Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 

Detectoare radar cu RfID incorporat .....

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
MegaADY

MegaADY

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 24.09.2003
Salut . Probabil ati auzit si voi de scandalul care este acum pe tema detectoarelor radar. Politia confisca in draci detectoarele radar ale soferilor. Cumea e ,  ca opresc EXACT masinile care au detector radar, le controleaza ( desi nu au voie sa intre in masina fara mandat de perchezitie ), si confisca detectoarele + 2mil. amenda. Chestia asta se intampla chiar daca ai VG2 activat. Se pare ca la noi in tara VG2 nu a fost implementat inca.
Am mers odata in Ungaria , si acolo s-a activat AntiVG2 , la noi in tara inca nu am intalnit.
Pentru cei care nu stiu, VG2 este un sistem pe care il are politia pe masini , care detecteaza oscilatiile oscilatorului local al antiradarului, si il anunta pe militian ca masina respectiva are antiradar. Sistemul anti VG2 pe care il au majoritatea antiradarelor, inchide automat aparatul in momentul in care detecteaza un semnal de scanare din exterior. Inainte de a se opri antiradarul, te anunta : VG2 Detected ( cel putin asa face al meu Whistler ).


   Asa ca, acum cateva zile mi-am desfacut detectorul, asa , sa vad ce are in el. Nu mica mi-a fost mirarea cand, in interior, am observat o eticheta RfID, de genul celor lipite pe ambalajele produselor de la Metro, care daca incerci sa le fori si treci pe la iesire unde e un sistem de scanare, incepe sa sune alarma.
Buuun. Senzorii astia sunt de 2 tipuri:
1. RfID , care au un cip mititel si o antenuta, care in momentul cand intri intr-un camp electromagnetic de o anumita frecventa ( 13MHz ) se alimenteaza si incep sa emita un ID
2. Am uitat cum se cheama, dar nu emit nici un fel de ID. Sunt senzori de proximitate. Este o eticheta cu lipici,de vreo 5 cm lungime si 1 cm latime, care are in interior 3 lamite metalice, separate de un dielectric. Cand eticheta intra in campul electromagnetic al unui circuit oscilant dezacordat, aceasta acordeaza campul ( pt ca de fapt avem de-a face cu un condensator ... sau, maros, 2 condessatori in serie .. v-am spus, sunt 3 lamite de lungimi diferite, paralele ), si se declanseaza alarma.
    Detectorul meu nu avea RfId, Avea 'condensator'. Culmea, acum am desfacut si detectorul tatalui meu (Cobra) , si am gasit o eticheta identica. Detectoarele au fost cumparate din orase diferite. Unul e fabricat in USA, altul in Germania.Amandoua aveau etichete, si nu cred ca au fost puse in magazine, ca sa nu le fure hotii . Mai ales ca , eu mi-am cumparat detectorul ditect din USA, platit cu banu jos, la banca.Deci mi l-au trimis de la fabrica, nu a stat pe rafturile vreunui magazin.

     Eu mi-am scos 'eticheta' din detectorul radar, si ... m-am gandit ca poate acel condensator are cumva o utilitate in tot sistemul .. acordeaza cumva campul electromagnetic al radarului ,il amplifica, sau dracu stie ce. Ma asteptam sa functioneze mai prost detectorul, dar .... nu a fost asa . Detectorul merge la fel de bine ca inainte, de la aceeasi distanta, etc. Doar ca de data asta .. cred ca sunt safe .. oarecum.
   Daca vreti sa vedeti eticheta, o sa pun aici o poza ....

Ce parere aveti de asta ?

#2
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,143
  • Înscris: 09.09.2003
nu inteleg ideea... crezi ca etichetele alea sunt puse sa trimita semnal cartre radar sau cum? cand ajung acasa desfac  detectorul   :drac:  :drac:  :drac:

#3
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Nu inteleg de ce unii deschid milioane de thread-uri cu aceeasi tema!
@ MegaADY : de ce nu intelegi ca faimoasele tale etichete nu au nimic legat de detectarea acestor aparate pe teren?!

#4
Crash

Crash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 27.08.2002
am mutat acest thread de la HARDWARE ...unde se discuta strict despre calculatoare si periferice specifice.....pt. restul electronicelor exista aceasta arie....eventual DrFan il poti muta la AUTO daca nu iti convine  :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate