 50 de ani. De altfel compartimentarea casei poate fi schimbată ori de câte ori își dorește propietarul

#23
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,158
  • Înscris: 15.10.2006

View Posttzatza, on Feb 12 2008, 10:46, said:

Intr-adevar prin metal vibratiile se transmit mai puternic.
Dar la aceste case metalul este izolat, deci vibratia nu ajunge la el ca sa se propage.
La fel si pentru caldura, casa nu este doar in metal, ci metalul este izolat -> conductivitatea metalului nu influenteaza izolarea termica a casei.

Inertia termica este intr-adevar mai mica.

Daca va intereseaza pot sa atasez si niste poze cu diferite faze ale constructiei.

Problema mare este vata asta care nu se poate perfect lipita de profile. Incercati voi poate puteti. Aici trebuie atentie maxima la punerea in practica.
Din cauza asta in special se transmit undele sonore si caldura afara din casa.

#24
HAZMO

HAZMO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 12.02.2008
salut ash vrea si eu sa imi fac o casa pe structura metalica am tot bajbait pe net dupa modele si alte nebunii si am ajuns la concluzia ca ar fi buna...........cre ca este destul de durabila daca acum sunt sute de cladiri prin orash care sunt facute pe acest principiu ori ei nu vor sa le darame maine (sper:D) daca poate cineva sa-mi spuna care ar fi preturile ca de pe site-uri prea putin m-am lamurit si cam care ar fi diferenta intre casa la cheie si casa la rosu .... adica care ar fi detaliile

#25
babanu5

babanu5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 20.03.2006

View PostHAZMO, on Mar 26 2008, 14:12, said:

diferenta intre casa la cheie si casa la rosu .... adica care ar fi detaliile

Salutare tuturor,
Am initiat acest topic dupa care l-am lasat balta, sami fie rusine. Dupa indelungi discutii cu familia si multe nopti pierdute pe google am ajuns sa nu mai fac nimic. Nasol, nu?

Ce concluzii am tras eu pana acum:

1. structura metalica este mai longeviva fata de cea pe lemn
2. s.m. are coeficientul termic mai mic decat s.l. dar nu cu mult
3. la ambele este mai greu cu atarnatul pe pereti, asta implica un plan foarte amanuntit al tuturor lucrurilor pt ca spre exemplu la bucatarie se pun mai multi piloni de care ulterior prinz dulapurile suspendate dar daca te trzesti dupa un timp ca mai vrei sa "atarni" un dulap tre sa dai rigipsu la o parte si sa pui ranforsari. poveste lunga
4. ca si bani sunt undeva egale, poate s.m. putin mai ieftina
5. ca si timp, amandoua se ridica la fel de repede, conteaza meseriasii care-ti fac interiorul cum se misca
Acestea sunt parerile mele adunate de pe google, cunostine si cativa constructori amici.

Stiu 2 case ridicate pe structura metalica in com Pantelimon, nu stiu daca s-au vandut dar daca vreti, intr-un weekend, mergem sa le vedem, eu le-am vazut cand erau doar din metal facute, acum probabil ca sunt finisate, daca sunt cumparate poate vorbim si cu proprietarii.

Acum sa raspund si lui HAZMO:

la rosu inseamna casa ridicata, adica:fundatie, structura, acopris, pereti nefinisati, usa la intrare si geamuri
la semi rosu se mai adauga finisajul peretilor la exterior, usi interioare si poate ceva pe jos in casa
la cheie inseamna ca te muti direct in casa, nu mai ai nimic de facut, baile sunt utilate, totul e finisat in casa, mobilier de bucatarie (fara electrocasnice), tu doar mai trebuie sa-ti aduci mobila.

Ca si incheiere vreau sa zic ca cea mai buna casa este aia pe care vrei tu sa faci, eu am ascultat prea multe pareri de la prea multi oameni si cu cati oameni am vb atatea pareri am auzit. Nu mai vb cu nimeni, va hotarati pe ceva si aia ramane, eu nu am facut asa si acum nu mi-am facut nici casa nici alte perspective nu mai am.

Salve tuturor

#26
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005
Salut

Iată eu sunt unul care are experiență cu o œcasă pe structura metalicaœ. Birourile firmei la care am lucrat sunt P+1 pe structură metalică Lindab.
Avantaj: construcție rapidă. De aceea s-a și optat pentru așa ceva.
Pe scurt se fac niște gropi cubice, œpahareœ, acolo unde vor fi stâlpii de susținere, în care se toarnă beton. Ei se unesc printr-o centură de beton, o pseudo-fundație fără rol de rezistență doar de protecție (apă etc). Se montează structura metalică. Pe ea se pune tabla, o folie de plastic, izolația, iar o folie (parcă) rigips. Cu atârnatu' pe pereți mai ușurel, ca la rigips.
Cel mai mare dezavantaj: Nu izlolează prea bine. Cu toate asigurările celor de la Lindab, arhitectului, constructorilor, cel puțin vara, tabla încinsă, totuși, radia căldura în interior. Seara era înăbușitor înăuntru. Menționez că aveam aer condiționat deci remediam problema în timpul zilei. Acum avem birourile într-o clădire veche  cu pereți groși de BCA + geamuri termopan și nu mai avem aer condiționat. La început am crezut că va fi grav dar e ok, mai ales la parter e chiar răcoare în timpul verii. Deci, totuși, diferența există...

Edited by eddingro, 01 April 2008 - 10:03.


#27
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006

View Postbabanu5, on Mar 26 2008, 18:44, said:

Stiu 2 case ridicate pe structura metalica in com Pantelimon, nu stiu daca s-au vandut dar daca vreti, intr-un weekend, mergem sa le vedem, eu le-am vazut cand erau doar din metal facute, acum probabil ca sunt finisate, daca sunt cumparate poate vorbim si cu proprietarii.
Nu pune oamenii pe drumuri. Le-am vazut eu la nivel de structura. Elementele metalice prinse cu nituri...come on, mai bine ma duc singur sa-mi sap groapa.

#28
doru.popa

doru.popa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 02.04.2004
Salutare,

Studiez de ceva vreme solutiile existente pt. o casa de lemn cu pereti tip sandwich osb
si am gasit o firma in zona Brasov, care foloseste pt. structura de rezistenta...profile de otel:
Structura de rezistenta arata cam asa:
Attached File  02022008098_.jpg   74.75K   810 downloads
dupa care plafonul dintre etaje se sudeaza folosind profile de otel:
Attached File  22112007082.jpg   344.82K   862 downloads
apoi se adauga partea de lemn, suport pt. pereti:
Attached File  22112007081.jpg   417.06K   897 downloads
Attached File  22112007083.jpg   286.28K   776 downloads

Peretii termoizolanti au urmatoarea structura de la interior spre exterior:
-Rigips 12,5mm
-OSB 15 mm
-Bariera de vapori 40 mm
-Vata minerala cu folie anticondens 100mm
-OSB 15 mm
-Polistiren 50 mm
-Plasa fibra de sticla cu tencuiala acrilica 5mm

Ce parere aveti despre aceasta structura?

#29
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006

View Postdoru.popa, on Apr 6 2008, 16:32, said:

Ce parere aveti despre aceasta structura?
Pentru ca ai pus si pozele, atat zic:
Doamne fereste!

#30
RamsesII

RamsesII

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 07.08.2003

View PostLED, on Apr 6 2008, 16:41, said:

Doamne fereste!

De ce?

#31
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
Uita-te la poze, nu e nevoie de prea mare atentie.

#32
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007
Mda, LED a vazut cred acelasi lucru.
Sudurile alea plus "guseurile", care numai alea nu sunt, nu cred ca au vreun rol de rezistenta in acea casa. La cat fier e acolo mai bine punea stalpi de lemn de 25x25 si iesea si mai ieftin si mai rezistent.
Iar balconul ala e criminal. Nu tu o grinda in consola nimic, mai ales ca pe fier se pot face jonglerii cu sudura si niturile sau buloanele.
Bucatelele alea mici de tabla de 5 sudate la colturi sunt iar criminale. Banuiesc ca alea sunt ori guseuri ori un fel de contrafise in limbaj de lemn. Tare de tot. Si ma intreb care e legatura lemnului cu partea de metal? Nu vad un bulon, un conexpand nimic.
Nu-i de ajuns ca scartaie destul lemnul, la asta mai scartaie si fierul, din pacate fierul nu e atat de elastic ca si lemnul.
:thumbdown: ...opinia mea.

#33
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
:eek: Pe uni proiectanti romani nu-i intrece nimeni!!Pacat de bani investiti.

#34
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
Stai linistit ca nu au niciun proiectant. Cine face asa ceva e pasibil de puscarie.

#35
doru.popa

doru.popa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 02.04.2004
revin cu cateva completari:

- am discutat cu respectivul constructor, si nu a fost in stare sa ma lamureasca de ce sudeaza structura si nu foloseste suruburi sau alte sistem de prindere;
- raspunsul lui la intrebarea "de ce nu are ceva gen contravanturi" structura respectiva a fost: la metal e alta "filosofia";
- pretul pe mp la gata e de 400 EURO + TVA

#36
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,165
  • Înscris: 05.09.2007

View Postdoru.popa, on Apr 7 2008, 13:13, said:

revin cu cateva completari:

- am discutat cu respectivul constructor, si nu a fost in stare sa ma lamureasca de ce sudeaza structura si nu foloseste suruburi sau alte sistem de prindere;
- raspunsul lui la intrebarea "de ce nu are ceva gen contravanturi" structura respectiva a fost: la metal e alta "filosofia";
- pretul pe mp la gata e de 400 EURO + TVA

la 400 e + tva iti face astra o casa de lemn de se invarte dupa soare! si rezistenta si calduroasa, si frumoasa! :OK: parerea mea!

Edited by marian.bazavan, 07 April 2008 - 12:55.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate