Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Viitoarea noastra casa

- - - - -
  • Please log in to reply
346 replies to this topic

#37
anca_maria

anca_maria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 27.08.2007
Multumesc, Mirela. Ma simt mai bine cand place si altora. De aceea am si spus ca astept pareri si critici. Orice idee e bine venita.
Vreau sa va mai intreb ceva. Am aflat de curand de sistemul de constructie amvic. Ce parere aveti de el? Sunt convinsta ca izoleaza foarte bine. Insa nu stiu costurile cum sunt. Intra mult fier si beton. Pe de alta parte scutesti izolatia exterioara si probabil si ceva manopera fata de constructia din caramida. Si ar mai fi ceva: pot folosi oare un proiect gandit pentru o casa construita din caramida ca sa construiesc una din cofraje amvic?

#38
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postanca_maria, on Nov 29 2007, 10:02, said:

Multumesc, Mirela. Ma simt mai bine cand place si altora. De aceea am si spus ca astept pareri si critici. Orice idee e bine venita.
Vreau sa va mai intreb ceva. Am aflat de curand de sistemul de constructie amvic. Ce parere aveti de el? Sunt convinsta ca izoleaza foarte bine. Insa nu stiu costurile cum sunt. Intra mult fier si beton. Pe de alta parte scutesti izolatia exterioara si probabil si ceva manopera fata de constructia din caramida. Si ar mai fi ceva: pot folosi oare un proiect gandit pentru o casa construita din caramida ca sa construiesc una din cofraje amvic?


sistemul amvic e cea mai mare teapa. Costa foarte mult, polistirenul ca izolant la interior nu este bun. Nu se izoleaza niciodata cu polistiren la interior. Eu personal nu iti recomand acest sistem. Proiectarea casei nu poti s-o faci decat la ei ( trebuie dimensionata n functie de dimensiunile profilelor de polistiren), nu ai libertate in expresie arhitecturala pentru ca ei nu au forme pentru tot ce iti trece tie prin cap si numai pentru faptul ca trebuiesa faci la ei te costa proiectul mai mult decat de obicei.

lasa prostiile astea si fa Domne casa clasic din caramida de 25, 30 sau 38, sau de ce nu, pe structura de lemn daca chiar vrei sa risti intr-un mod mai placut decat amvicul.

#39
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postanca_maria, on Nov 28 2007, 12:04, said:

E o economie fata de 1300 RON cat imi ceruse escrocul, nu?
nu este nici o economie. La cit timp ai pierdut cu siguranta nu ai facut nici o afacere :D

#40
anca_maria

anca_maria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 27.08.2007

View PostMirelaLucia, on Nov 29 2007, 11:01, said:

sistemul amvic e cea mai mare teapa. Costa foarte mult, polistirenul ca izolant la interior nu este bun. Nu se izoleaza niciodata cu polistiren la interior. Eu personal nu iti recomand acest sistem. Proiectarea casei nu poti s-o faci decat la ei ( trebuie dimensionata n functie de dimensiunile profilelor de polistiren), nu ai libertate in expresie arhitecturala pentru ca ei nu au forme pentru tot ce iti trece tie prin cap si numai pentru faptul ca trebuiesa faci la ei te costa proiectul mai mult decat de obicei.

lasa prostiile astea si fa Domne casa clasic din caramida de 25, 30 sau 38, sau de ce nu, pe structura de lemn daca chiar vrei sa risti intr-un mod mai placut decat amvicul.

Ok, multumesc pentru sfat. Daca iei totul de la ei, caci altfel nu se poate, cu siguranta te costa mult mai mult. Raman la caramida.

#41
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007

View Postanca_maria, on Nov 28 2007, 16:45, said:

Am si primele schite de la arhitect. Le atasez
Cam asa va arata casa mea la interior.
Astept cu interes criticile si parerile voastre.
Da, mi se pare ca e chiar ok, asa la un ochi al unui neavizat :). Totusi, nu am inteles de ce ai facut bucatarie de 16mp (cu loc de luat masa acolo) daca ai mai gandit acelasi lucru si in living (dining...)  :huh: Mi se pare bucatarie prea mare in conditiile in care ai de gand sa mananci in living...parerea mea  :rolleyes:

#42
anca_maria

anca_maria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 27.08.2007

View Postpunkt, on Nov 29 2007, 11:07, said:

nu este nici o economie. La cit timp ai pierdut cu siguranta nu ai facut nici o afacere :D

Crede-ma ca n-am pierdut timp de 8 milioane. Si nici n-am cheltuit niciun ban in plus (nici macar benzina n-am platit-o).
Faza asta cu "n-ai timp", "e mult de umblat", "multa birocratie", sau "nu te descurci" este pentru cei cu 4 clase probabil, care nu au incotro decat sa deschida usile cu capul.
Mai mult decat atat, chiar am castigat ceva: am invatat cum se face chestia asta si orice lucru invatat, iti poate folosi in viitor. Cine stie, poate candva voi lua eu altora bani sa fac asta pentru ei.

Pe de alta parte, cum spunea si conu71, pe buna dreptate, orice ban economisit ma va ajuta sa incep si sa termin casa.

#43
anca_maria

anca_maria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 27.08.2007

View PostCristiALF, on Nov 29 2007, 11:39, said:

Da, mi se pare ca e chiar ok, asa la un ochi al unui neavizat :). Totusi, nu am inteles de ce ai facut bucatarie de 16mp (cu loc de luat masa acolo) daca ai mai gandit acelasi lucru si in living (dining...)  :huh: Mi se pare bucatarie prea mare in conditiile in care ai de gand sa mananci in living...parerea mea  :rolleyes:

Nu am gandit locul de luat masa in living. Asa a mobilat arhitecta, la o prima mana. Nu sunt adepta mancatului in sufragerie, decat daca ar exista altcineva care sa gateasca si eventual sa ne si serveasca masa. Insa in conditiile in care eu centrez, eu dau cu capul, prefer sa nu fac munca in plus cu pusul si stransul mesei in living, dupa care aspirator after fiecare masa.

Bucataria am vrut-o neaparat mare, ca sa am unde sa ma invart. Sunt satula de bucataria de la bloc unde, daca suntem mai mult de 2 insi simultan nu mai ai pe unde sa treci.

Acelasi lucru si despre toate camerele. Eu am o idee: daca tot stau sa ma zgarcesc sa nu fac camerele mari, sa nu coste mult intretinerea, etc., in cazul asta raman la bloc, unde am un apartament destul de dragut si nu mai incep balcul cu santierul care, oricum o sa-mi scoata peri albi.

#44
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postanca_maria, on Nov 29 2007, 11:45, said:

Nu am gandit locul de luat masa in living. Asa a mobilat arhitecta, la o prima mana. Nu sunt adepta mancatului in sufragerie, decat daca ar exista altcineva care sa gateasca si eventual sa ne si serveasca masa. Insa in conditiile in care eu centrez, eu dau cu capul, prefer sa nu fac munca in plus cu pusul si stransul mesei in living, dupa care aspirator after fiecare masa.

Bucataria am vrut-o neaparat mare, ca sa am unde sa ma invart. Sunt satula de bucataria de la bloc unde, daca suntem mai mult de 2 insi simultan nu mai ai pe unde sa treci.

Acelasi lucru si despre toate camerele. Eu am o idee: daca tot stau sa ma zgarcesc sa nu fac camerele mari, sa nu coste mult intretinerea, etc., in cazul asta raman la bloc, unde am un apartament destul de dragut si nu mai incep balcul cu santierul care, oricum o sa-mi scoata peri albi.


De regula masa de dining din living este folosita strict pentru mese festive: onomastici, paste, craciun, etc, cand ai musafiri si nu o sa ii inviti in bucatarie sa manance.

masa din bucatarie este pentru membrii familiei, sau la unii strict pentru micul dejun. Sunt persoane care fac din luatul mesei in dinning, cu toata familia, o regula stricta,(ceea ce de multe ori este binevenita, uneste familia, se incurajeaza comunicarea intre membrii familiei), dar la noi sunt cazuri singulare, asa ca masa dn dinning are functionalitate doar la petreceri.

#45
anca_maria

anca_maria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 27.08.2007
Pentru ca fatadele pe care le-a facut arhitectul nu imi spuneau mare lucru (nu le vad in spatiu, asta e), l-am rugat sa-mi faca un 3d. M-a tot amanat vreo 3 saptamani, dupa care, in sfarsit le-a trimis. Cand le-am vazut, m-a luat durerea de cap. Uitati-va si voi ce a iesit. ca sa fecti o comparatie, va arat cam ce trebuia sa iasa. http://www.icase.ro/casa.php?id=ce27.

Voi ce parere aveti?

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   199.85K   592 downloads
  • Attached File  2.jpg   207.32K   290 downloads
  • Attached File  3.jpg   175.44K   248 downloads
  • Attached File  4.jpg   146.57K   218 downloads
  • Attached File  5.jpg   184.22K   192 downloads
  • Attached File  6.jpg   208.55K   196 downloads
  • Attached File  7.jpg   202.16K   232 downloads
  • Attached File  8.jpg   190.02K   185 downloads
  • Attached File  9.jpg   182.67K   173 downloads


#46
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postanca_maria, on Dec 7 2007, 10:59, said:

Pentru ca fatadele pe care le-a facut arhitectul nu imi spuneau mare lucru (nu le vad in spatiu, asta e), l-am rugat sa-mi faca un 3d. M-a tot amanat vreo 3 saptamani, dupa care, in sfarsit le-a trimis. Cand le-am vazut, m-a luat durerea de cap. Uitati-va si voi ce a iesit. ca sa fecti o comparatie, va arat cam ce trebuia sa iasa. http://www.icase.ro/casa.php?id=ce27.

Voi ce parere aveti?


Eu cred ca le-a facut in viteza sa scape de gura ta, asta nu il disculpa de vina de a nu verifica ce trimite inainte. M-am itat doar la prima poza si m-am oprit. Ce reprezinta acea caramida pe la ferestre si care e treaba cu acoperisul de la intrarea in casa. Se cam duce pe perete. Cred ca fie va trebui sa te duci peste el si sa porti o discutie serioasa si pe un ton normal dar foarte taios, fie sa schimbi arhitectul.

#47
anca_maria

anca_maria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 27.08.2007

View PostMirelaLucia, on Dec 7 2007, 11:35, said:

Eu cred ca le-a facut in viteza sa scape de gura ta, asta nu il disculpa de vina de a nu verifica ce trimite inainte. M-am itat doar la prima poza si m-am oprit. Ce reprezinta acea caramida pe la ferestre si care e treaba cu acoperisul de la intrarea in casa. Se cam duce pe perete. Cred ca fie va trebui sa te duci peste el si sa porti o discutie serioasa si pe un ton normal dar foarte taios, fie sa schimbi arhitectul.

E un bloc fara niciun Dumnezeu. Exact geul de casa de la marginea Bucurestiului, fata nicio forma, inalta ca dracu, fara forma fara fond.
Stai linistita ca i-am trimis un mail cat un cearceaf si i-am reprosat ca nici nu s-a uitat pe schitele si pozele pe care i le-am dat cu casa pe care o vrem.
Daca aia e mansarda la ea, eu imi tai capul. Ce a facut ea este parter si doua nivele. Sau mansarda la mansarda. Nu mai zic de acoperis, cu turle si turnulete ca la tigani.
N-o sa crezi! Am gasit raspuns pe mail de la ea azi dimineata. S-a ofuscat foarte tare! Citez:  "in cazul in care nu va pricepeti (acest lucru fiind clar exprimat de dumneavoastra) nu imi reprosati mie pe un ton de superioritate ca "nici macar nu m-am uitat pe pozele trimise" - si ca nu am realizat acest lucru". Si asa mai departe.
Cum naiba mi-oi fi permis eu sa-mi dau cu parerea la casa mea! Nu?

Insa a stiut sa-mi arunce in fata ca imi trimite tarifele stabilite de OAR ca sa fac cica "o comparatie".
I-am raspuns pe acelasi ton ca stiu tarifele de la OAR si poate sa-si stabileasca ce tarife vrea. Insa criteriul pe care am ales-o a fost pretul. Asa ca daca il umfla, sa-l ia de la cine vrea, nu de la mine.

Am descoperit altceva, dar inca nu i-am zis. Casa pe care mi-a trimis-o, este construita in Rosu - Chiajna, chiar la sosea. Trec in fiecare zi pe langa ea.
Si ma intreb: de catre ori o fi vandut proiectul asta?

Nu mai spun ca solutia propusa, in afar ca e inestetica, este si foarte constisitoare. Cine a mai vazut casa care sa nu aiba nicio latura dreapta, ci numai zig-zag-uri. Imi imaginez cat ar costa (manopera si materiale) sa faci toate colturile alea laterale. Si nici macar frumos nu e.

Nu stiu ce sa fac, dati-mi o idee. Daca nici acum nu iese ce vreau (si observati ca ce i-am aratat ca vreau e o casa destul de simpla), nu stiu ce sa fac.
I-am dat si un avans de bani. daca ma duc la alt arhitect si o iau de la capat, ce fac? iar avans, iar nu-mi place, o si fi ala tot asa capos si nu tine cont de ce vreau eu, iar il schimb, iar avans...

#48
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
e clar ca arhitect respectiva este lipsita de bunul simt si de etica in relatia cu potentialul client. Cred ca va trebui so schimbi mai ales ca relatia beneficiar arhitect trebuie sa fie foarte buna ea fiind necesara pe tot parcursul ridicarii constructiei. Nu inteleg de ce i-ai dat avans daca nu iti stabilit schita finala si nu ai vazut imagini cu casa 3d. Avansul il dai dupa ce ti-au fost facute schitele si randarile, atunci cand ati stabilit forma finala si se apuca de proiect. cerei banii de avans inapoi si du-te la altul si nu mai da avans asa din prima.

#49
anca_maria

anca_maria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 27.08.2007

View PostMirelaLucia, on Dec 7 2007, 11:55, said:

e clar ca arhitect respectiva este lipsita de bunul simt si de etica in relatia cu potentialul client. Cred ca va trebui so schimbi mai ales ca relatia beneficiar arhitect trebuie sa fie foarte buna ea fiind necesara pe tot parcursul ridicarii constructiei. Nu inteleg de ce i-ai dat avans daca nu iti stabilit schita finala si nu ai vazut imagini cu casa 3d. Avansul il dai dupa ce ti-au fost facute schitele si randarile, atunci cand ati stabilit forma finala si se apuca de proiect. cerei banii de avans inapoi si du-te la altul si nu mai da avans asa din prima.

Pai Mirela, eu cred ca tu ai dreptate si sunt pefect de acord. Insa toti vad ca cer bani in avans. Eu n-am intalnit pe niciunul care sa-ti faca schite si 3d-uri fara sa-ti ceara niciun ban inainte. El ce garantie are ca nu iei schitele si te duci la altul? sau ca n-a muncit degeaba si apoi nu mai apari?
Asta e intrebarea.
Voi cum ati procedat cu arhitectii? Nu le-ati dat niciun avans? Mi-ar fi de mare ajutor experienta altora pe acest plan.

#50
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postanca_maria, on Dec 7 2007, 10:59, said:

Voi ce parere aveti?
cam uritele randarile alea si destul de lipsite de profesionalism in redactare. Nici macar pozitia camerei de luat vederi nu e inspirata. Nu discut volumetria. Ma rezum doar la culori, lumina si unghiuri de vedere. Softu' folosit e limitat.

Nu inteleg de ce nu ai apelat la proiectu' celor de la icase?! :huh:

View Postanca_maria, on Dec 7 2007, 11:47, said:

Si ma intreb: de catre ori o fi vandut proiectul asta?
daca reactia ta a fost una de reject, cu siguranta nu cred ca a fost reciclat ^_^ in trecut.

Apropo, ca tot ai vorbit de tarife! Cit ti'a cerut? si Ce discipline ofera?

Edited by punkt, 07 December 2007 - 12:22.


#51
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postanca_maria, on Dec 7 2007, 12:14, said:

Pai Mirela, eu cred ca tu ai dreptate si sunt pefect de acord. Insa toti vad ca cer bani in avans. Eu n-am intalnit pe niciunul care sa-ti faca schite si 3d-uri fara sa-ti ceara niciun ban inainte. El ce garantie are ca nu iei schitele si te duci la altul? sau ca n-a muncit degeaba si apoi nu mai apari?
Asta e intrebarea.
Voi cum ati procedat cu arhitectii? Nu le-ati dat niciun avans? Mi-ar fi de mare ajutor experienta altora pe acest plan.

eu am facut schita cu arhitectul, mi-a facut cateva imagini 3d ale casei ( fatade) dupa care m-am dus sa dau avansul . Asa tin minte, sau cred ca am dat totusi 100 euro. Si ce daca iei schitele? schitele care t le face nu au toate detaliile pe ele in ceea ce priveste lungimi, latimi, e ca si cum downloadezi o schita de pe net. Schita e schita, daca ai program si te pricepi poti sa o faci si tu acasa, nu are nevoie de parafa. la proiect, schita se transforma si primeste toate detaliile necesare si atunci ai si cartusul si parafa arhitectului.

#52
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View PostMirelaLucia, on Dec 7 2007, 12:24, said:

eu am facut schita cu arhitectul, mi-a facut cateva imagini 3d ale casei ( fatade) dupa care m-am dus sa dau avansul . Asa tin minte, sau cred ca am dat totusi 100 eu
ai platit pt. solutie?! :huh:

#53
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postpunkt, on Dec 7 2007, 12:28, said:

ai platit pt. solutie?! :huh:

am spus ca nu-mi mai amintesc. Din cate stiu eu nu, de aia am si reactionat mai sus in acest sens. Stiu ca am dat odata 100 euro, apoi un avans mai consistent si la sfarsit restul. Nu ami tin minte cand am dat 100 euro. Dar anyway, nu mi se pare normal ca pentru niste schite arhitectul sa ceara bani, asa cum i s-a intamplat ancai, puii mei, sunt doar niste schite.

#54
George C

George C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 16.10.2005

View Postanca_maria, on Dec 7 2007, 13:14, said:

Pai Mirela, eu cred ca tu ai dreptate si sunt pefect de acord. Insa toti vad ca cer bani in avans. Eu n-am intalnit pe niciunul care sa-ti faca schite si 3d-uri fara sa-ti ceara niciun ban inainte. El ce garantie are ca nu iei schitele si te duci la altul? sau ca n-a muncit degeaba si apoi nu mai apari?
Asta e intrebarea.
Voi cum ati procedat cu arhitectii? Nu le-ati dat niciun avans? Mi-ar fi de mare ajutor experienta altora pe acest plan.

de procedat eu am procedat cam asa: ne-am intalnit si i-am spus cam ce vreau adica: nr de camere, destinatie, intrare in casa, pozitia locului de parcare, daca vrei panouri solare, daca vrei deschideri mari - vedere mare catre gradina ..., suprafata aproximativa a casei, mater din care vrei s o realizezi, .... In functie de aceste cerinte, la urmatoarea intalnire sau pe email arh. iti face niste propuneri de organizare a spatiului interior pe care ti le prezinta. Daca nu iti place ceva spui, se modifica, si cand te pui de acord cu aceasta organizare el trece si face si o propunere de 3D, asa vezi si tu daca ceea ce a facut corespunde cu ceea ce vrei tu. Cam la acest moment apare si acel avans. (Banuiesc ca daca iti place ceea ce vezi nu pleci la alt arhitect, in schimb daca nu iti place deloc...) De aici se mai pot face modificari dar nu chiar asa de insemnate asta daca nu vrei sa platesti in plus si in general sunt restrictionate de ceea ce este la interior prevazut. Eu prin faza de organizare interioara am trecut f repede, dar la volumetria exterioara am trecut prin vreo 5-6 variante pana la cea finala, toate insa avand ca baza prima varianta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate