Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

ALBITZIA JULIBBRISIN

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#19
anna's studio

anna's studio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 07.02.2005
Mult succes cu ele.
off-topic: Pentru mine pomisorii in curte sunt de domeniul fantasticului la ora asta; daca ati vedea ce se lucreaza la mine si in casa si in curte...  :( , ma si umfla rasul cand ma uit in curte, se face o structura de lemn care va fi garaj si foisor si oamenii mai dau 3 m zapada si mai ridica un stalp, te doare mintea.... In casa e si mai mirific, se pune lambriu, care se taie evident in casa, mi-am ostracizat toate florile intr-un dormitor in care e si toata mobila, singurul loc unde e curat in casa... si eu cu internetul meu capac peste toate... e o poveste fara sfarsit... Colac peste pupaza vine sotul meu acasa vineri si-mi comunica faptul ca avem oferta pe casa si ca se gandeste sa vindem si sa facem alta, am crezut ca ma arunc de la mansarda! Alt santier? Exista oare viata dupa santier?

Liviu, daca esti dragut, peste vreo 10 ani cand albitzia ta va fi ditamai pomul in fata casei, fa-ti mila de mine si da-mi si mie niste seminte, cam atunci cred ca voi avea si eu undeva o curte amenajata si ma pot gandi si la pomisori. Saru' mana!

#20
baxyy77

baxyy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 02.06.2006

View Postanna's studio, on Oct 30 2007, 22:04, said:

Aaaa, departe de mine agitatia sa-i scriu ce am gasit despre.. in speranta sa capat niste seminte...
Doar aveam un semn pus in carte la acest subiect pentru ca si eu am cautat in vara mimoza, dar am renuntat. Atat.

Sunt foarte vesela. Ma delectez cu gloxiniile  :kisstogether:

Ana - Mimosa pudica este o planta erbacee sensibila la miscarile tectonice. I se mai spune "seismograf".
Albizzia julibrissin este arborele de matase - arbori de talia III, cu inflorire in sezonul de vara, flori roz.

Sunt din familia Mimosaceae ambele plante.

Mimosa cred ca poti gasi la gradina botanica la sere.
Albizzia gasesti cam peste tot prin Bucuresti (si poti aduna pastai) - sau cumpara puieti de pe la gardenuri.

#21
baxyy77

baxyy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 02.06.2006

View Postliviu_np, on Nov 19 2007, 10:06, said:

Asa cum am promis, iata niste imagini cu un "pomisor" luat de sub pomul "mama" pe care l-am transplantat in ghiveci.

Semintele puse la germinat...

Si pepiniera de 50 de viitori pomisori

Succes! Arata foarte bine!

#22
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,784
  • Înscris: 02.06.2006

View Postliviu_np, on Nov 19 2007, 10:06, said:

Asa cum am promis, iata niste imagini cu un "pomisor" luat de sub pomul "mama" pe care l-am transplantat in ghiveci.

Semintele puse la germinat...

Si pepiniera de 50 de viitori pomisori
Dacă aveai răbdare și plantai semințele primăvara, obțineai puieți mult mai buni. Acest moment este cel mai nefericit pentru însămînțare.

#23
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006

View PostIocan, on Nov 19 2007, 15:19, said:

Dacă aveai răbdare și plantai semințele primăvara, obțineai puieți mult mai buni. Acest moment este cel mai nefericit pentru însămînțare.

Intrebare: Daca ii plantam primavara in curte, aveau destul timp pentru a creste pana-n iarna sa nu inghete?

Eu nu am nevoie decat de un pomisor, maxim doi; – restul de dat (donat cf. primului meu post). De aceea, i-am pus in paharute, sa mai creasca peste iarna, la primavara cand or avea  vreo 10 centimetri "scap" de ei, iar eu imi opresc unu-doi pentru a-i sadi in curte.

Off topic. Anna, fii optimista, asa a fost si la mine timp de trei ani. Toata curtea era plina de materiale de constructie iar florile pe care le aveam (si le mai am!!!), erau mutate de la parter la etaj si invers (se pare ca sportul le-a facut bine), depinde de lucrarile care se executau.
O sa pun niste fotografii cu ele in galerie ...

#24
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,784
  • Înscris: 02.06.2006

View Postliviu_np, on Nov 19 2007, 16:09, said:

Eu nu am nevoie decat de un pomisor, maxim doi; – restul de dat (donat cf. primului meu post). De aceea, i-am pus in paharute, sa mai creasca peste iarna, la primavara cand or avea  vreo 10 centimetri "scap" de ei, iar eu imi opresc unu-doi pentru a-i sadi in curte.
Vei obține puieți anemici și fragili, alungiți anormal și depigmentați. Iarna, lumina este extrem de redusă, atît ca intensitate cît și ca durată. Dacă mai ținem cont și de aerul uscat din casă, șansele de supraviețuire ale puieților (atît în ghivece, dar mai ales după plantarea afară) sînt minime.
Despre ritmul biologic dat peste cap, nici nu mai pomenesc.

Edited by Iocan, 19 November 2007 - 16:24.


#25
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postliviu_np, on Nov 19 2007, 16:09, said:

Intrebare: Daca ii plantam primavara in curte, aveau destul timp pentru a creste pana-n iarna sa nu inghete?

nu, nu rezistau si nu vor rezista nici astia, daca nu-i protejezi iarna viitoare.
sunt foarte sensibili in primii 2 ani, iar temperaturile de -15 grade ii distruge.

#26
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006

View PostIocan, on Nov 19 2007, 16:21, said:

Vei obține puieți anemici și fragili, alungiți anormal și depigmentați. Iarna, lumina este extrem de redusă, atît ca intensitate cît și ca durată. Dacă mai ținem cont și de aerul uscat din casă, șansele de supraviețuire ale puieților (atît în ghivece, dar mai ales după plantarea afară) sînt minime.
Despre ritmul biologic dat peste cap, nici nu mai pomenesc.


View Posttrestie-de-balta, on Nov 19 2007, 16:25, said:

nu, nu rezistau si nu vor rezista nici astia, daca nu-i protejezi iarna viitoare.
sunt foarte sensibili in primii 2 ani, iar temperaturile de -15 grade ii distruge.

Multe multumiri.

Mai sus sunt doua pareri care mi se par contradictorii.
Haideti sa ajungem la un numitor comun; mai pot lua cateva pastai care sper ca nu sunt inghetate.
Ce pot sa mai fac cu ele, sau ce fac cu cele care sunt deja in pahare.

:scratchchin: :helpsmilie:

#27
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,784
  • Înscris: 02.06.2006
Părerile nu sînt în contradicție. Eu mă refeream la momentul însămînțării, iar trestie-de-balta se referea la rezistența puieților, ulterior germinării, respectiv în prima lor iarnă după plantarea afară, la locul definitiv.

Edited by Iocan, 19 November 2007 - 16:48.


#28
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
Am recitit postul lui trestie de balta in care spunea de insamantare la primavara :death: .
Sa inteleg ca ceea ce am facut este aproape bine, cu exceptia ca trebuia sa o fac la primavara  :frust:

O sa incerc sa le asigur conditii bune puietilor, respectiv lumina ? chiar daca nu este naturala si umezeala

Later edit: Semintele care cad din pom si prind o vreme propice nu incoltesc?
                Semintele care cad din pom si ingheata mai sunt fertile la primavara?

Edited by liviu_np, 19 November 2007 - 17:06.


#29
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postliviu_np, on Nov 19 2007, 17:03, said:

Am recitit postul lui trestie de balta in care spunea de insamantare la primavara :death: .
Sa inteleg ca ceea ce am facut este aproape bine, cu exceptia ca trebuia sa o fac la primavara  :frust:

O sa incerc sa le asigur conditii bune puietilor, respectiv lumina ? chiar daca nu este naturala si umezeala

Later edit: Semintele care cad din pom si prind o vreme propice nu incoltesc?
                Semintele care cad din pom si ingheata mai sunt fertile la primavara?


n-au nimic, daca ingheata.
problema se pune la germinare, cand trebuie sa aiba o temperatura constanta, ceea ce nu se prea intanleste primavara in natura.

daca le asiguri lumina cu un neon de 36-40 w pus la 50 cm inaltime fata de plantute, cam 3-4 ore in plus.
daca le pui la geam si le asiguri caldura moderata, 16-18 grade, vei avea plante viabile la anu.

#30
vickylucia

vickylucia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 10.05.2008
:rolleyes: A-ti mai obtinut pana la urma arborele de matase?

Edited by vickylucia, 03 September 2008 - 14:39.


#31
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
din cite stiu eu liviu are albitzia din semintele culese manum propria.
iaca si la mine unu, matasea probabil peste 2-3 ani. :lol:

Attached Files



#32
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
ce delicat e puiul de Albitzia, gomez... Sa creasca mare si sa-ti infloreasca!

#33
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
multumesc. ii place tare mult soarele.

#34
tala

tala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 26.09.2007
salutare
avand in vedere ca sunt topita dupa copacul acesta, dar am auzit niste zvonuri cum ca ar fi alergen si invaziv (nu-mi dau seama in ce mod), cei care ati studiat mai mult despre el imi puteti da si mie mai multe lamuriri? multumesc mult. a, si inca o intrebare: cand cumpar un asemenea copacel, ce anume sa urmaresc pt a fi ok? ma intereseaza in special sa infloreasca rapid (nu dupa nustiu cati ani). iar multumesc.

#35
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
alergen nu am auzit. poate petalele foarte fine de la flori... sau polenul....
invaziv nu e. stiu cel putin 6 insi care au si nu am vazut un lastar la ei. ca il mutam la mine in curte :) la origine e din familia mimozelor, nu am auzit de mimoza invaziva la noi. s-a adaptat aiici in ultimii ani, datorita schimbarii climei.
si nu creste chiar asa de repede ca sa nu poata fi taiat daca lastareste. cred ca teiul e mult mai invaziv decit asta.
trebuie sa cumperi un pom de cel putin 3 ani si 2 m inaltime. sa aiba citeva crengi sanatoase de pe care sa ramifice, ca altfel nu are energie sa infloreasca. forile tin toata vara. are o predilectie sa infloreasca in partea de sus si la exteriorul coroanei, asa ca daca il tunzi umbrela si stai la etaj ai o priveliste magnifica, e ca si cum ai avea o pajiste roz sub ferestra. exita 2 soiuri, unul cu frunze verzi si unul cu frunze visinii inchis ca otetarul.

#36
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
la mare am vazut multi copaci mari! erau superbi, da' n-am vazut niciun lastar pe langa ei...si am cam cautat :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate