Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Viitoarea noastra casa

- - - - -
  • Please log in to reply
346 replies to this topic

#1
anca_maria

anca_maria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 27.08.2007
Buna tuturor!

Citesc de ceva vreme posturile voastre si uneori ma cuprinde entuziasmul pentru ca imi imaginez viitoarea mea casa, alteori ma ia durerea de cap cand realizez cat costa.
S-o luam cu inceputul. Acum 4 luni, dupa 2 luni de cautat terenuri prin jurul Bucurestiului, din poarta in poarta, am gasit un teren in Dragomiresti Vale (3 km de centura Bucurestiului, in vest).
Am batut palma cu proprietarul pe 700 mp, la 42,8 euro/mp (de la 50/mp cat ceruse initial).
Normal ca nu avea cadastru si mai trebuia si dezmembrat, caci facea parte dintr-un teren de 2700 mp. Deci, am asteptat cam 4 luni, timp in care, sprijina proprietarul: sa-si scoata cadastrul, sa-si faca succesiunea, s-au gresit certificatele de mostenitor, s-a gresit rectificarea, s-a facut rectificare la rectificare in notariat, etc.
Dupa perii albi de rigoare am reusit sa semnam actele de vanzare cumparare saptamana trecuta si in sfarsit am devenit proprietarul terenului.
Partea buna a fost ca noi am negociat pretul in lei si, cum euro a crescut intre timp, am iesit undeva la 39,7 euro/mp.
Mi-a prins bine ca tocmai ce facusem credit ipotecar pentru terenul asta, iar ipoteca, normal, e pe apartamentul in care stau.

Buuun!
Intre timp am facut studiul geo. Am avut noroc cu un inginer foarte bun care mi-a si facut un studiu temeinic. Si pe deasupra subtire la pret: 600 RON.
Il recomand cu caldura daca aveti nevoie.

Pana aici toate bune si frumoase. Terenul are utilitati, e la sosea. Are gaze si curent electric. Apa o vom rezolva cu un put de mare adancime, dar cand ii va veni timpul.

O sa radeti, dar mi-a luat foarte mult timp sa ma decid ce fel de casa imi doresc. Imi era clar ca vreau parter si mansarda, iar ca impartire: parter = living, birou, bucatarie si o baie mica si la etaj: 3 dormitoare si o baie mai mare. Dar ca model de casa n-am gasit nimic sa-mi placa pe deplin.
Apropos, daca stiti ceva site-uri, va rog... (fara icase, archeton si astea care se gasesc usor pe google, ca le-am tot studiat). Am gasit ceva dragut (nu e sa dai pe spate, dar merge) si maine ma duc la arhitect, sa vad ce mai putem modifica la ea. Sunt mofturoasa cand e sa aleg, recunosc. dar asta e, nu fac o casa pentru o zi, ci pentru o viata (sper eu).

Edited by punkt, 24 February 2008 - 07:57.


#2
anca d

anca d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 06.07.2007
Bine ai venit in randul aspirantilor la o casa. Referitor la faptul ca nu ai vazut o casa sa-ti placa ti-as sugera sa vorbesti cu un arhitect. Ai o idee despre impartire, sa inteleg. Asa ca arhitectul poate sa-ti dea solutii diverse de arhitectura. Eu mi-am luat revista Planul casei, am gasit acolo o idee si de la ea arhitectul a venit cu numeroase idei si in final a iesit "buburuza" mea. E meseria lor si un arhitect bun poate sa-ti conceapa o bijuterie. Ce e pe net nu e intotdeauna si practic. Roaga-l sa-ti detalieze avantajele si dezavantajele unei anumite structuri, ca sa stii de la inceput la ce sa te astepti.

In rest, numai bine si succes!

#3
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
Apropos, daca stiti ceva site-uri, va rog... (fara icase, archeton si astea care se gasesc usor pe google, ca le-am tot studiat). Am gasit ceva dragut (nu e sa dai pe spate, dar merge) si maine ma duc la arhitect, sa vad ce mai putem modifica la ea. Sunt mofturoasa cand e sa aleg, recunosc. dar asta e, nu fac o casa pentru o zi, ci pentru o viata (sper eu).
[/quote]


Bine ai venit printre noi.

Uite aici doua linkuri de case care mi-au placut mie si le-am salvat. NU sunt pentru dimensiunea ta, insa cauti acolo si gasesti prin galerie multe alte planuri. Sunt dati naibii polonezii astia, pana si la idei de case stau mai bine ca noi.

[url="http://www.domnahoryzoncie.pl/pl/index.php?s=69&a=151&sid=5&projekt=72"]http://www.domnahoryzoncie.pl/pl/index.php...&projekt=72[/url] - mie mi-a placut casuta asta mica la numai 98mp.

si alt site

[url="http://www.dobredomy.pl/?id_project=83&infopage=4"]http://www.dobredomy.pl/?id_project=83&infopage=4[/url]

cauta si tu pe acolo si poate gasesti ceva sa iti placa.

Multa bafta.

#4
anca_maria

anca_maria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 27.08.2007

Vizualizare mesajMirelaLucia, pe Oct 23 2007, 10:39, a scris:

Apropos, daca stiti ceva site-uri, va rog... (fara icase, archeton si astea care se gasesc usor pe google, ca le-am tot studiat). Am gasit ceva dragut (nu e sa dai pe spate, dar merge) si maine ma duc la arhitect, sa vad ce mai putem modifica la ea. Sunt mofturoasa cand e sa aleg, recunosc. dar asta e, nu fac o casa pentru o zi, ci pentru o viata (sper eu).



Bine ai venit printre noi.

Uite aici doua linkuri de case care mi-au placut mie si le-am salvat. NU sunt pentru dimensiunea ta, insa cauti acolo si gasesti prin galerie multe alte planuri. Sunt dati naibii polonezii astia, pana si la idei de case stau mai bine ca noi.

http://www.domnahory...p...&projekt=72 - mie mi-a placut casuta asta mica la numai 98mp.

si alt site

http://www.dobredomy...t=83&infopage=4

cauta si tu pe acolo si poate gasesti ceva sa iti placa.

Multa bafta.


Multumesc mult!
Sunt foarte frumoase casutele alea de la polonezi.
Cred ca o sa combion ceva idei pe care le-am gasit acolo.

Bafta multa si tie!

#5
anca_maria

anca_maria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 27.08.2007

Vizualizare mesajanca d, pe Oct 22 2007, 19:00, a scris:

Bine ai venit in randul aspirantilor la o casa. Referitor la faptul ca nu ai vazut o casa sa-ti placa ti-as sugera sa vorbesti cu un arhitect. Ai o idee despre impartire, sa inteleg. Asa ca arhitectul poate sa-ti dea solutii diverse de arhitectura. Eu mi-am luat revista Planul casei, am gasit acolo o idee si de la ea arhitectul a venit cu numeroase idei si in final a iesit "buburuza" mea. E meseria lor si un arhitect bun poate sa-ti conceapa o bijuterie. Ce e pe net nu e intotdeauna si practic. Roaga-l sa-ti detalieze avantajele si dezavantajele unei anumite structuri, ca sa stii de la inceput la ce sa te astepti.

In rest, numai bine si succes!

Ai mare dreptate in privinta asta.
Am fost la arhitect cu casa despre care ma ziceam ca nu e sa da-i pe spate, dar ca impartire interioara e ok.
Insa am plecat de acolo cu total alte idei.

Multumesc mult!

#6
anca_maria

anca_maria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 27.08.2007
Acum doua zile am fost la arhitect. E o tipa tanara, dar mi s-a parut foarte ok: desteapta si cu idei. Si subtire la pret, ca asta conteaza mult.
I-am aratat poze cu casa pe care as vrea-o, planuri, fatade, etc.(luate de pe net, normal)

Mi-am schimbat total viziunea dupa o discutie de 1 ora cu ea. Impartirea nu mai era asa de buna cum am crezut-o initial pentru ca nu se tinuse cont de punctele cardinale si de orientarea camerelor. De exemplu in schite bucataria era pe sud, iar arhitecta mi-a zis ca asta nu e o solutie fericita, deoarece in bucatarie oricum e mereu cald, iar daca mai e si pe sud poate deveni insuportabil. I-am dat dreptate ca n-am avut ce sa zic.

Tipa mi-a propus sa faca ea o schita a impartirii interioare, cu suprafete si spatii optimizate, dupa care sa lucram pe ea in functie de dorintele noastre.
Mi s-a parut ok ideea. Si-a notat numarul camerelor pe care le vrem si dimensiunile acestora, precum si ideile noastre despre terase, baloane, scara, etc.
Peste o saptamana ne vedem din nou. Ea ne arata prima propunere, iar noi ii dam un avans de 100 Euro.
Abia astept sa vad prima schita.

#7
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

Vizualizare mesajanca_maria, pe Oct 25 2007, 14:10, a scris:

Mi-am schimbat total viziunea dupa o discutie de 1 ora cu ea.
mereu e asa :D

Vizualizare mesajanca_maria, pe Oct 25 2007, 14:10, a scris:

Tipa mi-a propus sa faca ea o schita a impartirii interioare, cu suprafete si spatii optimizate, dupa care sa lucram pe ea in functie de dorintele noastre.
Mi s-a parut ok ideea.
are caracter. E bine asta.

#8
bmagdaro

bmagdaro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 27.10.2007
Si eu sunt la faza de proiect, recomanda-mi si mie arhitecta, te rog.

#9
OTISEL

OTISEL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.10.2007

Vizualizare mesajMirelaLucia, pe Oct 23 2007, 10:39, a scris:

Apropos, daca stiti ceva site-uri, va rog... (fara icase, archeton si astea care se gasesc usor pe google, ca le-am tot studiat). Am gasit ceva dragut (nu e sa dai pe spate, dar merge) si maine ma duc la arhitect, sa vad ce mai putem modifica la ea. Sunt mofturoasa cand e sa aleg, recunosc. dar asta e, nu fac o casa pentru o zi, ci pentru o viata (sper eu).



Bine ai venit printre noi.

Uite aici doua linkuri de case care mi-au placut mie si le-am salvat. NU sunt pentru dimensiunea ta, insa cauti acolo si gasesti prin galerie multe alte planuri. Sunt dati naibii polonezii astia, pana si la idei de case stau mai bine ca noi.

http://www.domnahory...p...&projekt=72 - mie mi-a placut casuta asta mica la numai 98mp.

si alt site

http://www.dobredomy...t=83&infopage=4

cauta si tu pe acolo si poate gasesti ceva sa iti placa.

Multa bafta.

Sau asta " http://www.us.domywstylu.pl/". Tot polonezi.

#10
anca_maria

anca_maria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 27.08.2007

Vizualizare mesajbmagdaro, pe Oct 27 2007, 20:18, a scris:

Si eu sunt la faza de proiect, recomanda-mi si mie arhitecta, te rog.

Cu mare placere.
Insa nu ai vrea intai sa astepti sa vad ce ne arata noua?
Sunt curioasa daca chiar se pricepe, sau a fost doar impresia mea de moment.

Daca totusi te grabesti ti-o spun.
Insa n-as afisa numarul ei e telefon sa-l vada toata lumea.
Cred ca in privat e cel mai bine.

#11
razvan.c

razvan.c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 04.07.2007
Mie mi-au placut si astea de aici
http://www.elk.at/

#12
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

Vizualizare mesajrazvan.c, pe Oct 29 2007, 12:35, a scris:

Mie mi-au placut si astea de aici
http://www.elk.at/

Faina casa. Imi plac imbinarile astea indraznete si frumoase. Eu am acoperisul negru si sta sa ma gandesc ce culoare sa fac casa la exterior, sau ce finisaj de exterior sa dau. oricum faine si casele astea. Are fata de unde sa se inspire.

#13
razvan.c

razvan.c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 04.07.2007

Vizualizare mesajMirelaLucia, pe Oct 29 2007, 12:50, a scris:

Faina casa. Imi plac imbinarile astea indraznete si frumoase. Eu am acoperisul negru si sta sa ma gandesc ce culoare sa fac casa la exterior, sau ce finisaj de exterior sa dau. oricum faine si casele astea. Are fata de unde sa se inspire.

Daca intri la ei in meniu unde scrie "Fertighauser" gasesti multe modele si au si poze din interior. Foarte misto

#14
anca_maria

anca_maria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 27.08.2007
Am gasit la cineva fier de 12 cu 18.000 lei/kg, in care este inclus si transportul. Cum s-ar zice "adus acasa".
Cum vi se pare? Eu zic ca e un pret bun, fata de ce am mai vazut ca ati scris voi.

Problema e ca inca nu am proiectul gata si nu stiu cat fier imi intra si de ce dimensiuni.
Ma puteti ajuta sa iau o decizie?
Ar fi 1 tona de fier sa iau de la nenea asta. Am ce face cu atata?

#15
anca_maria

anca_maria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 27.08.2007
Am uitat sa va spun ca saptamana trecuta am fost la primarie si am deschis rol fiscal. Oricum trebuia s-o fac in 30 de zile de la semnarea contractului de vanzare - cumparare.
Ce bine e la tara! Nu administratie financiara, ca la bucuresti, nu e lumea stresata.
Mi-a zis tanti aia de la primarie ca pe anul asta n-am niciun impozit de platit ca l-a platit fostul proprietar si nu si-a cerut banii inapoi.
Asa ca, a inregistrat terenul pe numele meu la impozit si gata.

Azi am vorbit la telefon si cu doamna de la urbanism (tot din primarie). Ne-am "imprietenit" intre timp si mi-a dat nr. ei de mobil.
Vineri dimineata ma duc la ea sa-mi spuna ce acte trebuie sa depun ci ce bani (normal) ca sa scot din circuitul agricol o parte din teren.

#16
irina.strimbeanu

irina.strimbeanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 23.07.2007
Salut "vecinica"!
Si noi ne mutam in Dragomiresti Vale!!!!
Suntem putin mai avansati.Adica am turnat deja fundatia dar abia la primavara ne apucam temeinic de construit.
Unde e terenul tau???

#17
depe

depe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 13.10.2005

Vizualizare mesajanca_maria, pe Oct 31 2007, 15:30, a scris:

Am uitat sa va spun ca saptamana trecuta am fost la primarie si am deschis rol fiscal. Oricum trebuia s-o fac in 30 de zile de la semnarea contractului de vanzare - cumparare.
Ce bine e la tara! Nu administratie financiara, ca la bucuresti, nu e lumea stresata.
Mi-a zis tanti aia de la primarie ca pe anul asta n-am niciun impozit de platit ca l-a platit fostul proprietar si nu si-a cerut banii inapoi.
Asa ca, a inregistrat terenul pe numele meu la impozit si gata.

Azi am vorbit la telefon si cu doamna de la urbanism (tot din primarie). Ne-am "imprietenit" intre timp si mi-a dat nr. ei de mobil.
Vineri dimineata ma duc la ea sa-mi spuna ce acte trebuie sa depun ci ce bani (normal) ca sa scot din circuitul agricol o parte din teren.


Eu am construit in primavara asta o casa pe structura de lemn in Dragomiresti Vale .
Cei de la primarie si in special doamna de la urbanism sunt foarte de treaba , eu am foarte multumit de ajutorul dat , mai ales ca mi-a recomandat si arhitectul .

#18
anca_maria

anca_maria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 27.08.2007

Vizualizare mesajirina.strimbeanu, pe Nov 1 2007, 22:42, a scris:

Salut "vecinica"!
Si noi ne mutam in Dragomiresti Vale!!!!
Suntem putin mai avansati.Adica am turnat deja fundatia dar abia la primavara ne apucam temeinic de construit.
Unde e terenul tau???

Ma bucur ca am vecini pe aici. Terenul nostru este pe soseaua principala, spre iesirea din Dragomiresti Vale catre Zurbaua, inainte de ferma aceea parasita de pe drepata (noi suntem pe stanga). Voi? Pe unde aveti terenul?

Si inca o intrebare, daca tot ati turnat deja fundatia. Ceva constructori din zona imi puteti recomanda? Ca inca nu am gasit.
Si ce am gasit se arunca la niste preturi de te doare mintea. Mi-a cerut un taran de acolo sambata 80 de milioane manopera numai ca sa-mi faca fundatia.
Este exclus sa le dau atatia bani.

Multumesc anticipat pentru raspuns.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate