Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Pomi fructiferi si altele

* * * * - 12 votes
  • Please log in to reply
8617 replies to this topic

#3817
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Padre, vad ca te-am <excitat>.  ;)
N-am cum sa te contrazic, nu stiu prea multe vorbe turco-otomane, doar alea pe care le stie tot romanul, bacsis, haraci, bulibaseala, etc...si  altele asemenea!!!
:) :) :)

Edited by subway_guru, 13 April 2018 - 17:44.


#3818
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Grija mare la gandacul paros! La mine a aparut. Am exterminat primele exemplare.

#3819
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 24.02.2013
validoe, vazind cele doua poze si dupa cum spui si tu,cresteri mari si mai multe sint in jumatatea inferioara.Daca-ti place,nu incerci sa formezi prunii in vas sau tufa-vas cu trunchi scurt,25-30 cm? Dupa ce am condus pomii in diverse forme de coroana cu trunchiuri variate ca inaltime,consider ca trunchiul mic e cel mai potrivit pt conditiile mele.Pun 2 poze cu un mar format in vas si visini condusi in tufa- vas,ambele cu trunchi de aprox 25 cm.

Attached Files



#3820
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
Arata superb!
Eu as incerca daca nu e o problema ca sunt lastarii prea apropiati pe ax. Cei de jos par sa fie cei mai vigurosi si au si unghi de insertie potrivit
Azi am gasit furnici/afide pe doua frunze din 30 pomi. Maine le fac de cap ca am vazut ce se intampla cu lastarii tineri atacati

#3821
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Gheo, e totusi o problema la pomii cu trunchi asa de scurt...nu te mai poti apropia de ei nici de-a busilea, poate doar cu helicopterul...
;)

#3822
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Eu zic ca sapi fara probleme in jurul pomilor cu trunchiul scurt, pentru ca sarpantele nu se departeaza foarte mult de axul pomului la inaltime mica.
Poate in unele cazuri te mai apleci un pic, dar nu e mare problema asta, in schimb castigi mult la formarea unei coroane pe care sa o stapanesti la o inaltime cat mai mica, ceea ce este foarte important din toate punctele de vedere.
In plus, trunchiul scurt mai poate fi protejat si de zapada in cursul iernii impotriva gerurilor mari daca zapada este consistenta, pentru ca de obicei asta este mai sensibil la ger.

#3823
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 24.02.2013
Intr-adevar,mai greu cu sapa pe sub ei!...pt mine a cam venit vremea sa schimb sapa cu ...motocoasa!

#3824
Mertberg

Mertberg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 10.01.2012
Stiu ca este deja tarziu de transplantat pomi fructiferi, dar totusi sunt intr-o situatie in care trebuie sa aleg intre 2 rele. Asa ca va cer un sfat.

Ce ar afecta mai mult cei 35 de nuci ramasi in strat, plantati anul trecut, pe o suprafata de aprox. 1 mp, cu aprox 10-15 cm intre ei si aprox 20-25 intre randuri. Sa-i las asa pana in toamna, sau sa ii transplantez acum? Nucii au crescut bine anul trecut, au ajuns la aprox.60-70 cm inaltime, si acum deja au infrunzit in varf.

Din punct de vedere al hranei nu cred ca ar fi problema, ca e sol bun si as mai putea sa suplimentez prin ingrasamant. Dar din punct de vedere al luminii si al modului de crestere?

#3825
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Muta-i si uda-i pana se prind

#3826
Mertberg

Mertberg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 10.01.2012
Asteptand un raspuns si dand refresh din 5 in 5 minute parca m-am hotarat sa ii las acolo. Mi se pare pur si simplu prea cald. Lasand la o parte data din calendar, astea sunt calduri de iunie. Mi-e frica ca se deshidrateaza intr-un ritm rapid si nu apuca sa isi fixeze radacinile in timp util. Parca preder sa am o crestere slaba datorita densitatii decat sa ii pierd. Mai ales la nuc, care tinde sa faca o radacina pivot cu putine mustati (asa erau cei transplantati in toamna).

#3827
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Eu ma gandesc ca vor concura pentru lumina si se vor  inalta. La fel ca marcotele portaltoi in pepiniera.

#3828
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Si radacina pivotanta va atinge adancimi nebanuite...vor fi greu de transplantat...e mai bine sa-i muti acum cu radacina intreaga in gropi adanci si se vor descurca ei...

Edited by subway_guru, 14 April 2018 - 17:27.


#3829
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,039
  • Înscris: 17.03.2005
E mai bine,e mai rau...
E nicicum, e tot in drac, nucul oricum e figurant.
Singura problema dpmdv e ca odsta stabilizati in sol acesti puieti vor creste ca din pusca si vor fi mult mai greu de gestionat.
Scoate-i cu balot, cu grija..eventual tai cu cazmaua cuburi in jurul lor...ii muti si n-au nicio treaba, oricum si dsca ii mitai devreme dar le detanjai radacinile nu plecau mai bine, dimpotriva.

La nuc mutarile sunt cu cantec, vor micorize, n-au perisori absorbanti si cand ai umblat la radacina le poate lua si 2 ani sa se dezmeticeasca.
Acuma ca sunt mici si au radacina mica sunt "boboc"...
Frunza prezenta e un detaliu de care nu m-as speria insa scoaterea unor ciomege de 2.5m si 5 cm diametru ...3 cam naspa.


#3830
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Pentru micorize le bagi niste pamant de la padure la radacina...

#3831
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012

View Postparintele, on 13 aprilie 2018 - 13:43, said:

Exista particularitati ale speciilor si soiurilor, unii sunt mai greu de condus, mai recalcitranti, altii mai prierenosi...per total insa retineti 2 lucruri simple...
1. Intai tragi si dupa aia tai daca mai e nevoie.
2. Foarfeca e instrumentul de baza al pomicultorului DAR e o prostie chestia aia cu mai bine tai prost decat sa nu tai deloc..fals.
Dimpotriva, mai bine lasi pomul in treaba lui si apoi mai vedem.
Cu exceptia puietului care mai bine sa fie retezat dexat lasat varga ...cel mult pierzi niste lemn ...in rest e mai bine sa nu tai decat sa tai ca maimuta.

Prefer un pom lasat netaiat pana intra pe rod in ajul 2-3-4 ...il pot face pom.
Un pom ciumpavit aiueea de un maimutoi e adesea compromis total.
Unele specii dezvolta o coroana foarte frumoasa in mod natural fara taieri, cum ar fi ciresul, iar asupra unora e bine sa se intervina prin cat mai putine taieri.
Dar dupa cum spuneai sunt particularitati diferite de crestere in cadrul fiecarei specii in functie de soi si de exemplu la cires pot fi soiuri care sa creasca extrem de puternic dupa taieri, iar la altele cresterile sa fie destul de slabe.
Prin urmare ar trebui sa stim cum reactioneaza fiecare soi la taieri inca de la inceput ca sa putem forma o coroana corect cu cat mai putine taieri la pomii care lastaresc puternic dupa taieri si sa nu le stimulam inutil cresterile extreme. La cei care nu lastaresc puternic dupa taieri putem sa le facem taieri mai multe pentru formarea coroanei fara ca asta sa devina o problema.
Eu de exemplu am facut taieri la pomii pe care ii am dupa cum m-a dus capul fara sa am experienta in chestia asta si la soiul de cais Rares am reusit sa obtin o coroana nu tocmai rea prin taieri destul de multe, dar am avut noroc ca la acest soi cresterea nu este foarte puternica in urma taierilor.

Iata cam cum arata acea acel cais:

[ https://s18.postimg.cc/6tzqdm9xz/DSC03155.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dupa modul de dezvoltare a coroanei se vede ca acest cais nu creste foarte viguros in urma taierilor pentru ca ramurile cresc in general oblic, ceea ce este bine.

Insa la un alt cais, soiul Dacia, taierile au condus la dezvoltarea excesiva a coroanei, iar acum in primavara l-am taiat sever, suprimand total multe ramuri care cresteau vertical in partea centrala a pomului, care devenise extrem de stufos.
Acum ar arata ceva mai bine, dar chiar si asa tot nu este bine. Daca ma supara o sa-l tai de tot si voi pune altceva in locul lui, nu tot cais, ca astia fac din cand in cand caise, in anii in care frigul nu distruge mugurii care plesnesc foarte repede.

[ https://s18.postimg.cc/fp0ko4jav/DSC03154.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In partea stanga am mai lasat niste ramuri netaiate, am zis sa le scurtez la vara ca sa nu mai lastareasca in halul ala.

La un cires Van taierile au condus la cresteri lungi ale lastarilor, coroana nefiind urata, dar acele ramuri totusi sunt cam prea lungi zic eu.

[ https://s18.postimg.cc/cuxfantzb/DSC03121.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

E adevarat ca se pot culege destul de multe cirese de la o inaltime redusa, dar cel mai bine ar fi fost sa fac cat mai putine taieri la acest cires. E adevarat ca il si udam atunci cand era mic destul de mult ca sa aiba cresteri rapide, sa se dezvolte repede, dar un cires care creste lent este ideal pana la urma pentru dezvoltarea coroanei si a garnisirii cu muguri de rod abundent.

La un alt cires, soiul Regina, desi nu prea cred ca este Regina, pentru ca se coace la jumatatea lunii iunie, nu dupa jumatatea lunii iulie asa cum ar trebui, am obtinut o coroana cu cresteri mai ponderate fata de soiul Van prin aceleasi taieri:

[ https://s18.postimg.cc/64gy19h47/DSC03163.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mai am un cires, care zice ca este Boambe de Cotnari daca o fi, la care taierile au generat cresteri si mai puternice decat la Van, asta crescand aiurea destul de vertical.

Totusi, o exceptie de la aceasta regula este facuta de catre piersici, care necesita taieri cat mai multe an de an pentru obtinerea unor cresteri noi si viguroase in cantitate cat mai mare, altfel in lipsa taierilor piersicul se degarniseste imediat.
Posibil ca la soiurile de piersic pitic sa mearga taieri mai putine, acolo nu stiu.

Edited by Vincentiu_1981, 15 April 2018 - 21:12.


#3832
gunoNakamoto

gunoNakamoto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 07.01.2018
Se foloseste OSMOCOTE pentru hranirea pomisorilor nou plantati? Am o mini livada de vreo 50 de pomi si doresc a-i fertiliza putin

#3833
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Eu prefer numai ingrasamantul organic, pentru ca este cel mai bun si cel mai sigur.
Bine, daca dai acum cand sunt pomii micuti inainte de a intra pe rod si cu ingrasaminte chimice nu e o problema prea mare, dar atentie la aceste ingrasaminte chimice, pentru ca pot ajunge sa faca rau daca sunt date in cantitati mari si sa mai si polueze solul, apa freatica etc.
In cazul ingrasamantului organic fertilitatea naturala a solului se mentine si se imbunatateste pe termen lung, cu cresterea cantitatii de materie organica, pe cand in cazul utilizarii exclusive a ingrasamintelor chimice solul se saraceste treptat si sigur in materie organica, iar fructele pot ajunge sa contina substante toxice!
Acum pentru ca pomii sunt mici pot fi folosite ingrasaminte care sa contina mai mult azot pentru ca sa se dezvolte mai repede, dar si fosfor pentru dezvoltarea sistemului radicular.
Eu de exemplu am folosit prima oara ingrasamantul organic Terrafertil, care este bogat in fosfor, dar cum nu prea contine azot si potasiu, acum m-am reorientat catre Phenix si Dix, care pot fi date in proportie de 100% fiecare, pentru ca se completeaza reciproc, Dix avand mai mult azot, iar Phenix mai putin.
Se mai pot folosi si biostimulatoare naturale, cum ar fi Cropmax.

Edited by Vincentiu_1981, 20 April 2018 - 21:43.


#3834
gunoNakamoto

gunoNakamoto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 07.01.2018

View PostVincentiu_1981, on 20 aprilie 2018 - 21:42, said:

Eu prefer numai ingrasamantul organic, pentru ca este cel mai bun si cel mai sigur.
Bine, daca dai acum cand sunt pomii micuti inainte de a intra pe rod si cu ingrasaminte chimice nu e o problema prea mare, dar atentie la aceste ingrasaminte chimice, pentru ca pot ajunge sa faca rau daca sunt date in cantitati mari si sa mai si polueze solul, apa freatica etc.
In cazul ingrasamantului organic fertilitatea naturala a solului se mentine si se imbunatateste pe termen lung, cu cresterea cantitatii de materie organica, pe cand in cazul utilizarii exclusive a ingrasamintelor chimice solul se saraceste treptat si sigur in materie organica, iar fructele pot ajunge sa contina substante toxice!
Acum pentru ca pomii sunt mici pot fi folosite ingrasaminte care sa contina mai mult azot pentru ca sa se dezvolte mai repede, dar si fosfor pentru dezvoltarea sistemului radicular.
Eu de exemplu am folosit prima oara ingrasamantul organic Terrafertil, care este bogat in fosfor, dar cum nu prea contine azot si potasiu, acum m-am reorientat catre Phenix si Dix, care pot fi date in proportie de 100% fiecare, pentru ca se completeaza reciproc, Dix avand mai mult azot, iar Phenix mai putin.
Se mai pot folosi si biostimulatoare naturale, cum ar fi Cropmax.
Dar livada mea e deja existenta, eu nu plantez acum. Cum incorporez ingrasamintele organice in aceasta faza?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate