Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Despre detectoarele radar

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
12129 replies to this topic

#37
Byt

Byt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 05.02.2002
Mai nou la drum intins tin detectorul in spatiu gol de sub cd-player . Dupa teste serioase am ajuns la concluzia ca desi se reduce distanta de detectare undeva la jumatate imi este mai comod sa citesc indicatiile displayului si sunt mai atent la el (oricum in localitati nu merg tare si am timp de reactie) . Inainte il tineam in tetiera si ma enerva ca ma ghidam doar dupa sunet .
Este un BelVector 995 .

#38
BelDetector

BelDetector

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.07.2005
Hi all. Sunt din Targu-Mures si am un Bel Vector 995 (fiind considerat CEL MAI BUN detector din lume...). Pana acum am avut un kkt de Cobra Esd 9850, apoi un Bel Vector 985 (eu il consider mai bun decat 995-ul), iar acum il am pe acesta (995). Vreau sa va precizez, ca m-a interesat aceasta tema (cea cu radare si cu detectoare), deoarece sunt un sofer tanar, caruia ii place viteza. Pana acum detectorul Bel 985 si Bel 995 m-a ajutat de fiecare data. Daca aveti detectoare mai slabe (de ex. Cobra, Whistler, Uniden s.a.m.d.) atunci sa nu va mirati ca la INSTANT-ON nu te ajuta. Pe de alta parte...radarele din ro sunt in K. Am si inchis toate celelalte benzi, avand astfel numar minim de alarme false (benzinarii moderne si cateodata mai suna si pentru mobil).
Exista un model creat pt. Europa : Bel Targer 550. Costa cam 380 de Euro. Are 3 benzi X, 2 benzi K... La acel model poti sa elimini TOTAL, COMPLET alarmele false, deoarece benzinariile sunt la o frecventa de 24,125 Ghz si radarele la 24,150 Ghz (sau invers). Cert este ca inchizi banda K in care apar falsele si ai rezolvat-o.
Eu va recomand sa va cumparati Bel Vector, fiind cel mai apreciat detector. Numai bine!
P.S. : Bel Vector 995 se poate cumpara de pe internet cu 300 $

Edited by BelDetector, 27 July 2005 - 00:56.


#39
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Salut !

Abia m-am inregistrat pe forum dupa ce am dat un search pe Google dupa "radare noi".
Am un prieten care acum o luna a ramas fara carnet cu detectorul in geam, fara sa-i faca un bip macar. Dupa ce s-a imprietenit cu militianu', i-a spus ca ar fi un model nou. Si dupa i-a aratat o punga de carnete luate in ziua respective.
M-am uitat prin oras si nu numai dupa masini de radar. Am vazut doua modele de radare. Cel cunoscut, cu tulumba gri cu alb in capat, cu cutiuta neagra, dar am vazut unul, doar cu tulumba, dar ceva mai mare si diferita de cealalta.

Anybody, vreo idee, informatie ?!

Multumesc,
VM  :nonobad:

#40
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Tot eu  :peacefingers:
Referitor la cele citite pe aici:

1. Am un Uniden LRD957. direct din US, sub 80$.
Pana acum si-a scos banii linistit. Eu sunt destul de multumit.
2. Cineva zicea de Yupiteru. Am un coleg cu asa ceva. Foarte bun. Fara fir, baterii solare, mic, fara alarme false. Dar stie doar K/Ka. Deci in afara nu e bun deloc. Sau daca apar si altele la noi. Si raza de actiune foarte buna.
3. Locuri de pus aparatu': In parasolar, pe geamul lateral dreapta, in ventuze. Daca e politia in zona, apesi butonu', se lasa geamu', si aparatu' pica pe mocheta.
4. Si daca are fir aparatu'... ce nu exista cablu ?! Se prelungeste, exista si chedere la masina...
5. Azi spuneau la radio ca politistii nu mai au voie sa puna radare ascunse, ca masinile trebuie sa aiba insemne. O fi oare adevarat ?
6. Terminati cu prostiile astea cu 2 ore Bucuresti - Constanta... Chiar daca ar fi posbil, care-i folosu' ?Vorba cuiva, 175km/h media, e cam mult pentru kkt-ul de drum pana acolo. Am mers cu 235 cu o masina serioasa, dar la viteza asta nu cred ca ai vreo sansa in caz de accident...

Astept, sper o informatie ref. radare noi.

Thanks!
:nonobad:

#41
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005

Padr_com, on Aug 8 2005, 17:53, said:

Hmmm...o veste buna...cica dupa Noul Cod Rutier (cand o intra in vigoare)...nu mai e ilegal sa ai detector radar!  :coolspeak:

<{POST_SNAPBACK}>

Nou cod rutier ( care are inclus si o super faza: politistul nu mai are voie sa te opreasca devat daca chiar ai comis o infractiune,deci fara controale "la intins mana", iar daca politistul nu are sapca, insigna sau nu foloseste un comportament civilizat, poti pleca oricand de acolo.) a intrat in vigoare de aproximativ 3 saptamani. Nu stiu daca include si partea cu detectorul de radare..

#42
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Noul cod rutier n-a intrat in vigoare pentru ca l-a respins Bbasescu, unul din motive era acela ca daca imprumutati masina cuiva si acea persoana face un accident, raspundeti in solidar cu persoana respectiva, adica o enormitate.

Dupa ce se modifica aliniatul de mai sus, de ex. si-l semneaza Basescu, atunci veti avea voie cu detectoare de radar (nu sunt interzise explicit in noul cod).

Iar despre faptul ca nu pot sa va opreasca fara motiv, acela este Codul de Conduita al politistilor de la rutier, care deocamdata este in faza de propunere si inca nu se aplica, asa ca aveti grija. Oricum, acesta intra in vigoare, la sfarsitul consultarilor, fara acordul Presedintelui, pentru ca este un cod intern al Politiei.

Speedo

Edited by Speedo, 05 September 2005 - 08:57.


#43
frek menta

frek menta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 01.09.2005
Am o intrebare specifica: vreau sa cumpar un detector Beltronics Vector Europa 966R. Evident ca antena planuiesc sa o montez undeva in fata masinii, in spatele mastii/grilei. Problema e ca temperatura minima de functionare din specificatii este -10 grade Celsius. E drept ca sunt slabe shansele sa stea Garcea cu radaru' la sub -10, dar totushi, la banii aia (490 USD) ma asteptam la mai mult... de asemenea, e drept ca in fata motorului temperatura e mai ridicata din cauza incalizirii oferite de motor, dar la viteza (de-aia il iau ca sa merg cu viteza) sigur scade temperatura, caldura tinzand sa mearga inapoi...

ce pareri aveti?  :huh:

#44
tao980

tao980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 15.12.2003
A auzit careva ceva de detectoarele Black Spiderzz (made in Korea)?

#45
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Revenind in actualitate...sunt sigur ca toti ati primit pe mail imagini cu 2 din locatiile cu camera fixa de pe DN1 dintre Bucuresti si Ploiesti si o imagine care va arata cam cum o sa fie instananeul cu viteza avuta.

Trebuie sa mai stiti ca in fiecare site sunt instalate 2 camere, una pentru radar si pentru identificarea numarului masinii, iar cealalta este un blitz suplimentar care are rolul de a ilumina cadrul general pe timp de noapte si de a reduce reflexiile din numarul de inmatriculare.
Cutiile pentru ambele tipuri sunt bulletproof, so, ramane sa le vopsiti cu spray... :)

In postul urmator mai multe detalii despre centrele de comanda si control si altele...

Speedo

Attached Files


Edited by Speedo, 04 May 2008 - 09:29.


#46
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005

View PostCourage, on Oct 27 2005, 21:42, said:

Oricum prevad un cordon lung de masini insirate frumos pe DN1 cu soferi furiosi :(

Sau o mare risipa de bani pentru Interne, daca se apuca baietii sa le dea cu spray  :w00t:

#47
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Chiar si dupa receptia sistemului, se pare in 15 Noiembrie pentru cele 2 site-uri care merg deja (desi se instaleaza in continuare receptia o sa se faca pe parcurs pentru restul), totusi in prima faza de implementare a proiectului, Fast Lane-ul Ploiesti - Campina ramane neatins, ne vor supara doar radarele obisnuite.

Speedo

Edited by Speedo, 28 October 2005 - 09:15.


#48
vane

vane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 18.08.2003
He, he, he ! De cand s-a dat in functiune sistemul de pe DN1 n-am auzit de nici o amenda ! Si am deschis chiar un topic pe un alt forum.
In schimb, pe acelasi DN1 stiu personal pe cineva care si-a luat amenda de la radar CLASIC ! Si mai stiu pe cineva, dar nu direct. Printr-o cunostinta. Tot radar clasic, tot DN1. Cireasha de pe tort e urmatoarea "zicala" (auzita de cei 2 amendati): Aveti grija, s-a instalat un sistem de camere pe drumul asta ! :)

In plus avem DN2,3, 4, 5, 6 parca sunt 9 ... Avem 2 mici autostrazi si o puzderie de strazi !

#49
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Stiu eu persoane amendate cu 71Km/h pe DN1.  A venit plicul cam in 2 saptamani, recomandat.

#50
vane

vane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 18.08.2003

View PostSpeedo, on Jan 22 2006, 11:07, said:

Stiu eu persoane amendate cu 71Km/h pe DN1.  A venit plicul cam in 2 saptamani, recomandat.
Multumesc de info ! Te mai rog sa-mi spui "...pe raza localitatii..." pentru ca incercam sa demonstram ca sunt doar 7 radare, restul doar CCTV.
BTW: 71 e noul "prag" ? De ce 71 si nu 61 ca pana acum ?
Inca o data multumesc de info !

#51
slysoft

slysoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 17.11.2004
o schema de detector radar (actual) cu vg2 inclus, pot gasi pe undeva?
nu schema bloc, ci integrala cu componente si valori.
chiar is curios de principii in amanunt.
10x

#52
vane

vane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 18.08.2003
Eu n-am gasit !
Stiu schema bloc, cat despre VG2, este semnal extras de filtru la fel ca cel de benzi si interpretat de soft ! Nu o sa vezi componenta separata ...

#53
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Aveam Beltronics 966R, iar acum am Beltronics 975R, ambele modulare.

Ca detectie sunt execelente, insa 966R nu are limitare de benzi si/sau mod city, ceea ce insemna ca prin Buucresti si pe langa benzinarii innebunesti de cap => alarme false.

975 e programabil si da mult mai putine alarme !
Azi la Comarnic tipa detectorul, insa nu vedeam radarul si era linie dreapta (fara case).
Cand ma uit in oglinda retrovizoare.. la 500m in spate politia cu radarul...

Da-i bataie sa nu imi fotografieze numarul :D (nu stiu daca lua pe sensul meu sau pe sens contrar, insa sigur prindea multi fazani) !

#54
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Il poti pune oriunde, atata timp cat are camp descoperit in fata sa.

Unii il pun pe bord, insa e vizibil, altii al monteaza sus (unde e fixata oglinda) cu ventuzele din dotare, insa este ff. vizibil, iar tata il pune sub tetiera scaunului din dreapta si functioneza chiar si daca sta cineva pe scaun :)

Probleme apar la masinile care au perbriz atermic (Megane) sau cu diverse tratamente...
Acestea au doar o mica zona langa zona de fixare a oglinzii retrovizoare, care teoretic nu este tratata.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate