Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Viitoarea noastra casa

- - - - -
  • Please log in to reply
346 replies to this topic

#19
anca_maria

anca_maria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 27.08.2007

View Postdepe, on Nov 2 2007, 08:44, said:

Eu am construit in primavara asta o casa pe structura de lemn in Dragomiresti Vale .
Cei de la primarie si in special doamna de la urbanism sunt foarte de treaba , eu am foarte multumit de ajutorul dat , mai ales ca mi-a recomandat si arhitectul .

Da, foarte de treba d-na Marilena Matei. Si pe mine ma ajuta tot ea.
Ce arhitect ai avut, pe Donald Duck sau pe Robocop? Eu lucrez cu George Bush si pare foarte desteapta. Dar astept sa termine proiectul.
M-ar ajuta sa-mi spui cum ti s-a parut.
Multam.

Post moderat.

Edited by punkt, 05 November 2007 - 10:10.


#20
anca_maria

anca_maria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 27.08.2007
Sambata am facut munca patriotica. Am fost la teren cu sotul meu si am scos toata via si pomisorii crescuti aiurea de acolo.
Problema era ca exact unde vine casa noastra era numai vie batrana si a trebuit sa o sacrificam pe toata. Dar am reusit sa curatam terenul ca sa fie numai bun de inceperea sapaturilor pentru casa.

#21
anca d

anca d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 06.07.2007
In legatura cu scoaterea din circuitul agricol noi cam asa am procedat:
Iti trebuie 2 dosare cu: copii xerox dupa actul de vanzare cumparare, certif de urbanism, memoriu tehnic de la arhitect, fisa corpului de proprietate, fisa de cadastru si intabularea, si o alta schema cu pozitionarea casei pe care ti-o face arhitectul (semnata si stampilata, anexa la CU), plan de incadrare in zona (scara 1:20000), tot de la arhitect. Cu aceste dosare te duci in comuna Berceni si il cauti pe ing. Dobre, care trebuie sa-ti dea o semnatura pe una din foi (nu mai stiu pe care). Apoi cu acel dosar te duci la Giurgiu la Administratia Nationala de Imbunatatiri Funciare(e o casa veche la iesirea din Giurgiu spre Zimnicea, inainte de pod). Acolo ai o taxa de 250 ron si vezi cum te "descurci" ca poti sa iei hartia in 10 min (noi am reusit). Apoi te duci sa iei un extras de carte funciara pt informare de la ANCPI la sediul de langa Univ Romano-Americana. Aici iti trebuie o copie dupa contractul de vanzare-cumparare si platesti o taxa 15-20 ron, nu mai stiu. Cu extrasul pe care-l iei a doua zi faci trei dosare ca primele 2, anexezi si hartiile obtinute si depui la ANCPI din Kiseleff langa Piata Presei. Tot de acolo vei ridica si extrasul pt informare. Aici mai platesti 250 ron si astepti inca 2-3 sapt, poate mai rpd sa iei dosarul cu hartia finala de la Ministerul Agriculturii , pe la IMGB, pe undeva , intr-un bloc. O sa-ti dea un nr de inregistrare si un tel sa suni sa vezi daca e gata.

Calculeaza si tu totalul, vezi cum stai cu timpul si apoi ia o decizie. Eu zic ca 13 mil e cam mult. Scoaterea din circuitul agricol pe o suprafata de pana la 1 hectar costa la fel 250 ron.

Succes! Drumul e lung, iar demersurile astea sunt printre cele mai simple in comparatie cu ce ne asteapta la construit. Asa ca, dai inainte!

#22
anca_maria

anca_maria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 27.08.2007
Multumesc pentru detalii. Mi-au fost de ajutor ca sa inteleg ca e mult de umblat.
Din pacate nu prea am timp sa alerg. E adevarat ca si banii cam lipsesc. Il voi suna totusi pe tipul asta sa incerc sa mai negociez pretul. Am mai citit si ceva legislatie astazi ca sa-i arat ca nu-s venita chiar cu pluta si cam stiu cat sunt taxele si cu ce se mananca treaba asta.[/quote]

Edited by anca_maria, 05 November 2007 - 21:35.


#23
irina.strimbeanu

irina.strimbeanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 23.07.2007
Buna Anca Maria.Noi stam(vom sta de la anul.deocamdata acolo locuiesc doar socrii mei intr-o casuta de lemn)pe partea dreapta la numarul 223.Cred ca suntem foarte aproape.Tu , inteleg ca stai vis-a-vis.Pe la fundatia Pas cu Pas sau inca nu ajungi la ea?

Avem niste vecini care de 1 saptamana pregatesc fundatia.Avem o echipa (din sat) care le-a cerut 40-50 de milioane nu mai stiu exact.Daca vrei, ii pot intreba daca se baga si la tine si eventual poate vii in We sa vorbesti cu ei fata in fata.
Da-mi un semn si ii intreb.

#24
anca_maria

anca_maria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 27.08.2007
Esti foarte dreaguta si iti multumesc. Poate ne vom si cunoaste.
Terenul este la doua case de fundatia aceea, (inainte de ea) mai exact la nr. 262.

M-ar interesa foarte mult sa stau de vorba cu constructorii aceia. Te rog mult spune-mi cand si unde ii gasesc. Voi veni si cu schitele casei ca sa imi faca un deviz estimativ de materiale si un pret.
Imi poti da un PM cu nr. tau de tel? Sau al lor?
Inca odata iti multumesc.

#25
anca_maria

anca_maria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 27.08.2007
M-am hotarat sa nu-i dau escrocului 13 milioane, asa ca m-am interesat si m-am apucat sa fac singura scoaterea din circuitul agricol. Multumesc mult celor care mi-au spus cum se face (anca d si conu71), va raman datoare.
Prin urmare, m-am dus la ancpi sa ma interesez ce-mi trebuie (obtinusem deja certificatul de urbanism), dupa care m-am dus la anif (in berceni) si am depus 2 dosare cu acte. Mi-au spus ca dureaza 2 saptamani pana imi vor da aviz. Nu-i bai, sa dureze, ca asteptam. Ar fi vrut ei o mica spaga, da' nu le-am dat nimic, ca nu se justifica.

Asa ca "nea caisa" sa-si puna pofta-n cui asteptand cele 13 milioane de la mine, ca nu le vede.

#26
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
foarte bine ai facut. cu cat esti mai stransa la punga cu atat ai mai multi bani sa o termini.

Edited by conu71, 09 November 2007 - 18:18.


#27
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
hmmm... oare cata spaga si cate "atentii" trebuie sa dai pana iti termini casa? A facut cineva vreo statistica?

Edited by vimp, 14 November 2007 - 22:24.


#28
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
daca tin bine minte(acum sunt extrem de obosit) nu cred sa fi dat vreo spaga. asta nu inseamna ca nu trebuie data din pacate

#29
SkyDanceR

SkyDanceR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.08.2007
Putin off-topic: sa va spun cat mi-a cerut mie (agentul cu care am cumparat terenul) pentru scoaterea din CA? Nici mai mult nici mai putin de 2000 RON. Avand in vedere ca eu abia am luat cei 925 mp in Domnesti si ca nu mai am niciun ban ( => construiesc cel mai devreme in doi ani) am zis pas si incerc sa ma inarmez cu rabdare si cu infos pt a reusi singur scoaterea. Sa vedem daca ma si descurc.
In rest, bafta cu constructiile, va citesc si sper sa invat cat mai multe.

#30
anca_maria

anca_maria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 27.08.2007

View PostSkyDanceR, on Nov 16 2007, 12:20, said:

Putin off-topic: sa va spun cat mi-a cerut mie (agentul cu care am cumparat terenul) pentru scoaterea din CA? Nici mai mult nici mai putin de 2000 RON. Avand in vedere ca eu abia am luat cei 925 mp in Domnesti si ca nu mai am niciun ban ( => construiesc cel mai devreme in doi ani) am zis pas si incerc sa ma inarmez cu rabdare si cu infos pt a reusi singur scoaterea. Sa vedem daca ma si descurc.
In rest, bafta cu constructiile, va citesc si sper sa invat cat mai multe.

Te descuri sigur. Nu e mare smecherie. Si te ajutam cu ce putem.
Bafta!

#31
anca_maria

anca_maria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 27.08.2007
Am obtinut avizul ANIF pentru scoaterea din circuitul agricol a 300 mp din suprafata totala a terenului.
Astazi imi iese extrasul de carte funciara si sper sa si depun dosarul la ANCPI pentru scoaterea din circuitul agricol.
Costurile acestei afaceri au fost urmatoarele:
- 2400 RON taxa aviz ANIF
- 10 RON spaga la ANIF (sau o mica atentie, cum vreti sa o numiti);
- 20 RON extras de carte funciara
- 2500 RON taxa ANCPI (pe care ii voi da astazi).

Total = 520 RON
E o economie fata de 1300 RON cat imi ceruse escrocul, nu?

Atasez o lista cu documentele necesare scoaterii din circuitul agricol. Am obtinut-o de la ANCPI, dar a trebuit sa fac drumul pana ac olo pentru ea, ca la telefon nu-ti spune nimeni.
Poate foloseste cuiva si va scuteste de un drum.

Attached Files



#32
rapitorTM

rapitorTM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 04.02.2003

View Postanca_maria, on Nov 28 2007, 12:04, said:

Am obtinut avizul ANIF pentru scoaterea din circuitul agricol a 300 mp din suprafata totala a terenului.
Astazi imi iese extrasul de carte funciara si sper sa si depun dosarul la ANCPI pentru scoaterea din circuitul agricol.
Costurile acestei afaceri au fost urmatoarele:
- 2400 RON taxa aviz ANIF
- 10 RON spaga la ANIF (sau o mica atentie, cum vreti sa o numiti);
- 20 RON extras de carte funciara
- 2500 RON taxa ANCPI (pe care ii voi da astazi).

Total = 520 RON
E o economie fata de 1300 RON cat imi ceruse escrocul, nu?

cred ca mai bine lucrai cu "escrocul" :D
Din calcule, tie ti-a iesit muuult mai scump. 2400 + 10 + 20 + 2500 = 4930 RON
Wooww.... aproape de 4 ori mai scump decat iti facea escrocul
Totusi, cred ca ai gresit undeva.

#33
anca_maria

anca_maria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 27.08.2007

View PostrapitorTM, on Nov 28 2007, 12:54, said:

cred ca mai bine lucrai cu "escrocul" :D
Din calcule, tie ti-a iesit muuult mai scump. 2400 + 10 + 20 + 2500 = 4930 RON
Wooww.... aproape de 4 ori mai scump decat iti facea escrocul
Totusi, cred ca ai gresit undeva.

Ai dreptate, am gresit. Ronii astia e de vina.
Am vrut sa zic 240 RON si 250 RON.

#34
anca_maria

anca_maria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 27.08.2007
Am si primele schite de la arhitect. Le atasez
Cam asa va arata casa mea la interior.
Astept cu interes criticile si parerile voastre.

Attached Files



#35
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
Nu inteleg de ce astepti critici. Intr-un final casa o faci cum vrei TU (ma refer la partea de arhitectura) si nu cum ii tuna nu stiu cui care, in lipsa de altceva mai bun, isi da cu parerea aiurea. My 2c.

Ce ai tu acolo mi se pare echilibrat si functional.

#36
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postanca_maria, on Nov 28 2007, 16:45, said:

Am si primele schite de la arhitect. Le atasez
Cam asa va arata casa mea la interior.
Astept cu interes criticile si parerile voastre.


frumos compartimentata, curat, fara pierderi de spatii, functional. Ar fi fost ideal daca scara nu ar fi fost in fata intrarii din principii Feng Shui , energia intra si se duce direct pe scari, dar nu ai oricum unde s-o pui altundeva ca ar strica altele. Oricum era un lucru lipsit total de importanta treab cu scara. Mie imi place casa. Bravo! da-i inainte!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate