Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Despre detectoarele radar

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
12106 replies to this topic

#10153
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Pleacă spre locație, dar întârzie 30 minute. Suficient pt 10 clienți.

#10154
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
si daca da de un client afurisit?

#10155
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Exact ca mai sus: zic ca l-au iertat și poate ala ii ofera cartea de vizita.

#10156
gra1

gra1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 22.02.2010
De cateva zile au inceput precomenzile la R7.
Cei din link-ul de mai jos au avut alocate 500 de bucati, dar mai au mai putin de jumatate disponibile, restul sunt comandate si platite in avans.
Vorbim de un detector netestat in real-life...inseamna ca Uniden a convins deja piata...

http://www.bestradar.../Uniden-R7.html

#10157
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,002
  • Înscris: 20.06.2005
Era si normal, prelucrare digitala si sãgețile l-au propulsat acolo.
PS: r1 de pe ebay din state ajunge la maxim 1500 lei.

Edited by wolfydRg, 03 March 2019 - 19:45.


#10158
cris_balan

cris_balan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 22.06.2006
Stie cineva, in Romania radarele din banda K au toate aceeasi frecventa sau fiecare cu frecventa lui ? Ar fi util de stiut si de facut diferenta fata de multitudinea de alerte false. De ex. azi, Ilisesti Jud. Suceava, Logan albastru, frecventa afisata la R1 era 24.176

Edited by cris_balan, 05 March 2019 - 21:49.


#10159
gra1

gra1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 22.02.2010
Foloseste functia search. Gasesti "o tona" de informatii despre acest subiect...

#10160
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Attached File  trupa.jpg   64.18K   114 downloads
Spoiler

Edited by arg, 20 March 2019 - 11:37.


#10161
giustiniani

giustiniani

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.03.2019
Va Salut ! Sunt nou venit in comunitatea dvs. si doresc sa incep cu multumiri  pentru vastele impresii si cunostinte impartasite de domniile voastre .Marturisesc ca am lecturat  avid impresiile tuturor colegilor, toata admiratia pentru "tehnicul" domnului gra 1 ! Succint; acum 2 saptamani dupa cam 29 de ani de condus fara nici o abatere letala,  atat intern cat si pe-afara  la Intrarea in localitatea Adanca ,jud. dambovita spre directia  Ploiesti , ca-n wild wild west ,2 scapara ,unul metaforic ucis; am ramas fara plasticul atat de vital.James Bond in Logan alb cu geamuri fumurii ,m-a nimerit fix cu 106 km /h.Am fost oprit la iesirea din localitate , mi-au comunicat motivul ,agentu' constatator prezentandu-mi pe telefonul de serviciu zoom-ul cu imaginea masinii,numarul si respectiva viteza. Imaginea era nerelevanta  deoarece nu se putea distinge cristal clear ,daca viteza si stop cadrul prezentate erau produse in localitate sau in afara acesteia ,ceea ce mi se pare a fi o mare ambiguitate ?!Oare nu cumva este posibil ca respectiva viteza sa fie adaugata oricand ? Motivarea agentului constatator- exista cu siguranta la masina pistolarilor, gps.-ul cu coordonatele ,care colaborate cu poza duc la inevitabilul ....atat de  hulit . Va reg iertati-mi poate anosta dizertatie ,insa ajung la concluzia finala da a achizitiona un atat de polemizat detector radar,care sincer nu stiu cat de mult poate ajuta impotriva infamului tru-cam .Rog respectuos pe dl. gra 1 sa ma lumineze macar "oleaca" ; In unul din clipurile de pe Youtube, moderatorul celor de la Vortex , nu releva clar daca detectoarele overseas -din usa- functioneaza la parametrii optimi si-n Romanica .Deci concluzia finala ; putem sau nu folosi aceste detectoare achizitionate de pe Ebay,Amazon ,etc.  si-n amarata noastra transhumanta mioritica ? Multumesc anticipat , numai de Bine !

#10162
gra1

gra1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 22.02.2010
Ca sa raspund scurt si (poate) amuzant, detectorul nu salveaza "plasticul"...nu are posibilitatea tehnica sa o faca.
Discutiile legate de detectia Trucamului cu detectorul de radar raman valabile doar ca fapt divers. In majoritatea situatiilor cand esti doar tu, detectorul si Trucam, Trucam iese invingator...
Solutia corecta impotriva Trucam poate fi un jammer, dar cu alte costuri si cu alte riscuri, discutate pe aici.
Ramanen la ale noastre statii si unii la Waze si astfel aplicam o alta strategie  si anume sa fim informati ca urmeaza un Trucam (sau un alt tip de radar)...

#10163
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Răspuns scurt: poți folosi detectorul dar nu te ajuta la Trucam.

#10164
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,292
  • Înscris: 03.04.2004
Cine tranziteaza des E85, mare grija pe acest sector, pistolarii au sezatoare buna in acest loc si tintesc cam tot ce vine din deal pe curba (sens Buzau -> Ramnic), restrictia tampa la 50 cand acolo s-ar merge lejer cu un minim 60 daca nu chiar mai sus pe acea portiune drepta.


Attached File  Screenshot_20190325-101416_Maps.jpg   85.52K   84 downloadsAttached File  Screenshot_20190325-101823_Maps.jpg   72.78K   86 downloadsAttached File  Screenshot_20190325-102026_Maps.jpg   72.95K   80 downloads

Edited by emanu900, 25 March 2019 - 10:20.


#10165
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
emanu900, locatia este veche si o stie toata lumea de acolo din zona, problema lor este ca ai vizibilitate asupra lor inca de pe pod, tot timpul este pe Waze semnalizat.
Inca n-am vazut laser acolo (de cate ori am trecut), doar clasice, iar de cand s-a facut rondul respectiv stau si mai rar.

giustiniani, citeste postarile mele despre cum se poate evita un Trucam daca ai detector si integreaza bine informatia.
...dar, la modul in care scrii si alcatuiesti fraza, de om asezat, onest si oarecum impaciuitor, nu ai nevoie de detector si nici nu cred ca ai avea rabdare sau determinare sa utilizezi "situational awareness" in folosul tau.


Atentie si la, Pitesti, seara, la intrare pe autostrada dinspre Valcea (exact inainte de curba la dreapta) unde stau de obicei, MCV la IO, iluminatul public este slab acolo si se ascund bine in decor.
Ce a fost deosebit, au facut IO de foarte aproape, 140m, masurat pe harta.
Desigur ca faza lunga si bagatul camerei radar in blind a inlaturat pericolul, insa IO asa de aproape...

Edited by Speedo, 25 March 2019 - 15:21.


#10166
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,292
  • Înscris: 03.04.2004
Asa e Speedo, locatia e cu 'vechime' insa ieri statea cu pistolul chiar gusterul de la volanul unui Polo (deci tragea direct prin parbriz), lasat pe spate si chinuidu-se sa prinda pe vreunul care venea mai vanjos din curba aceea, avea ochii ca la 'chineji' :)
Tind sa cred ca se agita sa prinda mai departe de pod, in speranta ca nu au fost inca vazuti, ca le reuseste sau nu, numai ei stiu.

Edited by emanu900, 25 March 2019 - 19:05.


#10167
giustiniani

giustiniani

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.03.2019

View PostSpeedo, on 25 martie 2019 - 15:07, said:

emanu900, locatia este veche si o stie toata lumea de acolo din zona, problema lor este ca ai vizibilitate asupra lor inca de pe pod, tot timpul este pe Waze semnalizat.
Inca n-am vazut laser acolo (de cate ori am trecut), doar clasice, iar de cand s-a facut rondul respectiv stau si mai rar.

giustiniani, citeste postarile mele despre cum se poate evita un Trucam daca ai detector si integreaza bine informatia.
...dar, la modul in care scrii si alcatuiesti fraza, de om asezat, onest si oarecum impaciuitor, nu ai nevoie de detector si nici nu cred ca ai avea rabdare sau determinare sa utilizezi "situational awareness" in folosul tau.


Atentie si la, Pitesti, seara, la intrare pe autostrada dinspre Valcea (exact inainte de curba la dreapta) unde stau de obicei, MCV la IO, iluminatul public este slab acolo si se ascund bine in decor.
Ce a fost deosebit, au facut IO de foarte aproape, 140m, masurat pe harta.
Desigur ca faza lunga si bagatul camerei radar in blind a inlaturat pericolul, insa IO asa de aproape...
Multumesc ,Speedo ! Cu Siguranta si fara nici cel mai mic dubiu, voi achizitiona un detector radar ,deja m-am interesat despre celebrul R3 ,insa din pacate  taxele sunt putin cam mari ;cam 100 usd ,mai astept  sa aflu ceva mai multe  informatii referitoare la  R7 . Cat despre " impaciuitor' te asigur ca deja a devenit.... Visceral . Numai de Bine !

#10168
giustiniani

giustiniani

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.03.2019
Dupa cum am promis ,revin cu amanunte ; Am reusit sa achizitionez detectorul mult dorit ,Uniden R3 , pretul a fost 2017 lei cu taxe ,insa printr-o companie intermediara  din Iasi ,daca l-as fi comandat personal pe Amazon ,ar fi costat cam 2300 lei cu taxele aferente . Nu am avut timp sa-l incerc la drum { a.m.r . 3 zile recuperare "plastic' } .Astazi am facut  "panda' cam 3 ore , reusind sa prind in off-side M.C.V.-ul local care a venit din spate ,fiind interceptat imediat la iesirea din curba -cam 200 m ,device-ul percutand prompt pe frecventa 24.138 { pt.dmn. gra1 } . In rest ,ce sa zic, pare de mare calitate  avand in vedere ca  falseaza f. putin ,la O.m.v-ul din vecinatate ,frecvente ; 24.148- 24.151,in schimb in cele 3 ore mentionate au trecut pe d.n. nenumarate  nippone si multe alte distronice ,la care parol d-honeur , nici macar o singura 'false alert' . Setarile sunt facute dupa cele personale ale mr. Votrex Radar Detector Man ,cu mici modificari.https://www.vortexradar.com/2017/06/how-to-program-and-set-up-your-uniden-r1-and-r3/.  Pt. cei interesati de intermediarii din Iasi , p.m. va rog , banuiesc ca nu le  pot devoala numele aici ,probabil s-ar considera reclama . Cum si eu am aflat f. multe "taine' nepretuite prin intermediul amabilitatii dvs. va raspund prompt si cu cea mai mare placere . Numai de Bine !

#10169
gra1

gra1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 22.02.2010
Dupa acel 24.138GHz as putea sa-ti spun si ora cand ai avut intalnirea cu mcv-ulPosted Image Sa-l stapanesti sanatos si poate cand se incalzeste mai bine o sa ma lasi sa-i "trag" un QT in K sa vad si eu cat de bun este un detector bunPosted Image

#10170
giustiniani

giustiniani

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.03.2019

View Postgra1, on 07 aprilie 2019 - 20:45, said:

Dupa acel 24.138GHz as putea sa-ti spun si ora cand ai avut intalnirea cu mcv-ulPosted Image Sa-l stapanesti sanatos si poate cand se incalzeste mai bine o sa ma lasi sa-i "trag" un QT in K sa vad si eu cat de bun este un detector bunPosted Image
Multumesc ! Oricand , cu mare Placere. Era ora 19 si cateva min .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate