Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 

O casa, de beton-ciment, moderna, care este repede gata (sub 4 luni)

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
senve

senve

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 21.10.2007
O casa, de beton-ciment, moderna, care este repede gata (sub 4 luni)

Am deja teren si vreau sa incep constructia, insa nu m-am decis la un constructor.

Unde gasesc constructori buni si ieftini, astfel incat casa sa fie gata in cateva luni
si nu cativa ani.

Eventual sa ies si cat mai ieftin posibil (vreau sa aiba doua etaje si pe cat posibil sa ma coste in total
sub 100 000 EUR).

Ce parere aveti?

#2
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,065
  • Înscris: 22.06.2004
beton-ciment,? adica Amvic? si suprafata casei cam cat sa fie? in ce zona ai pamantul?

#3
torindan

torindan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 10.11.2006

View Postsenve, on Oct 21 2007, 22:08, said:

...vreau sa aiba doua etaje si pe cat posibil sa ma coste in total sub 100 000 EUR...
Inteleg ca nici n-ai proiect, daca nu stii cate etaje va avea casa...

Pentru a incepe constructia ai nevoie de autorizatia de constructie, care se elibereaza pa baza unui proiect si a unor avize. Proiectul se face pe baza certificatului de urbanism.

Deci se parcurge urmatorul traseu:
1. Soliciti certificatul de urbanism (CU) la primarie de sector/oras/comuna (termen legal 30 zile)
2. Pe baza CU si a unor schite de-ale tale (cam cum ai vrea sa fie aranjate camerele, sau sa arate la exterior casa) te duci la un arhitect sau un birou de proiectare
3. Arhitectul elaboreaza PAC (Proiect pentru Autorizatie de Constructire) si completeaza niste fise pentru avize (electrica, mediu, sanatatea popilatiei, gaze, etc)
4. De dorit pe langa PAC sa-ti faci si proiectul complet PTH (cu partea de rezistenta si instalatii), ca sa stii exact cat fier bagi, si unde lasi gaura pentru teava de canalizare
5. Astepti sa-ti iasa avizele, sa fie gata PAC-ul...te duci la primarie si depui dosarul
6. Astepti sa-ti iasa autorizatia de construire (AC) (termen legal 30 zile, depinde de primarie, uneori o iei in doua zile, alteori astepti cu lunile)
7. Gasesti constructorul si stabilesti pretul pe baza unui deviz
8. Declari inceputul lucrarilor la inspectoratul de stat in constructii
9. Se ridica casa la "rosu" (doar betoane, caramida/BCA, si lemnul pe acoperis)
10. Invelitoare, instalatiile, bransamentele, finisajele, amenajarea teritoriului
11. Te muti in casa

Punctele 1-8 dureaza in mediu intre 1.5-3 luni (depinde de la caz la caz, cat de repede se misca primaria, ce avize ti-au cerut, daca faci doar PAC sau PTH, proiect de la 0 sau adaptarea unui proiect mai vechi).
Toate chestiile astea costa....aloca cam 5% din buget aici.

Punctul 9 dureaza cam 2-3 luni pentru un P+1 din beton si caramida/BCA in conditiile meteo favorabile. Cost estimativ: 50% din investitie.
Pe structura de lemn se poate ridica MULT mai repede, costul final comparabil cu cel construit in sistem clasic.
Pe structura AMVIC (polistiren umplut cu beton) probabil se construieste oleaca mai repede. Nu stiu de costuri...am auzit ca daca faci totul ca la carte...ajunge sa fie mai scump.

Punctul 10 dureaza minim 1-2-3 luni. Cost estimativ: 45% din investitie in conditiile unor finisaje medii, si conditii "normale" de bransament.

100 000 E e un buget rezonabil pt P+1 cu o amprenta la sol 80 mp (suprafata construita 160mp, suprafata utila 110-120mp)

#4
senve

senve

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 21.10.2007
cum gasesc un constructor bun, care construieste repede (cateva luni) si fara probleme? (fara probleme gen umflare preturi, incercari de furt la materiale, etc)

#5
torindan

torindan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 10.11.2006

View Postsenve, on Oct 22 2007, 13:55, said:

cum gasesc un constructor bun, care construieste repede (cateva luni) si fara probleme? (fara probleme gen umflare preturi, incercari de furt la materiale, etc)
E cam tarziu pt. mine, dar in orice caz, cand afli te rog sa ne spui si noua. :P

N-am vazut constructor cu care sa n-ai probleme (de nici un fel), tot timpul o sa apara chestii legate SI de bani, SI de materiale, SI de modul de punere in opera, SI de timpul de executie, SI MULTE ALTELE. :curse:

Intrebarea e cum sa gasesti un constructor cu care sa-ti minimizezi stress-ul (care oricum o sa fie), si sa ai si o casa care sa te multumeasca si cu care sa nu apara probleme ulterioare, si pe care dupa o analiza profunda (a ce a facut/n-a facut/cum a facut/ce ar fi putut sa faca in situatia respectiva/cat a costat pana la urma urmei) sa poti sa-l recomanzi la prieteni, nu la dusmani, dar evident cu anumite warning-uri ;).

Pretul nu este un factor prea clar...sub 160-200 E/mp la "rosu" nu e normal, o sa ai costuri aditionale, fata de devizul initial, dar nu exista o margine superioara, adica daca-ti da pretul de 400E/mp la rosu nu-i o garantie ca n-o sa ai nici o problema cu el.
La fel nu prea este diferenta diferenta intre "firma" si "echipa", dat fiind faptul ca la amandoua poti lua tzepa sau amandoua sa faca treaba buna.

Raspuns clar la intrebarea ta nu prea este...intreaba la prieteni care si-au facut sau isi fac case, si vezi cati dintre ei si-ar recomanda constructorul fara nici un fel de rezerve.

#6
senve

senve

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 21.10.2007
nu am prieteni buni care sa isi construiasca case in perioada asta :(

faza este ca am inteles ca pentru fiecare cladire noua, IMPOZITUL ANUAL pe cladire  este de 1.5% din valoarea ei

daca o construiesc si ma costa 300 000 euro, inseamna ca trebuie ANUAL sa platesc  4 500 EURO ??????

Sincer, mi se pare absolut enorm si nerentabil !

Unde pot afla exact cum se calculeaza aceasta taxa aberanta?

multumesc


#7
torindan

torindan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 10.11.2006

View Postsenve, on Nov 26 2007, 18:09, said:

faza este ca am inteles ca pentru fiecare cladire noua, IMPOZITUL ANUAL pe cladire  este de 1.5% din valoarea ei
daca o construiesc si ma costa 300 000 euro, inseamna ca trebuie ANUAL sa platesc  4 500 EURO ??????
Sincer, mi se pare absolut enorm si nerentabil !
Unde pot afla exact cum se calculeaza aceasta taxa aberanta?
Bugetul tau e 100 000 EUR, asa ca poti sa dormi linistit, o sa ai de platit cel mult 1500 EUR ;)

Viata e scumpa si nerentabila, si mai ai si 100% sanse sa mori

Nu te panica atata pe forum, du-te la primarie de care apartii, si o sa-ti calculeze ei impozitu....

#8
alix71

alix71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 18.06.2008
imozitul depinde de consiliul local al localitatii unde faci casa,ei stabilesc zonele si taxele,nu are nici o legatura cu cati bani ai bagat tu in casa ca ai pus 100000 de euro sau 20000 de euro impozitul este acelasi,la cat se evalueaza de catre consiliul local constructiile in zona cu pricina,asta este absolut sigur.probleme vei avea cu constructia ,pentru ca o casa inceputa si finalizata in 4 luni e plina de umezeala,nu este complet asezata pe sol adica dupa ce sapi o fundatie pamantul se reaseaza datorita naturii si fenomenelor ei,vei avea fisuri in ziduri sau daca cu putin noroc in pereti nu atunci in tencuiala cu siguranta,si cu umezeala di pereti chiar nu stiu ce vei face,eu am lasat casa la uscat un an la rosu,acoperita cu tigla desigur si tot am probleme cu ea intr-un colt ,cica trage apa din sol sau ceva de genul...si imi pica tencuiala decorativa care e trasa peste polistiren dar cica urca pe sub ea adica intre ea si polistiren.sfatul meu e sa nu te grabesti atat de mult,iar daca vrei sa ai o certitudine de pret fa un contract cu o firma in care stabilti de comun acord preturile,care in cazul in care una dintre parti nu le respecta va plati despagubiri clar mentionate in contract,si atunci stai linistita in aceasta privinta.

#9
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postalix71, on 20th February 2012, 16:33, said:

imozitul depinde de consiliul local al localitatii ....

Ii raspunzi dupa 5 ani ??? :lol:

#10
barbarian

barbarian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 23.03.2008

View Postalix71, on 20th February 2012, 16:33, said:

imozitul depinde de consiliul local al localitatii unde faci casa,ei stabilesc zonele si taxele,nu are nici o legatura cu cati bani ai bagat tu in casa ca ai pus 100000 de euro sau 20000 de euro impozitul este acelasi,la cat se evalueaza de catre consiliul local constructiile in zona cu pricina,asta este absolut sigur.probleme vei avea cu constructia ,pentru ca o casa inceputa si finalizata in 4 luni e plina de umezeala,nu este complet asezata pe sol adica dupa ce sapi o fundatie pamantul se reaseaza datorita naturii si fenomenelor ei,vei avea fisuri in ziduri sau daca cu putin noroc in pereti nu atunci in tencuiala cu siguranta,si cu umezeala di pereti chiar nu stiu ce vei face,eu am lasat casa la uscat un an la rosu,acoperita cu tigla desigur si tot am probleme cu ea intr-un colt ,cica trage apa din sol sau ceva de genul...si imi pica tencuiala decorativa care e trasa peste polistiren dar cica urca pe sub ea adica intre ea si polistiren.sfatul meu e sa nu te grabesti atat de mult,iar daca vrei sa ai o certitudine de pret fa un contract cu o firma in care stabilti de comun acord preturile,care in cazul in care una dintre parti nu le respecta va plati despagubiri clar mentionate in contract,si atunci stai linistita in aceasta privinta.

Nu ai vazut ca topicul e de acu 5 ani? Cred ca e terminata de mult casa  :console:

#11
Hobo

Hobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 10.07.2004

View Postalix71, on 20th February 2012, 17:33, said:

eu am lasat casa la uscat un an la rosu,acoperita cu tigla desigur si tot am probleme cu ea intr-un colt ,cica trage apa din sol sau ceva de genul...si imi pica tencuiala decorativa care e trasa peste polistiren dar cica urca pe sub ea adica intre ea si polistiren
problema ta nu cred ca are legatura cu tasarea terenului, mai degraba lipseste niste hidroizolatie pe undeva, sau stratul de rupere a capilaritatii

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate