Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

3D WalkThrough for Archicad

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
cimpuducu

cimpuducu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 09.10.2006
Salut. Caut ceva soft sau plug in-uri pentru Archicad care sa transforme un proiect in archicad intr-un fisier executabil care sa prezinte proiectul in gen 3DExplore de la archicad, mai exact walkthgrough gen shootere 3d first person. Astfel pot prezenta casa oricarui utilizator fara a mai fi necesar instalarea si utilizarea archicad-ului pe pc-ul acestuia.
          Am gasit pe net ceva de la Zermatt dar nu mai au site de download. Dintre voi probabil sunteti mai avansati in domeniu si ati folosit deja soft-uri de genul (eu sunt la primul proiect), va rog sa ma indrumati, v-as fi foarte recunoscator.
          Va multumesc.

#2
deianadrian

deianadrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 21.01.2005
baga fiserul in autocad 2007 sau in arhitectural descktop 2007 si parca se poate face ce vrei tu in ele.

#3
Interitus

Interitus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 24.02.2004
Un walkthrough foarte bun poti face in Revit Architecture. Poti downloada trialul de pe site de la Autodesk.
Daca ai intrebari despre program iti stau la dispozitie.

Good luck! :)

#4
cimpuducu

cimpuducu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 09.10.2006
Salut si multumesc pt timpul acordat. Ce am uitat sa mentionez si probabil nu s-a subinteles este ca eu am facut deja aproape intreg proiectul in archicad. Mai am doar ceva detalii de obiecte si mobilier. Am incercat sa-l salvez in dwg ca sa-l transport mai apoi in Autocad sau Revit Arhitecture dar nu functioneaza. Il salveaza ca dwg dar la import nu-mi afiseaza nimic. De aceea am intrebat daca exista ceva program care sa-mi converteasca proiectele de tip *.pln din Archicad, intr-un fisier exe care lansat sa prezinte casa in 3D si sa poti explora intreriorul ei cu tastele. Mai apoi trimit acest fisier impreuna cu cateva imagini jpeg randate pentru prezentare proiect. Simplu pt orice utilizator al pc-ului. Pot face treaba asta? Va rog sa ma sfatuiti. Multumesc.

#5
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006

View Postcimpuducu, on Oct 25 2007, 19:04, said:

Salut si multumesc pt timpul acordat. Ce am uitat sa mentionez si probabil nu s-a subinteles este ca eu am facut deja aproape intreg proiectul in archicad. Mai am doar ceva detalii de obiecte si mobilier. Am incercat sa-l salvez in dwg ca sa-l transport mai apoi in Autocad sau Revit Arhitecture dar nu functioneaza. Il salveaza ca dwg dar la import nu-mi afiseaza nimic. De aceea am intrebat daca exista ceva program care sa-mi converteasca proiectele de tip *.pln din Archicad, intr-un fisier exe care lansat sa prezinte casa in 3D si sa poti explora intreriorul ei cu tastele. Mai apoi trimit acest fisier impreuna cu cateva imagini jpeg randate pentru prezentare proiect. Simplu pt orice utilizator al pc-ului. Pot face treaba asta? Va rog sa ma sfatuiti. Multumesc.
Stiu ce vrei , sa te plimbi putin prin casa sa urci scari sa admiri interioare. Nu stiu daca autocadul poate asa ceva.

#6
Interitus

Interitus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 24.02.2004
Nu, nu poate. Ce poate sa faca e sa iti creeze filmuletul respectiv dupa un traseu setat in prealabil de tine, cu ce nivel de detaliu vrei, cu ce pozitie a camerei vrei s.a.m.d.

#7
george_boyy

george_boyy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.07.2007
sunt un incepator in acest forum!!!
As dori daca se poate sa imi dati exemple de programe pentru arhitectura si daca se poate si link-uri de unde as gasi aceste programe!!!
                                                      Multumesc!!! ^_^

#8
sfera96

sfera96

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.02.2007

View Postcimpuducu, on Oct 25 2007, 18:04, said:

Salut si multumesc pt timpul acordat. Ce am uitat sa mentionez si probabil nu s-a subinteles este ca eu am facut deja aproape intreg proiectul in archicad. Mai am doar ceva detalii de obiecte si mobilier. Am incercat sa-l salvez in dwg ca sa-l transport mai apoi in Autocad sau Revit Arhitecture dar nu functioneaza. Il salveaza ca dwg dar la import nu-mi afiseaza nimic. De aceea am intrebat daca exista ceva program care sa-mi converteasca proiectele de tip *.pln din Archicad, intr-un fisier exe care lansat sa prezinte casa in 3D si sa poti explora intreriorul ei cu tastele. Mai apoi trimit acest fisier impreuna cu cateva imagini jpeg randate pentru prezentare proiect. Simplu pt orice utilizator al pc-ului. Pot face treaba asta? Va rog sa ma sfatuiti. Multumesc.

incearca sa il exporti in artlantis , versiunea studio din cate stiu eu poate sa faca si filmulete dupa un traseu predefinit in artlantis , salvarea se face destul de simplu , instalezi de pe artlantis pluginul pt archicad 10/11 (9 are deja) , intri in archicad in perspective si salvezi ca *.atl , intri in artlantis , lucrezi putin la detaliile texturilor , si nu stiu exact procedeul , dar nu e chiar asa greu , astfel obtii si filmulete de calitate superioara si randari de calitate 3dmax , spor

#9
gladiator07

gladiator07

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.01.2008
Buna, imi spune si mie cineva in ce masura placa video isi aduce aportul la o randare foto-realistica in archicad, deci este una soft sau e combinata chestia?

#10
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
Pt. randarea efectiva 0, dar cum trebuie sa mai potrivesti si modelul...

Edited by Aries(ro), 17 January 2008 - 11:21.


#11
gladiator07

gladiator07

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.01.2008
ok, ms, banuiam eu, nu prea are placa ce sa stie din fantezismele alea... mai e faza ca dual core-ul meu amd nu-i prea pica bine randarile cu rez mare, nu prea mai raspunde la comenzi... e o idee buna sa-i pun threadului prio mai mica :-?

#12
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,708
  • Înscris: 11.01.2005
Mai exista vreo solutie pentru CLIP ?
Am un fisier creat cu Artlantis. E un fisier .MOV (Apple QuickTime) urias (1 minut = 3 GB ; mai precis vreo 1500 de cadre). Cum pot sa-l convertesc si sa-l comprim in ceva inteligibil si cu cat mai putina pierdere de calitate/viteza/dimensiune video, care acum e - 768x546 ?

Doresc convertirea si comprimarea acestui minut in:

- Flash - SWF sau FLV (pentru folosire intr-o pagina web)
- AVI sau MPEG pentru rulare de pe PC. Am incercat si reusit sa-l codez cu Xvid dar pierderea de calitate e enorma (fisier rezultat - 30 MB). Cu codec divX nu am reusit codarea din .MOV
- EXE, fisier executabil, cum zicea initiatorul topicului (cu codecul de decodare inclus) - adica sa ruleze pe orice sistem, indiferent daca are sau nu instalate codecuri sau player-e speciale
- DVD - format .DAT, pentru crearea unui DVD cu meniu interactiv, rulabil de pe un Home DVD Player

Mersi !

#13
danvlad

danvlad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 27.09.2006

View Postcimpuducu, on Oct 24 2007, 16:07, said:

Salut. Caut ceva soft sau plug in-uri pentru Archicad care sa transforme un proiect in archicad intr-un fisier executabil care sa prezinte proiectul in gen 3DExplore de la archicad, mai exact walkthgrough gen shootere 3d first person. Astfel pot prezenta casa oricarui utilizator fara a mai fi necesar instalarea si utilizarea archicad-ului pe pc-ul acestuia.
          Am gasit pe net ceva de la Zermatt dar nu mai au site de download. Dintre voi probabil sunteti mai avansati in domeniu si ati folosit deja soft-uri de genul (eu sunt la primul proiect), va rog sa ma indrumati, v-as fi foarte recunoscator.
          Va multumesc.

Poti exporta fisierul in format *.3ds apoi il incarci in Adobe Acrobat 3D sau mai nou: http://www.adobe.com...batproextended/
Aici il poti salva ca pdf si... e aproape ce-ti doresti.
Uite un mic exemplu: http://danvlad.asesoft.ro/3d.pdf
Ce vrei tu, fisier executabil trebuie facut intr-un engine de joc sau ceva similar. Si eu vreau asa ceva :D

Bafta!

#14
danvlad

danvlad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 27.09.2006

View Postcimpuducu, on Oct 24 2007, 16:07, said:

Salut. Caut ceva soft sau plug in-uri pentru Archicad care sa transforme un proiect in archicad intr-un fisier executabil care sa prezinte proiectul in gen 3DExplore de la archicad, mai exact walkthgrough gen shootere 3d first person. Astfel pot prezenta casa oricarui utilizator fara a mai fi necesar instalarea si utilizarea archicad-ului pe pc-ul acestuia.
          Am gasit pe net ceva de la Zermatt dar nu mai au site de download. Dintre voi probabil sunteti mai avansati in domeniu si ati folosit deja soft-uri de genul (eu sunt la primul proiect), va rog sa ma indrumati, v-as fi foarte recunoscator.
          Va multumesc.

revin...
Am gasit ceva pe softpedia :D
http://www.softpedia...rnToolBox.shtml
poate este ok... nu am testat...

#15
danvlad

danvlad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 27.09.2006

View Postvladut_v, on Jan 28 2008, 17:34, said:

Mai exista vreo solutie pentru CLIP ?
Am un fisier creat cu Artlantis. E un fisier .MOV (Apple QuickTime) urias (1 minut = 3 GB ; mai precis vreo 1500 de cadre). Cum pot sa-l convertesc si sa-l comprim in ceva inteligibil si cu cat mai putina pierdere de calitate/viteza/dimensiune video, care acum e - 768x546 ?

Doresc convertirea si comprimarea acestui minut in:

- Flash - SWF sau FLV (pentru folosire intr-o pagina web)
- AVI sau MPEG pentru rulare de pe PC. Am incercat si reusit sa-l codez cu Xvid dar pierderea de calitate e enorma (fisier rezultat - 30 MB). Cu codec divX nu am reusit codarea din .MOV
- EXE, fisier executabil, cum zicea initiatorul topicului (cu codecul de decodare inclus) - adica sa ruleze pe orice sistem, indiferent daca are sau nu instalate codecuri sau player-e speciale
- DVD - format .DAT, pentru crearea unui DVD cu meniu interactiv, rulabil de pe un Home DVD Player

Mersi !

Incearca cu Adobe Flash...
Trimite-mi fisierul si il fac eu si executabil. Cat "cantareste" acum fisierul?

#16
nicedot

nicedot

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.11.2007

View Postdanvlad, on Jun 6 2008, 12:11, said:

Ce vrei tu, fisier executabil trebuie facut intr-un engine de joc sau ceva similar. Si eu vreau asa ceva :D

Bafta!

Exista un engine ptr asa ceva... se numeste Zermatt!

#17
FreeHunter

FreeHunter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.11.2008
Salutari!

Iata ca a aparut recent o aplicatie pentru ArchiCAD care face tocmai ceea ce se doreste in acest topic (citez o scurta desciere de pe pagina distribuitorului):

"Graphisoft Virtual Building Explorer (VBE) este o aplicatie interactiva de prezentare. Arhitectii pot salva modele 3D navigabile din ArchiCAD direct in fisiere executabile (.exe). Aceste fisiere pot sa includa diferite trasee de animatie, diferite moduri de randare, imagini, respectiv asigura posibilitatea navigarii libere in cladire ca in jocurile “shooter“. In acest mod, proiectele ArchiCAD devin explorabile pentru oricine, chiar fara licenta de ArchiCAD sau VBE. Virtual Building Explorer ridica un standard nou in comunicarea arhitecturala."

#18
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006
Trebuia sa vina si aceasta facilitate importanta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate