Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Case pe structura metalica

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
babanu5

babanu5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 20.03.2006
Salutare, am intrat si eu in febra dorintei de a-mi construi o casa pe pamant si ca tot omul m-am interesat ce optiuni sunt pe piata, printre care am descoperit ultima chestie, aceste case construite pe structura metalica si cu pereti din prefabricate.

Vreau sa stiu daca se renteaza ca si cost final si economii in timp print-un coeficient termic mai mare oferit de prefabricate.

Este cineva care a gasit avantaje - dejavantaje?
Sau pote cineva care si-a construit asa?

Multumesc

#2
mmv

mmv

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 244
  • Înscris: 16.04.2007

 babanu5, on Oct 27 2007, 04:57, said:

Salutare, am intrat si eu in febra dorintei de a-mi construi o casa pe pamant si ca tot omul m-am interesat ce optiuni sunt pe piata, printre care am descoperit ultima chestie, aceste case construite pe structura metalica si cu pereti din prefabricate.

Vreau sa stiu daca se renteaza ca si cost final si economii in timp print-un coeficient termic mai mare oferit de prefabricate.

Este cineva care a gasit avantaje - dejavantaje?
Sau pote cineva care si-a construit asa?

Multumesc

sistemul e vechi. acum cativa ani erau multe firme care-si faceau reclama cu astfel de tehnologie. se pare ca nu prea a prins. concluzia o tragi singur.

#3
babanu5

babanu5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 20.03.2006
Mda, probabil ca nu am auzit de el pt ca nu m-a interesat asa ceva. Totusi, poate se gaseste cineva care are experienta cu asa ceva

#4
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,166
  • Înscris: 05.09.2007

 babanu5, on Oct 27 2007, 04:57, said:

Salutare, am intrat si eu in febra dorintei de a-mi construi o casa pe pamant si ca tot omul m-am interesat ce optiuni sunt pe piata, printre care am descoperit ultima chestie, aceste case construite pe structura metalica si cu pereti din prefabricate.

Vreau sa stiu daca se renteaza ca si cost final si economii in timp print-un coeficient termic mai mare oferit de prefabricate.

Este cineva care a gasit avantaje - dejavantaje?
Sau pote cineva care si-a construit asa?

Multumesc

si eu sunt la stadiul de prospectie modalitate de constructie casa. lemn vs structura metalica vs caramida vs boltari. pana acum costuri aflate: lemn 8500 la rosu fara fundatie, strct. met. 450/mp la rosu si 750/mp la cheie. totul in euro si pt o casa parter plus mansarda total 90mp+36mp terasa. din cate am inteles avantajele str. met. vs lemn: nu il mananca insectele , nu se crapa, nu ia foc , nu necesita intretinere, DAR e mai scump MULT MAI scump. un alt dezavantaj ar fi ca la diferente mari de temperatura  sa lucreza mai mult ca lemnul. pierderile tehnologice, daca nu lucrezi cu firma producatoare, sunt scumpe. timp executie la fel ca lemnul. restul m aterialelor sunt la fel la ambele structuri.

#5
laurav

laurav

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.02.2008
sal, as vrea sa aflu informatii despre un arhitect care proiecteaza case pe structuri metalice si eventual paraeri si opinii despre acest tip de casa...merita investitia?

#6
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,026
  • Înscris: 30.07.2006

 laurav, on Feb 5 2008, 10:58, said:

sal, as vrea sa aflu informatii despre un arhitect care proiecteaza case pe structuri metalice si eventual paraeri si opinii despre acest tip de casa...merita investitia?


si eu gugalesc de vreo 2 ore pentru case pe structura de lemn si case pe structura metalica.

sunt foarte multe asemanari intre ele, cam singura diferenta ar fi intre pilonii/structura de rezistenta de otel galvanizat, in rest, peretii si izolatia e la fel,
din OSB,vata minerala,etc.

La un site al unei firme care face case pe structura metalica, spun ca includ si planurile in pret, au si cateva template-uri de case+planuri.
Eventual sa dai mail catre firmele de profil si sa le ceri un arhitect.

pe un astfel de site(firma din bucuresti), am dat de un excel ptr care poti sa-ti calculezi costul total.

la 140 mp(atat as vrea eu), la cheie, fara fundatie inclusa, ar veni 59500 euro, cu tva, P+M.


Din pacate, daca beneficiari de case pe structuri de lemn am mai gasit, nu gasesc nici unul care sa-si fi facut pe structura de metal.

Edited by marius.bunu, 06 February 2008 - 13:18.


#7
laurav

laurav

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.02.2008

 marius.bunu, on Feb 6 2008, 12:59, said:

si eu gugalesc de vreo 2 ore pentru case pe structura de lemn si case pe structura metalica.

sunt foarte multe asemanari intre ele, cam singura diferenta ar fi intre pilonii/structura de rezistenta de otel galvanizat, in rest, peretii si izolatia e la fel,
din OSB,vata minerala,etc.

La un site al unei firme care face case pe structura metalica, spun ca includ si planurile in pret, au si cateva template-uri de case+planuri.
Eventual sa dai mail catre firmele de profil si sa le ceri un arhitect.

pe un astfel de site(firma din bucuresti), am dat de un excel ptr care poti sa-ti calculezi costul total.

la 140 mp(atat as vrea eu), la cheie, fara fundatie inclusa, ar veni 59500 euro, cu tva, P+M.


Din pacate, daca beneficiari de case pe structuri de lemn am mai gasit, nu gasesc nici unul care sa-si fi facut pe structura de metal.


daca te intereseaza case pe structura de lemn intra pe :nonobad:

sunt interesante si ca pret si ca modele

Edited by Astra_rullz, 07 February 2008 - 23:45.


#8
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,026
  • Înscris: 30.07.2006

 laurav, on Feb 7 2008, 16:36, said:

daca te intereseaza case pe structura de lemn intra pe :nonobad:

sunt interesante si ca pret si ca modele

Multumesc, stiam de acest site si de fratele lui, :nonobad:

Daca e sa gugalesti, gasesti puzderie :rolleyes:

Vezi la Jurnal de casa (Victorake) si-a facut casa cu aceasta firma(de la :nonobad: ), i-a iesit foarte frumos.

Edited by Astra_rullz, 07 February 2008 - 23:46.


#9
laurav

laurav

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.02.2008

 marius.bunu, on Feb 7 2008, 19:18, said:

Multumesc, stiam de acest site si de fratele lui, :nonobad:

Daca e sa gugalesti, gasesti puzderie :rolleyes:

Vezi la Jurnal de casa (Victorake) si-a facut casa cu aceasta firma(de la :nonobad: ), i-a iesit foarte frumos.


dar ce parere ai de o casa construita cu structura metalica?

din cate am citit ar fi mai ieftina decat o casa obisnuita

si mult mai calduroasa

din pacate nu imi arata saitul pe care ai vorbit, apare un mascarici suparat :nonobad:
Nu e voie cu link-uri externe. Se considera reclama

Edited by Astra_rullz, 08 February 2008 - 10:43.


#10
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,026
  • Înscris: 30.07.2006

 laurav, on Feb 8 2008, 10:14, said:

dar ce parere ai de o casa construita cu structura metalica?

din cate am citit ar fi mai ieftina decat o casa obisnuita

si mult mai calduroasa

din pacate nu imi arata saitul pe care ai vorbit, apare un mascarici suparat :nonobad:
Nu e voie cu link-uri externe. Se considera reclama


Calduroasa cred ca e la fel ca o casa pe structura de lemn, pentru ca in afara de structura, panourile exterioare, izolatia, etc e pe OSB, polistiren,etc
care sunt sunt f proaste conducatoare de caldura, deci f bune izolatoare termice

In mod cert, pe ambele variante (metalica si lemn) iesi mult mai ieftin iarna decat cei care au case pe caramida.

un avantaj la structura metalica ar fi ca nu mai trebuie sa tratezi lemnul ignifug/insecticid, sa-l usuci bine,etc.

Dezavantaje : parerea generala ca nu-s case de stat permanent, posibila valoare scazuta la revanzare, o asigurare mai mare, unii spun ca sunt case doar pentru o generatie, altii spun ca desi solutia e buna, meseriasii de la noi nu sunt specializati/buni pe astfel de constructii.

Nu prea am gasit inca pe net proprietari de case pe structura metalica.

Pentru case pe structura de lemn, sunt multi, vezi la Jurnal de case.

Eu inca nu sunt hotarat pe ce varianta sa merg, jumatatea mea ar vrea pe caramida,ca e "mai casa" :rolleyes: ,etc, sa le ramana si copiilor ceva, daca i-om face,etc.

Iti trimit pe PM ce firme am gasit din Bucuresti care construiesc pe structura metalica, una din ele are si un excel unde sa-ti calculezi costul la cheie, in functie de cati mp totali vrei sa construiesti, dar mai bine in contactezi, nu bag mana in foc ca sunt actualizate.

Bafta,

Marius

PS, sorry Astra, chiar nu am avut de gand sa fac reclama, oricum astfel de firme se gasesc cu un simplu search pe google.

LE

http://www.antena3.r..._40511_ext.html

Nu e seif dar e casă de fier. Se ridică pe pământ și se poate sta în ea. E de trei-patru ori mai ieftină decât un apartament la bloc și rezistă la cutremure. Asta se spune despre casele pe stuctură metalică. Casa se construiește ca un joc de lego. Grinzile de oțel se prind în șuruburi de fundație. Pereții sunt tip sandwich din semifabricate, vată de sticlă, rigips, poliestiren și folie de aluminium. Prețul pe metrul pătrat variază între 300-500 de euro.

Printre avantajele acestei case se numără perioada mult mai scurtă de execuție, comportamentul mult mai bun la seism și durabilitatea dată de fabrica la oțel care este de 50 de ani. De altfel compartimentarea casei poate fi schimbată ori de câte ori își dorește propietarul

Edited by marius.bunu, 08 February 2008 - 11:31.


#11
laurav

laurav

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.02.2008
Nu mai da reply la tot postul ca se umple aiurea toata pagina. :cursing:

buna

multumesc mult pentru informatii

si eu sunt de parere ca o casa de caramida este mai recomandata pentru a locui cu familia, insa jumatatea mea considera ca aceste structuri sunt de viitor si renteaza dat fiind modalitatea de constructie, durabilitate, caldura si altele.

am facut rost de un nr de tel al unui arhitect in domeniu (structura metalica) ...ti-l voi da in caz ca te hotarasti Nu vrei sa intelegi ca n-ai voie sa dai date de contact si nume concrete nu?. La urmatoarea abatere ramai spectator 5 zile!

in cazul in care ne vom convinge ca structuta metalica se potriveste cerintelor noastre iti voi mai da si alte informatii.

avem un constructor mai ieftin si e foarte de treaba, cel putin mie asa mi-a facut impresia.

multa bafta si voua

Edited by Astra_rullz, 10 February 2008 - 17:34.


#12
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,160
  • Înscris: 15.10.2006

 laurav, on Feb 8 2008, 10:14, said:

dar ce parere ai de o casa construita cu structura metalica?

din cate am citit ar fi mai ieftina decat o casa obisnuita

si mult mai calduroasa

din pacate nu imi arata saitul pe care ai vorbit, apare un mascarici suparat :nonobad:
Nu e voie cu link-uri externe. Se considera reclama

Probleme care se intalnesc in principala la casele pe structura metalica sunt:
1) Izolarea fonica ceea mai proasta din toate tipurile de structuri. Aici trebuie atentia maxima.
2) Profilele galvanizate de la intern au o calitate proasta a protectiei la coroziune deci probleme in timp a structurii.
3) Izolare termica mai slaba ca la casele de lemn.
4) Deschideri mai mici la planseu. Dar de asta nu sunt sigur.

#13
tzatza

tzatza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 13.06.2004

 cipaul, on Feb 10 2008, 17:04, said:

Probleme care se intalnesc in principala la casele pe structura metalica sunt:
1) Izolarea fonica ceea mai proasta din toate tipurile de structuri. Aici trebuie atentia maxima.
2) Profilele galvanizate de la intern au o calitate proasta a protectiei la coroziune deci probleme in timp a structurii.
3) Izolare termica mai slaba ca la casele de lemn.
4) Deschideri mai mici la planseu. Dar de asta nu sunt sigur.

Eu am in constructie o casa pe structura metalica.
Acum sunt la partea de interior.
Referitor la postul tau:
1. De ce e mai proasta izolarea fonica? Structura peretilor e la fel ca la o casa pe lemn.
2. Se pot folosi profile Protektor de la Hardell
3. La fel ca la primul post, nu vad de ce e mai slaba izolarea termica? Ea este la fel.

#14
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,160
  • Înscris: 15.10.2006

 tzatza, on Feb 10 2008, 17:39, said:

Eu am in constructie o casa pe structura metalica.
Acum sunt la partea de interior.
Referitor la postul tau:
1. De ce e mai proasta izolarea fonica? Structura peretilor e la fel ca la o casa pe lemn.
2. Se pot folosi profile Protektor de la Hardell
3. La fel ca la primul post, nu vad de ce e mai slaba izolarea termica? Ea este la fel.

Pt. ca transmiterea vibratiilor prin metal este f. facila.
La fel conductivitatea metalului este mult, mult mai mare ca la lemn.
Bineinteles ca acestea se pot rezolva in ceea mare masura, dar ATENTIE la detalii.

Inca un dezavantaj: inertie termica mica, lucru valabil si la casele de lemn. E drept ca uneori poate fi avantaj: daca vrei iarna sa ai temperatura sensibil mai scazuta noaptea ca ziua, rezulta in plus economie la energia termica consumata.

Succes!

#15
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,026
  • Înscris: 30.07.2006

 laurav, on Feb 8 2008, 12:20, said:

Nu mai da reply la tot postul ca se umple aiurea toata pagina. :cursing:

buna

multumesc mult pentru informatii

si eu sunt de parere ca o casa de caramida este mai recomandata pentru a locui cu familia, insa jumatatea mea considera ca aceste structuri sunt de viitor si renteaza dat fiind modalitatea de constructie, durabilitate, caldura si altele.

am facut rost de un nr de tel al unui arhitect in domeniu (structura metalica) ...ti-l voi da in caz ca te hotarasti Nu vrei sa intelegi ca n-ai voie sa dai date de contact si nume concrete nu?. La urmatoarea abatere ramai spectator 5 zile!

in cazul in care ne vom convinge ca structuta metalica se potriveste cerintelor noastre iti voi mai da si alte informatii.

avem un constructor mai ieftin si e foarte de treaba, cel putin mie asa mi-a facut impresia.

multa bafta si voua


Mersi de info,

dar in urma unei sedinte de familie :rolleyes: , a ramas ca facem casa pe caramida porotherm, chiar daca ne costa mai mult si
dureaza mai mult.

Sotia vrea ca sa fie casa o investitie, mai durabila, bla-bla -_-

Multa bafta si voua!

#16
laurav

laurav

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.02.2008

 cipaul, on Feb 10 2008, 17:04, said:

Probleme care se intalnesc in principala la casele pe structura metalica sunt:
1) Izolarea fonica ceea mai proasta din toate tipurile de structuri. Aici trebuie atentia maxima.
2) Profilele galvanizate de la intern au o calitate proasta a protectiei la coroziune deci probleme in timp a structurii.
3) Izolare termica mai slaba ca la casele de lemn.
4) Deschideri mai mici la planseu. Dar de asta nu sunt sigur.

Buna

Multumesc pentru informatii,

M-am gandit ca o casa pe structura metalica ar fi ok pentru ca marea majoritate a constructiilor foarte mari au aceasta structura care, la prima vedere, cel putin pare avantajoasa si durabila. In fine, e greu sa faci o alegere in ziua de azi, sunt multe optiuni dar si multe capcane. Voi avea in vedere si cele mentionate de tine si le voi discuta cu inginerul de santier.

PS, in atentia ASTRA, avand in vedere gafele pe care le-am facut (e prima oara cand intru pe un forum) intentionam sa-mi cer scuze, DAR nu o voi face pt ca ma deranjeaza limbajul, si apropo daca tot umplu inutil pagina, voi incerca sa diminuez acest impediment, eventual sa ma retrag... Laura VOINEA

#17
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,160
  • Înscris: 15.10.2006
[quote name='laurav' date='Feb 11 2008, 14:27' post='4066653']
Buna

Multumesc pentru informatii,

M-am gandit ca o casa pe structura metalica ar fi ok pentru ca marea majoritate a constructiilor foarte mari au aceasta structura care, la prima vedere, cel putin pare avantajoasa si durabila. In fine, e greu sa faci o alegere in ziua de azi, sunt multe optiuni dar si multe capcane. Voi avea in vedere si cele mentionate de tine si le voi discuta cu inginerul de santier.

Constructiile inalte au in structura profile I, U si altele.
La casa despre care vorbim se folosesc in special profilele galvanizate folosite in general pt. gips carton. Asta e total altceva. Cel putin asa stiu eu.

#18
tzatza

tzatza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 13.06.2004

 laurav, on Feb 11 2008, 14:27, said:

Buna

Multumesc pentru informatii,

M-am gandit ca o casa pe structura metalica ar fi ok pentru ca marea majoritate a constructiilor foarte mari au aceasta structura care, la prima vedere, cel putin pare avantajoasa si durabila. In fine, e greu sa faci o alegere in ziua de azi, sunt multe optiuni dar si multe capcane. Voi avea in vedere si cele mentionate de tine si le voi discuta cu inginerul de santier.

Constructiile inalte au in structura profile I, U si altele.
La casa despre care vorbim se folosesc in special profilele galvanizate folosite in general pt. gips carton. Asta e total altceva. Cel putin asa stiu eu.

Sunt profile galvanizate, dar nu din cele folosite la gipscarton.
Else sunt mult mai mari si mai groase.

Edited by tzatza, 12 February 2008 - 10:42.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate