Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

m-am blocat la Gothic I - fire golem

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
alex_202222

alex_202222

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 09.10.2006
Salut, sunt in drum spre turnul lui Xardas si trebuie sa i omor pe cei 3 golemi , piatra , gheata si foc ... La cel de foc m-am blocat ... Am ca spell ice block dar nu merge (nu il nimereste sau ceva de genul) Inimile celui de piatra si de gheata nu le mai am pt ca i le-am dat paznicului acela din castel (m-am transformat in meatbug ca sa trec de fire golem, si am ajuns in castel la inaripatul acela urat si i-am dat inimile celui de gheata si de piatra) . Si acum am ramas sa il omor pe fire golem , mai am o bucata de gheata de la ice golem dar nu o pot folosi pt ca nu am 500 mana cat se cere ... si apropo de mana la mine daca mananc o iarba de 25 de mana se umple indicatorul ... cred ca ar fi trebuit sa cumpar mai mult magic power ?!?! :( Ce fac acum :(( ??

Edited by alex_202222, 23 October 2007 - 11:09.


#2
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,856
  • Înscris: 06.10.2003
Vezi aici pt. Gothic I Walkthrough

Quote

Ideally you would have a fire arrow / ice arrow rune or better, and if not take at least 10
scrolls of a magical spell in both fire and ice attack magic.
[...]
Ready an ice spell, save, and continue - you will meet a fire golem. Do not let him attack, use your
spell and once it's done in, take its heart. When you have the three hearts, continue to the tower of Xardas. Enter, on the
left you will meet a demon. He will contact you telepathically. Give him your three hearts and you will receive a rune that
will let you teleport to Xardas. Finally, you can talk to him.

Spor!!!

#3
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

 shiva, on Oct 23 2007, 12:26, said:

Vezi aici pt. Gothic I Walkthrough



Spor!!!
SI PENTRU GOTHIC II?

#4
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

 solitudes, on Oct 23 2007, 12:30, said:

SI PENTRU GOTHIC II?
nu mai e nevoie:) am gasit tot acolo..

#5
alex_202222

alex_202222

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 09.10.2006

 shiva, on Oct 23 2007, 12:26, said:

Vezi aici pt. Gothic I Walkthrough



Spor!!!

Mersi , am acele indicatii ... dar nu ma ajuta pt ca acolo scrie ca il dobor cu spelluri dar eu nu am spell dinacela ... :(

#6
Weaponspervert

Weaponspervert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 19.01.2007
Am mai citit pe undeva ca ai putea sa il dobori si cu o magie cu fulger. Daca nici asa ceva nu ai si nu poti cumpara de niacieri... nu stiu.

#7
alex_202222

alex_202222

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 09.10.2006

 Weaponspervert, on Oct 23 2007, 20:11, said:

Am mai citit pe undeva ca ai putea sa il dobori si cu o magie cu fulger. Daca nici asa ceva nu ai si nu poti cumpara de niacieri... nu stiu.

Am reusit , cu greu ... M-am dus in New Camp si am intrat in First Circle of Magic (?!) si am cumparat de la Cronos Ice Bolt-ul si am reusit :)

#8
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

 alex_202222, on Oct 24 2007, 12:19, said:

Am reusit , cu greu ... M-am dus in New Camp si am intrat in First Circle of Magic (?!) si am cumparat de la Cronos Ice Bolt-ul si am reusit :)
ieri am facut o timida incercare gothic 2 ca 1 nu il am.. si m-a disperat sa vad cum moare ucis de primu neavenit de pe traseu...
da in fine , oi persevera.... si sa vad daca ma prinde , ca io nu ma dau in vant dupa jocuri cu mana si vraji si vrajeli de astea...\

#9
Weaponspervert

Weaponspervert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 19.01.2007

 solitudes, on Oct 24 2007, 22:23, said:

m-a disperat sa vad cum moare ucis de primu neavenit de pe traseu...

Da, asa se intampla  :lol: Si eu am patit la fel. Sa vezi cum o sa fie cand ucizi primul orc. De-asta imi place Gothic, chiar iti da senzatia de realism si ca avansezi in joc. Pe la sfarsit, cand ajungi sa te bati cu 5 orci deodata, o sa-ti aduci aminte de vremurile cand fugeai disperat prin padure cu orcul dupa tine. Si se potriveste cu cei care chiar vor un rpg cu actiune, inveti miscari noi, faci combo-uri cu armele, trebuie sa-ti temporizezi loviturile, sa fii atent la adversar ca sa poti sa le parezi pe ale lui... E mai greu daca faci click in disperare pe mouse decat daca esti atent la lupta.

#10
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

 Weaponspervert, on Oct 24 2007, 12:36, said:

Da, asa se intampla  :lol: Si eu am patit la fel. Sa vezi cum o sa fie cand ucizi primul orc. De-asta imi place Gothic, chiar iti da senzatia de realism si ca avansezi in joc. Pe la sfarsit, cand ajungi sa te bati cu 5 orci deodata, o sa-ti aduci aminte de vremurile cand fugeai disperat prin padure cu orcul dupa tine. Si se potriveste cu cei care chiar vor un rpg cu actiune, inveti miscari noi, faci combo-uri cu armele, trebuie sa-ti temporizezi loviturile, sa fii atent la adversar ca sa poti sa le parezi pe ale lui... E mai greu daca faci click in disperare pe mouse decat daca esti atent la lupta.
Mi-aduce aminte de knight of the temple , care m-a facut sa stric o tastatura de nervi.. si ala cam tot asa e , desi grafica acolo parca era un pic mai bine pusa la punct... la orci nu am ajuns ca m-a oprit o data un lup si a doua oara niste insecte mai dubioase printr-o pestera  :naughty:  am sa mai vad ce si cum....

#11
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

 solitudes, on Oct 24 2007, 13:25, said:

Mi-aduce aminte de knight of the temple , care m-a facut sa stric o tastatura de nervi.. si ala cam tot asa e , desi grafica acolo parca era un pic mai bine pusa la punct... la orci nu am ajuns ca m-a oprit o data un lup si a doua oara niste insecte mai dubioase printr-o pestera  :naughty:  am sa mai vad ce si cum....
referitor gothic 2: e prima oara can m-am bagat in jocu asta si am o intrebare nenorocita: cum cresc nivelul de strenght? ca nu reusesc sa ma lamuresc..  desi m-am uitat pe tspe miii de site-uri si etc..

#12
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,271
  • Înscris: 02.09.2006
Trebuie sa faci experienta intai si intai ... apoi, trebuie sa te duci la un profesor care sa te invete strength ... poti sa te alaturi paladinilor ... sau... mai rapid, mergi in Harbor City, cum intri faci stanga pe dupa niste case si dai de un smith ( nu mai stiu cum il chema) care te invata strength daca ii dai bani .

#13
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

 msmihai, on Oct 29 2007, 14:36, said:

Trebuie sa faci experienta intai si intai ... apoi, trebuie sa te duci la un profesor care sa te invete strength ... poti sa te alaturi paladinilor ... sau... mai rapid, mergi in Harbor City, cum intri faci stanga pe dupa niste case si dai de un smith ( nu mai stiu cum il chema) care te invata strength daca ii dai bani .
aha.. oricum ma apuc de studiat niste hartoaje de le-am cules de pe net ca am multe nelamuriri.. mai ales ca unele personaje au binevoit sa crape pe traseu ( Bartok -gustarica la nu stiu ce lighioana) si mai am unu pe care ar trebui sa il trimit io pe lumea ailalata , tot la Harbor City , Moe sau ceva in genu asta pe numele lui , si care ma trimite el de fiecare data.
si inca ceva: de ce dumnezeu incarca atata de greu? ca dureaza load game un minut.. bleah...

#14
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,271
  • Înscris: 02.09.2006
La Gothic 2 nu aveam probleme cu incarcatul.... cata memorie ai ? la pc ? daca tie si gothic 2 ti se incarca greu, sa nu te mai gandesti ca poate vei mai juca si un gothic 3.... nici pe detalii minime :)) in momentul de fata am intel dual core 2x1.8ghz, 2 gb ddr2 800mhz, geforge 8600gts .... si tot se sacadeaza ( ma refer la gothic 3 ) .

#15
Weaponspervert

Weaponspervert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 19.01.2007

 solitudes, on Oct 30 2007, 01:31, said:

cum cresc nivelul de strenght?

Tip: o a doua metoda e sa bei o potiune de strength, dar acestea sunt foarte rare. Uita-te bine dupa o anumita buruiana: King's Sorrel, e ingredientul esential pentru a face potiuni care iti imbunatatesc definitiv atributele. Asta daca o sa ajungi vreodata in joc sa faci potiuni, mie mi s-a parut un skill interesant. Oricum, cu aceste potiuni mai economisesti din punctele de experienta. Si incearca sa nu lasi personajele sa moara, unele iti mai ofera quest-uri si in capitolele urmatoare.

#16
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

 Weaponspervert, on Oct 29 2007, 19:04, said:

Tip: o a doua metoda e sa bei o potiune de strength, dar acestea sunt foarte rare. Uita-te bine dupa o anumita buruiana: King's Sorrel, e ingredientul esential pentru a face potiuni care iti imbunatatesc definitiv atributele. Asta daca o sa ajungi vreodata in joc sa faci potiuni, mie mi s-a parut un skill interesant. Oricum, cu aceste potiuni mai economisesti din punctele de experienta. Si incearca sa nu lasi personajele sa moara, unele iti mai ofera quest-uri si in capitolele urmatoare.
pai unu era deja istorie dar l-am reactivat cu o salvare mai veche ca mi-a dat o eroare imputita la o salvare si soarta... deci pe asta l-am readus din morti:) strenght am vazut ca pot cumpara cu learning points.. am gasit o buruiana de aia , am sa vad dc o pot folosi...

La Gothic 2 nu aveam probleme cu incarcatul.... cata memorie ai ? la pc ? daca tie si gothic 2 ti se incarca greu, sa nu te mai gandesti ca poate vei mai juca si un gothic 3.... nici pe detalii minime smile.gif) in momentul de fata am intel dual core 2x1.8ghz, 2 gb ddr2 800mhz, geforge 8600gts .... si tot se sacadeaza ( ma refer la gothic 3 ) .

am mai oprit din procesele pe care le ruleaza musiu si se incarca mai repede (15 secunde) . computeru e mai slab ( intel celeron 2.2 , 756 ram ddr2 , video winfast 6600 ... ca deh , atata am avut bani...) .
apropo d eprocese , de ce vad eu in task manager ca proces : run32dll.exe ??? ca pana acuma nu am vazut asa ceva? si daca il opresc , nu se intampla nika... am sa fac un print screen cu procesele , ca unele imi sunt dubioase ... intai sa vad daca ma intereseaza sa duc la capat gothic 2 , ca nu e genu meu de joc asta , mie imi plac mai mult jocuri gen Medieval II total war sau Age of emperies , Stronghold and stuff ...nu ma prea ma incanta mana si vraji , prefer cele realiste:

#17
Weaponspervert

Weaponspervert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 19.01.2007
Si eu am run32.dll, cred ca asa trebuie sa fie, dar nu-mi mananca cine stie ce resurse. Cat despre jocuri realiste, DA, si eu vreau un rpg realist, eventual unul ISTORIC, unde sa te bati cu oameni, nu cu goblini, si unde vanezi mistreti si ursi, nu spiridusi si dryade. Din punctul asta de vedre, Gothic se apropie cel mai mult de feeling-ul medieval, oamenii stau in castel, sunt ferme in jurul castelului, si povestea pune cumva accent si pe trasaturile umane ale personajelor. Paladinii vorbesc cu un aer de superioritate, mercenarii suna de parca n-au citit o carte in viata lor, cand ajungi in castelul asediat din valea minelor, trebuie sa treci prin asediu, se simte din vocea personajelor ca au moralul scazut.... Sau cel putin asa mi s-a parut mie.
Cat despre calculaotrul tau, mi se pare ok pentru Gothic 2. Eu l-am jucat pe un pentium 2 la 800 cu 384 ram si geforce 2 si mi-a placut. :w00t:

#18
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

 Weaponspervert, on Oct 30 2007, 10:22, said:

Si eu am run32.dll, cred ca asa trebuie sa fie, dar nu-mi mananca cine stie ce resurse. Cat despre jocuri realiste, DA, si eu vreau un rpg realist, eventual unul ISTORIC, unde sa te bati cu oameni, nu cu goblini, si unde vanezi mistreti si ursi, nu spiridusi si dryade. Din punctul asta de vedre, Gothic se apropie cel mai mult de feeling-ul medieval, oamenii stau in castel, sunt ferme in jurul castelului, si povestea pune cumva accent si pe trasaturile umane ale personajelor. Paladinii vorbesc cu un aer de superioritate, mercenarii suna de parca n-au citit o carte in viata lor, cand ajungi in castelul asediat din valea minelor, trebuie sa treci prin asediu, se simte din vocea personajelor ca au moralul scazut.... Sau cel putin asa mi s-a parut mie.
Cat despre calculaotrul tau, mi se pare ok pentru Gothic 2. Eu l-am jucat pe un pentium 2 la 800 cu 384 ram si geforce 2 si mi-a placut. :w00t:
vise man , vise... si eu visez la un joc de genul asta ..
poate ne apucam si il facem noi si dam lovitura :naughty:
faza cu run32dll in lista de procese e ca nu l-am mai vazut pana acuma dar atata timp cat nu ma deranjeaza( inclusiv cand il opresc) nu ma doare atata de tare. pe compu meu am jucat doom3 si medieval ii cu toate setarile de grafica la maxim si nu am avut pb.. in schimb aici imi merge un pic prost si ma dispera cu timpul de incarcare pentru ca inca am probleme cu otate chestiile miscatoare si atacatoare de pe traseu si atunci save si mai ales load devin obositoare ..mai ales la scenele de bataie pierd mai mult timp cu load decat cu actiunea in sine , damn...
am oprit toate procesele neesentiale si mi s-a micsorat timpul de incarcare , dar inca e enervant...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate