Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

ALBITZIA JULIBBRISIN

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#37
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003

View Posttala, on 29th July 2009, 05:41, said:

salutare
avand in vedere ca sunt topita dupa copacul acesta, dar am auzit niste zvonuri cum ca ar fi alergen si invaziv (nu-mi dau seama in ce mod), cei care ati studiat mai mult despre el imi puteti da si mie mai multe lamuriri? multumesc mult. a, si inca o intrebare: cand cumpar un asemenea copacel, ce anume sa urmaresc pt a fi ok? ma intereseaza in special sa infloreasca rapid (nu dupa nustiu cati ani). iar multumesc.
E invaziv poate in tarile de origine unde are conditii propice tot anul de a se inmulti. La noi trebuie chiar ingrijit primii 2-3 ani sa supravietuiasca, avand o rezistenta mica la ger. Am unul crescut cu greu in curte (dupa ce-i cadeau frunzele, in primii 3 ani, il inveleam intr-o gluga de coceni pentru a nu ingheta). Cateva poze aici.

PS: au dreptate si trestie-de-balta si Iocan, inmultirea ar trebui facuta primavara, eu tot iarna devreme i-am pus in ghivece, in primele 4-5 saptamani au crescut spectaculos si apoi s-au oprit din crestere, o parte din frunze s-au ingalbenit. I-am mutat in curte si si-au revenit partial dar nu cresc cum ar trebui.

#38
tala

tala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 26.09.2007
Gomez, Astor, multumesc mult pt raspunsuri si informatii (scuze de intarziere)

#39
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003

View Posttrestie-de-balta, on 24th October 2007, 20:34, said:

temperaturile de -15 grade ii distruge.
Confirm. Copacul meu Albizia, batran de vreo 7 ani, inalt de 5-6m, n-a supravietuit iernii. Copac frumos dar sensibil la ger, nu stiu daca sa-l mai plantez sau nu.

#40
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
La taica-miu in curte au crescut si de la sine, nu lastari sub copacii mari, ci te miri unde, prin toata curtea si peste gard, inclusiv pe un drum limitrof, intre 2 dale de beton, de zici ca ai de-a face cu corcodusi sau otetari. Iar de supravietuit iernii au supravietuit fara probleme, au peste 12 ani (acu 12 ani i-a plantat, si erau de 2 metri inaltime), sint mari, stufosi, arata foarte bine. N-au primit niciodata niciun fel de ingrijire speciala. Mai greu s-a dezvoltat un castan (teoretic mai de-al locului, practic o specie sensibila la poluare) decit acesti albitia.

#41
moni78

moni78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.08.2010
Buna! :D as dorii si eu ca sa aflu mai multe detalii despre  arborele de matase .! as dori cat mai multe raspunsuri! Va multumesc :D  :kisstogether:

Edited by diorama, 19 August 2010 - 20:38.
Editare culori. Te rog, nu mai scrie colorat. Lasa creioanele moderatorilor. Mersi.


#42
andreyr

andreyr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 13.01.2007
Google ?!  :huh:

Arbore de matase

#43
hapylica

hapylica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 09.01.2010
Moni ,albitzia este un arbore ornamental cu flori roz sau mov,este sensibil la ger,trebuie plantat la soare,crengile sunt fragile,se pot rupe sub greutatea propie,de aceea se leaga crengile intre ele cu diverse.se inmulteste greu(mie mi-au trebuit 2 ani sa reusesc sa aflu secretul,si acum am si de dat!).Este frumos ca sta inflorit toata vara! :peacefingers:

Edited by hapylica, 29 August 2010 - 21:23.


#44
andreeavd

andreeavd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.03.2011
Salut! Ma gandesc si eu sa pun un astfel de copac in gradina. Ma tot gandesc ce copac la care sa tina florile mai mult sa pun, asa ca am sa imi incerc norocul cu Albitzia. Stie cineva unde pot sa gasesc pom de 2 ani in Bucuresti? Stiti cumva in cat timp infloreste, cati ani...?

#45
CV-03-BTF

CV-03-BTF

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 28.08.2007
Eu am vazut 2 puieti acum cateva zile in Costinesti.. cresteau  la marginea uni gard viu...Pana sa-mi fac curaj sa-i  iau au disparut . Am ezitat intrucat nu am avut un loc de cazare fix cat si datorita faptului ca cineva mi-a povestit ca acum un an a avut 2 puieti recoltati cu tot cu pamant dar nu i-au suprevietuit pe timpul transportului in masina. O sa incerc cu seminte.Totusi locuiesc  intr-o zona friguroasa iarna. Nu stiu daca sa ma incumet sa achizitionez seminte  pentru rasad.

#46
stefanut23

stefanut23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 02.06.2009
Am pus si eu rasad....an 4 zile au incoltit un sfert din seminte

Attached Files


Edited by stefanut23, 18 March 2013 - 22:16.


#47
toma59

toma59

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 06.04.2013
Buna ziua,
Sint novice in domenu. Un sfat va rog ? In martie am semanat seminte de Albitzia in paharele de plastic de unica folosinta si am avut norocul sa-mi ,,iasa,, vreo 20 de pomisori. Acum au 7-9 centimetrii dar am inceput sa ma confrunt cu urmatorul fenomen. La inceput se ofileste o frunza (au fiecare in jur de 3) pe urma alta si in final planta intreaga. Astfel am pierdut patru plante si doua dau semne ca vor urma si ele. Care ar fi cauza ?
Precizez, sint in paharele de plastic de unica folosinta, asezate in tavite de plastic, cite zece, pe pervazul geamului in casa. Sub e caloriferul. Deci lumina si caldura, din plin. Apa, cam odata la 4-5 zile (pina la primele doua frunzulite mai des, pamint reavan) la radacina plantei in pahar (gaurit). Intrebarea e :Cum sa procedez in continuare ??? caci mi-ar parea rau sa le pierd. Multumesc.

#48
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Posttoma59, on 06 aprilie 2013 - 16:29, said:

Buna ziua,
Sint novice in domenu. Un sfat va rog ? In martie am semanat seminte de Albitzia in paharele de plastic de unica folosinta si am avut norocul sa-mi ,,iasa,, vreo 20 de pomisori. Acum au 7-9 centimetrii dar am inceput sa ma confrunt cu urmatorul fenomen. La inceput se ofileste o frunza (au fiecare in jur de 3) pe urma alta si in final planta intreaga. Astfel am pierdut patru plante si doua dau semne ca vor urma si ele. Care ar fi cauza ?
Precizez, sint in paharele de plastic de unica folosinta, asezate in tavite de plastic, cite zece, pe pervazul geamului in casa. Sub e caloriferul. Deci lumina si caldura, din plin. Apa, cam odata la 4-5 zile (pina la primele doua frunzulite mai des, pamint reavan) la radacina plantei in pahar (gaurit). Intrebarea e :Cum sa procedez in continuare ??? caci mi-ar parea rau sa le pierd. Multumesc.


Prea multa caldura.
Muta-le intr-un loc mai racoros si cu lumina multa, iar peste 10-15 zile planteaza-le afara.

#49
toma59

toma59

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 06.04.2013
Au doar 4 saptamini. Nu e prea devreme pt. afara ? Mai ales ca primavara aceasta e atit de capricioasa. Vroiam sa le ,,transfer,, in ghivece mai mari, cam intr-o saptamina. Asa am citit pe net, ca trebuie sa stea in casa pina in anul al doilea. Multumesc, trestie de balta.

#50
toma59

toma59

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 06.04.2013
Le-am ,,transferat in ghivece mai mari. Doresc sa le tin in casa si peste iarna si apoi in al 2-lea an de viata sa le sadesc afara tocmai pt. a le feri de primul inghet. Iarna, desi sint in casa le cad frunzele sau vegeteaza continuu ? Udat ? Cum sa procedez/le pastrez ? Multumesc.

#51
toma59

toma59

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 06.04.2013
Vine frigul. Am 5 ghivece cu plante, Arbore de matase. Inaltime in jur de 45-50 cm. Ii tin in casa/geam. Cum sa-i trec peste iarna care vine ? Multumesc.

#52
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
in ghiveci afara acoperit bine, cu paie sau folie cu bule. da poate iarna asta e mai bine in casa ca ne tot sperie astia cu frig mare. in casa, la geam, udata ceva mai putin decit in cursul verii, numai cind e uscat bine pamintul. depinde si de cit de cald e in casa, si de curentii de aer din jurul lui, si de cit e de uscat aerul din camera..pulverizat din cind in cind frunzele. eu le fac cam la 2-3 un dus zdravan la mai toate fflorile care petrec iarna in casa

#53
toma59

toma59

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 06.04.2013
Ii tin pe pervaz geam, sub e caloriferul, care in curind isi v-a intra in atributiuni. E bine, e rau ? Sau, ar fi bine,  sa-i pun undeva intr-o camara, la geam, unde e mai rece, in jur de 4-8 grade iarna. In astfel de conditii, mai trebuie udati ? Multumesc.

Edited by toma59, 28 September 2013 - 11:29.


#54
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
4-8 grade e suficient, dupa ce mai creste si i se mai ingroasa tulpina poate fi lasata afara in ghiveci daca i se inveleste ghiveciul iarana. se uda foarte rara, cind e uscat foarte bine pamintul, e o planta rezistenta la seceta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate